Recenzja - "Star Wars. Zatem Jedi zostać chcesz?" - Adam Gidwitz

"Zatem Jedi zostać chcesz?" to młodzieżowa adaptacja V epizodu "Gwiezdnych wojenImperium kontratakuje" autorstwa Adama Gidwitza. W Polsce powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont, która liczy sobie 304 strony i kosztuje 29,99 PLN. Książkę na język polski przetłumaczył Tomasz Klonowski.Każdy pisarz, który otrzymał zadanie napisania adaptacji poszczególnego epizodu starej trylogii wybrał swój sposób na przedstawienie historii. Adam Gidwitz wybrał opowiedzenie historii "Imperium kontratakuje" oczami Luke'a Skywalkera. Dzięki temu znaczna część adaptacji poświęcona jest treningowi Luke'a u Yody na planecie Dagobah. Całość przypomina scenariusz gry RPG. Poszczególne rozdziały w książce poprzeplatane są lekcjami, dzięki którym młodym czytelnik stanie się rycerzem Jedi.


Pozostałe wątki, w których Luke nie bierze udziału, zostały okrojone do całkowitego minimum. Wiele scen Hana, Leia, Chewbacki i C-3PO i ich perypetii podczas ucieczki Sokołem Milenium przed Imperium zostało pominiętych. Miłosne sceny księżniczki i przemytnika straciły na uroku i nie są już tak romantyczne jak w filmie. Kolejnym przykładem okrojenia wątków, w których brak postaci Luke'a, są Vader i jego załoga. Autor wcale nie postarał się rozbudować tych wątków.


Podsumowanie:

Książkę Adama Gidwitza czyta się bardzo szybko. Język jest prosty. Opisy krótkie i zwięzłe. Całość urozmaicają lekcje, które pomogą odpowiedzieć na pytanie: "Zatem Jedi zostać chcesz?". Na plus można zaliczyć bardzo ładne rysunki dzielące poszczególne części w książce.  Jednak przez okrojenie niektórych wątków ciężko ocenić mi tą książkę na więcej niż 6. Dla fanów Luke'a i Yody książka idealna. 


Ogólna ocena: 6/10
Fabuła: 8/10
Opisy: 7/10
Dialogi: 6/10


Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Imperium kontratakuje. Zatem Jedi zostać chcesz?
Autor: Adam Gidwitz
Tłumaczenie: Tomasz Klonowski
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 306
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 29,99 PLN
Wymiary (mm): 32x217x142
Indeks: 17941693


Gdzie kupić:
TUTAJ>>> MOŻNA PORÓWNAĆ CENY I KUPIĆ NAJTANIEJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger