Star Wars, tom 4: Szkarłatne rządy | recenzja komiksu 📚

Zazwyczaj antologie zwykle podsumowują jeden wątek fabularny, jednak ta antologia zatytułowana Star Wars, tom 4: Szkarłatne rządy jest nieco bardziej barwną mieszanką historii. Rozpoczynamy dwuczęściowym wątkiem fabularnym, a następnie dostajemy samodzielną historię, by następnie znowu dostać trzyczęściowy wątek. A ponieważ to nie wystarczy, jest też rocznicowy dodatek z zeszytu Star Wars #25 z aż czterema opowiadaniami. W sumie 10 historii i 160 stron, więc sporo do czytania.
Opis dostarczony przez wydawnictwo:
Tom czwarty serii wydawanej w USA od 2020 roku, skupiającej się na losach rebeliantów, rozproszonych po przegranej bitwie o Hoth i ściganych przez Imperium. Kiedy Rebelia próbuje się pozbierać po desperackiej próbie pokonania Imperium, Luke uświadamia sobie, że czas postawić kolejny krok na ścieżce Jedi. Ale zakonu już nie ma. Dokąd młody Skywalker może się udać, aby odnaleźć dziedzictwo, którego tak rozpaczliwie poszukuje? Głos mistrza Yody będzie kluczowym elementem szkolenia. Luke otrzyma więcej – i odda więcej – niż się spodziewa! Tymczasem trwa ostateczna walka komandor Ellian Zahry i generał Lei Organy. Ponadto po nieudanej misji as pilotażu – Shara Bey (matka Poego Damerona) – tkwi na gwiezdnym niszczycielu, a jej czas nieubłaganie się kończy. Dodatkowo hołd dla „Gwiezdnych Wojen” obejmujący całą galaktykę!
W pierwszych dwóch numerach (nr 19-20) Luke uwalnia się od desperackich poszukiwań rozproszonych jednostek, które trzymały Rebelię w napięciu przez ostatnie kilka tygodni. Podążając za starą listą planet ze świątyniami Jedi, którą R2-D2 znalazł w archiwum, Luke najpierw udaje się na Ilum, Arashar, Lothal i Al'doleem. Ale wszędzie napotyka potężną obecność Imperium. Mimo to odważa się wylądować w zrujnowanym mieście Am'balaar, gdzie wydaje się, że stacjonuje niewiele imperialnych żołnierzy. Tam spotyka mechanika, który opowiada mu o mistrzu Jedi Kiraku Infil'a, któremu zawdzięcza życie i który został następnie zabity przez Dartha Vadera, ponieważ chciał dla siebie kryształ kyber miecza świetlnego. Obaj zostają przyjaciółmi, a mechanik prowadzi Luke'a do magazynu, w którym szturmowcy przechowali niektóre artefakty Jedi. Tam Luke'owi udaje się zdobyć holokron, który zawiera serię sesji szkoleniowych, podczas których Yoda wykłada na temat Mocy, a Luke pilnie się uczy. Te studia ostatecznie prowadzą go do Żyjącego Morza Gaizana. Połknięty przez ten organizm, w którym skupione są różne strumienie Mocy, napotyka odbicie mistrza Jedi Elzara Manna. Rozmawia z Luke'iem o Mocy, procesie zaznajamiania się z nią i roli Jedi. Kiedy Luke wynurza się z tego morza, na krótko zostaje skonfrontowany z wieloma innymi zmarłymi ludźmi, ale potem odkrywa w rękach jednego ze zmarłych stary podręcznik i go chwyta. Zdobył więc nie tylko dużo cennej wiedzy, ale także holokron i podręcznik.
Trzeci numer (#21) wznawia inną historię, a mianowicie losy Shary Bey, która kilka numerów wcześniej została na gwiezdnym niszczycielu Wola Tarkina z pewną misją i teraz musi dostać się na mostek. Utrzymuje jednak kontakt radiowy ze swoimi towarzyszami, a także ma plan, jak ponownie uciec ze statku. Ale kiedy staje się jasne, że ich plan mógł się nie powieść, sierżant Dameron wzywa misję ratunkową, która jest tematem następnego trzyczęściowego wątku fabularnego. A to jest naprawdę konieczne, bo Shara Bey wpadła w ręce komandor Zahry, a przesłuchujący ją nie patyczkują się z nią. A misja ratunkowa napotyka również nieoczekiwane problemy, gdy gwiezdny niszczyciel, wciąż z ekipą ratunkową na pokładzie, nagle przeskakuje do innego układu gwiezdnego i ostrzeliwuje statki ukrytej Drugiej Dywizji. Ale gdy tylko atak się rozpoczął, przybywa reszta floty rebeliantów i rozpoczyna się masowa walka.


Kolejny wątek fabularny (nr 22-24) toczy się całkowicie wokół walki między rebeliantami a jednostkami imperialnymi dowodzonymi przez komandor Zahrę. W tym samym czasie trwa również kampania wyzwolenia Shary Bey. Jednak bitwa jest tylko tłem dla konfrontacji Zahry z Leią, która ostatecznie staje się także konfrontacją ich wartości. 
Wielkim finałem jest jubileuszowy zeszyt specjalny (#25), w którym realizowany jest setny scenariusz komiksu Charlesa Soule'a w uniwersum Star Wars. Składa się z czterech opowiadań, które mają miejsce w różnych momentach historii między Epizodem I i Epizodem IX i w pewien sposób łączą się ze sobą, ale nie mają ciągłej, tematycznej fabuły. Chociaż popularne jest twierdzenie, że ostatnie opowiadanie ma miejsce po Epizodzie IX, dając nam pierwsze spojrzenie na świat po nim, myślę, że to tylko chwyt marketingowy z dwóch powodów:
1. Pogrzeb Temmina „Snapa” Wexleya, który jest przedmiotem tej dyskusji, mógł mieć miejsce natychmiast po bitwie w Epizodzie IX, w której zginął. Więc nie widzimy niczego, co ma miejsce znacząco po Epizodzie IX.
2. Epilog filmu umieściłbym jeszcze wyraźnie po tej historii.
Autorem całej serii jest Charles Soule, który nadal robi wszystko, co w jego mocy, aby przedstawić wyczerpujący opis zmian, jakie w ogóle zachodzą w siłach rebeliantów, a w szczególności w ich przywódcach, między Epizodami V i VI. Cieszę się, że nie tylko prowadzi historię od bossa do bossa, ale dodaje też kilka spokojniejszych wątków, np. o poszukiwaniach i przetwarzaniu przez Luke'a nowej wiedzy o Jedi. Pozostawię otwartą kwestię, czy jest to zawsze tak znaczące i skuteczne, ponieważ jedno lub drugie może być związane z planowanymi krokami rozwojowymi w przyszłych wydaniach.
Fakt, że Soule przedstawia i rozwija dalej postać komandor Zahry, imperialnej oficerki, która momentami wydaje się bardziej kompetentna, przebiegła i pozbawiona skrupułów niż Darth Vader, jest dość odświeżający, ale z drugiej strony powoduje też znaczne zużycie materiału, co moim zdaniem prowadzi do za dużo kręcenia się w kółko, co często jest raczej szkodliwe dla rozwoju fabuły.

Cztery opowiadaniami z setnego wydania scenariusza Gwiezdnych wojen autorstwa Charlesa Soule'a nie są złe, ale ich wkład w ekspansję uniwersum wydaje mi się trochę mały. Opowiadają cztery historie z czterech różnych okresów. Fajnie, że zajęto się tym czy innym incydentem, ale nie ma w tym nic więcej. Po wydaniu rocznicowym i po autorze takim jak Charles Soule, któremu dano całkowitą swobodę w tym numerze, spodziewałbym się więcej.

W głównej serii Star Wars od czasu ponownego uruchomienia często zdarza się, że artysta zmienia się z każdym wątkiem fabularnym. Ze wszystkimi zeszytami podzielonymi na mniejsze historie jest to szczególnie widoczne. Marco Castiello był odpowiedzialny za numery 19-20. W numerze 21 dodano Ramona Rosanasa, który następnie samodzielnie narysował numery 22-23, a następnie otrzymał pomoc od Madibeka Musabekova w numerze 24. W numerze jubileuszowym każde z czterech opowiadań zostało narysowane przez innego artystę. Uważam, że różnorodność stylów rysowania, których można tutaj tak wyraźnie doświadczyć, jest dość interesująca. A ich jakość też jest na dobrym poziomie, poza tym, że Marco Castiello ma dość specyficzny sposób na tworzenie plastyczności twarzy. W jakiś sposób jego cienie zawsze wydają mi się smugami brudu, ale to też nic, co by mi przeszkadzało.

Ta antologia bardzo dobrze pokazuje heterogeniczność głównej serii Star Wars, która jest znacznie bardziej fragmentaryczna i epizodyczna niż większość innych serii, które są również dobrze obsadzone pod względem autorów i artystów, ze względu na dużą liczbę klasycznych bohaterów i ich przygód. Pod tym względem antologia ta jest dość ciekawa, ponieważ pokazuje w jednym miejscu różnorodność, która nie jest tak łatwo i wyraźnie widoczna, gdy patrzy się na poszczególne wydania.

Ogólna ocena: 7/10
Fabuła: 7/10
Rysunki: 8/10
Jakość wydania: 9/10

Dziękuję wydawnictwu Story House Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars, tom 4: Szkarłatne rządy
Tytuł oryginalny: Star Wars, vol. 4: Crimson Reign
Autor: Charles Soule
Rysunki: Giuseppe Camuncoli, Madibek Musabekov, Marco Castiello, Phil Noto, Ramon Rosanas, Will Sliney 
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Story House Egmont
Data premiery: 31 maja 2023
Liczba stron: 160
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 49,99 PLN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger