Recenzja - Star Wars: Ahsoka - Emily Kate Johnston

Fani od dawna zastanawiali się, co działo się z Ahoską Tano po odejściu z Zakonu Jedi. Odpowiedź na to pytanie przynosi Star Wars: Ahsoka, powieść młodzieżowa napisana przez Emily Kate Johnston. Główną protagonistką książki jest wspomniana i znana z seriali Gwiezdne Wojny: Wojny klonów oraz Star Wars: Rebelianci Ahsoka Tano. Pierwotnie młodzieżówka została wydana 11 października 2016 roku w USA nakładem wydawnictwa Disney Lucasfilm-Press. Niemieckie wydanie pojawiło się nakładem wydawnictwa Panini Verlags Gmbh w dniu 27 lutego 2017 roku. Tłumaczeniem zajął się Andreas Kasprzak. Warto zaznaczyć, że autorem okładki jest Polak, Wojciech Fus.
Fabuła rozpoczyna się dokładnie rok po powstaniu Imperium, w tak zwany "Dzień Imperium". Ahsoka, niegdyś padawan Jedi, niesłusznie oskarżona o zdradę, obecnie ukrywa się pod pseudonimem "Ashla" na Zewnętrznych Rubieżach na planecie Thabeska. Ahsoka pracuje jako mechanik w dużej rodzinie Fardi, która przeprowadza rożne nielegalne transakcje. Szturmowcy zainteresowani nowo przybyłymi osobami zmuszają Togrutankę do ucieczki i szukania nowego miejsca, gdzie będzie mogła się ukryć przed Imperium. Bezpieczne miejsce znajduje na niewielkim księżycu Radda, którego mieszkańcy są prostymi rolnikami. Ahsoka wkrótce dołącza do mieszkańców dzięki swoim umiejętnościom i zaprzyjaźnia się z dziewczyną o imieniu Kaeden Larte...

Po zakończeniu losów Ahsoki w serialu Wojny klonów i jej pojawieniu się w Rebeliantach powstało wiele pytań, między innymi o to, co robiła w czasie pomiędzy dwoma wspomnianymi serialami. Potencjał, który ma ta powieść jest ogromny. Nie tylko dlatego, że Ahsoka to ekscytująca postać, ale dlatego, że powieść oferuje możliwość połączenia i zakończenia otwartych wątków z serialu oraz wytłumaczeniu jak Ahsoka stała się Fulcrumem. Ten potencjał został w pełni wykorzystany. Żeby zrozumieć książkę nie musimy mieć wiedzy z seriali Rebels oraz The Clone Wars. Powieść jest napisana w taki sposób, aby każdy czytelnik mógł ją przeczytać bez większej wiedzy i znajomości seriali.

Jeśli chodzi o rozwój Ahoski Tano to powieść nie oferuje niespodzianek. Mamy tutaj dużo wyjaśnień, podzielonych na wiele retrospekcji. Dowiadujemy się, że Ahsoka wraz z kapitanem Rexem była na Mandalore i w chwili ogłoszenia przez Palpatine'a Rozkazu 66 polowali na Maula. Czytelnik dostaje więcej szczegółów o tym, jak Ahsoce udało się przeżyć Rozkaz 66. Minusem jest nagminne wspominanie jej byłego mistrza Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego oraz opowiadanie, jak oni zareagowaliby w tej czy innej sytuacji. Bardzo spodobało mi się również poświęcenie dużo uwagi kryształom kyber oraz nawiązania do filmu Łotr 1. Gwiezdne Wojny – historie w postaci miejsc kultu Mocy oraz magazynowania kyberów.

Podsumowując, Ahsoka to świetna powieść i jej lektura sprawia wiele przyjemności. Jak wspominałem, potencjał powieści został wykorzystany w pełni i każdy czytelnik, który sięga o książkę Ahsoka nie będzie zawiedziony. Polecam! Miejmy nadzieję, że wydawnictwo Uroboros wyda książkę w Polsce.

Ogólna ocena: 9/10
Fabuła: 9/10
Postacie: 8/10
Opisy: 8/10
Jakość wydania: 9/10

Dziękuję wydawnictwu Panini Verlags GmbH za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Ich danke Panini Verlags GmbH für die Bereitstellung des Rezensionsexemplares!

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars™: Ahoska
Autor: Emily Kate Johnston
Wydawnictwo: Panini Verlags GmbH
Tłumaczenie:Andreas Kasprzak
Data premiery: 27 lutego 2017
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 14,99 € / 65,20 PLN (DE) / 78,30 PLN (ENG)

Gdzie kupić:
BOOKCITY (wersja niemiecka)
BOOKCITY (wersja angielska)


Chcesz być na bieżąco? Polub Świat Star Wars na Facebooku!
LINK: ŚWIAT STAR WARS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger