Recenzja - "Star Wars Komiks (1/2017): Poe Dameron: Eskadra Czarnych"

Film Przebudzenie Mocy niewątpliwie okazał się wielkim sukcesem pod względem przychodów finansowych. Jednym z bohaterów wspomnianego filmu jest pilot Ruchu Oporu, Poe Dameron, któremu wydawnictwo Marvel postanowiło stworzyć własną regularną serię komiksową nazwaną po prostu "Poe Dameron". Za scenariusz odpowiedzialny jest Charles Soule, zaś przy rysunkach pracował Phil Noto. Są to pierwsze historie komiksowe w Nowym Kanonie opowiadające o postaciach z VII epizodu Star Wars.


Na pierwszy tegoroczny numer składają się dwie historie "Eskadra Czarnych" oraz "W zamknięciu". Fabuła komiksów umiejscowiona jest na krótko przed Przebudzeniem Mocy i opowiada o przygodach Damerona, który na zlecenie Lei Organy próbuje odszukać Lor San Tekkę, jej dawnego sprzymierzeńca. Równocześnie z Eskadrą Czarnych na poszukiwanie Tekki wyrusza Najwyższy Porządek, na czele z Agentem Terexem, który za wszelką cenę chce pozbyć się Poe'go oraz jako pierwszy dotrzeć do Lor San Tekki...

Pierwsza historia w dużym stopniu skupia się na zaprezentowaniu nam Eskadry Czarnych. Poznajemy ich członków, chociaż fani, którzy są na bieżąco z komiksami i książkami, z pewnością kojarzą L'ulo z komiksu "Rozbite Imperium" i Snapa/Teminna Wexleya z "Końca i początku". Oprócz tych postaci na kartach komiksu przewija się wiele innych, znanych z Przebudzenia Mocy, bohaterów, z BB-8 na czele. Osobiście uważam, że pomysł ukazania nam poszukiwania Tekki przez Damerona jest bardzo dobry, jednak element, który Charles Soule umieścił w pierwszej historii jest.. dziwny. Chodzi o Zbawiciela, na którego oczekują mieszkańcy pewnej planety pokrytej jaskiniami. Ta postać zupełnie nie pasuje do uniwersum i w mojej opinii, jej pojawienie się zepsuło trochę ten komiks. Na szczęście oprócz tego niewypału dostajemy bitwę nad powierzchnią planety między myśliwcami Eskadry Czarnych a siłami Najwyższego Porządku.


"W zamknięciu" to bezpośrednia kontynuacja pierwszego komiksu. Zostajemy wrzuceni w wir akcji w więzieniu na Megalox, zarządzanym przez Naczelnik Lutę. Okazuje się, ze więzienie prowadzone przez nią to całkiem niezły biznes, zaś sam pomysł na wykonanie tego więzienia jest jeszcze lepszy! Wychodzi na jaw, że w szeregach Eskadry jest szpieg, który donosi Agentowi Terexowi o poczynaniach Eskadry. Na bardzo wysokim poziomie stają tutaj dialogi i interakcje między bohaterami zamkniętymi w więzieniu. Ciekawie prezentuje się również intryga zaplanowana przez Hutta Grakkusa, zamkniętego w więzieniu.

Poe Dameron jest tym samym pilotem Ruchu Oporu, którego znamy z filmu. Nadal jest najlepszym pilotem Ruchu Oporu, nadal dopisuje mu humor i rzuca zabawnymi tekstami na prawo i lewo. Na tle wszystkich postaci w szczególności wyróżnia się Agent Terex. Były żołnierz Imperium, a obecnie agent Najwyższego Porządku, który... sprzeciwia się Kapitan Phasmie! Jego statek to "Cierń", zastanawia mnie czy przedtem jego właścicielem był Tarkin czy to inny "Cierń". To chyba jedyna z postaci (filmowych i komiksowych), która godnie reprezentuje Najwyższy Porządek.

Rysunki Phila Noto są bardzo dobre, charakterystyczne. Z łatwością rozpoznamy filmowe postacie. Jednak czasami mam wrażenie, że Noto nie wie co namalować w tle, gdzie szczególnie przy dużych kadrach nie ujrzymy zbyt wielu detali w tle, taki mały minus rysunków.


Posumowanie:
Najnowszy Star Wars Komiks jest bardzo dobry i ciekawy pod względem zawartości, historie są wciągające i interesujące. Okładka z pewnością przyciąga wzrok potencjalnego czytelnika i zachęca do zakupu magazynu. Polecam!

Ogólna ocena: 9/10
Fabuła: 8/10
Rysunki: 8/10
Jakość wydania: 10/10

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars Komiks (1/2017): Poe Dameron: Eskadra Czarnych
Scenariusz: Charles Soule
Rysunki: Phil Noto
Tłumaczenie: Katarzyna Nowakowska
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 132
Oprawa: miękka
Cena: 19,99 PLN

Gdzie kupić:
BONITO

Chcesz być na bieżąco? Polub stronę na Facebooku!
LINK: ŚWIAT STAR WARS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger