Jak powstawał finał pierwszego sezonu serialu Andor?

W wywiadzie opublikowanym na łamach Vanity Fair, producent wykonawczy i showrunner Andora, Tony Gilroy, wyjaśnił jak powstawał doskonale przyjęty finał pierwszego sezonu. Gilroy opisał proces kolaboracji członków ekipy produkcyjnej i przedstawił wiele momentów, których nie było w oryginalnym scenariuszu. Jednym z nich był improwizowana i uwielbiana przez wielu fanów scena, w którym cegła zrobiona z prochów Maarvy zostaje rozbita na głowie imperialnego szturmowca.

Andor otrzymał osiem nominacji do nagrody Emmy, w tym w kategorii "Outstanding Drama Series" (Wyróżniający się serial dramatyczny). Ostatni odcinek, zatytułowany "Rix Road", pokrywa z kolei aż trzy z tych ośmiu nominacji. Został nominowany w kategoriach "Outstanding Cinematpgraphy for the Series (One Hour)" (Wyróżniające się zdjęcia w serialu trwającym do godziny), "Outstanding Directoing for a Drama Series" (Wyróżniająca się reżyseria w serialu dramatycznym) oraz "Outstanding Music Composition for a Series" (Wyróżniająca się kompozycja muzyczna dla serialu).

Kiedy został zapytany o finał sezonu, Tony Gilroy wyjaśnił jak współpracował z osobami z wielu działów, w tym także Nicholasem Britellem, kompozytorem muzyki do serialu. Wyjaśnił także, jak różne pomysły wielu osób złożyły się na to, co przyczyniło się do sukcesu odcinka:

Rozmawiałem z Nickiem [Britellem] i uzgodniliśmy siedmio, ośmiominutową sekwencję muzyczną. Następnie zaczęli pojawiać się przy tych zmowach pozostali, członkowie departamentu sztuki i aktorzy, wszystkie te pełne pomysłów umysły. Styl mojego zarządzania sprawiał, że wszyscy stawali się filmowcami. Każdy zainwestował w to coś swojego. Wybieraliśmy najlepsze pomysły każdej z tych osób. 

Pracowałem przy wielu seriach, gdzie nie miało to miejsca, a to, jest bardzo ograniczające. Tyle doskonałych pomysłów... Departament dekoracji zaczął tworzyć tak niesamowicie piękne rzeczy, jak choćby projektant produkcji Luke Hull, który cały czas budował miasto Ferrix. Garderoba Michaela Wilkinsona stała się małym wewnętrznym systemem w mieście. W pewnym momencie wymyśliliśmy rytuał pogrzebu, który idealnie pasował do tej układanki. Te cegiełki miały dla nas ogromne znaczenie. To była jedna z tych bardzo późnych decyzji i pomysłów.

Kiedy Gilroya nie było na planie, nakręcono scenę buntu do finału sezonu. Gilroy przyznał, że to był to jeden z tych elektryzujących momentów, który nie był opisany w scenariuszu. Scena w której Brasso, najlepszy przyjaciel Cassiana Andora, uderza oficera w głowę cegłą zrobioną ze szczątków Maarvy, nie była pomysłem Gilroya:

Nie było mnie przy tym, jak kręcili sekwencję buntu. Przeglądam jednak dzienniki produkcji każdego dnia. Kiedy Brasso (grany przez Joplina Sibtaina) rzuca cegłą i uderza tego gościa, to tego nawet nie ma zapisanego na którejkolwiek stronie. To jeden z tych momentów, gdy tworzenie filmu wykracza poza to, co opisane jest w scenariuszu. Fakt, że Maarva mogła stać się bronią o takiej energii jest oszałamiającym detalem. Pamiętam, że byłem mocno zdziwiony podczas oglądania taśmy i krzyknąłem: O kurczę... tylko popatrz co oni zrobili!

Brasso (Joplin Sibtain) trzyma cegłę zrobioną ze szczątków Maarvy w odcinku "Rix Road"

Gilroy odniósł się także do istoty Ferrixa, świata macierzystego Cassiana w historii, i dlaczego wciąż do niego wraca. Jednych z powodów była czysta logistyka i chęć wykorzystania zbudowanego planu tak mocno i intensywnie, jak to tylko możliwe:

Wydaliśmy mnóstwo pieniędzy na zbudowanie Ferrix! To było ważne, dlatego decydując się na zbudowanie miasta, chcieliśmy go naprawdę użyć. Warunkiem jest to, że jeśli wyrzucasz na coś tyle pieniędzy, to naprawdę musisz to wykorzystać, coś z tym wszystkim zrobić. Nie sądzę, żeby było to dla mnie jasne, kiedy zacząłem myśleć o tym, jak bardzo Ferrix będzie odzwierciedlać podróż jaką odbywa Cassian. Zaczęliśmy do tego dochodzić, kiedy działo się z nim to, co wydarzyło się na Ferrixie: bierność, odchodzenie i przychodzenie, odpychanie przeciwności na bok.

Drugi sezon Andora jest obecnie w produkcji, ale ze względu na trwające strajki scenarzystów (niedawno zażegnane) i aktorów (wciąż trwające), został opóźniony i prawdopodobnie przesunięto jego premierę na późny 2024. 

Źródło: starwarsnewsnet.com
Tłumaczenie: Lupus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger