Recenzja - Star Wars™ Rebelianci: Droidy w tarapatach - Michael Kogge

Książeczka Star Wars™. Rebelianci: Droidy w tarapatach to młodzieżowa adaptacja trzech początkowych odcinków serialu Star Wars. Rebelianci: Iskra Rebelii, Droidy w opałach i Powrót dawnych mistrzów. Autorem tych trzech historii jest Michael Kogge, znany i ceniony pisarz w uniwersum Star Wars.
Pierwsze opowiadanie – na podstawie Iskry Rebelii, nosi tytuł Historia Ezry i jest opowiedziane z perspektywy młodego Ezry Bridgera. Ciekawe rozwiązanie, które pozwala czytelnikowi dowiedzieć się co w myśli w danej chwili bohater. Jednak odnoszę wrażenie, że pisanie tej części było dla autora katorgą. Najdłuższy odcinek, a poświęcone ma najmniej miejsca, autor stosuje dużo różnych skrótów, przez co odnosimy wrażenie, że fabuła jest niepełna, a ktoś kto nie oglądał pilota serialu może poczuć się zagubiony.

Drugie opowiadania, pt: Zakłócenia jest dobra, ot przepisanie scenariusza z kilkoma nowymi smaczkami. Najbardziej zaskakuje jednak ostatnia część Starzy mistrzowie, która najbardziej różni się od tego, co widzieliśmy na ekranie. Jest kilka scen dodatkowych, przykładowo: ukazano relację HoloNetu na temat akcji rebeliantów w więzieniu na Stygeon. Ta ostatnia część napisana jest najlepiej.

Jak widać powyżej, adaptacje odcinków seriali czy filmów to temat trudny, ponieważ często wspomniane adaptacje nie dodając praktycznie nic nowego i są przepisanymi scenariuszami. W wypadku Droidów w tarapatach mam mieszane odczucia. Książeczka jest bardzo nierówna, słaby początek, średni środek i dobry koniec.

Dużym plusem tego wydania jest przepiękna szata graficzna. Okładka z błyszczącymi się droidami przyciąga uwagę. W środku znajdziemy wiele pięknych grafik czy plakatów Imperium, strony są "zabrudzone" farbą Sabine Wren. Zastanawia mnie dodanie napisu "biblioteka filmowa" na okładce, którego nie ma w oryginalnej wersji...

Ogólna ocena: 6/10
Fabuła: 6/10
Postacie: 7/10
Jakość wydania: 9/10

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars™. Rebelianci: Droidy w tarapatach
Autor: Michael Kogge
Tłumaczenie: Anna Hikiert
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 18 maja 2015
Liczba stron: 128
Oprawa: miękka
Cena: 14,99 PLN

Gdzie kupić:

Chcesz być na bieżąco? Polub Świat Star Wars na Facebooku!
LINK: ŚWIAT STAR WARS

1 komentarz:

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger