Recenzja - "George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia" - Brian Jay Jones

Pod koniec ubiegłego roku w polskich księgarniach swoją premierę miała biografia George Lucasa - "George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia" - napisana przez Briana Jay Jonesa, autora nagradzanej biografii Jim'a Hensona, ojca Muppetów. George Lucas, jedno go kochają, inni nienawidzą. Jedno jest pewne, Lucas, na zawsze zmienił oblicze kinematografii.


Biografia ojca Gwiezdnych wojen podzielona jest na trzy części: Nadzieja, Imperium oraz Powrót. Jak widać, autor wzorował się na tytułach epizodów z oryginalnej trylogii. Pierwsza część opowiada o losach rodziny Lucasa przed narodzinami George'a, skupiając się głównie na jego ojcu. Następnie możemy przeczytać historię młodzieńczych lat Geroge'a, ta część opowiada również o inspiracjach dla jego późniejszej twórczości. Kolejnym ważnym elementem historii Lucasa są jego lata studenckie. Jones opisuje zawieranie wieloletnich przyjaźni w gronie filmowców oraz zmaganiami reżysera z jego pierwszymi filmami: THX 1138 oraz Amerykańskie graffiti.

Środkowa część biografii – Imperium – skupia się na tworzeniu przez George'a Lucasa oryginalnej trylogii Gwiezdnych wojen. Ten rozdział najbardziej przypadnie do gustu fanom uniwersum. Autor bardzo dokładnie opisuje proces tworzenia sagi od podstaw. Są tutaj zmagania Lucasa z róznymi korporacjami filmowymi, pisanie scenariusza i kolejne poprawki. Oprócz tworzenia Star Wars autor opisuje inne projekty Lucasa – tworzenie filmów o Indianie Jonesie. Dla każdego coś miłego.

Powrót to ostatnia część biografii. Skupia się na życiu Lucasa po Epizodzie VI aż do premiery Przebudzenia Mocy w grudniu 2015 roku. W tej części są również opisy życia prywatnego Lucasa, jego problemy małżeńskie, życie po Gwiezdnych wojnach czy rozpoczęcie prac nad nową trylogią. Wspomniane są tutaj również Wojny klonów, powstawanie tego serialu oraz rozpoczęcie negocjacji z Bobem Igerem na temat sprzedaży Lucasfilmu Disney'owi.


Pierwsze co zauważyłem, czytając biografię, to ilość miejsca poświęcone Gwiezdnym wojnom. Najobszerniej opisane są przygotowania, produkcja Nowej nadzieji. Im bliżej końca biografii tym kolejnym dziełom Lucasa autor poświęca coraz mniej miejsca. Możemy odnieść wrażenie, że Jones'a zaczęły gonić terminy.

Wspólnym motywem poszczególnych części biografii, który je łączy, jest praca na planie filmowym. Autor opowiada o konfliktach na planie czy kłótniach z szefami korporacji filmowych, które chciały mieć zbyt dużą kontrolę nad filmami Lucasa. W środku znajdziemy bardzo dużo przeróżnych anegdot i ciekawostek z planów – co bardzo ucieszy miłośników takich rzeczy.

Biografia Gwiezdne wojny i reszta życia, jak sama nazwa wskazuje, opowiada nie tylko o sadze, ale również o innym filmach wizjonera jakim jest George Lucas. Mamy tutaj sporo informacji o Indianie Jonesie i współpracy ze Stevenem Spielbergiem. Jest to miła odskocznia od ciągłych starwarsowych informacji. Ale życie Lucasa to nie tylko filmy, to również życie prywatne. Jones opisuje problemy małżeńskie Lucasów, jego rozwód i późniejsze skutki tego rozwodu podczas kręcenia filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady (film był bardzo mroczny).


Na plus zasługuje polskie wydanie. Polskie tłumaczenie stoi na wysokim poziomie, czyta się je bardzo szybko i przyjemnie, a na 560 stronach znajdziemy tylko kilka literówek. Wielkie brawa dla wydawnictwa Wielka Litera za tak świetnie wydaną książkę.

Podsumowanie:
Biografię George'a Lucasa można spokojnie uznać za pozycję obowiązkową dla fanów uniwersum Gwiezdnych wojen. Brian Jay Jones wiele razy zaskakuje czytelnika bardzo pozytywnie, opisując masę przeróżnych ciekawostek z życia Lucasa, co czyni tę książkę bardzo atrakcyjną publikacją. Jedyny minus to duże różnice w ilości miejsca poświęcone Nowej nadzieji w stosunku do innych filmów.

Ogólna ocena: 8/10
Jakość informacji: 8/10
Jakość wydania: 9/10

Szczegóły:
Tytuł: George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia
Autor: Brian Jay Jones
Tłumaczenie: Małgorzata Miłosz, Katarzyna Rosłan, Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 560
Oprawa: twarda
Cena: 54,90 PLN

Gdzie kupić:
ŚWIAT KSIĄŻKI

Polub stronę na Facebooku!
LINK: ŚWIAT STAR WARS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger