Przewodnik Star Wars: Religie Mocy

Odkryj różne interpretacje i użycia pola energii, które "łączą ze sobą galaktykę".

Kiedy Nowa Nadzieja miała swoją premierę w 1977 roku, widzowie zobaczyli statki kosmiczne i fantazyjne dekoracje. "Moc" pozostawała jednak niewidocznym konceptem. Stary Ben Kenobi wyjaśnia, że Moc - najlepiej będzie jak przywołamy jego słowa: "Jest polem energii tworzonym przez wszystkie żywe istoty. Otacza nas i przenika; łączy ze sobą całą galaktykę." To, co pozostaje niewyjaśnione, nawet po tylu latach i dekadach opowieści, jest po prostu znane jako: religie Mocy.

Różne religie Mocy są typowe (choć nie wyłącznie) zakorzenione przy "stronie" za jaką opowiada się jej użytkownik. Moc ma jasną stronę (czasami nazywaną Ashla), która reprezentuje dobro; ciemną stronę (czasami nazywaną Bogan), która reprezentuje zło oraz rodzaj pomiędzy (Bendu) reprezentującą równowagę. Pomimo trzech różnych określeń, nie są to jedyne słowa, które określają Moc i jej aspekty. Wraz z powstawaniem religii Mocy, powstawały także różne jej interpretacje.

Religie Mocy to dogmaty poświęcone Mocy. Najbardziej powszechnymi przykładami religii Mocy są Jedi i Sithowie, którzy podążają jasną stroną Mocy (Jedi) lub ciemną stroną (Sithowie).  Obie są sobie przeciwstawne, jednak mają długą historię jako wrogie sobie byty. Esencjonalne dla zrozumienia jest jednakże to, iż fakt, że ktoś podąża jasną stroną nie oznacza automatycznie, że jest Jedi, jak również, iż ktoś podąża ciemną stroną automatycznie jest Sithem. Galaktyka Gwiezdnych Wojen obfituje w religie Mocy, w których zarówno użytkownicy Mocy, jak i Ci, którzy jej nie używają, ale są w niej także osoby, które nie wyznają żadnej religii. 

Jak powiedzieliśmy sobie już wcześniej, religie powstały ze swoimi różnymi wykładniami tego czym jest "Moc". Siostry Nocy określają użycie Mocy jako "magię" i przywołują ją za pomocą zaklęć i inkantacji, które pozwalają im wskrzeszać zmarłych, terraformować środowisko lub umożliwiają stanie się niewidzialnym. Oddają się ciemnej stronie, by móc osiągnąć takie umiejętności. Zeffo nazywali Moc "Wiatrem Życia" i pozwalali jej prowadzić się w życiu, podczas gdy oni budowali ekstrawaganckie świątynie i grobowce, które były prawdziwymi labiryntami skrywającymi ich sekrety oraz relikty. Pierwotnie, Zeffo oddani byli jasnej stronie, ale ulegli pokusom ciemnej strony, która ostatecznie doprowadziła ich do wyginięcia.

Są też Ci, którzy choć używają Mocy, nie wyznają żadnej religii, która wyznaczała ich ścieżki i byłaby ich dogmatem. Podróż Ahsoki Tano jako użytkowniczki Mocy, jest tego idealnym przykładem. Podczas gdy dorastała w Zakonie Jedi i korzystała z tych wierzeń przez większość swojego młodego życia, straciła swoją wiarę w religię po tym, jak Zakon niesłusznie oskarżył ją o straszliwe zbrodnie. Pomimo, iż błąd został później wyjaśniony, Ahsoka podjęła decyzję i opuściła Zakon. Oczywiście, nie przyczyniło się to przestania korzystania przez nią z Mocy; wszakże już ją posiadała. Zamiast tego, teraz to od niej zależało, jak naginać Moc do swoich korzyści, podążając własną ścieżką, a nie tą wyznaczoną przez kodeks Zakonu Jedi (jednakże, zważywszy na fakt, że dorastała jako Jedi, ich praktyki mocno ją naznaczyły). 

Podczas gdy, Ahsoka podążała jasną stroną Mocy, ale nie podążała za żadną religią, Kylo Ren oddał się ciemnej stronie i nie podążał za żadną religią z nią związaną. Podróż Kylo zaczęła się podobnie do Ahsoki, ale wychowany jako Jedi został zmanipulowany i przeszedł na ciemną stronę. Kylo również podążył swoją własną ścieżką z Mocą, nie korzystając z Zasady Dwóch Sithów i ograniczeniami ich dogmatów. 

Oddanie Mocy nie jest jednak czymś ekskluzywnym wyłącznie dla użytkowników Mocy. Są religie, które są tworzone przez ludzi nie mogących korzystać z mistycznej energii, która łączy ze sobą galaktykę, ale w nią wierzą i chwalona za swoją potęgę. Zarówno Strażnicy Whillów, jak i Potomkowie Whillów są przykładami takiej religii. Strażnicy Whillów byli ludźmi, którzy wierzyli w Moc i podążali za jej wolą, pomimo, iż nie niekoniecznie byli w stanie jej używać (na tej samej zasadzie jak robią to Jedi). Chirrut Ȋmwe był Strażnikiem Whillów, który oddał się strzeżeniu świętych miejsc takich jak Świątynia Kyberu na Jedhcie poprzez otaczającą go Moc. Kiedy Chirrut był oddany Mocy, nie był zdolny do jej używania, co odróżniało go od użytkowników Mocy. W przeciwieństwie do Strażników, Potomkowie Whillów słuchali tego, w co wierzyli, że jest wolą Mocy, ale nie angażowali się.

Religie Mocy są różnorodne, a natura Mocy może być interpretowana na wiele sposobów. Nawet Siostry Nocy i Sithowie, którzy używają ciemnej strony Mocy, mają własne interpretacje co do tego, jak należy z niej korzystać. Zeffo byli oddani budowaniu skarbnic, a Jedi utrzymywaniu pokoju. W całej galaktyce jest nieznana nam nam liczba ideologii opartych wokół tego mistycznego pola energii.

Jak powiedzieliby Jedi: Niech Moc będzie z Wami!

Źródło: starwars.com
Tłumaczenie: Lupus

1 komentarz:

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger