Star Wars. Kolekcja Komiksów Marvela, tom 39: Darth Vader: Twierdza Vader - recenzja

W trzydziestym dziewiątym tomie Kolekcji Komiksów Star Wars Marvela na taptet wraca uwielbiany przez wszystkich Lord Sithów – Darth Vader! W ten sposób ten tom cyklu reprezentuje również ostatni story arc serii Darth Vader z lat 2017-2018, która obejmowała 25 zeszytów. Autorem oczywiście jest Charles Soule.
Opis dostarczony przez wydawnictwo:
NIEPOWSTRZYMANE NARODZINY MROCZNEGO LORDA
Mroczny Lord Sithów wraca do miejsca, w którym rozpoczął swoje życie jako Darth Vader - na ognistą planetę Mustafar. Tam chce zbudować ogromną fortecę. Niezniszczalny symbol jego mocy i połączenie z własną przeszłością i mrocznymi tajemnicami Sithów. Fundamenty są już na swoim miej- scu, a makabryczna konstrukcja powoli nabiera kształtu, ale mieszkańcy planety nie chcą tak łatwo za- akceptować tej profanacji. Ale Vader chce swojej fortecy... bez względu na cenę.

Po przeczytaniu powyższego opisu początkowo obawiałem się, że miejscowi staną się głównymi antagonistami antologii. Ale na szczęście tak nie jest. Nawet jeśli lokalni mieszkańcy zajmą centralne miejsce w przygodzie VR Vader Immortal, nie robią nic poza pierwszą - nieudaną - próbą powstrzymania działania „ciemności” - jak nazywają Vadera.

W centrum uwagi niekoniecznie jest tytułowa twierdza, ale raczej ścieżka Vadera do doskonałej akceptacji ciemnej strony. Podczas gdy historia zaczyna się powoli od polowania na pewnego wysokiej rangi Jedi - Eeth Kotha – po krótkim czasie ekscytująca historia rozwija się szybko, która początkowo obraca się wokół dwóch inkwizytorów, z których Vader nie jest do końca zadowolony, co doprowadzi- ło mnie do pewnego zaskoczenia. To, nazwijmy to eskapadą, nie było dla mnie wcale niepokojące, ale dało do zrozumienia, że przed tym arciem było już 18 zeszytów lub 3 antologie, a ta historia również dzieje się w szerszym kontekście, a tym samym systematycznie podejmuje główny temat - twierdza na Mustafarze – która musi zostać wniesiona, aby nie wyglądała na wymuszoną.

Nawiasem mówiąc, w tym komiksie możemy zobaczyć Drugą Siostrę, która krótko przechodzi przez kadr, która na dłużej pojawia się w grze Star Wars. Jedi: Fallen Order. Ale pomyślałem, że to fajnie, że już tutaj ją pokazano. Kolejne nawiązanie można znaleźć na księżycu Nur, gdy Imperator Palpatine nakazuje inkwizytorom pozostać na Coruscant, aby w przyszłości uniknąć incydentów z martwymi senatorami. Dla mnie te dwa szczegóły dowodzą, że nowy kanon w dużym stopniu korzysta ze wspólnej koncepcji mediów.

Po tym, jak Vader ma otrzymać nagrodę po udanym polowaniu na Jedi i ogarnięciu inkwizytorów, życzy sobie planety i wybiera Mustafar. Chce tam zbudować fortecę, ale odkrywa też tajemnicze drzwi, których nie da się łatwo otworzyć. Na szczęście pewien stary Lord Sithów pojawia się w postaci ma- ski i łączy dla niego prestiż i funkcjonalność. Bardzo podobał mi się ten pomysł w połączeniu z fortecą Vadera i myślę, że osobowość Lorda Sithów Momina jest bardzo ekscytująca. Uważa Moc lub ciem- ną stronę Mocy za rodzaj narzędzia, za pomocą którego tworzy dzieła sztuki, których zwykły umysł nie może zrozumieć. Jego kariera nie jest przedstawiana jako klasycznego złego, ale jego fascynacja ma cechy osoby chorej psychicznie, która chce zakończyć dzieło sztuki swojego życia.

Pod względem treści mogę ocenić komiks jako bardzo dobry. Historia nie nudziła i sprawiała przyjemność podczas czytania, a tło, dla którego wybrano ten gotycki projekt twierdzy Vadera i jak wyglądał proces rozwoju, zanim można było ją podziwiać w Rogue One, nie wydawało mi się dodane na siłę, ale raczej logiczne i zrozumiałe. Fakt, że Vader nie był w znaczący sposób zaangażowany w projekt twier- dzy, a na pierwszym planie znajdowała się funkcjonalność umożliwiająca osiągnięcie zamierzonego ce- lu, bardzo dobrze podkreślał jego już ugruntowany charakter.

Jeśli chodzi o rysunki, to moim zdaniem są one na dobrym poziomie, a przede wszystkim odwzorowanie różnych wersji fortec, w tym kompozycja paneli podczas oceny Vadera, bardzo dobrze podpierała historię. Absolutny punkt kulminacyjny antologii można znaleźć w ostatniej części, w której Vader musi poradzić sobie ze swoją przeszłością i żyje dzięki naprawdę dobrze zrealizowanej wizji przeszło- ści, a także w częściach przyszłości. Te ostatnie strony czerpią ogromne korzyści z faktu, że wszyscy już znają historię Vadera, a zatem nawet tajemnicze słowa są całkowicie wystarczające.

Star Wars: Twierdza Vader to dla mnie bardzo dobry komiks, który bardzo ładnie przedstawia drogę Vadera na ciemną stronę i nadaje prawdopodobnie największej architektonicznej nowości z Rogue One odpowiednią historię. Szczególnie ostatnia część ilustruje zakończenie jego drogi na ciemną stronę, którą wspierają również bardzo dobre rysunki. W żadnym momencie fabuła nie staje się naprawdę powolna, a nawet niektóre fragmenty konstrukcji są tak zwięzłe, ale później dobrze wyjaśnione, że również nie przyciągają żadnej negatywnej uwagi. Cała historia wydaje się spójnie przemyślana i nie potyka się nawet z powodu nieco niepowiązanego początku.

Materiał dodatkowy składa się z rozdziału Historia i galerii okładek, które ponownie są wydrukowane tylko na dwóch stronach. Marco Ricompensa po raz kolejny dostarcza w swoim rozdziale jedynie obszernego streszczenia.

Ocena: 8/10
Fabuła: 7/10
Rysunki: 8/10
Jakość wydania: 10/10

Dziękuję wydawnictwu Panini Verlags GmbH za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.
Ich danke Panini Verlags GmbH für die freundliche Bereitstellung des Rezensionsexemplars.

Uwaga! Kolekcja ukazuje się jedynie w Niemczech! W Polsce recenzowany komiks ukazał się w ra- mach Star Wars Komiks 4/2020: Darth Vader: Twierdza Vader.

W kolejnym tomie znalazła się historia Star Wars: Popioły Jedhy.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Kolekcja Komiksów Marvela, tom 39. Twierdza Vader
Tytuł niemiecki: Star Wars. Die Marvel Comics-Kollektion, Band 39: Darth Vader: Vaders Festung
Tytuł oryginalny: Star Wars: Darth Vader, vol. 4: Darth Vader: Fortress Vader
Autor: Charles Soule
Rysunki: Daniele Orlandini, Giuseppe Camuncoli, Terry Pallot
Tłumaczenie: Michael Nagula
Wydawnictwo: Panini Verlags GmbH
Data premiery: 25 października 2022
Liczba stron: 160
Oprawa: twarda
Cena: 16,99 €

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger