Epilog z powieści Solo: A Star Wars Story: Extended Edition odpowiada na pytanie, co stało się z coaxium należącym do Enfys Nest, co łączy film z Łotrem 1. Uwaga na spoilery z Hana Solo oraz książkowej adaptacji Mur Lafferty.
Solo: A Star Wars Story wprowadziło kilka fajnych rzeczy do uniwersum Star Wars. Film wyjaśnił, jak Han, Lando i Chewbacca się spotkali, pokazał kilka doskonałych artefaktów z Gwiezdnych wojen na statku Drydena Vossa, a nawet mieliśmy cameo słynnego Dartha Maula. Wraz z tymi interesującymi momentami, powieść Solo: Extended Edition dodała kanoniczną scenę, która jest połączeniem i nawiązaniem z Łotrem 1.
Jednym z najbardziej nieoczekiwanych elementów Solo było to, jak mało Enfys Nest było w filmie po tym, jak postać została bardzo wyeksponowana w kampaniach marketingowych Hana Solo. Wielu fanów zakładało, że będzie głównym antagonistą filmu; jednak postać miała minimalny czas na ekranie. Potem oczekiwania zostały całkowicie obalone po przybyciu Solo i ekipy na Savareen. Enfys Nest nie tylko nie była złoczyńcą filmu, Enfys nawet nie była facetem. Enfys Nest była kobietą, bojowniczką raczkującej Rebelii, która kradła coaxium na potrzeby nadchodzącej walki Rebelii z Imperium.
Gdy film kończy się pojawieniem się Dartha Maula i śmiercią Becketta, łatwo jest zgubić fakt, jaki los spotkał coaxium, który spowodował bohaterom filmu tyle kłopotów. Han Solo dał go Enfys Nest, ale nie ma innych szczegółów na temat tego, co z nim zrobiła. Dla autorki Mur Lafferty było to ważne pytanie, na które trzeba było odpowiedzieć. W wywiadzie dla StarWars.com z 2018 r. powiedziała: „Po prostu czułam, że ważne jest, aby wiedzieć, co stało się z tym cały coaxium. Wszyscy myślą: tak, ok, Rebelia. Wspaniale." Ale Lafferty chciała odpowiedzieć na pytania: „Kto to dostał? I co z tym zrobili?
Tak więc w Edycji rozszerzonej adaptacji Solo Lafferty zamieściła epilog, który w końcu wyjaśnia, dokąd trafiło coaxium. Scena służy również do połączenia Hana Solo z Łotrem 1 – kolejnym chronologicznym filmem z uniwersum Gwiezdnych wojen. Enfys Nest dostarcza zaopatrzenie nikomu innemu, jak przywódcy Rebelii, Saw Gerrerze i jego jedenastoletniej podopiecznej, Jyn Erso. Oprócz odpowiedzi na pytanie co stało się z coaxium, epilog oferuje również cenną charakterystykę tych trzech postaci.
Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wiek Jyn i sposób, w jaki Enfys Nest do tego podchodzi. Jak wyjaśnia powieść, Saw Gerrera miał przyjść sam, ale postanowił przyprowadzić ze sobą Jyn: „Ona musi się nauczyć… Jeśli ma przeżyć…” Enfys, która początkowo jest zła na myśl, że Saw zabierze kogoś ze sobą, dostrzega w tym coś więcej. Mając zaledwie osiemnaście lat, Enfys widzi siebie w młodej Jyn. Szybko zgadza się nawet, że młodość nie ochroni nikogo przed okropnościami Imperium i pyta Jyn, czy myśli w ten sam sposób. Kiedy Jyn się przytakuje, Enfys mówi jej: „Jesteś mądra. Mimo to cię nie docenią. Spraw, by tego żałowali". Jyn właśnie to robi w Łotrze 1, a jej działania pomagają doprowadzić do zniszczenia pierwszej Gwiazdy Śmierci.
Należy również zauważyć, że postać Saw Gerrery nie zmieniła się. W Wojnach klonów był partyzantem w walce z Separatystami, a tutaj jest dokładnie tą samą osobą. Zawsze był gotów posunąć się do skrajności i wyrządzić bezpośrednie szkody Imperium. Kiedy Enfys mówi mu, że coaxium może zdziałać wiele dobrego, Saw odpowiada: „I szkoda… Potrzebujemy tego”. Enfys chce, aby był nieco bardziej precyzyjny w kwestii jego zniszczenia, ale najwyraźniej nie zmienia jego zdania. Gerrera zawsze bardziej skupiał się na krzywdzeniu Imperium niż budowaniu spójnej Rebelii. Mimo to interesujące jest spotkanie go tutaj, na innym etapie jego życia.
Polska premiera powieści Han Solo: Gwiezdne wojny - historie: Opowieść filmowa już 17 września. Jej zapowiedź możecie przeczytać tutaj>>.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!
Niech Moc będzie z Tobą!