5 książek, które pomogą nowym fanom zrobić pierwszy krok w uniwersum Star Wars

Wraz z wydaniem filmów Łotr 1 i Han Solo z cyklu Gwiezdne wojny - historie filmowy świat Star Wars po raz pierwszy wkroczył w opowieści, które nie są, przynajmniej w części, skupione wokół sagi rodziny Skywalkerów. W Łotrze 1 poznaliśmy historię rebeliantów, którzy ukradli plany Gwiazdy Śmierci i ostatecznie rozpoczęli proces upadku Imperium. W Hanie Solo, który obecnie jest wyświetlany w kinach, możemy zobaczyć historię młodego Hana. Zobaczymy także, jak stanie się Hanem, którego znamy z klasycznej trylogii. 
Ale książkowe historie, które odkrywają wszechobecny wszechświat Star Wars nie są nowe - powieści ze świata Gwiezdnych wojen poszerzają galaktykę… od dziesięcioleci! Niezależnie od tego, czy jesteś czytelnikiem-padawanem, czy molem książkowym przez całe życie powstało mnóstwo książek związanych z uniwersum Star Wars. Oto kilka przykładów książek, które z pewnością zaspokoją Waszą żądzę świata Star Wars, bez względu na Wasz wiek.

Dla Waszego ułatwienia po kliknięciu w link zostaniecie przekierowani do sklepu, gdzie możecie zakupić daną publikację lub do recenzji, jeśli jesteście ciekawi naszej opinii na temat danej książki.


1. Dla początkujących czytelników: 
Star Wars: Krótkie opowieści na dobranoc (pol. wyd. Egmont, 2016) - RECENZJA
Ta zachwycająca kolekcja krótkich historii opowiada niektóre z najważniejszych momentów w historii świata Star Wars. Począwszy od Mrocznego widma aż po Przebudzenie Mocy, te proste, bogato ilustrowane historie są zabawne, angażujące i są świetnymi bajkami na dobranoc - odnoszą sukces, nie ujawniając zbyt wiele tego, co dzieje się w filmach, tak jak inne książki zrobiły to w przeszłości. Jeśli chcesz wprowadzić swoje dziecko do świata Star Wars, jest to świetne miejsce na rozpoczęcie.

Warto również sprawdzić:
Star Wars: DobraMOC, Vaderze (org. Goodnight Darth Vader, pol. wyd. AMEET, 2015)
Star Wars: Złota biblioteczka (RECENZJA, pol. wyd. Egmont, 2016)
- Star Wars: Klasyczna trylogia (RECENZJA, pol. wyd. Egmont, 2015)
- Star Wars: Wielka ucieczka BB-8 (RECENZJA, pol. wyd. Egmont, 2017)
- Star Wars: Nowa kolekcja bajek (pol. wyd. Egmont, 2018)

2. Dla młodych czytelników: 
Seria Star Wars: Co kryje Dzika Przestrzeń (org. Adventures in Wild Space)
Ta seria książek jest doskonała dla początkujących czytelników, dając im krótkie, łatwe do odczytania przygody, które doskonale oddają urok i emocje filmów Star Wars (w Polsce zostały wydane tylko dwie z sześciu książek). Kiedy rodzice Milo i Liny Graf zostają uprowadzeni przez Imperium, dzieci rozpoczynają niebezpieczną misję ich ratowania. Młode rodzeństwo przedstawia czytelnikom - zarówno młodszym, jak i starszym – nowe planety, nowych wrogów i nowych przyjaciół w ich dążeniu do walki z Imperium i uwolnienia z ich łap rodziców. W serii jest kilka dobrze wykonanych niespodzianek , w połączeniu z autentycznymi, serdecznymi momentami między Milo i Liną, które dzieci mogą porównać do Ezry Bridgera z RebeliantówRecenzje czterech pierwszych tomów i prologu możecie przeczytać na naszej stronie: 0: Ucieczka1: Sidła2: Gniazdo3: Napad4: Ciemność. Recenzja piątego, Chłód, pojawi się na dniach.

Warto również sprawdzić: 
- seria Star Wars: Akademia Jedi (RECENZJA, pol. wyd. AMEET 2014 - 2017)
- Star Wars: Rebelianci: Narodziny Rebelii (pol. wyd. Egmont, 2015)
- Star Wars: Rebelianci: Droidy w tarapatach (RECENZJA, pol. wyd. Egmont 2015)

3. Dla nastolatków: 
Ucieczka szmuglerów / Miecz Jedi / Ruchomy cel
Mowa o czystej zabawie. Od Grega Rucki, Jasona Fry i Cecil Castellucii pochodzą trzy książki, które miały za zadanie przygotować fanów na premierę Przebudzenia Mocy oraz zawierały wskazówki i tropy z długo wyczekiwanego filmu, o których fani dowiadywali się jednak dopiero po premierze filmu. Fabuła powieści skupia się na bohaterach znanych z oryginalnej trylogii: Hanie, Chewbacce, Luke'u i Lei Organie.

Warto również sprawdzić:
- Star Wars: Before the Awakening (brak PL wydania, oryginale - Egmont Books, 2015)
- Star Wars. Ostatni Jedi: Eskadra Kobaltowa (RECENZJA, wyd. pol. Egmont, 2018)

4. Dla młodych dorosłych (org. young adults)
Utracone gwiazdy (RECENZJA, pol. wyd. Uroboros, 2016)
Ktoś, kto zachęcił Claudię Gray do świata Star Wars i tworzenia powieści związanych z tym uniwersum, zasługuje na ceremonię wręczenia nagród, która sprawi, że impreza na Yavinie będzie wyglądała jak grill na podwórku. Gray napisała trzy powieści Star Wars (Utracone gwiazdy (RECENZJA), Więzy krwi (RECENZJA), Leia: Princess of Alderaan (RECENZJA)), i są świetne. W Utraconych gwiazdach Gray pokazuje przebieg oryginalnej trylogii, zabierając nas od początków Imperium aż do bitwy o Jakku. Wydarzenia widziane oczami Cieny Ree i Thane'a Kyrella, a same postacie są aluzją do Romea i Julii. Znajomość od najmłodszych lat, związek Cieny i Thane'a, ewoluują w skazaną na zagładę historię miłosną, kiedy kończą po przeciwnych stronach galaktycznej wojny domowej. Utracone gwiazdy to ekscytujące, pomysłowe spojrzenie na historie o Star Wars, które uwielbiamy, doświadczane przez nowy zestaw oczu dla nowego pokolenia. 

Warto również sprawdzić:
- Star Wars: Rebel Rising (brak pol. wyd.)
- Star Wars: Leia, Princess of Alderaan (RECENZJA, brak pol. wyd.)
- Star Wars: Ahsoka (RECENZJA, pol wyd. we wakacje)

5. Dla dorosłych: 
Trylogia Koniec i początek (RECENZJA Kres Imperium)
Wraz z premierą Przebudzenia Mocy wielu fanów zastanawiało się nad tym, co wydarzyło się między Powrotem Jedi, a najnowszym epizodem Star Wars. Fragment tej luki wypełnia trylogia Chucka Wendiga, która rozgrywa się tuż po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci nad Endorem. Pierwsza powieść z serii Koniec i początek (niestety najgorsza z serii) podąża za grupą – pilotem rebeliantów i jej synem, łowcą nagród i dezerterem imperialnym – którzy zmuszeni są połączyć siły, jeśli chcą uciec ze szponów Imperium, kreśląc jego następny ruch w przestrzeni nad planetą Akiva. Wendig równoważy obsadę nowych i starych postaci, dostarczając pełną akcji opowieść, która wypełnia część historii po Powrocie Jedi. Mimo, że cała seria nie jest wybitna, to według mnie jest warta przeczytania.

Warto również sprawdzić:
- Star Wars: Katalizator (RECENZJA, pol. wyd. Uroboros, 2017)
- Star Wars: Łotr 1 (RECENZJA, pol. wyd. Uroboros, 2017)
- Star Wars: Więzy krwi (RECENZJA, pol. wyd. Uroboros, 2017)
- Star Wars: Thrawn (RECENZJA, pol. wyd. Uroboros, 2019)

A jakie inne książki polecą doświadczeni fani Star Wars? Podzielcie się listą tytułów w komentarzach!

Tekst (oprócz pkt. 3): starwars.com/Michael Moreci
Tekst (pkt. 3): Świat Star Wars/Szymon
Tłumaczenie: Świat Star Wars/Marcel

1 komentarz:

  1. O ile z "Utraconymi Gwiazdami" się w pełni zgadzam, o tyle z trylogią Wendinga całkowicie nie - gdyby to była moja pierwsza książka z uniwersum to bym uciekł z krzykiem. To jest koszmar - stylistyczny gniot, nudny i rozwleczony do granic możliwości (tylko drugi tom jako tako się broni). Oczywiście to tylko moja opinia. Postawiłbym prędzej na "Tarkina" lub "Lordów Sithów" jeśli wybieramy tylko spośród nowego kanonu.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger