Recenzja - "Star Wars Komiks (4/2016): Darth Vader: Cienie i tajemnice"

Czwarty tegoroczny numer magazynu "Star Wars Komiks" kontynuuje flagową serię Marvela, którą wydawnictwo Egmont zapoczątkowało w grudniu ubiegłego roku. Chodzi oczywiście o Dartha Vadera! W najnowszym numerze przyjrzymy się bliżej "Cieniom i tajemnicom" Lorda Sithów. Autorem historii zamieszczonej w tym numerze jest Kieron Gillen. Rysunkami zajął się Salvador Larroca.


Podobnie jak w "Darth Vader i jego wojna z rebelią" (RECENZJA TUTAJ>>>) tytułowy bohater nadal jest pod dowództwem Wielkiego Generała Tagge'a. Wciąż musi walczyć o swoją pozycję w Imperium, którą utracił po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci przez rebelianckiego pilota. Vaderowi zostaje przydzielony Inspektor Thanoth (Sherlock Holmes w uniwersum Star Wars). Inspektor jest podejrzliwy i ma duże ambicje co utrudnia realizację planów Mrocznego Lorda. Zadanie odnalezienie pilota, który zniszczył stację bojową i próba dowiedzenia się czy faktycznie jest on synem Vadera prowadzi do absolutnego nagięcia granic lojalność wobec Imperatora Palpatine’a i Imperium.

Fabuła komiksu w głównej mierze opiera się na śledztwach, które przeplatają się nawzajem, fabuła jest również pełna intryg. Każdy chce tutaj kogoś lub coś znaleźć: Vader szuka Luke'a Skywalkera, bazy Plazmowych Diabłów oraz sprawców kradzieży imperialnych kredytów a w tym wszystkim pomaga mu Thanoth i Aphra. Akcja prowadzi nas (czasami mozolnie) do finału komiksu oraz do tzw. cliffhangera. Dalsze losy eksperymentów Cylo i losów Lorda Sithów będziemy mogli śledzić w komiksie "Osaczony Vader" (premiera: 07.10.2016), w którym wszystkie siły Rebelii (za sprawą tego pierwszego) zostaną rzucone przeciwko Vaderowi.


Autor komiksu w bardzo interesujący sposób ukazał sabotowanie większości misji przez... Dartha Vadera! Tytułowy bohater musi załatwić sobie alibi oraz pozbyć się kilku niewygodnych świadków! "Cienie i tajemnice" poświęcone są również doktor Aphrze, która współpracuje z Vaderem. Pomagają jej dwa droidy: 000 (Triple Zero) i BT-1 (BeeTee). Oba droidy dodają dużo humoru, który rozluźnia trochę atmosferę komiksu.

Podobnie jak w poprzedniej mini-serii za rysunki odpowiada Salvador Larroca. Rysunki są bardzo dobre. Dominują ciemne barwy co idealnie pasuje do klimatu komiksu i postaci Vadera. Kadry są bogate w detale. Bardzo rzadko zdarzają się puste tła. Larroca postarał się aby żaden kadr i tło na nim zawierało kilka detali.


Podsumowanie:
Serię "Darth Vader" uważam za bardzo udaną. Pierwsza mini seria była znakomita, podobnie jak i "Cienie i tajemnice". Bardzo dobre rysunki, ciekawe rozwiązania fabularne: Darth Vader, który sabotuje misje aby osiągnąć korzyści! Zdecydowanie polecam i z niecierpliwością oczekuję na "Osaczonego Vadera".

Ogólna ocena: 9/10
Fabuła: 8/10
Rysunki: 10/10

Szczegóły:
Tytuł: Darth Vader: Cienie i tajemnice
Autor: Kieron Gillen
Rysunki: Salvador Larroca
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 132
Oprawa: miękka
Wymiary (mm): 170x260
Cena: 19,99 PLN

Gdzie kupić:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger