Recenzja - Łotr 1. Star Wars™ - historie - Alexander Freed (+KONKURS,zakończony)

Powieść Łotr 1. Star Wars – historie to adaptacja pierwszego spin-offu w uniwersum Gwiezdnych Wojen od Disney'a pod tym samym tytułem. Książkową adaptację wspomnianego filmu napisał Alexander Freed, który jest również autorem powieści Star Wars™: Battlefront: Kompania Zmierzch, która była jego pierwszą powieścią w uniwersum. Wielu fanów obawiało się, że adaptacja filmu Łotr 1. Gwiezdne Wojny – historie będzie równie słaba, co adaptacja Przebudzenia Mocy Alana D. Fostera. Czy ich obawy były słuszne? Przekonajmy się!
Fabuła opowiada o grupie rebeliantów, którzy otrzymują kolejne informacje, jakoby Imperium budowało broń zdolną niszczyć całe planety. Wspomniany niszczyciel planet został zbudowany przez Galena Erso, ojca Jyn Erso, która wraz z Cassianem, Baze'em, Chirrutem, Bodhim, droidem K-2SO i grupą rebelianckich żołnierzy tworzy tytułowy oddział Łotr 1. Jednostka udaje się na planetę Scarif w celu odnalezienie planów tajnej stacji bojowej Imperium, Gwiazdy Śmierci...

Fabuła, podobnie jak w filmie, jest świetna. Autor powieści perfekcyjnie przeniósł filmowe sceny na karty swojej powieści, uzupełniając je dodatkowymi scenami, tworząc niesamowite rozważania bohaterów oraz dodając raporty. Te raporty zostały nazwane "Danymi uzupełniającymi", które są uzupełnieniem książki Akta misji (RECENZJA) oraz filmowych wydarzeń.

Zacznijmy od scen dodatkowych. Nie ma ich zbyt wiele, jednak te, które zostały dodane w bardzo dobry sposób rozwijają i uzupełniają filmowe wydarzenia. Jedną z ciekawszych scen jest rozmowa Mon Mothmy z generałem Dravenem w Bazie Jeden na Yavinie 4. Kolejnym interesującym rozwiązaniem, które Alexander Freed wprowadził do swojej książki są wewnętrzne przemyślenia i rozważania głównych bohaterów. Czytelnikowi z pewnością spodobają się przemyślenia Cassiana, wyrzuty sumienia jakie go dręczyły oraz Jyn Erso. Wielu fanów narzekało, że Jyn, która początkowo była niechętna do współpracy z Rebelią, nagle zmieniła swoją postawę i udała się na samobójczą misję. W powieści jej motywacje i pobudki do wzięcia udziału we wspomnianej misji zostały znacznie lepiej i dokładniej opisane i wytłumaczone.
Alexander Freed to autor bardzo dobrej, wojennej książki Star Wars. Battlefront: Kompania Zmierzch (RECENZJA). Freed specjalizuje się w powieściach o tematyce wojennej i to własnie rozdziały opowiadające o bitwie na powierzchni i w przestrzeni kosmicznej Scarif są najlepiej napisanymi rozdziałami całej adaptacji. Wybór pisarza do napisania nowelizacji filmu Łotr 1. Gwiezdne Wojny – historie był strzałem w dziesiątkę!

Polskie wydanie od wydawnictwa Uroboros stoi, jak zawsze, na najwyższym poziomie. Tłumaczenie dialogów, które pochodzą z filmu jest niemal identyczne. Szkoda tylko, że modlitwa Chirruta, która w filmie brzmi: "Moc jest we mnie silna, a ja jestem silny Mocą" została zmieniona na "Silna jest Moc. Mocą jestem silny.". Tłumaczenie w książce jest bliższe oryginałowi, jednak mi bardziej spodobała się filmowa wersja.
Książka Łotr 1. Star Wars – historie to znakomity przykład tego, jak powinny być pisane adaptacje filmów. Wielkie brawa dla Alexandra Freeda za wspaniałe przeniesienie filmowych wydarzeń na karty powieści. Pozycja obowiązkowa dla fanów filmu. A przed lekturą adaptacji warto przeczytać Star Wars: Katalizator. Wprowadzenie do filmu Łotr 1 (RECENZJA). Gorąco polecam!

Ogólna ocena: 9/10
Fabuła: 9/10
Postacie: 10/10
Jakość wydania: 9/10

Dziękuję wydawnictwu Uroboros za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

KONKURS:
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Uroboros, przygotowałem dla Was konkurs, w którym możecie wygrać 2x Łotr 1. Star Wars - historie! Co należy zrobić, aby wygrać? 
1. Udostępnić post z recenzją na swoim profilu na Facebooku dodając hasztag #swiatstarwars.
2. Odpowiedzieć na proste pytanie:

Kto wymyślił kryptonim Łotr 1? W 2-3 zdaniach opisz, w jakiej sytuacji został wymyślony.

Zgłoszenie wyślijcie na swiatstarwars@onet.pl, wpisując w temacie "Konkurs: Łotr 1", a w treści podając odpowiedź oraz swój adres pocztowy. Czas nadsyłania zgłoszeń mija 28 maja 2017 roku o godz. 23:59. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 31 maja. Niech Moc będzie z Wami!


WYNIKI KONKURSU:
Konkurs wygrali:
-Patrycja D. 
- Marek W.
Gratulujemy! 

Szczegóły:
Tytuł: Łotr 1. Star Wars™ – historie
Autor: Alexander Freed
Tłumaczenie: Anna Hikiert
Wydawnictwo: Uroboros
Data premiery: 24 maja 2017
Liczba stron: 464
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 39,99 PLN

Gdzie kupić:

EBOOK:

Chcesz być na bieżąco? Polub Świat Star Wars na Facebooku!

LINK: ŚWIAT STAR WARS

5 komentarzy:

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger