W oczekiwaniu na Star Wars: Epizod IX: Zemsta Sithów - Matthew Stover

Ciemność jest szczodra, jest cierpliwa i zawsze zwycięża, lecz w samym sercu jej siły leży jej słabość: wystarczy jedna, jedyna, samotna świeca, by ją pokonać. Miłość jest czymś więcej niż świecą, Miłość potrafi zapalić gwiazdy. 
 - Cytat z książki Star Wars. Część III: Zemsta Sitów
Zemsta Sithów w reżyserii Georga Lucasa mająca premierę 25 maja 2005 jest uważana za jedną z najlepszych części Gwiezdnych wojen do tego stopnia, iż niekiedy nawet właśnie jej fani przyznają zaszczytne pierwsze miejsce na listach popularności epizodów. To też niedziwnym pozostaje fakt, że zgodnie z nieformalną tradycją tuż przed premierą filmową (co dla mnie jest co najmniej dziwne, o czym już nieraz wspominałem), a dokładniej 2 kwietnia 2005 roku na amerykański rynek czytelniczy trafiła książkowa adaptacja autorstwa Mtthewa Stovera wydana przez wydawnictwo Del Rey. W Polsce przełożona została przez Macieja Szymańskiego i zagościła w rękach czytelników 4 maja tego samego nakładem wydawnictwa Amber.

Opis:
Nadchodzi kulminacyjny punkt kosmicznych zmagań i najbardziej mroczny epizod Gwiezdnych Wojen...

Wielka bitwa nad Coruscant, krwawa rozprawa z zakonem Jedi, straszliwy pojedynek mistrza i ucznia, oto znaki upadku dobra i triumfu zła, którego uosobieniem są Sithowie dążący do władzy absolutnej nad galaktyką. Wielki Kanclerz Palpatine ogłasza się Imperatorem. Uwodzi samego Wybrańca, Anakina Skywalkera, obiecując mu niewyobrażalną potęgę. Czy młody Jedi w imię wyższej racji wyrzeknie się egoizmu? Czy miłość pokona nienawiść i strach? Czy w ogniu galaktycznego konfliktu narodzi się bohater Republiki, czy nowy Lord Sithów: Darth Vader...
Powieści na podstawie pełnoprawnych  Epizodów nie cieszą się zbytnią sympatią fanów i nie jest to żadna odkrywcza myśl. Jednak w przypadku Zemsty fandom zachowuje się zupełnie inaczej, trudno wręcz znaleźć jakąkolwiek nieprzychylną opinie w odniesieniu do tej konkretnej historii przelanej na papier. Zainteresowany tymże właśnie fenomenem postanowiłem głębiej się temu przyjrzeć, co w efekcie zaowocowało wspaniałymi ośmioma godzinami z tą adaptacją.
Znalezione obrazy dla zapytania Star Wars: Zemsta Sithów
Przejdźmy jednak do meritum, czyli krótkiego omówienia tego, co uświadczymy w dziele pana Matthewa.

Po pierwsze, bardzo dobrze rozbudowane postaci ewoluujące w kolejnych częściach fabuły. Na sporą pochwałę zasługuje tutaj sposób, w jaki autor podszedł do wątku upadku Anakina Skywalkera, który de facto rozpoczął się już w chwili kiedy nasz bohater uśmiercił politycznego przywódcę Konfederacji Niezależnych Systemów Hrabiego Dooku, również Palpatine wypada na tym polu bardzo dobrze, ponieważ przedstawiony został nam tutaj jako dobrotliwy wujek troszczący się o dobro swojego podopiecznego, przez co coraz bardziej zdobywając jego zaufanie, nieuchronnie prowadzi go ku zgubie. Można by tutaj jeszcze wymienić kilku bohaterów jak np. Obi-Wan Kenobi - dobrotliwy mistrz stanowiący wręcz wzór idealnego rycerza Jedi, pozostaje bardzo przejęty losem swojego dawnego ucznia, którego wbrew swojej woli musi oszukiwać i prosić o zdradę bliskiej mu osoby. Czy też finalnie Padmé Amidala, dzielna pani senator, nieobawiająca się sprzeciwić działaniom Wielkiego Kanclerza, coraz bardziej oddalająca się od swego ukochanego z dnia na dzień przyznając przed sobą jak bardzo obcy się dla niej stał.

Po drugie, niebanalne często zaskakujące wątki, których zakończenie może nawet zdziwić. Idealnym tego przykładem jest sposób, w jaki Obi-Wan i Yoda wdarli się do Świątyni Jedi lub scena przeciągania młodego Anakina na drogę mroku, kiedy to prawie dostał we władanie cały system koreliański. Niestety tutaj też wspomnę o braku bitwy o Kashyyyk, którą autor specjalnie pominął, co jest moim zdaniem największym minusem całości fabuły.
Znalezione obrazy dla zapytania Star Wars: Zemsta Sithów
Po trzecie, interesujące rozważania filozoficzne. Tak wiem, jak to brzmi i dla większości ten punkt może być bardziej odpychający, ale już śpieszę z wyjaśnieniem. Chodzi tutaj w głównej mierze o sposób, w jaki ukazano aspekt między innymi niezmieniającego się od wieków Zakonu Jedi, jak również samej Mocy, zarówno tej jasnej, jak i ciemnej strony, tematy te są wręcz cudowne i jak najbardziej dające powód do długich dywagacji oraz rozmaitych rozmyślań.

Po czwarte, opisy, niewątpliwie jest to element czyniący tę adaptację tak wyjątkową. Autor bardzo starannie próbował oddać realia gwiezdnowojennej odległej galaktyki, co mu idealnie wręcz wyszło. Także samo przedstawienie walk wypada nadzwyczaj dobrze, bo, co ciekawe, zostały one napisane sposobem swej prezencji w Mocy, dlatego też nie będziemy musieli, się męczyć trzy strony z opisem jak dany bohater podniósł miecz i z gracją opuścił go na głowę przeciwnika.

Po piąte, humor. O tak, najlepsze zostawiłem na koniec, albowiem cała fabuła została pięknie przesiąknięta wszelkiej maści gagami, dowcipami czy też ostrymi, ciętymi ripostami. Najbardziej w pamięci utkwiła mi scena egzekucji Rady Separatystów, która była wręcz jednym wielkim teatrem czarnego humoru w wykonaniu Dartha Vadera. Dla niektórych zapewne może wydać się to nie smaczne, a tym bardziej nie na miejscu, ale przyznam szczerzę, że bez tego powieść wiele by straciła. 
Znalezione obrazy dla zapytania Star Wars: Revenge of the Sith vader and palpatine death star
A co do moich osobistych zaś odczuć muszę powiedzieć, iż bardzo dawno tak dobrze nie bawiłem się podczas lektury gwiezdnowojennej książki. Co prawda bywa ona miejscami ciężka i toporna, ale można to jak najbardziej przeboleć i brnąć głębiej w to cudowne dzieło.

Podsumowując, gorąco tę książkę wszystkim fanom polecam, chociaż należy do legend, a nie kanonu warto jest ją poznać, niezależnie od stopnia wiedzy na temat sagi. Niestety dość znacznym minusem pozostaje jej wygórowana cena (wahająca się od 39 do 56zł) oraz mocno ograniczona dostępność, nie mniej warto się w nią wyposażyć, jeżeli dysponuje się wolną gotówką.

Ogólna ocena: 9/10
Fabuła: 9,5/10
Postacie: 9/10

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Część III: Zemsta Sithów 
Tytuł oryginalny: Star Wars. Episode III: Revenge of the Sith
Autor: Matthew Stover
Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Amber
Data premiery: 4 maja 2005
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka
Cena: 29,80 PLN

2 komentarze:

  1. Ja też postawiłabym tę własnie część na pierwszym miejscu. A zaraz za nią "szóstkę".
    Cena nie jest jeszcze aż taka straszna, widziałam dużo gorsze... choc nie zapłaciłam. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No, niestety ale coraz trudniej jest o dobrą cenę :( Więc trzeba brać puki jeszcze czas.

      Usuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger