Star Wars: Model Sokół Millennium - czy warto?

Kolekcja Star Wars: Model Sokół Millennium zadebiutowała jakiś czas temu w Polsce. Witajcie w naszym pierwszym i prawdopodobnie ostatnim wpisie dotyczącym tej kolekcji Model Sokół Millennium od wydawnictwa De Agostini. W tym wpisie przyjrzymy się wydaniom 1-3. Nie chcemy tylko przedstawić wam pierwszych części kolekcji, ale także pokazać jak rozpocząć budowanie Waszego własnego Sokoła! W tej chwili robimy tylko małe kroki do celu, ponieważ każdy musi być zaplanowany i przemyślany, aby osiągnąć doskonały rezultat. Niemniej jednak uważam, że zrobiliśmy duże postępy przy budowie, biorąc pod uwagę, że pojawiły się tylko trzy numery. Wszystkie informacje na temat kolekcji znajdziecie TUTAJ>>>.
Na wystawach Star Wars Identities można zobaczyć model Sokoła Millennium bardzo podobny do tego, które zbudujemy dzięki kolekcji. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie całego myśliwca.
Ponadto prezentujemy wam zdjęcie modelu Sokoła Millennium z serii Master Replicas, który jest sprzedawany w serwisie eBay za kilka tysięcy dolarów! Zdjęcia te mogą Wam służyć jako szablon przy kolejnych etapach budowy, ponieważ dość dobrze odwzorowują one oryginalny model. Gdy uda Wam się zbudować całego Sokoła będziecie bardzo szczęśliwi!
Kilka słów o kolekcji:
Kolekcja Model Sokół Millennium zaplanowana jest na 100 numerów, które ukazują się co tydzień. Cena pojedynczego numeru wynosi 39,99 PLN. Zamawiając prenumeratę koszty wysyłki zawsze pokrywa wydawca. Niestety (albo stety) kolekcja jest dostępna tylko online TUTAJ>>>, gdzie możecie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi samego modelu i kolekcji. Po zbudowaniu Waszego Sokoła model będzie mieć wymiary: długość 808mm, szerokość: 596mm, wysokość: 192mm.
Budowa:
W tym wpisie pokażemy Wam tylko kilka elementów budowy modelu, ponieważ zaprezentowanie wszystkiego sprawiłoby, że ten wpis byłby niemiłosiernie długi i nudny.

Przechodzimy bezpośrednio do modyfikacji osłony wieżyczki strzelniczej TP-3. Poniższe zdjęcie ilustruje błąd optyczny, który chcemy w tym artykule pomóc Wam naprawić. Jeśli przyjrzycie się uważnie, zauważycie, że rozpórki okna znajdują się „na godzinie 12”. Prawidłowa orientacja rozpórek w oknie wygląda nieco inaczej: rozpórki powinny być rozłożone w przybliżeniu „na godzinie 11 i 1”.
Błędne ustawienie rozpórek.
Jednak w internecie można znaleźć wskazówki, które mogą doprowadzić nad do prawidłowej orientacji rozpórek. Możecie zastosować metodę z nożem introligatorskim, dzięki któremu możecie odciąć rozpórki od całej części. Potem przyklejcie je we właściwym miejscu i gotowe! Ta metoda działa cudownie – pamiętajcie tylko, żeby zachować ostrożność podczas pracy z nożem.
Prawidłowe ustawienie rozpórek.
Przy tym etapie pomocny może być ten film>>>

Rzućmy okiem na montaż deski do holoszachów z wydania 2, ponieważ już możemy nakleić na stolę szachownicę dejarika. Nawiasem mówiąc w świecie Gwiezdnych wojen dejarik jest szeroko stosowaną grą w holoszachy ze złożonymi strategicznymi zasadami. Tutaj prymitywne stworzenia są wyświetlane jako holograficzne figury na stole do gry.
Porównanie angielskiego i niemieckiego wydania. Części dołączone do polskiego są wzorowane na angielskim (te z wadami), zaś niemieckie części są prawidłowe.
Stół jest bardzo dobrej jakość, ale chcemy pójść o krok dalej. Sklep Shapeways Shop TonyRR>>> w sprzedaży posiada nieco przeprojektowany stół do holoszachów, który posiada otwory do elementów świetlnych. Ten stół idealnie pasuje do Sokoła Millennium od De Agostini. Ponadto stół zawiera więcej szczegółów niż oryginalny oraz odpowiednie proporcje i wymiary wzorowane na stole z Nowej nadziei. Mimo tego, że jest to tylko chwyt optyczny, będzie upiększać wewnętrzną strefę.

Niestety w trzecim wydaniu, podobnie jak w pierwszym, pojawił się mały problem: w zależności od wydania trzeciego numeru komponent TP-2 (który jest częścią kadłuba) ma niewielkie różnice, które ostatecznie są tylko marginalne, ale ważne jeśli model ma być zbudowany identycznie jak replika z filmu. Jednak nie będziemy omawiać tego problemu w tym artykule. Za to pokażemy Wam na zdjęciu, o co nam chodzi.
Elementów zaznaczonych strzałkami brakuje w kolekcji od DeA.

Magazyn:
Jeśli chodzi o same zeszyty dołączone do części modelu, to są one bardzo ciekawe. Każdy z nich, oprócz instrukcji Składaj Sokoła, która znajduje się na końcu każdego wydania, zawiera trzy inne rozdziały: Statki kosmiczne, Sekrety lotów kosmicznych oraz Przewodnik po galaktyce. Sekcja Statki kosmiczne skupia się na najsłynniejszych statkach kosmicznych z sagi (np. Sokół Millennium czy myśliwiec X-wing). Sekcja Sekrety lotów kosmicznych spogląda na kokpit Sokoła dopasowując treści w każdym numerze do części, które zostały do niego dołączone. Przewodnik po galaktyce pokazuje nam najsłynniejsze miejsca w galaktyce Gwiezdnych wojen: w pierwszym numerze są to miasta Tatooine, w drugim rebeliancka baza na Hoth, gdzie Sojusz szukał schronienia po bitwie o Yavin, a w trzeci przenosi nas do Miasta w Chmurach na Bespinie, które jest nie tylko kolonią górniczą, ale także popularnym celem turystycznym. Osobiście uważam, że te małe „encyklopedie” są bardzo ekscytujące, ponieważ dają nam wiele interesujących wglądów w świat Gwiezdnych wojen wokół Sokoła Millennium!
W numerze 4 i 5 spodziewamy się kolejnych części komponentów na kadłub, konsoli kokpitu itp. Mamy nadzieję, że kolejne etapy budowy nie sprawią Wam zbyt wielu problemów. Jeśli jednak takie się pojawią piszcie do nas, być może uda się nam Wam pomóc.

Jak wygląda Sokół po zebraniu wszystkich części ze 100 numerów i dodatkowymi efektami możecie zobaczyć TUTAJ>>>

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule artykułu: jak mawiają są plusy dodatnie i plusy ujemne. Plus dodatni to z pewnością możliwość własnoręcznego zbudowania legendarnego Sokoła Millennium. Plusy ujemne to z pewnością cena za wszystkie numery (3 999 PLN, miesięcznie 159,96 PLN) i czas oczekiwania na efekt końcowy (2 lata). Sami zdecydujcie, czy ta kolekcja jest dla Was.

Feedback: Czekamy na Waszą opinię dotyczącą tej kolekcji i naszego wpisu. Czy pomysł na zbudowanie własnego modelu się Wam podoba? Zamierzacie zbierać kolekcję? Czy może jesteście już po pierwszym etapie budowy?

Dziękujemy wydawnictwu De Agostini za przekazanie egzemplarzy recenzenckich.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars Kolekcja: Model Sokół Millennium
Tłumaczenie: Krzysztof Brzeziński
Konsultacja merytoryczna: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: De Agostini
Liczba stron: 16
Cena: 39,99 PLN

Gdzie zamówić:
STRONA DE AGOSTINII>>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger