Star Wars: Queen's Peril - Emily Kate Johnston - recenzja

Jako ktoś, kto potrafił dobrze wypowiadać się na temat Queen’s Shadow Emily Kate Johnston, byłem ucieszony z zapowiedzi kolejnego tomu, który miał być jednocześnie prequelem poprzedniej książki. Ponieważ w okresie po Epizodzie I Queens’ Shadow opowiada o roli Padmé zmieniającej się z królowej w senator, a Queen’s Peril opowiada o tym, jak została królową Naboo.
W czerwcu 2020 roku Queen’s Peril ukazała się nakładem Disney Lucasfilm-Press, by we wrześniu tego samego roku trafić na niemiecki rynek nakładem wydawnictwa Panini i w tłumaczeniu Marca Wintera. Powieść dla młodych dorosłych (young-adult) napisała E.K. Johnston.

Opis dostarczony przez wydawnictwo:
JESTEŚMY DZIELNI, WASZA WYSOKOŚĆ.
Kiedy jedynie czternastoletnia Padmé Naberrie zostaje wybrana na królową Naboo, przyjmuje imię Amidala i oddaje się bezwarunkowej służbie swojej ukochanej planecie. W czasach rosnącej niepewności Republiki Galaktycznej królowa i jej doradca ds. bezpieczeństwa, kapitan Panaka, opracowują plan jej ochrony: polegają na kilku służkach, które mają ją wspierać jako doradczynie, powierniczki, a nawet wcielają się w jej rolę. Mimo różnic, służące uczą się współpracować, mając na uwadze wspólny cel: ochronę królowej - bez względu na cenę. Ale kiedy chciwa Federacja Handlowa wkracza na jej pokojowy świat, królowa Amidala i jej dzielne pokojówki stają przed największym sprawdzianem, dla każdej osoby osobno... i jednocześnie wszystkich razem…

Nie mogłem się doczekać tej książki, ponieważ lektura poprzedniej sprawiała mi przyjemność. Ale już po pierwszym rozdziale moja radość została zrujnowana i od tej pory musiałem się zmuszać do czytania strona po stronie. A moje rozczarowanie nie mogło być większe, ponieważ wciąż uważam powieść Ahsoka tej samej autorki za jedną z lepszych w Kanonie. Ale tutaj Johnston nawet nie zaczyna stwarzać czegoś takiego jak napięcie!

Książka, w niemieckim wydaniu, ma tylko 352 strony, ale wydaje się, że 350 z nich dotyczy świeżo upieczonej królowej i jej służek, tego, jak się malują i zmieniają oraz jak ich ciała dojrzewają i przechodzą odpowiednie zmiany. Ale po kolei.

Na początku dowiadujemy się, jak młoda Padmé Naberrie zostaje wybrana na nową królową Naboo - od teraz Padmé Amidalę. Wkrótce potem pomysł służek wyłania się podczas burzy mózgów z szefem jej ochrony, Quarshem Panaką. Ale królowa Amidala idzie o krok dalej: nie tylko ma u boku ładne młode kobiety, ale także służki, które w razie potrzeby wcielą się w jej rolę, i z którymi może dowolnie zamieniać się rolami: Tsabin (Sabé), Rabene Tonsort (Rabé), Eirtama Ballory (Eirtaé), Suyan Higin (Yané), Sashah Adova (Saché). Od tej pory ćwiczą przez całą dobę, aby jak najlepiej mówić głosem, poruszać się chodem i postawą danej służki, a także wymieniają się zainteresowaniami i umiejętnościami, aby mogły zastępować się nawzajem, jeśli sytuacja i okoliczności tego wymagają. Nie trwało to zbyt długo, aby przekonać się, że te środki ostrożności opłaciły się: Federacja Handlowa tworzy blokadę wokół planety Naboo. A resztę znamy już z Mrocznego widma.

Główny wątek o Padmé i jej pierwszych dniach jako królowej jest od czasu do czasu przerywany rożnymi wstawkami. Dla każdej służki jest osobny rozdział z punktu widzenia Panaki, w jaki sposób dowiedział się o danej dziewczynie i ostatecznie zwerbował ją na nowe stanowisko w służbie królowej. Ponadto jest kilka akapitów z punktu widzenia senatora Palpatine'a / Dartha Sidiousa i Dartha Maula, a także krótki akapit z Jar Jar Binksem.

Historia jest dość trudna do przeczytania, ponieważ w większości wyjaśniane są rzeczy, które znamy z Epizodu I - przede wszystkim koncepcja służek i sobowtóra królowej. Ale zamiast wplatać to w mniej lub bardziej interesującą fabułę, Johnston idzie jeszcze dalej i podaje szczegółowe wyjaśnienie prawie wszystkiego, co można zobaczyć w Epizodzie I w pałacu: tak, jest to ukrytym schowku z blasterami w tronie królowej, których użyła Amidala wraz ze swoimi służkami w finale Mrocznego widma przeciwko wicekrólowi Nute Gunray’owi. Podobnie jak umieszczanie wyrzutni lin w różnych miejscach w pałacu. Wszystko, co można zobaczyć w akcji w filmie, zostało dopiero niedawno stworzone przez błyskotliwy umysł służek Amidali. Innymi słowy, gdyby Padmé i jej pięć pokojówek nie stanowiły tak doskonałego i przewidywalnego zespołu, Epizod I wypadłby zupełnie inaczej. Według mnie autorka Emily Kate Johnston posuwa się o krok za daleko, by objaśniać i gloryfikować swoje kobiece postacie.

W Queen’s Shadow (recenzja dostępna tutaj>>) w niektórych miejscach wspomniane było, jak wdzięczna jest Padmé swoim służkom, które musiała zostawić na łasce droidów podczas blokady i po ucieczce z Naboo - i że również były torturowane! Dlatego byłem ciekaw, kiedy i jak to się stanie. Jednak... Cała scena wydaje się tak nie na miejscu… Odniosłem niemal wrażenie, że sama autorka żałowała, że teasowała tę scenę w poprzedniej powieści. To samo uczucie odniosłem nie tylko przy tej scenie, ale jeszcze w dwóch, trzech innych. Dlaczego, na przykład, niektóre wydarzenia, które znamy z Epizodu I, muszą być odtworzone przez Jar Jara? Nie przeszkadza mi ta postać, ale według mnie nie ma takiej wartości dodanej, że czyta się jakby było z innego świata.

Naprawdę nie podoba mi się sposób, w jaki elementy z Mrocznego widma zostały wplecione do fabuły powieści. Początkowa scena z filmu, czyli przybycie ambasadorów na statek Federacji Handlowej, która doprowadziła do samej inwazji, jest przedstawiona tak banalnie, że można by pomyśleć, że była to najmniej ważna rzecz w uniwersum. Scena, w której królowa Amidala w czerwonej sukience stoi przed oknem i patrzy na zbliżającą się armię inwazyjną, zostaje rozciągnięta na kilka stron - ale duża część z nich dotyczy tylko projektu sukienki...

Podsumowując, wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że Queen’s Peril to książka, której nikt nie potrzebował. Jedyną pozytywną rzeczą dla mnie była krótka opowieść o służących - zwłaszcza z Sabé. Nie czytając książki niczego nie przegapicie. Książce przyznaję ocenę 1 na 10, chyba po raz pierwszy w historii Świata Star Wars.

Ocena: 1/10
Fabuła: 1/10
Postacie: 1/10
Jakość wydania: 9/10

Dziękuję wydawnictwu Panini Verlags GmbH za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.
Ich danke Panini Verlags GmbH für die freundliche Bereitstellung des Rezensionsexemplars.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars: Jarzmo księżniczki
Tytuł niemiecki: Star Wars: Bürde der Königin
Tytuł oryginalny: Star Wars: Queen’s Peril
Autor: Emily Kate Johnston
Tłumaczenie: Marc Winter
Wydawnictwo: Panini Verlags GmbH
Data premiery: 22 września 2020
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 15 € / 75,80 PLN (wersja niemiecka) / 90,90 PLN (wersja angielska)

Gdzie kupić:
BOOKCITY (wersja niemiecka)
BOOKCITY (wersja angielska)

1 komentarz:

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger