Recenzja - Star Wars™: Vader Down

 W listopadzie 2015 roku wydawnictwo Marvel opublikowało pierwszy croosover w komiksowym świecie Star Wars™ (obecnie w USA ukazuje się drugi – The Screaming Citadel, który łączy seria Star Wars i Dr. Aphra). Historia Vader Down (Osaczony Vader) jest połączeniem dwóch serii komiksowych: Star Wars oraz Darth Vader. Autorami sześciozeszytwej historii są Jason Aaron i Kieron Gillen. Za rysunki odpowiada duet Mike Deodato Jr. oraz Salvador Larroca.
O czym opowiada komiks? Vader dowiaduje się, że jego syn, Luke Skywalker ukrywa się w dawnej świątyni Jedi na planecie Vrogas Vas i udaje się tam, aby go odnaleźć i przeciągnąć na ciemną stronę. Ku jego zdumieniu siły Rebelii zwabiają go w pułapkę i Mroczny Lord musi walczyć o swoje życie.
Fabuła, mimo tego, że wiemy, jak historia się skończy trzyma w napięciu. Koniec zaskakujący dla nikogo nie jest, Vader oczywiście przeżyje, pokonując w samotności kilka eskadr X-wingów i Y-wingów, bezlitośnie morduje co najmniej kilkuset żołnierzy Rebelii oraz niszczy kilkanaście czołgów. Tak, nasz Lord zrobił to wszystko sam, a na koniec zabił jeszcze swojego wroga w szeregach Imperium. Vader upiekł kilka pieczeni na jednym ogniu. Scenarzyści trochę przesadzili z potęgą Sitha, który praktycznie bez szwanku wychodzi ze wszystkich opresji i rebelianckich ataków. Autorom chodziło zapewne o zaprezentowanie potęgi Vadera, której w Nowym Kanonie jeszcze nie widzieliśmy, patrząc pod tym względem, udało im się to.

Tłem wydarzeń w historii Vader Down są przygody Wielkiej Trójki: Hana oraz Chewbacki, Leii, Luke'a wraz z C-3PO i R2-D2, którzy walczą z Doktor Aphrą, Black Krrsantanem (zła wersja Chewbacki) i droidami: 0-0-0 oraz BT-1 (kolejne złe wersje naszych droidów). Historia tych bohaterów jest bardziej komediowa i wielu miejscach śmieszy, dzięki czemu cały komiks Vader Down ma raczej luźniejszy charakter. Mimo, że historia śmieszna to jednak pełna zwrotów akcji i niespodziewanych wydarzeń.
W tej historii mamy dość ciekawą sytuację z rysunkami, które są bardzo nierówne. W oryginalnym wydaniu Mike Deodato narysował zeszyty 1,3,5 a Salvador Larroca 2,4,6, więc w polskim wydaniu, co kilkanaście stron zmienia się styl rysunków. Początkowo może to irytować, jednak można się szybko przyzwyczaić. Sceny akcji są narysowane bardzo dobrze. Dzięki wysiłku obu Panów, ten sam klimat jest utrzymany przez cały komiks i mimo powyższych nieścisłości rysunki są bardzo dobre.

Niemieckie wydanie vs polskie wydanie:
Muszę pochwalić wydawnictwo Panini Verlags GmbH za bardzo dobrą jakość papieru, na której został wydrukowany komiks. Niemieckie wydanie jest dwa razy grubsze niż polskie! To pokazuje, gdzie przywiązują większą wagę do jakości wydruku.
Podsumowując, Vader Down to komiks, który naprawdę warto mieć w swojej kolekcji i warto go przeczytać. Historia i rysunki mimo paru drobnych wad, są naprawdę dobre. Komiks dostarcza wielu humorystycznych scen, ale nie brak tutaj tych poważniejszych. Polecam!

Ogólna ocena: 8/10
Fabuła: 7/10
Rysunki: 8/10
Jakość wydania: 10/10

Dziękuję wydawnictwu Panini Verlags GmbH za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Ich danke Panini Verlags GmbH für die Bereitstellung des Rezensionsexemplares!

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars™: Vader Down
Autorzy: Jason Aaron i Kieron Gillen
Rysunki: Mike Deodato i Salvador Larroca
Tłumaczenie: Michael Nagula
Wydawnictwo: Panini Verlags GmbH
Data premiery: 11 kwietnia 2017
Liczba stron: 152
Oprawa: miękka, usztywniona
Cena: 16,99€/75,60PLN

Gdzie kupić:
BOOKCITY

Chcesz być na bieżąco? Polub Świat Star Wars na Facebooku!

LINK: ŚWIAT STAR WARS

1 komentarz:

  1. zgadzam się. Jednak co do wydania, jakby nie było polskie jest dużo tańsze, co niestety odbija się na jakości papieru naszych rodzimych wydań :(

    OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger