13 wspaniałych bohaterów nie-Jedi w uniwersum Star Wars!

Nie musisz być silny Mocą, żeby obalić Imperium!

Wszyscy wiedzą, że bycie Jedi to najfajniejsza praca jaka kiedykolwiek istniała. Podróże po całej Galaktyce, przenoszenie różnych rzeczy bez ich dotykania, kontrola nad ludźmi i ich umysłem i.. miecz świetlny! Jedi to obrońcy sprawiedliwość w całej Galaktyce, ale nawet oni nie mogą walczyć z Imperium na własną rękę. W filmie Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie byliśmy świadkami braku obecności Jedi w filmie Star Wars (jednak Lord Sithów się pojawił)! Mimo tego, nawet bez pomocy Mocy, załodze Łotra 1 udaje się przeprowadzić atak na Scarif i wykraść plany Gwiazdy Śmierci, a następnie przekazać je w ręce Sojuszu Rebeliantów, co rozpoczyna proces upadku Imperium. Załoga Łotra czyni to bez użycia Mocy i miecza świetlnego!

W myśl bohaterów Łotra 1, rzućmy okiem na 13 bohaterów, którzy radzili sobie w walce o pokój w Galaktyce. A to wszystko bez użycia Mocy!

1 i 2. Han Solo i Chewbacca
Jeśli istnieje w Star Wars odpowiednik "Uzupełniamy się" to Han i Chewie są tego idealnym przykładem! Han określił, co to znaczy być łotrem w uniwersum Star Wars, rosnąć do rangi najpopularniejszego charakteru nie-Jedi! Jednak nikt nie da rady wspiąć się tak wysoko bez pomocy przyjaciół. Choć mało kto rozumie słowa (lub warczenie) Chewbacci, wiemy, że "chodzący dywan" jest w naszych sercach. Chewie może kłócić się z Hanem podczas napraw lub śmiać się jego kosztem, ale nie ma lepszego towarzysza, nawet wśród pasterzy nerfów!

3. Kapitan Rex
W czasie Wojen klonów Rex wraz z Ahoską i Anakinem podążali od jednej do drugiej przygody. Jednak przebiegły weteran Wojen klonów wskoczył na nowy niesamowity poziom, kiedy dołączył do załogi Ducha w drugim sezonie Star Wars: Rebelianci. Posiwiały kapitan Wielkiej Armii Republiki wnosi do załogi różnego rodzaju doświadczenia i podejście, które Kanan potrzebuje w dążeniu do obalenia Imperium.

4. Jyn Erso
W ciągu zaledwie jednego filmu, Jyn na nowo zdefiniowała, co to znaczy być bohaterem w uniwersum Star Wars.  Niechętnie wciągnięta do wydarzeń, do których nie przyłożyła ręki - jej ojciec skonstruował broń zdolną niszczyć całe planety, Gwiazdę Śmierci. Jednak jej ojciec umieścił w niej małą skazę. Jyn jest zmusza nie tylko do ukończenia najbardziej niebezpiecznego zadania, ale musi też zmusić raczkujący Sojusz Rebeliantów do działania. Determinacja Jyn i jej zaangażowanie do głębokiego zaszczepienia wartości nadzieji i sprawiedliwości odegrały niemałą rolę w prowadzeniu rebeliantów do zapewnienia wolności w całej Galaktyce.

5. Finn
W  świecie bez Akademii Jedi, padawanów lub  któregokolwiek z pozostałych udogodnień sprzed Imperium, każdy Jedi potrzebuje kogoś kto podniesie ich, kiedy upadnie. Luke miał Hana, Ezra ma Kanana i Rey - Rey ma FN-2187. Rey ma Finna. Podczas, gdy Finn nie wie w jaki sposób działa Moc (i Han mówi mu to w jednym z najlepszych momentów Przebudzenia Mocy), udowadnia, że nie potrzebuje jej, aby ocalić swoją przyjaciółkę z Bazy Starkiller. Chociaż Finn nie jest wrażliwy na Moc (jednak umie walczyć mieczem świetlnym) staje się odważny.

6. Mon Mothma
Podobnie jak wielu innych bohaterów Star Wars - Biggs, Nien Nunb, każdy łowca nagród, który nie jest Bobą Fettem - Mon Mothma wzrosła do statusu kultowego pomimo tego, że pojawiła się na ekranie tylko na kilka minut. Jej okres życia jako senator z Chandrili był opowiedziany w serialu Gwiezdne wojny: Wojny klonów, ale to rola w filmie Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie dała nam wgląd w jej życiową rolę przywódczyni Sojuszu Rebeliantów. Od tamtej chwili Mon nadal ma znaczenie w likwidacji armii Imperium, służy nawet jako pierwszy kanclerz Nowej Republiki. Według Mon, niektórzy z najbardziej zaciekłych buntowników nie potrzebują broni, żeby obalić Imperium.

7 i 8. Cham i Hera Syndulla
Używanie słowa "uparci" do opisania relacji ojciec-córka tej pary byłoby wielkim niedopowiedzeniem. Najlepsze słowa do opisania tej dwójki Twi'leków to: zawzięci i uparci. Ich częsta odmowa do osiągnięcia kompromisu jest zakorzeniona w ich niezłomności do oddania się sprawie. Dla Chama to ochrona wolności Ryloth przed Separatystami a potem przed Imperium. Dla Hery to budowanie Rebelii, która będzie na tyle silna aby obalić Imperium, które dusi Galaktykę.

9. Lando Calrissian
Kto w świecie Gwiezdnych wojen jest fajniejszy niż Lando Carlissian? Nikt! Mówimy o kimś, kto potrafił zdradzić swojego przyjaciela i jego przyjaciół, a chwilę później uciec z tymi samymi ludźmi. Następnie, nim ktokolwiek zdoła się zorientować, zostaje generałem w Sojuszu Rebeliantów. Jest tylko jeden człowiek, który posiada płynność do tego rodzaju manewrów: Lando! A my nawet nie dostaliśmy się do tej części, gdzie wysadził drugą Gwiazdę Śmierci podczas lotu Sokołem Millennium. Jeśli to nie jest szczyt fajności, to nic nim nie jest!

10. Hazram Namir
Jako sierżant Kompani Zmierzch w doskonałej powieści "Battlefront: Kompania Zmierzch" (RECENZJA>>>) autorstwa Alexandra Freeda, Namir daje nam świeże spojrzenie na konflikt między Imperium i Sojuszem Rebeliantów - takie, które jest pozbawione rycerzy Jedi i ukazane z punktu widzenia zwykłego żołnierza. Namir jest cyniczny i nieco zmęczony światem i życiem, a jego oczyma widzimy wojskowych Rebelii, niestety nie zawsze możemy uchwycić co robią. Mimo tego, Namir może okazać się niezbędny nie tylko dla rebeliantów, ale także dla Luke'a.


11. Norra Wexley
Po zakończeniu wojny, jej kombatanci - przynajmniej ci po zwycięskiej stronie - powrócili to domów. Norra Wexley, pilot Y-winga, która leciała obok Landa podczas bitwy o Endor, dostała posmak tego powrotu, Imperium zostało obalone, ale to tylko posmak. Gdy Norra Wexley zostaje wezwana do ratowania Wedge'a z rąk Imperium na Akivie, tworzy zespół  i uwalnia pilota rebeliantów z rąk Imperium. Jednak w tym procesie, znajdzie się z powrotem w konflikcie z Imperium. Tym razem, nie poluje na myśliwce TIE tylko na zbrodniarzy wojennych próbujących uniknąć sprawiedliwości.

12. Chirrut Îmwe
Nie ma szans, aby jakakolwiek pojedyncza osoba zbliżyła się do korzystania z Mocy bez jej faktycznego użycia jak Chirrut (albo on jej jednak używał?). Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie ukazuje nam czas, gdzie wiara w Moc i Jedi zanikała, jednak Chirrut jest prawdziwym przykładem, tego, co to znaczy prowadzić życie z wiarą w Moc. Jako Strażnik Oświeconych, Chirrut (wraz ze swoim przyjacielem Baze'em Malbusem) poświecił swoje życie, aby chronić kryształy Kyber, dzięki którym działają miecze świetlne Jedi. Poprzez swoją służbę, Chirrut stał się "jednym z Mocą" i wszyscy możemy się zgodzić, że on nie jest Jedi, jednak moc jest z nim.

13. Saw Gerrera
Mówiąc o filmie Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie nie możemy zapomnieć o kimś znanym wszystkim, którzy oglądali Gwiezdne wojny: Wojny klonów. Tak! Chodzi o Saw Gerrerę, wojownika o wolność Onderonu, ekstremistę. Choć jest i uparty i zarozumiały, Saw wiedział co rebelianci robią najlepiej. Walczy przeciwko siłom ucisku i inspiruje innych do tego samego. Od czasu Wojen klonów do filmu Łotr 1 piętno wojny odcisnęło na Saw swój ślad, zarówno na ciele jak i umyśle. Ale nikt tak jak on nie jest zdeterminowany, żeby zobaczyć upadające Imperium.


Kto jest twoim ulubionym bohaterem nie-Jedi lub buntownikiem? Dajcie znać w komentarzach!

Tekst: starwars.com
Autor: Michael Moreci
Tłumaczenie: Świat Star Wars


Chcesz być na bieżąco? Polub Świat Star Wars na Facebooku! 

LINK: ŚWIAT STAR WARS

4 komentarze:

 1. Mój numer jeden - Han i Chewie. <3 W moim rankingu wyżej umieściłabym Chirruta - jest niesamowity. Za to nie wiem dlaczego, ale Finna jakoś nie lubię. Może zmienię do niego nastawienie w następnych epizodach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój numer jeden to również Han i Chewie! :)

   Usuń
 2. Saw Gerrera należał do rebelii tylko bardziej odłączonej od reszty i z innymi zasadami.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger