Recenzja - Star Wars Legendy: Mroczne Imperium II. Kres Imperium - Tom Veitch

Kolejny tom z cyklu Star Wars Legendy zawiera dwie historie, Mroczne Imperium II oraz zakończenie dylogii Mrocznego ImperiumKres Imperium. Z tego powodu recenzowany tom jest jak dotąd najgrubszym, ale też najdroższym albumem z cyklu Legendy. Liczy sobie aż 204 strony, a jego cena okładkowa to 69,99 PLN. Scenarzystą Mrocznego Imperium II i Kresu Imperium jest Tom Veitch. Za rysunki pierwszej historii odpowiada Cam Kennedy, a drugiej Jim Baikie. Chciałbym również zaznaczyć, że jest to moja SUBIEKTYWNA opinia o Mrocznym Imperium i z góry przepraszam, jeśli urażę któregoś z fanów tego komiksu.
Imperium jest w odwrocie i dalej toczy walkę z Rebelią. Luke Skywalker próbuje odbudować zniszczony Zakon Jedi, zanim jednak uda mu się to zrobić, musi stawić czoła pokusom ciemnej strony Mocy. Han Solo i Leia Organa dalej aktywnie uczestniczą w życiu Rebelii, jednak spodziewają się trzeciego już dziecka, towarzyszy im wierny towarzysz Hana, Chewbacca. Żaden z bohaterów nie spodziewa się informacji, że Imperator żyje i stworzył zabójcze Niszczyciele Światów...

W Mrocznym Imperium II dzieje się bardzo wiele, czytelnik co chwilę rzucany jest w wir walki, zarówno starć na miecze świetlne, jak i w wir bitew kosmicznych, co czasami potrafi być nużące. Interesująco prezentuje się wątek Luke'a, który wyrusza na Ossusa w celu odnalezienia artefaktów i holokronów dawnych Jedi. Luke odnajduje tam grupę ludzi, którzy mają zadatki na Jedi. Problemem historii Mroczne Imperium II. Kres Imperium jest jego wtórność. Imperium po wielu latach porażek nadal jest u szczytu potęgi, Imperator zmartwychwstaje po raz trzeci (!), po raz trzeci również posiada broń zdolną niszczyć całe planety. Najzabawniejsze z tego wszystkiego jest to, że "wyszkoleni" słudzy Imperatora giną po wymianie trzech-czterech ciosów mieczem świetlnym. Jednak są też plusy, Luke wreszcie zaczyna robić coś mądrego, Han jest tym Hanem, którego pokochaliśmy w filmach, zaś Leia odkrywa swoją potęgę w Mocy.
Jedni uwielbiają rysunki Cama Kennedy'ego, inni nienawidzą. Mi są obojętne. Nie są bardzo złe, ale wspaniałe też nie są. Styl Kennedy'ego rozpozna każdy fan, jego rysunki są bardzo charakterystyczne, a Kennedy używa bardzo wąskiej palety kolorów, które czasami się zlewają. W kadrach mamy bardzo mało szczegółów (dlaczego niemal wszystkie postacie mają kaptury???).

Przez podobne niedociągnięcia cierpi niestety Kres Imperium. W zaledwie dwóch zeszytach domknięto wszystkie wątki z poprzednich części, ja zaś odczułem pewien niedosyt, kiedy akcja Kresu Imperium nagle się urwała. Imperator odradza się po raz kolejny, po raz kolejny ma broń zdolną odbywać podróże w nadprzestrzeni i niszczyć całe planety. Kres Imperium namalował Jim Baikie. Różnica jest drobna, u Cama Kennedy'ego czasami możemy mieć problemy z rozpoznaniem twarzy bohaterów, Baikie rysuje twarze troszkę dokładniej i używa szerszej palety kolorów, przez co jego rysunki są ciekawsze.
Podsumowując, cała seria Mroczne Imperium ma status kultowej, jednak bądźmy szczerzy. Nie jest to komiks wybitny. Średnie rysunki, powtarzalność wątków fabularnych. Jednak uważam, że warto zapoznać się z komiksem Mroczne Imperium II. Kres Imperium, ponieważ miał on ogromny wpływ na uniwersum Star Wars™. Jest to również pierwsza seria, jaką wydało wydawnictwo Dark Horse Comics po przejęciu licencji od Marvela. No i wiele nawiązań do serii Opowieści Jedi czyni komiks wartym uwagi.

Ogólna ocena: 6/10
Fabuła: 5/10
Rysunki: 5/10
Postacie: 6/10
Jakość wydania: 9/10

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Korekta: A.M.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars™ Legendy: Mroczne Imperium II. Kres Imperium
Autor: Tom Veitch
Rysunki: Cam Kennedy, Jim Baikie
Tłumaczenie: Katarzyna Nowakowska, Zbyszek Grzędowicz
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 24 maja 2017
Liczba stron: 204
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 69,99 PLN

Gdzie kupić:

Chcesz być na bieżąco? Polub Świat Star Wars na Facebooku!
LINK: ŚWIAT STAR WARS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger