Recenzja - "Kompendium Star Wars" - Daniel Wallace i inni

Po dwóch miesiącach w końcu się udało. Przeczytałem największą, encyklopedyczną pozycję z uniwersum pt: "Kompendium Star Wars". "Kompendium.." napisały cztery utalentowane i znające świat Star Wars osoby: Patricia Barr, Adam Bray, Daniel Wallace oraz Ryder Windham.


Encyklopedia przeładowana jest bardzo dużą ilością tekstu, od którego czasami bolą oczy, jednak jak na encyklopedię przystało, teksty są bardzo rzeczowe i dokładne. Publikacja została podzielona na cztery działy: bohaterowie i stworzenia, miejsca, technologie i pojazdy, co jakiś czas artykuły przeplatają wstawki o najważniejszych wydarzeniach z filmów i seriali. Hasła prezentowane w kompendium uszeregowano w porządku chronologicznego pojawienia się w sześciu epizodach i dwóch serialach: "Wojny klonów" oraz "Rebelianci". Dodatkowo swoje miejsce dostały również postacie z komiksu "Darth Maul: Son of Dathomir" oraz gry "Star Wars: Commander". Minusem jest to, że autorzy nie wzięli pod uwagę wielu nowych książek z obecnego kanonu oraz najnowszego epizodu sagi "Przebudzenie Mocy" (przy głównych postaciach takich jak Han Solo, Leia czy Luke Skywalker pojawiła się drobna wzmianka, że pojawia się w epizodzie VII).
Wiele osób narzekało na wrzucenie starego EU do kosza z szyldem "Legendy". Dzięki wiedzy z"Kompendium..." wiemy jak bardzo wiele nazw firm produkujących bronie, statki czy pojazdy zostało przemycone z "Legend". Czy w pozycji znajdziemy jakieś błędy? Nie! Gdyż dzięki wspaniałym polskim tłumaczom, którzy wychwycili ponad 40 błędów i je poprawili, nasze polskie wydanie jest lepsze od oryginalnego! Przykład: według wydania oryginalnego "Kompendium...(Ultimate)" Jedi Nahdar Vebb zginął z ręki zwierzaka Grievousa Gory, według serialu "Wojny klonów" zginął z rąk samego generała.
Ogromne ilości tekstu są przyozdobione pięknymi grafikami i zdjęciami, które są bardzo dobrej jakości. Kolory są bardzo przyjemne dla oczu. Ciut gorszej jakości są zdjęcia z oryginalnej trylogii, jednak wpływa na to fakt, że była kręcona prawie 40 lat temu.

Oprawa encyklopedii jest bardzo piękna. Biały kolor, który dominuje, bardzo pięknie prezentuje się na półce. "Kompendium Star Wars" to zdecydowanie największa publikacja wydana dotąd w Polsce. Jakość papieru jest bardzo dobra.


Wielkie podziękowania należą się również wydawnictwu AMEET, dzięki któremu mamy okazję przeczytać to ciekawe i poprawione kompendium w naszym ojczystym języku.

Podsumowanie:
"Kompendium Star Wars" to bardzo ładnie wydana pozycja, zawiera bardzo dużo usystematyzowanej wiedzy, więc jeśli ktoś szuka takiego przewodnika"Kompendium..." jest idealną pozycją dla niego.

Ogólna ocena: 7/10
Jakość informacji: 6/10
Jakość grafik: 8/10
Jakość wydania: 9/10

Szczegóły:
Tytuł: Kompendium Star Wars
Autorzy: Patricia Barr, Adam Bray, Daniel Wallace, Ryder Windham
Tłumaczenie: Anna Hikiert, Marcin Bauer
Wydawnictwo: AMEET
Liczba stron: 320
Oprawa: twarda
Wymiary: 310x260 mm
Cena: 139,99 PLN

Gdzie kupić:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger