Jak adaptacje rozszerzyły (i zmieniły) filmy Star Wars, część I: Oryginalna trylogia

Czy wiesz, że Yoda był niebieski? A może potrafisz powiedzieć, czym jeszcze zarządzał Lando? Odkryj te i inne tajemnice wraz z przewodnikiem po wszystkich wariacjach oryginalnej trylogii - od książek po komiksy, które jej towarzyszyły.

Adaptacje odgrywają ważną rolę w historii Gwiezdnych Wojen. Nie opowiadają tylko historii zawartej w filmach. Zawierają usunięte sceny. Nazywają pobocznych bohaterów. Mają nowe dialogi. Ten artykuł zaś opowie o niektórych z tych nowelizacji i komiksowych adaptacji oraz spróbuje odpowiedzieć na pytanie jak bardzo pogłębiły odległą galaktykę. 

Okładki różnych adaptacji Nowej Nadziei

Nowa Nadzieja

powieść – Alan Dean Foster (podpisana jako George Lucas)

Wydana na sześć miesięcy przed premierą filmu w kinach, zawiera wiele interesujących elementów, które trzeba wynotować z powieści. Prawdopodobnie najważniejszym z nich jest prolog, który tak naprawdę opowiada nam całą historię znaną z prequeli zanim w ogóle powstały te części sagi.  Widać w nim bowiem, że prolog ten jest bardzo istotny dla wszystkich filmów, a George Lucas miał już mniej więcej cały pomysł na swoją opowieść. Podczas gdy prolog jest także pierwszym źródłem, w którym wspomina się o Whillsach, a przez długi czas także jedynym wspomnieniem o Whillsach w uniwersum Gwiezdnym Wojen, pojawili się ostatnio także w prologu adaptacji Przebudzenia Mocy, również napisanej przez Alana Deana Fostera. 

Wybrane kadry z adaptacji komiksowej

Adaptacje komiksowe

Oryginalna sześcioczęściowa adaptacja filmu, została opublikowana przez Marvela i była rysowana, gdy film znajdował się wciąż w produkcji, dlatego zawiera całką sporą liczbę dziwnych elementów jeśli przyjrzeć się wyglądowi statków i postaci, a niektóre z nich otrzymały nawet alternatywną kolorystykę. Pomimo zmian, opowieść toczy się zaskakująco płynnie i oddaje film bardzo wiernie. Zawiera też sceny usunięte. Nie tak dawno temu, komiks został wydany ponownie przez Marvela w poprawionych kolorach.

Na potrzeby Edycji Specjalnej z 1997 roku, wydawnictwo Dark Horse wydało nową adaptację, która zawierała zmiany, które znalazły się w poprawionym filmie, takie jak Jabba the Hutt w scenie na lądowisku, zamiast Nimbanela, który był w adaptacji Marvela. Ciekawostką jest także pojawienie się Yularena na okładce numeru trzeciego komiksu z Edycji Specjalnej, co w tamtym czasie, było jedynie dodatkowym tłem dla postaci, która została rozwinięta dopiero w Wojnach Klonów. Wszystkie cztery komiksy zawierały okładki, które łączyły się w jeden duży obrazek.


Inne adaptacje

Nowelizacja dla najmłodszych autorstwa Rydera Windhama, komiks manga autorstwa Hisao Tamaki, powieści dla najmłodszych Star Wars Journal (Captive To Evil oraz The Flight for Justice), zbiór opowiadań Opowieści z kantyny Mos Eisley pod redakcją Kevina J. Andersona, powieść Księżniczka, Łajdak i chłopak z Tatooine (A New Hope: the Princess, the Scoundrel and the Farm Boy) Alexandry Brakcen oraz zbiór opowiadań wydanych na 40 lecie Nowej Nadziei zatytułowany Star Wars From A Certain Point Of View. W jednym z opowiadań śledzimy wydarzenia z perspektywy Whillsów.

Okładki różnych adaptacji Imperium Kontratakuje

Imperium Kontratakuje

powieść – Donald F. Glut

Inaczej aniżeli książkowa adaptacja Nowej Nadziei, nowelizacja Imperium Kontratakuje nie dodała wielu nowych elementów do historii znanej z filmów i wygląda na to, że Glut musiał się ściśle trzymać scenariusza. Największym odstępstwem od filmu jest dłuższy fragment dotyczący treningu Luke'a, który pobiera na Dagobah. Czytamy o metalowej kłodzie, którą Luke musi przeciąć dwukrotnie znajdując się w powietrzu (wpierw upadając, a za drugim wykonując zadanie poprawnie) i użyciu treningowych droidów-kul. Zmieniony jest także fragment, w którym Luke ma wizję dotyczącą Miasta w Chmurach: w książce ma ją podczas medytacji, a nie kiedy podnosi kamienie. Jest jeszcze jeden szczegół: Yoda jest niebieski.

 

Wybrane kadry z adaptacji komiksowej

Adaptacje komiksowe

Tak jak w przypadku adaptacji Nowej Nadziei, komiks oparty o Imperium Kontratakuje był częścią serii komiksów z Gwiezdnych Wojen wydawanych przez Marvela w numerach 39 - 44. Za adaptację odpowiadali Archie Goodwin, Al Williamson i Carlos Garzon. Podczas gdy Goodwin już pracował przy serii komiksów z Gwiezdnych Wojen, Williamson i Garzon dopiero zaczynali swoją pracę nad tytułem przy okazji tej adaptacji. Wraz z pierwszym numerem wydanym w czerwcu 1980, komiks przynajmniej nie zdradził wielkiego sekretu Dartha Vadera, ani nie ujawnił Yody (aczkolwiek w pierwszych edycjach wyglądał bardziej jak na konceptach McQuarriego i był na niektórych panelach bardzo mały). Innym ciekawym elementem jest ten,  w którym widzimy początkowe sceny, usunięte z filmu, ze słynnym już atakiem Wamp na bazę Echo, podczas gdy Artoo i Threepio rozmawiają ze sobą obok o uwięzionych zwierzętach, wszytko inne - jak zrywanie znaku z drzwi i rozrywanie na strzępy śnieżnych szturmowców - nie ma w ogóle miejsca w adaptacji. Wraz z Edycją Specjalną w 1997 roku, komiks został wydrukowany ponownie, zamiast dostać nową adaptację, jak miało to miejsce w przypadku Nowej Nadziei.

Opowieści łowców nagród

Zbiór opowiadań, który zawierał bliższe spojrzenie na postacie widziane w filmach. Ta książka wiąże się bezpośrednio z Imperium Kontratakuje i opowiada czytelnikowi historie łowców nagród, którzy szukają Hana Solo, a także to, co stało się z ostatnim transportem z Hoth. [Nasza recenzja tutaj - przyp. red. ŚSW]


Inne adaptacje

Powieść dla najmłodszych autorstwa Rydera Windhama, komiks manga Toshiki Kudo, powieść dla najmłodszych Zatem Jedi zostać chcesz? Adama Giwitza (The Empire Strikes Back: So You Want to Be a Jedi?) oraz zbiór opowiadań wydanych na 40 lecie filmu zatytułowany The Empire Strikes Back From A Certain Point Of View. 

Okładki różnych adaptacji Powrotu Jedi

Powrót Jedi

powieść– James Kahn

Ostatnia z nowelizacji jest raczej dość typowa, zawiera bowiem wszystkie znane usunięte sceny, dodaje kilka interesujących wątków (wyjaśnia bitwę o Taanab, a także mówi o Pesmenben IV, innym miejscu, którym zarządzał Lando), ale też nie pomija niczego, co ma miejsce w filmie. Najbardziej zadziwiającą rzeczą jest jak bardzo zbliża się do prequeli (tło dla Palpatine'a i Mon Mothmy), ale także zawiera coś, co Atak Klonów później zweryfikował i przepisał na nowo: Owen Lars był bowiem bratem Obi-Wana Kenobiego, co miało wyjaśniać, dlaczego Luke został do niego sprowadzony. Ponadto, kiedy Anakin umiera, patrzy na swoje życie wstecz i przypomina sobie o kipielach pełnych lawy, wspomina swoją żonę (wówczas jeszcze nienazwaną) i swojego przyjaciela, Obi-Wana Kenobiego. Jak się okazało wszystko w tym wypadku się zgadzało - poza faktem, że żałuje, że nie poznał Yody, by móc mu podziękować za wyszkolenie jego syna. Biorąc pod uwagę, że cytuje "świetliste istoty", o których mówił Yoda, prawdopodobnie Anakin bardziej żałuje, że nie mógł go spotkać ponownie?

Wybrane kadry z adaptacji komiksowej

 Adaptacje komiksowe

Podczas gdy ta sama ekipa wróciła, by dokończyć trylogię adaptacji komiksowych, pewne rzeczy w porównaniu do wcześniejszych adaptacji zostały zmienione. Powrót Jedi został wydany jako osobna miniseria, która miała miejsce między numerami 80 i 81 głównej serii, w czterech zeszytach, zamiast sześciu. Ponownie seria została wydana kilka miesięcy po premierze, by nie zdradzać zbyt wielu szczegółów. Z mniejszą ilością zeszytów, należało oczekiwać mniejszej ilości nowych, tudzież usuniętych scen, a nawet opuszczania wydarzeń przedstawionych w filmie. Nic bardziej mylnego, został nawet dodane nowe fragmenty dialogów w kilku miejscach. Pominięto tylko jedną rzecz - śmierć Yody i scenę w której Mistrz Jedi mówi Luke'owi, że jest jeszcze jeden Skywalker. Zamiast tego, Luke zostawia Yodę by odpoczął, a o Lei mówi mu duch Obi-Wana Kenobiego. Ponadto, to Wicket kradnie skuter na Endorze, a Jabba mówi o zabijaniu Jedi, jakby bycie Jedi cokolwiek dla niego znaczyło.

Strzeż się potęgi Ciemnej Strony!

Nowelizacja dla najmłodszych czytelników Strzeż się potęgi Ciemnej Strony! (Return of the Jedi: Beware the power of the Dark Side) Toma Anglebergera zyskuje wraz z faktem, że wszystkie filmy były już ukończone. Jest wiele odniesień do prequeli, takich jak wspomnienie o Ashoce Tano. Zawiera nawet mrugnięcie do serialu animowanego Rebelianci i fragment o Ezrze mówiący: [chłopiec, który] wysłał wiadomość poprzez światy i która rozpaliła iskrę rebelii.

Inne adaptacje

Powieść dla najmłodszych autorstwa Rydera Windhama, komiks manga Schin-Ichi Hiromoto, zbiór opowiadań Opowieści z pałacu Jabby i książka dla najmłodszych Star Wars Journal: Hero for Hire.

Okładki różnych adaptacji opartych wokół wydarzeń z całej sagi

Saga

Są też powieści, które pokrywają się z całą sagą. Poza Utraconymi Gwiazdami Claudii Gray, która rozgrywa się nawet przed Nową Nadzieją i dochodzi aż do wydarzeń po Powrocie Jedi, jest też seria powieści Rydera Windhama, która opowiada o życiu najważniejszych postaci w całym okresie trwania sagi. Są to:  The Rise and Fall of Darth Vader, The Life and Legend of Obi-Wan Kenobi oraz A New Hope: The Life of Luke Skywalker. W skład serii wchodzi także, choć ogranicza się wyłącznie do Mrocznego Widma: The Wrath of Darth Maul.


[Z Legend zaś, warto sięgnąć po powieść Gwiazda Śmierci autorstwa Michaela Reavesa i Steve'a Perry'ego, przedstawiająca historię powstania i funkcjonowania pierwszej Gwiazdy Śmierci. Książka została wydana 16 października 2007 roku w USA nakładem wydawnictwa Del Rey oraz 20 stycznia 2011 roku nakładem wydawnictwa Amber. - przyp. red. ŚSW]

Jeśli chodzi o komiksy, warto sięgnąć po Star Wars: The Original Trilogy, który jest adaptacją Nowej Nadziei, Imperium Kontratakuje oraz Powrotu Jedi, i który nie pojawił się wcześniej na zagranicznych rynkach.

Następnym razem dołącz do nas przy okazji drugiej części, w której przyjrzymy się różnym adaptacjom trylogii prequeli! 

Źródło: starwars.com
Tłumaczenie i przypisy: Lupus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger