Recenzja - "Star Wars: Das Erwachen der Macht. Der offizielle Comic zum Film." - Alessandro Ferrari

Brazylia tworzy własne adaptacje komiksowe! Jedną z nich jest komiks Star Wars: Das Erwachen der Macht (org. O Despertar da Força). Jest to oficjalna komiksowa adaptacja, wydana w Niemczech przez wydawnictwo Panini Comics, które należy do Panini Verlags GmbH. Komiks jest adaptacją siódmego epizodu sagi – Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy.


Fabułę Przebudzenia Mocy zna chyba każdy, ale dla przypomnienia: Luke Skywalker przepadł bez wieści, w trakcie jego nieobecności pojawił się Najwyższy Porządek (Ersten Ordnung), który chce zgładzić Skywalkera, ostatniego rycerza Jedi. Leia Organa dowodzi dzielnym Ruchem Oporu (Widerstand) i chce odnaleźć Luke'a, by z jego pomocą przywrócić pokój i sprawiedliwość w Galaktyce.

Komiks zaczyna się wprowadzeniem. Poznajemy bohaterów ("Das sind die Helden") oraz złoczyńców ("Das sind die Schurken"). Oryginalnym zdjęciom z filmu towarzyszą krótkie opisy oraz grafiki pokazujące, jak bohaterowie prezentują się w komiksie. Bardzo ciekawy pomysł. Na kolejnej stronie ukazane są żółte napisy, otwierające film Przebudzenie Mocy i wreszcie przechodzimy do właściwego komiksu. Po tym wstępie, łatwo zauważyć, że komiks jest przeznaczony dla młodszych odbiorców.

Fabuła komiksu jest skrócona względem filmu. Nie znajdziemy tutaj walki z ratharami, a niektóre wydarzenia zostały okrojone i opowiedziane w taki sposób, aby mali czytelnicy mogli je zrozumieć. Mimo, że niektóre sceny zostały usunięte, kilka zostało rozszerzonych. Przykładowo, po pojedynku Kylo Rena z Rey na Bazie Starkiller, widzimy jak generał Hux zabiera rannego Rena na pokład promu. Bardzo miły bonus.
Rysunki czteroosobowego zespołu, w skład którego weszli Igor Chimisso, Matteo Piana, Andrea Parisi i Davide Turotti są bardzo przyjazne dla oka. Łagodne kreski, żywe kolory. Postacie filmowe zostały odwzorowane w dość dokładny sposób i z łatwością rozpoznamy w nich filmowe pierwowzory. Okładka jest dużym plusem, zachęca do kupna komiksu. Kylo Ren czający się za Rey wygląda wspaniale!
Panini wydało komiks w miękkiej oprawie. W porównaniu z polskimi wydaniami magazynu Star Wars Komiks jest ona znacznie twardsza, dzięki temu okładka wytrzyma znacznie dłużej niż w polskim odpowiedniku. Również papier wewnątrz obu wydań jest różnej jakości, i po raz drugi niemieckie wydanie jest lepsze. Ma grubszy papier, więc mamy większą pewność, że przypadkowo się nie roztarga. Gabarytowo wydania są niemal identyczne.

Ogólna ocena: 9/10
Fabuła: 9/10
Rysunki: 9/10
Jakość wydania: 10/10

Dziękuję Panini Verlags GmbH za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Ich danke Panini für die Bereitstellung des Rezensionsexemplares!

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars: Das Erwachen der Macht. Der Offizielle Comic zum Film.
Autor: Alessandro Ferrari
Rysunki: Igor Chimisso, Matteo Piana, Andrea Parisi, Davide Turotti
Tłumaczenie: Marc Winter
Wydawnictwo: Panini Verlags GmbH
Data premiery: 17 października 2016
Liczba stron: 80
Oprawa: miękka, usztywniona
Cena: 9,99 / 44,50 PLN

Gdzie kupić:

Chcesz być na bieżąco? Polub Świat Star Wars na Facebooku!

LINK: ŚWIAT STAR WARS

3 komentarze:

 1. Jedyne co mogę tutaj powiedzieć, to to, że ta grafika jest taka słodka :D Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś dla mojego partnera.
  Uwielbiam Star Wars <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie ujęty temat. Jak dobrze że człowiek ma pasje :-)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger