Recenzja - Han Solo. Gwiezdne wojny - historie: Przewodnik ilustrowany

Kinowa premiera filmu Han Solo: Gwiezdne wojny – historie już dawno za nami, jednak przed nami jeszcze recenzja książki Han Solo: Przewodnik ilustrowany. Teraz w końcu znalazłem czas, by napisać recenzję Przewodnika ilustrowanego autorstwa Pablo Hidalgo, który oryginalnie został wydany przez Dorling Kindersley, a w Polsce przez wydawnictwo Egmont. Angielska wersja ukazała się równolegle z premierą filmu, czyli 25 maja, zaś polska nieco później, bo 6 czerwca. Autorką tłumaczenie jest niezawodna Anna Hikiert-Bereza.
Opis książki:
Oficjalna książka związana z filmem Han Solo: Gwiezdne wojny – historie przedstawia świat młodego Hana Solo w wyjątkowej scenerii. Przyjrzyj się bliżej fascynującym planetom, pojazdom i obcym, które Han Solo napotkał podczas swoich wczesnych przygód w najnowszym filmie Han Solo: Gwiezdne wojny – historie! Oryginalne obrazy z filmu przedstawią bohaterów, ożywią miejsca i kluczowe sceny. Zobacz z bliska przekrój Sokoła Millennium na ekskluzywnym, wielkoformatowym rysunku autorstwa Richarda Chasemore'a!

Podobnie jak w przypadku pierwszego filmu z cyklu Gwiezdne wojny – historie, czyli Łotr 1, także wraz z premierą filmu o Hanie Solo opublikowany został przewodnik związany z filmem. W przypadku filmów Przebudzenie Mocy i Ostatni Jedi oprócz Słowników ilustrowanych wydane zostały także Niesamowite przekroje, w których znaleźliśmy przekroje niemal wszystkich pojazdów i statków z filmów. W przypadku cyklu A Star Wars Story przekroje zawarte są w Przewodnikach. O ile w przypadku Łotra 1 niewydanie Niesamowitych przekrojów dziwiło, ponieważ w książce było ich całkiem sporo, to w przypadku Hana Solo: Gwiezdnych wojen – historii jest to w pełni uzasadnione. Dlaczego? Ponieważ dostajemy tylko jeden przekrój... Chodzi o Sokoła Millennium autorstwa Richarda Chasemore'a. Bez zagłębiania się w książkę jest to już pierwszy punkt krytyki! Bo oprócz Sokoła Millennium w Hanie Solo pojawia się dużo innych statków i pojazdów, ale w Przewodniku nie znajdziemy ani jednego rysunku, który ujawniłby więcej szczegółów na temat wewnętrznych mechanizmów. Można by pomyśleć, że brakło na to czasu i jestem pewien, że to jest główny powód. A szkoda.
Okay, przejdźmy do właściwej treści książki. W oryginale tytuł publikacji nie jest przewodnikiem ilustrowanym, lecz oficjalnym przewodnikiem. Uważam, że ta zmiana jest dobra, zwłaszcza dla młodszych czytelników. Bardzo dobrze pamiętam, jak mój młodszy brat miał problemy ze słowem encyklopedia przy Epizodzie VIII. Jednak Encyklopedia ilustrowana/Przewodnik ilustrowany brzmią znacznie poważniej i cieszę się, że w polskiej wersji zachowano tytuł Przewodnik ilustrowany. Nic nie zmieniło się w stylu samej książki: każda podwójna strona zawiera opis postaci, pojazdu lub miejsca i dostarcza informacje w krótkich blokach tekstu na dany temat. Tylko Dowiedz się więcej jako dymek i blok z cytatem to innowacja, której wyróżniają się także kolorem i natychmiast przyciągają uwagę. Niestety te nowości sprawiały wrażenie, że trzymam w ręku książkę typowo skierowaną do młodszego czytelnika i zniszczyły pierwotny charakter encyklopedii. I na koniec format książki. Pablo Hidalgo powiedział kiedyś, że nie zmienią wymiaru przewodników z filmów. Wymiar tej książki jest znacznie mniejszy niż pozostałych, co na półce wygląda strasznie.

Uważam także, że układ wydarzeń z Solo na osi czasu jest bardzo użyteczny i pomocny, ale po prostu nie chcę myśleć o tym dlaczego wybrano nową jednostkę lat dla książki. W tym przypadku jest to lot na Kessel: lata przed lotem na Kessel = l.p.K. Na szczęście dodatkowe informacje, takie jak wybuch wojen klonów i powstanie Imperium pozwalają nam szybko przekształcić l.p.K w BBY.
Zawsze byłem fanem książek towarzyszących premierze filmu. Ale nawet jeśli oryginalna nazwa została zmieniona, to dalej jest to dla mnie przewodnik ilustrowany z Hana Solo, który dostarczył mi prawie wszystkich informacji, które odnoszą się filmu (brakło pewnej postaci z rogami), a nawet te, które nie pojawiły się w filmie lub nie mają żadnego wpływu na film. I rzeczywiście, przy oglądaniu Hana Solo miałem odczucie, że wszystko jest tutaj nowe, za wyjątkiem kilku postaci, nowe światy, organizacje, typy statków kosmicznych.

Wystawiam Hanowi Solo. Gwiezdnym wojnom – historiom: Przewodnikowi ilustrowanemu ocenę 6/10, ponieważ treść jest nadal bardzo obszerna i zawiera wiele informacji, jednak zmieniając nazwę lat na osi czasu i wymiar książki jest bardzo niepokojący dla przyszłych książek towarzyszących nowym filmom Star Wars od Dorling Kindersley. Martwi mnie też polska cena okładkowa 79,99 za 128 stron. Przypomnę tylko, że przewodnik z Łotra 1 kosztował 69,99 za 200 stron w większym formacie...

Ogólna ocena: 6/10
Informacje: 10/10
Grafiki: 10/10
Jakość wydania: 7/10

Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Szczegóły:
Tytuł: Han Solo. Gwiezdne wojny – historie. Przewodnik ilustrowany
Tytuł oryginalny: Solo: A Star Wars Story: The Official Guide
Autor: Pablo Hidalgo
Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 6 czerwca 2018
Liczba stron: 128
Oprawa: twarda
Cena: 79,99 PLN

Gdzie kupić:
EGMONT
GANDALF
BONITO

1 komentarz:

  1. Niestety, w stosunku do przewodnika z "Łotra 1" to spory krok w tył. Układ graficzny bardzo infantylny, no i tylko jeden przekrój to wstyd. Polskie wydanie tradycyjnie bez złoceń na okładce, ale w sumie może to i lepiej.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger