Recenzja: Star Wars - Jedi vs. Sith: The Essential Guide to the Force

Jedi vs. Sith: The Essential Guide To The Force to przewodnik o charakterze albumowym wydany jedynie za granicą w 2007 roku zbiera i obszernie dokumentuje całą historię, wiedzę i informacje o Mocy rozsianej po książkach, grach i filmach z uniwersum Gwiezdnych wojen od najwcześniejszych czasów, pierwszych Jedi i Sithów poprzez największe i najważniejsze wydarzenia związane z użytkownikami Mocy, prezentując także sylwetki postaci, które zmagały się z odwieczną walką między jasnością, a ciemnością. Moc, jak mawiał Obi-Wan Kenobi "otacza nas, przenika i spaja ze sobą całą Galaktykę". Szczęśliwcy, którzy zostali dopuszczeni do wiedzy i niesamowitej siły wynikającej z niej mogli ją studiować i wykorzystywać jej pełen potencjał - dosięgając w niej wirtuozerii albo przekształcając ją w środek do swoich niecnych pragnień. Jedi poszukiwali pokoju i oświecenia dla Galaktyki, podczas gdy Sithowie pragnęli kontroli, władzy i środków do podboju.
W napisanym przez Rydera Windhama, wieloletniego twórcę materiałów związanych z Gwiezdnymi Wojnami, znanym przede wszystkim jako autor książek dla młodzieży i jako redaktor oraz scenarzysta w Dark Horse Comics, a także twórca wielu przewodników i książek tematycznych ze świata Gwiezdnych Wojen, obszernie można się dowiedzieć o historii obu stron konfliktu, ale także różnych aspektach tematu takich jak technika, sylwetki postaci, a do tego wzbogacone o przepiękne grafiki oraz mini-opowiadania będące dodatkiem do szczegółowych opisów. Co ciekawe sam autor, "występuje" także w albumie na grafice przedstawiającej Ingo Wavluda, jednego z sympatyków Sithów, gdyż posłużył artystom za model do rysunku. Narracja o historii Jedi i Sithów została z kolei bardzo sprytnie podzielona na wyraźnie zaznaczające się i łączące ze sobą sekcje. Zostały bowiem napisane z perspektywy poszczególnych postaci z Gwiezdnych wojen opowiadających nam o najważniejszych wydarzeniach, postaciach i aspektach Mocy, technologii czy różnicach, które zostały oparte o wyimki z prywatnych zapisków i dzienników różnych postaci - począwszy od Tionne Solusar (Mistrzyni Jedi i uczennicy Luke'a Skywalkera), która jest tutaj główną "oprowadzającą", przez Obi-Wana Kenobiego, Leię, Luke'a, Dartha Revana i wielu innych Mistrzów obu stron konfliktu, kończąc na osobach, które same użytkownikami Mocy nie były, ale znajdowały się w pobliżu czy to wydarzeń, czy niektórych ważnych osób, o których opowiadają. Te zaś albo pojawiają się albo między wypowiedziami Solusar, albo innych "autorów" rozdziałów, podrozdziałów i wyimków albo jako dopiski do głównej treści.
Główną narratorką w albumie jako się rzekło jest Tionne Solusar, która we wstępie stwierdza, że aby poznać tajniki Mocy trzeba znad jej wszystkie aspekty, łącznie z Ciemną Stroną Mocy, ale jednocześnie prosi adeptów o rozwagę, by sami nie podążali niedozwolonymi ścieżkami i podkreśla, że ukrywanie i niewiedza o Sithach jest takim samym błędem, jak poznawanie technik i historii z nimi związanymi. Zaznacza też okres po jakim, jak sama twierdzi według zebranych przez nią wszystkich dostępnych informacji z notatek, przekazów i holokronów, będzie opowiadać swoimi słowami, jak również słowami innych bohaterów Gwiezdnych Wojen: od czasów najdawniejszych, czyli powstania starożytnej rasy Sithów na Korribanie i Imperium Rakatańskiego, aż po Wojnę z Yuuzhan Vongami i przejście Jacena Solo na Ciemną Stronę Mocy, gdy stał się Darthem Caedusem a jego Mistrzyni Lumyia doprowadziła do zamordowania Mary Jade Skywalker określając te i inne zagadnienia w obszernej linii chronologicznej, co wcale nie oznacza, że o czasach znacznie późniejszych nie wspomina w ogóle. Tu zaś przechodzimy do głównej części albumu, przedzielonej jeszcze jedną kartą tytułową, ale tym razem napisaną w Aurebesh, a następnie do części pierwszej poświęconej najpierw najdawniejszej historii i holokronom, a następnie czasom późniejszym, przez czasy Imperium aż do Wojny z Yuuzhan Vongami i powrót Lumiyi włącznie. W części drugiej albumu Tionne (i inni autorzy, którymi Mistrzyni opowiada w książce) poznajemy zaś historię związaną z Jedi, tajniki Jasnej Strony Mocy, najważniejszych użytkowników Mocy, wydarzenia z nimi związane o których nie była mowa wcześniej lub je rozwijając i dodając kolejne szczegóły, o konstrukcji i funkcji mieczy świetlnych oraz siedem form walki mieczem świetlnym.

W części trzeciej przewodnika albumowego Tionne skupia się na Ciemnej Stronie Mocy. Z tego rozdziału obszernie dowiadujemy się o Ciemnych Jedi, adeptach i akolitach Ciemnej Strony, historiami związanymi z przejściem znanych Jedi na Ciemną Stronę i ich powrotem na Jasną, tak jak miało to miejsce w przypadku Ulica Qel-Dromy, Dartha Revana, a nawet Luke'a Skywalkera. Z kolei czwarta część poświęcona została bezpośrednio Sithom. Z niego między innymi ze szczegółami dowiedzieć się można jak został utworzony przydomek Darth, poszerzymy wiadomości o holokronach Sithów, w tym także tym utworzonym przez Revana oraz o technikach i alchemii wykorzystywanej przez Sithów, czy o kilku dziełach Sithów, o których "wypowiada" się sam Palpatine, w tym także o tym, mówiącym o tworzeniu potworów. Bardzo interesująca jest część piąta książki, a mianowicie opowiadająca o innych organizacjach wykorzystujących Moc do swoich korzyści. Mowa tu o sektach, zakonach i takich grupach jak Korunnai, Fallanassi czy o Nocnych Siostrach z Dathomiry. Na koniec, w części szóstej Tionne obszernie skupia się na sprawie wybrańca, czyli Anakina Skywalkera, później znanego jako Darth Vader. Mistrzyni Jedi, próbuje też w tym rozdziale zrozumieć, dlaczego Anakin przeszedł na Ciemną Stronę Mocy i jaki miało to wpływ na galaktykę, wreszcie w kilku słowach od ucznia Jedi Ellu Vissa kreśli historię tego, co miało miejsce w 130 roku A.B.Y czyli o wielkim powrocie Sithów za sprawą Dartha Krayta, pierwszego Imperatora od czasu Palpatine'a.

Przewodnik albumowy po tajnikach Mocy, Jedi i Sithach zdecydowanie wyróżnia się na tle zwykłych wydawnictw tego typu ze względu na bardzo interesująco pomyślaną szufladkową narrację o niemal fabularnym charakterze. Poszczególne fragmenty uzupełniają się ze sobą, każdy autor poszczególnych sekcji dodaje coś od siebie, przez co książkę czyta się niemal tak, jakby oglądało się holodokument z naszej ulubionej galaktyki, w którym poszczególne postacie wypowiadają się o wydarzeniach, sprawach związanych z podjętą tematyką, a pomiędzy wyrażaniem ich opinii i punktów widzenia, niemal widzi się opisywane sytuacje, tak jak oni je zapamiętali lub postrzegali. Pomagają też przy tym znakomite i szczegółowe obrazy Trevasa i nieco bardziej szkicowe, komiksowe prace Edwardsa, które uzupełniają treść albumu, przedstawiają nam poszczególne, opisywane postacie lub przypominają najważniejsze wydarzenia o których również się mówi w albumie. Nawet teraz, gdy album jest już opatrzony znaczkiem Legendy (choć sam posiadam wydanie jeszcze bez takowego) jest to lektura pasjonująca i warta czasu każdego fana, która znacząco rozszerzy i uporządkuje wiedzę związaną ze strażnikami pokoju w galaktyce, ich największymi wrogami i kryjącą się za nią Mocą, która spaja wszystkie istoty. Szkoda jedynie, że nie porusza się tu dalszego ciągu historii po zamordowaniu Mary Jade Skywalker obejmującej okres przejścia na Ciemną Stronę Mocy Jacena Solo oraz nie poświęca więcej stron powrotowi Sithów opisanemu w komiksowej serii Dziedzictwo.

Ogólna ocena: 9/10
Ilustracje: 10/10
Tekst: 9/10
Jakość wydania: 9/10

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars - Jedi vs. Sith: The Essential Guide to the Force
Autor: RyderWindham
Ilustracje: Chris Trevas, Tommy Lee Edwards
Wydawnictwo: Del Rey
Data premiery: 27 lipca 2007
Liczba stron: 256
Oprawa: miękka
Cena: 30,00 $ / 89,20 PLN

Gdzie kupić:
BOOK CITY

AUTOR: Krzysztof "Lupus" Śmiglak (LupusUnleashed)

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Pewnie dlatego,że ciężko zdobyć i jest niestety drogie. Ja swój egzemplarz dostałem w prezencie od mojego dobrego kumpla i również wielkiego fana SW.

      Usuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger