Dziennik budowy R2-D2 #10: Zeszyty 28-29-30-31 | Star Wars: Zbuduj swojego R2-D2

W naszym Dzienniku budowy R2-D2 będziemy razem z Wami budować znanego z sagi Gwiezdne wojny droida astromechanicznego R2-D2, wiernego kompana droida protokolarnego C-3PO. W dziesiątym już wydaniu naszej serii zajmiemy się montażem elementów dostarczonych wraz z zeszytami o numerach 28, 29, 30 oraz 31.
Zeszyt 28: Płyta prawej stopy i łożysko prawego koła:
Wydanie numer 28 zawiera wewnętrzną płytę ramy stopy, łożysko wewnętrzne, pakiet czarnych i srebrnych śrubek – łącznie 39 sztuk.


Montujemy prawe koło w stopie:
Być może, tak jak Ja, wypróbowaliście już wstępny montaż koła w wydaniu 26. Teraz możemy uczynić ten montaż trwałym.
Weź łożysko i płytkę dostarczoną w wydaniu 26, razem ze zmontowanym kołem z wydania 24. Wciśnij łożysko w środkowe wgłębienie w metalowej płycie. Następnie włóż kwadratową część osi do otworu w kole, od boku bez otworów na śruby.

Włóż sworzeń o małej średnicy wystający z koła do małego otworu w środku łożyska. Łożysko otrzymane z tym numerem trzeba umieścić na wystającym elemencie koła.
Weź zewnętrzną płytkę boczną koła i wyrównaj ją ze zmontowanym przed chwilą elementem, gładką stroną skierowaną w stronę koła, dwie wystające szpilki powinny znaleźć się u góry. Nałóż płytkę na koło, tak aby wyrównać cztery otwory montażowe na płytce z otworami na kostce droida. Upewnij się, że szpilki ustalające są wciśnięte we właściwe miejsce w płytce montażowej, a następnie skręć części czterema srebrnymi śrubami o wymiarach 2x4mm. Uważaj, aby nie poluzować zewnętrznego łożyska ani płytki mocującej kostkę, ponieważ nie zostaną one zamocowane na stałe do wydania 30.
Składanie części z tego zeszytu jest już zakończone.

Ostrożnie przechowuj wszystkie pozostałe części w bezpiecznym miejscu do wykorzystania w przyszłości.

Zeszyt 29: Obiektyw, osłona, soczewki i diody LED projektora:
Wydanie numer 29 zawiera obiektyw projektora, osłonę projektora, płytkę z diodą LED, trzy soczewki o wymiarach:17, 21 i 22 mm.


Montujemy soczewki:
Soczewki pokryte są folią ochronną. Zdejmij i uważaj, aby nie zostawić śladów palców na samym obiektywie, najlepiej w tym etapie użyć rękawiczek.
Weź najmniejszą z trzech soczewek (17 mm), która pasuje do tylnej części obiektywu. Upewnij się, że soczewka wchodzi do obiektywu wypukłą stroną do przodu. Wepchnij soczewkę do końca, aż oprze się na dwóch słupkach montażowych.

Teraz weź największą z soczewek (22 mm) i umieść ją w pierwszej szczelinie w obiektywie, szczelinie najbardziej oddalonej od płytki drukowanej, płaską stroną skierowaną w stronę ekranu wyświetlacza. Upewnij się, że soczewka jest prawidłowo umieszczona na swoim miejscu. Weź ostatnią soczewkę (21 mm) i włóż ją do następnego otworu w uchwycie obiektywu, wypukłą stroną skierowaną w stronę dużego obiektywu zamontowanego w poprzednim kroku.

Montaż diody LED:
Umieść płytkę drukowaną diody LED w prowadnicach w obiektywie czerwonymi i czarnymi przewodami skierowanymi ku górze, a diodą LED skierowaną w stronę soczewek. Wsuń diodę LED do końca do gniazda.

Weź osłonę uchwytu obiektywu (DF-62) i załóż ją na uchwyt obiektywu, upewniając się, że jest ustawiona we właściwej pozycji. Po bokach osłony znajdują się cztery zatrzaski, które zatrzaskują się na uchwycie obiektywu. Włóż wtyczkę kabla LED do gniazda na płytce drukowanej. Upewnij się, że wtyczka kabla jest prawidłowo zamontowana do gniazda.
Końcowy montaż projektora:
Weź obiektyw i zmontowane mocowanie projektora. Wsuń obiektyw na obiektyw od strony soczewek i przesuń go w dół. Przymocuj obiektyw pojedynczą czarną śrubą samogwintującą o wymiarach 2x4mm.

Testujemy projektor:
Weź opakowanie na baterie dostarczone z wydaniem 4 i podłącz projektor do gniazda OUT na płytce testowej.

Przetestuj projektor, kierując go na jasną powierzchnię w zaciemnionym miejscu z odległości około pół metra. Włączyć pojemnik na baterie.
Naciśnij przełącznik S2. Powinieneś zobaczyć postać Luke’a Skywalkera, który przekazuje wiadomość do Hutta Jabby w filmie Powrót Jedi.

Po zakończeniu testu wyłącz pojemnik na baterie i odłącz przewód projektora od płytki testowej.

Składanie części z tego zeszytu jest już zakończone.

Ostrożnie przechowuj wszystkie pozostałe części w bezpiecznym miejscu do wykorzystania w przyszłości.

Zeszyt 30: Silnik prawej nogi i opaski zaciskowe:
Wydanie numer 30 zawiera cztery opaski zaciskowe oraz silnik prawej nogi.


Mocujemy silnik:
Weź silnik dostarczony z tym numerem i włóż jego kwadratowy wał silnika w środek osi i łożyska, który zmontowaliśmy w wydaniu numer 28. Wyrównaj ustawienie obudowy silnika z zewnętrzną tarczą koła, tak żeby gniazdko do kabelków było skierowane w stronę nogi. Za pomocą czterech srebrnych śrubek o długości 10 mm (dostarczonych z numerem 28) zamocuj silnik w obudowie silnika. Dokręć mocno śrubki.
Weź szeroki, kolorowy kabel sześcioprzewodowy (LPR-21) dostarczony z wydaniem 17 (kabel silnika) i podłącz jego większą wtyczkę do gniazda na płytce drukowanej silnika. Przeciągnij drugi mniejszy koniec kabla przez szczelinę między nogą a płytką mocującą prawą kostkę (LPR-18). Znajdź większą wtyczkę na drugim kablu trójżyłowym dostarczonym z numerem 17, jest to kabel, dzięki któremu podłączymy czujnik podczerwieni. Przeciągnij większą wtyczkę przez płytkę mocującą prawą kostkę w taki sam sposób, jak kabel silnika.
Przełóż koniec opaski zaciskowej (tzw. trytytki) przez malutki otwór mocujący znajdujący się najbliżej silnika, na metalowej ramie nogi, upewniając się, że jest we właściwej pozycji. Przed zabezpieczeniem i zaciśnięciem kabli opaską upewnijcie się, że długość dolnej, wolnej części kabelka do czujnika na podczerwień ma długość 135 mm (od zacisku trytyki do końcówki złącza). Tutaj mała wskazówka od nas: lepiej zostawić „luzem” około 145-150 mm, bo może się później okazać, że będziecie musieli rozmontować pół nogi (tak jak Ja), żeby naciągnąć kilka milimetrów tego kabla. Owiń opaską mocującą kabelki wokół wszystkich przewodów, przeprowadzając szpiczasty koniec przez główkę i mocno je zaciągnij. Jeśli się mocowanie się nie zaczepi, wystarczy obrócić opaskę zaciskową i wszystko powinno działać. :)

Powtórz ten proces z kolejną opaską zaciskową przy następnym otworze mocującym. Kontynuuj, aż zabezpieczysz okablowanie opaskami mocującymi we wszystkich czterech punktach. Na koniec odetnij nadmiar długości każdej opaski kablowej blisko główki uważając, by nie przeciąć kabelków.
Montaż obudowy nogi:
Weź czujnik ultradźwiękowy dostarczony z wydaniem 20 i rozwiń przewód. Weź zewnętrzną pokrywę prawej nogi z wydania 4 i podłącz czujnik do okrągłego otworu, upewniając się, że jest dobrze dopasowany. Wyjmij przewód czujnika przez duży otwór pośrodku płytki. Przełóż przez ten sam otwór końcówki kabli zamocowanych do metalowej ramy.
Dopasuj wewnętrzną i zewnętrzną stronę nogi droida. Upewnij się, że srebrna płytka mocująca kostkę jest wystarczająco odsunięta w dół nogi, aby umożliwić dopasowanie do siebie osłon nogi. Po złożeniu obu elementów wsuń płytkę mocującą kostkę do oporu w górę, aby połączyć oba elementy. Weź element płytki nogi, który zmontowaliśmy na samym początku w wydaniu 2 i dopasuj go do zewnętrznej nogi. Wkręć 12 czarnych śrubek samogwintujące o długości 6 mm we wszystkie 12 otworów, dzięki czemu połączysz ze sobą wszystkie elementy na stałe.

Następnie weź kostkę zmontowaną wraz z numerem 8 i włóż cztery długie kołki przez otwory w głównej części nogi zaraz pod srebrną płytką mocującą. Upewnij się, że kostka jest starannie wciśnięta na miejsce. Odwróć element i wkręć jedną czarną samogwintującą śrubkę o długości 6 mm w otwór, aby zamontować kostkę na swoim miejscu.
Przygotuj dolną tylną pokrywę prawej nogi z wydania 21, razem z fragmentami kostki złożonymi w wydaniu 14 i włóż te fragmenty do otworów po obu stronach osłony. Dopasuj zmontowany element do wewnętrznej strony kostki R2-D2. Warto zwrócić uwagę na wycięcie przez które poprowadzone zostaną kable. Skręć części razem za pomocą czarnych śrubek samogwintujących o długości 6 mm we wszystkich czterech otworach.
Uff. Mimo małej liczby elementów dołączonych do tego wydania, to był chyba jeden z najdłuższych etapów do tej pory, ale składanie części z tego zeszytu jest już zakończone.

Ostrożnie przechowuj wszystkie pozostałe części w bezpiecznym miejscu do wykorzystania w przyszłości.

Zeszyt 31: Obudowa prawej stopy:
Wydanie numer 31 zawiera zewnętrzną i wewnętrzną płytę prawej stopy oraz podstawkę wtykową do kabli typu powerbus.

Budujemy osłonę prawej stopy:
Weź element nogi zbudowany w wydaniu 30, wszystkie dostarczone tym razem elementy i sześć czarnych wkrętów samogwintujących o wymiarach 2,3x6mm.

Dopasuj zewnętrzną płytkę (LPR-36) do zmontowany metalowych elementów przy kole, dopasowując cztery kołki mocujące do otworów w metalowej płytce koła. Wciśnij płytkę na miejsce. Odwróć element i wkręć dwie śrubki przez otwory mocujące w metalowej płytce. Te zabezpieczają i mocują obudowę zewnętrzną na stałe.
Dopasuj podstawkę montażową kabla powerbus z przednią częścią prawej stopy R2-D2. Wsuń podstawkę na swoje miejsce, upewniając się, że wsuwa się równo z krawędzią. Wyrównaj wewnętrzną płytkę stopy z resztą elementu. Wciśnij płytkę na miejsce, upewniając się, że obie płytki są ze sobą właściwie połączone. Połącz obudowę śrubkami w czterech rogach i dokręć mocno wszystkie cztery śrubki, aby zmontować całość razem.
Składanie części z tego zeszytu jest już zakończone.

Ostrożnie przechowuj wszystkie pozostałe części w bezpiecznym miejscu do wykorzystania w przyszłości.

O droidzie R2-D2:
R2-D2 lub Artoo-Detoo (w skrócie R2) to fikcyjna postać we wszechświecie Gwiezdnych wojen stworzona przez George'a Lucasa. R2-D2, droid astromechaniczny, jest główną postacią we wszystkich filmach Gwiezdnych wojen, a także jedną z pierwszych postaci, która pojawiła się w pierwszym filmie sagi, Nowej nadziei. Wraz z towarzyszącym mu droidem protokolarnym C-3PO, towarzyszy lub wspiera Anakina Skywalkera, Luke'a Skywalkera, Księżniczkę Leię, Padmé Amidalę, Rey, Hana Solo, Chewbaccę i Obi-Wana Kenobiego i wiele innych postaci w różnych punktach sagi Star Wars.

Nazwa droida powstała, gdy Lucas kręcił jeden ze swoich wcześniejszych filmów, Amerykańskie graffiti. Edytor dźwięku Walter Murch podobno jest odpowiedzialny za wypowiedź, która została później nazwą droida. Murch poprosił o Reel 2, Dialog Track 2, w skrócie R-2-D-2. Lucas, który był w pokoju i zdrzemnął się, pracując nad scenariuszem do Gwiezdnych wojen, natychmiast obudził się, gdy usłyszał tę prośbę, a po zapytaniu o wyjaśnienie stwierdził, że to wspaniałe imię, po czym natychmiast wrócił do spania.

Oprócz filmów sagi Gwiezdne wojny R2-D2 zalicza wiele cameo w kilku innych filmach, takich jak Star Trek i Star Trek into Darkness, Bliskie spotkania trzeciego stopnia. W Poszukiwaczach Zaginionej Arki, widziany jest na ścianie pokoju zawierającego Arkę oraz w Transformers: Zemsta Upadłych. R2 miał zostać głównym bohaterem pierwszego filmu The Lego Movie, ale Disney nabył prawa do Gwiezdnych wojen w 2012 roku i nie pozwolił, by studio go wykorzystało, jego rola została wycięta z filmu.

Niestety Kenny Baker, który wystąpił jako R2-D2 w sześciu filmach cyklu Gwiezdne wojny, zmarł w 2016 roku w wieku 81 lat po długiej chorobie.

Kolekcja:
Wszystkie szczegóły na temat kolekcji znajdziecie w naszym specjalnym wpisie, który znajdziecie tutaj>>.

Zamów kolekcję na stronie De Agostini>>,
wykorzystując nasz indywidualny kod: R2D2SWIAT
i otrzymaj wyjątkowe prezenty tylko dla prenumeratorów!

Bardzo Was do tego zachęcam, ponieważ frajda przy budowie R2-D2 jest ogromna! :)


Szczegóły:
Tytuł: Star Wars: Zbuduj swojego R2-D2 #28, 29, 30, 31
Tłumaczenie: Dorota Budkiewicz
Wydawnictwo: De Agostini Publishing
Data premiery: 18 listopada 2020 (#28), 2 grudnia 2020 (#29), 16 grudnia 2020 (#30), 30 grudnia 2020 (#31)
Liczba stron: 16
Oprawa: miękka
Cena: 39,99 PLN

3 komentarze:

  1. nr 31. poskładałam wszystko jak należy i nie pasuje mi obudowa nogi, jakby była od tej drugiej... co jest?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie pasują mi elementy z zeszytu 31 jakby były od drugiej nogi, miał tak ktoś?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co konkretnie nie pasuje? Napisz do nas najlepiej na swiatstarwars@onet.pl lub na nasz FB: https://www.facebook.com/swiatstarwars, może jakoś postaramy się pomóc. :)

      Usuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger