Przewodnik Star Wars: Zbroja Mandalorian

Poznaj historię, możliwości i znaczenia ukryte w ikonicznej mandaloriańskiej zbroi.

Ostrzegamy przed potencjalnymi spoilerami dotyczącymi najnowszych seriali z Gwiezdnych wojen.

Mandaloriańska zbroja zachwyca publiczność odkąd Boba Fett pojawił się w niej w The Star Wars Holiday Special, a następnie w Imperium kontratakuje, jako tajemniczy łowca nagród wyglądający fantastycznie w kultowej już zbroi z beskaru, swoim równie ikonicznym hełmie z wizjerem w kształcie litery T i oczywiście, plecakiem odrzutowym. Nie ma wątpliwości co do tego, dlaczego "pierwszy" Mandalorianin stał się ulubieńcem fanów. Ponad 40 lat później, wciąż odkrywamy nowe i coraz ciekawsze szczegóły o Mandalorianach i ich zbrojach.

Oryginalny obraz Ralpha McQuarriego przedstawiający super komandosa.

Ciekawostką związaną z Bobą Fett jest to, że postać początkowo miała być i była projektowana jako "super komandos" związany z Imperium, a jego zbroja oryginalnie była koloru białego. Jednak początki określenia "Mandalorianin" są jeszcze mroczniejsze. Po raz pierwszy pojawił się w The Empire Strikes Back Sketchbook z 1980 roku, jednak Joe Johnston, twórca Boby Fetta, nie pamięta, by termin "Mandalorianin" był używany przy produkcji Imperium. Mimo to, pomysł został podchwycony i przeniesiony do Rozszerzonego Wszechświata (dziś znanego jako Legendy i nie będącego częścią obecnego kanonu) wraz komiksem Marvela Star Wars #83 z 1983 roku, w którym Leia udaje się na Mandalore, po tym jak Han Solo został zamrożony w karbonicie i oddany w ręce Boby. W komiksie, Leia dowiaduje się, że istnieli mandaloriańscy komandosi, którzy pracowali dla Imperium podczas wojen klonów i tylko nieliczni (w tym Boba Fett) przetrwali do czasów współczesnych.

Wiele lat później, Lucasfilm rozwinie mandaloriańską kulturę i znaczenie ich zbroi w obecnym kanonie poprzez seriale animowane Wojny klonów i Rebelianci oraz serial aktorski The Mandalorian.

Oprócz tego, że wygląda świetnie, mandaloriańska zbroja ma zarówno praktyczne, jak i kulturowe znaczenie dla tego, kto ją nosi. Mandaloriańska zbroja była generalnie wykonana z beskaru, wytrzymałego stopu, zdolnego do wytrzymania ostrzału z blasterów, czy wytrzymywania w starciu z mieczami świetlnymi. Mimo, że beskar był wykuwany w zbroję, aż do czasu Wielkiej Czystki nie był towarem deficytowym, gdy Imperium zaczęło kraść beskar po jej zakończeniu zaczęło go brakować. W The Mandalorian, Din Djarin zostaje nagrodzony beskarem z wytłoczonymi imperialnymi insygniami po tym jak dostarczył jedną z nagród i zabrał camtono pełne metalu do kryjówki Mandalorian, z którymi trzymał. Tam, Zbrojmistrzyni jego ludu przekuła beskar w zbroję i wyrzutnię maleńkich pocisków zwanych "świszczącymi ptaszkami". Resztę tego, co zostało ofiarował zaś na Znajdy - nowe generacje Mandalorian. Później, Din poprosi Zbrojmistrzyni, by wykuła prezent zrobiony z beskaru dla Grogu: maleńką koszulkę z paciorków metalu, czyli kolczugę. 

Mandaloriańska zbroja mogła być wykuta i zdobiona w najróżniejszy sposób i najczęściej korelowała z przynależnością Mandalorianina do klanu. W mandaloriańskiej kulturze to, co my nazywamy rodzinami, było określane właśnie jako klany. Zbroja Klanu Wren była lśniąco biała z żółtymi ornamentami, podczas gdy zbroja Klanu Eldar była szara i pomarańczowa. Grupa mandaloriańskich odszczepieńców znanych jako Straż Śmierci słynęli ze swoich akcentowanych na niebiesko zbroi, aż do czasu do wkroczenia w mandaloriańską politykę Kolektywu Cienia Maula. Straż Śmierci podzieliła się wówczas pod ciężarem nadchodzącej wojny domowej na Mandalore na dwie grupy, z czego jedna ślubowała posłuszeństwo Maulowi. Ci wojownicy znani jako mandaloriańscy super komandosi zmienili wówczas wygląd swoich zbroi tak, by odzwierciedlały poddaństwo nowemu liderowi, zamieniając niebieski na karmazynową czerwień. Niektóre hełmy miały nawet dodane rogi. Niezależnie od wielu wariacji kolorystycznych zbroi, Mandalorianin mogli być łatwo zidentyfikowani na podstawie kilku szczegółów. Pośród nich wyróżnić można heksagonalny kształt na ich napierśnikach i charakterystyczny wizjer hełmu w kształcie litery T.


Dodatkowo, obok wariantów kolorystycznych, klany znane były z posiadania własnych sygnetów - symbolu przypisanego do ich zbroi. Boba Fett nosił sygnet mythosaura na na swoim naramienniku, jednakże to, czy identyfikował się jako Mandalorianin pozostaje tajemnicą, podobnie jak to, co dla niego oznaczał ten sygnet. Po wytworzeniu więzi z Grogu, Din Djarin i dziecko zostali połączeni w klan dwojga i oznaczeni sygnetem bagnorożca, ku upamiętnieniu zabicia jednego z nich na planecie Arvala-7. Mandaloriańskie zbroje mogą też posiadać inne oznaczenia i wzory: hełm Bo-Katan Kryze przywoływał bowiem swoim wzornictwem twarz sowy.

Z takim znaczeniem kulturowym, Mandalorianie nosili swoje zbroje z dumą. Nawet Sabine Wren, która była wypędzona ze swojego klanu, wciąż nosiła swoją wyróżniającą się, kwiecistą zbroję, gdy wykuwała swoją własną życiową ścieżkę. Nie ma też czemu się dziwić, że Boba Fett ryzykował nurkowanie w wnętrznościach saarlaca, by odzyskać swoją zbroję.

Dowiedzieliście się czegoś nowego o mandaloriańskiej zbroi? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

My zaś przypominamy, że w sprzedaży znajduje się adaptacja drugiego sezonu serialu The Mandalorian od wydawnictwa Olesiejuk. Jej recenzję możecie przeczytać tutaj>>.

Źródło: starwars.com
Tłumaczenie: Lupus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger