Zachęcamy Was do lektury artykułu Jak finał Rebeliantów odzwierciedla największe motywy z Sagi? (KLIK)
Świętuj Star Wars Day wcześniej!
Artykuł ten jest częścią serii z okazji międzynarodowego Star Wars Day!
Atak, którego wszyscy oczekiwaliśmy, nigdy nie nadszedł. Niegdyś niepokonane Imperium zaczęło się rozpadać. Mała Rebelia stała się śmiała, a dzięki niezwykłemu zwycięstwu w bitwie o Endor, rządy terroru Imperatora dobiegły końca.
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka propozycji, które pomogą Wam lepiej poznać postacie, miejsca i wiele innych rzeczy z serialu Star Wars: Rebelianci. Jaki jest minus? Większość publikacji książkowych i komiksowych niestety nie ukazała się w Polsce. Ale wierzymy w Was i w Wasze znajomości języka angielskiego. Oto kilka sugestii od nas!
Kanan
Volume 1: The Last Padawan /Ostatni Padawan/
oraz Volume 2: First Blood /Świeża krew/
Aby lepiej poznać postacie, najlepiej zacząć od samego początku. W 2015 roku Marvel rozpoczął wydawanie dwunastoczęściowej serii komiksowej Kanan (brak polskiego wydania), którego akcja toczy się w trakcie i po Wojnach klonów. Akcja zaczyna się w okresie serialu Star Wars: Rebelianci, a Kanan przypomina sobie czasy, gdy był padawanem pod skrzydłami mistrzyni Jedi Depy Billaby, wtedy nosił imię Caleb Dume. Oryginalne zeszyty US #1-6 rozgrywają się w okresie wykonywania Rozkazu 66 i opowiadają o ucieczce Kanana przed śmiercią z rąk klonów, zaś zeszyty US #7-12 rozgrywają się podczas Wojen klonów opowiadają o tym, jak Kanan stał się padawanem.Więc jeśli chcecie czytać komiksy zgodnie z linią fabularną, to najpierw musicie przeczytać zeszyty 7-12 (First Blood), a potem 1-6 (The Last Padawan). Odnośnie polskiego wydania: Egmont, niestety, jak ognia unika wydania tej serii. Dlaczego? Ponieważ publikacje związane z serialem Star Wars: Rebelianci sprzedają się w Polsce bardzo, bardzo słabo. Przykład: polska wersja magazynu Star Wars: Rebelianci, średni nakład w 2016 roku wyniósł 15 tyś. egzemplarzy. Sprzedawało się około 40-50% egzemplarzy (dane statystyczne).
Sześć lat przed spotkaniem Kanana i Hery z młodym Ezrą na Lothal, nasi dwaj dorośli bohaterowie muszą uwolnić pewien system gwiezdny spod jarzma Imperium. Chociaż powieść (w Polsce wydana przez Uroboros w marcu 2016 roku) oferuje jedynie marginalne spojrzenie na historię Kanana i Hery, to historia Johna Jacksona Millera była często zabawna i pouczająca. Jednak pewne pytanie nie zostało tak naprawdę rozwiązane: czy istnieje związek/miłość między Herą i Kananem, czy nie? Każdy musi sam o tym zdecydować podczas lektury Nowego świtu, być może lektura pomoże w znalezieniu odpowiedzi, ale serial Rebelianci już chyba przyniósł nam odpowiedź na to pytanie.
Thrawn
Zostańmy przy historiach wprowadzających. Głównym złym bohaterem trzeciego i czwartego sezonu był Thrawn, który po raz pierwszy zadebiutował w Legendach. Thrawn (polska premiera od wydawnictwa Uroboros w 2019 roku), to oficjalne wprowadzenie postaci Thrawna do Nowego Kanonu. Powieść dotyczy nie tylko narodziny Thrawna, ale także Arihndy Pryce, którą poznaliśmy jako gubernator Lothal w serialu Rebelianci. Jeśli nie chcesz czytać powieść, to w USA obecnie wydawana jest adaptacja komiksowa (recenzowana u nas na bieżąco), polska data premiery oczywiście nie jest znana i raczej szybko jej nie poznamy.Jeszcze jedna historia wprowadzająca, a lepiej mówiąc historia stanowiąca pomost między serialami Wojny klonów i Rebelianci. Powieść E. K. Johnston (polskie wydanie w czerwcu przez Uroboros) opowiada o prawdopodobnie najbardziej interesującej postaci z Wojen klonów, która musi przetrwać w swojej pierwszej własnej książce bez przyciągania uwagi. Podobnie jak w Nowym świcie, tutaj także otrzymujemy tylko cząstkowe informacje na temat postaci, ale jako fani jesteśmy zadowoleni z każdej takiej informacji, która wypełnia luki pomiędzy serialami.
Ciekawostka: W USA wydano audiobook czytany przez samą Ahsokę, czyli aktorkę, która użyczyła jej głosu w obu serialach - Ashley Eckstein.
Rebels: Ezra's Gamble
Krótkiej wzmianki warta jest powieść młodzieżowa Rebels: Ezra's Gamble napisana przez Rydera Windhama i niestety nie wydana w Polsce. W tej raczej krótkiej książce przygodowej widzimy życie Ezry zanim spotkał Kanana i resztę załogi Ducha. Oprócz tego dochodzi do pierwszej wymiany ciosów z łowcą nagród Bosskiem. Historia kończy się podczas pilotażowego odcinaka Rebeliantów.
Co kryje Dzika Przestrzeń (org. Adventures in Wild Space)
Cavan Scott i Tom Huddleston
Dla zagorzałych fanów i dla tych, którzy naprawdę chcą wiedzieć wszystko o bohaterach serialu Rebelianci jest sześcioczęściowa seria dla nastolatków pt: Co kryje Dzika Przestrzeń (w Polsce pojawiły się pierwsze dwie części od Egmont, nie wiadomo, czy pojawią się kolejne tomy). Chociaż historia toczy się wokół rodzeństwa Milo i Liny Graf, to później pojawiają się Mira i Ephraim Bridger, rodzice Ezry. Recenzje czterech pierwszych tomów i prologu możecie przeczytać na naszej stronie: 0: Ucieczka, 1: Sidła, 2: Gniazdo, 3: Napad, 4: Ciemność. Recenzja piątego, Zimno, jest w przygotowaniu.
Komiksy z magazynu Star Wars Rebels
Wracając do namacalnych faktów i prawdopodobnie najlepszego sposobu na przeżycie większej ilości przygód z naszymi bohaterami: komiksowa seria Star Wars Rebels od wydawnictwa Panini - obecnie, od około roku, komiksy ukazują się tylko w Niemczech, w USA i UK, a także w Polsce, sprzedaż była słaba. 12-stronicowe opowiadania publikowane są od 2015 roku w magazynie i rozszerzają lub pogłębiają poszczególne odcinki animacji. Dotychczas w Niemczech ukazały się trzy wydania zbiorcze z ośmioma komiksami w poszczególnych tomach. Ostatni zrecenzowaliśmy dla Was, dzięki uprzejmości wydawnictwa Panini: KLIK>>>.
Rebels: Servants of the Empire
Jason Fry
Czteroczęściowa seria Rebels: Servants of the Empire została napisana przez Jasona Fry (brak polskiego wydania; nie mamy co liczyć na polskie wersje w naszym kraju) i jest najbardziej ekscytującym projektem wokół serialu Star Wars: Rebelianci. Akcja tej serii młodzieżowej rozgrywa się przed i w trakcie pierwszej połowy pierwszego sezonu i opowiada historię Zare'a Leonisa i jego siostry Dhary, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Zare próbuje dostać się do Akademii Imperialnej na Lothal, żeby sprawdzić i przemyśleć, co dotychczas wie o Imperium.Zare pojawia się także w dwóch odcinkach serialu: Kadet Ezra i Wizja nadziei, oba odcinki opowiedziane są w adaptacjach dla dzieci. Niestety, Zare nie pojawił się w dalszych sezonach serialu, więcej jego dalsza droga życiowa nie jest znana, ale kto wie, co przyniesie przyszłość...
Adaptacje odcinków i pamiętniki
Specjalnie dla młodszych czytelników powstały adaptacje poszczególnych odcinków, choć ograniczone tylko do pierwszego sezonu (pojawiły się w pięciu książkach, w Polsce wydane pierwsze dwie: Rebelianci: Narodziny Rebelii i Rebelianci: Droidy w tarapatach (RECENZJA)). Jeśli potrzebujesz trochę odmiany, możesz równie przeczytać dwa pamiętniki: Sabine: Zapiski rebeliantki (RECENZJA) oraz Dziennik rebelianta autorstwa Ezry Bridgera (RECENZJA), które nie mówią zbyt wiele więcej niż serial, ale są bardzo pięknie wydane i ilustrowane. Obie publikacje zostały wydane przez AMEET.
Siły przeznaczenia (org. Forces of Destiny)
I na koniec nie zapominajmy o nowej serii krótkich animacji, w której widzimy kobiety ze świata Star Wars, ale także z serialu Rebelianci w następujących odcinkach:Bounty of Trouble (S01 E08)>>>
Newest Recruit (S01 E09)>>>
Accidental Allies (S01 E13)>>>
An Imperial Feast (S01 E14)>>>
Crash Course (S01 E16)>>>
Hasty Departure (S02 E01)>>>
A teraz pytanie do Was: jakie jest najlepsze uzupełnienie serialu Star Wars: Rebelianci dla Was?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!
Niech Moc będzie z Tobą!