Recenzja - "Star Wars. Przebudzenie Mocy" - Michael Kogge

"Star Wars: Przebudzenie Mocy" autorstwa Micheala Kogge'a to młodzieżowa adaptacja filmu pod tym samym tytułem. Książka została wydana w Polsce nakładem wydawnictwa Egmont w przekładzie Błażeja Niedzińskiego. Cena to 29,99 PLN za 192 strony w miękkiej oprawie.Z doświadczenia wiem, że adaptacje młodzieżowe są słabe. I z takim podejściem zacząłem czytać tą nowelizacje. Jednak autor pokazał swój kunszt pisarski i stworzył naprawdę dobra książkę, mimo tego, że w większości jest dokładnie taka sama jak film . Michael Kogge rozwinął niektóre wątki znane nam z filmu oraz umieścił w swojej powieści kilka usuniętych scen. Bardzo spodobał mi się wątek Poe Damerona na Jakku. W środku przeczytamy również obszerniejszy dialog Rey z Leią z końca filmu, pościg śnieżnych śmigaczy na Bazie Starkiller. Autor umieścił w książce również kilka bonusowych scen, których zapewne nie było w scenariuszu filmu: przygotowania FN-2187 i innych szturmowców do lądowania na Jakku, rozpacz Chewbacki po stracie swojego przyjaciela oraz scena poznania się Rey z Poe.

różnice? Pojedynek Kylo Ren kontra Finn i Ren kontra Rey kończy się inaczej niż w filmie. Autor skrócił również rozmowę Rena z Lor San Tekką na Jakku. W książce nie ujrzymy  również  wielu humorystycznych scen z filmu takich jak kciuk BB-8 ani zabawnych tekstów Hana Solo. Przez to historia staję się bardziej poważna.

Podsumowanie:
Jako bonus w środku dostaniemy 8 stron z kolorowymi zdjęciami, co jest bardzo dobry pomysłem dla najmłodszych. Opisy są krótkie, niektóre bardziej treściwe inne mniej. Książka miejscami jest dobra, choć czasami zalicza dołki, jednak nie są to wielkie wpadki. Dostajemy kilka nowych scen, których nie ujrzymy w filmie co zaliczam jako duży plus. Adaptacja nie rozwija jednak w znaczącym stopniu filmu. Dla grupy docelowej to dobry pozycja, jednak dla starszych i bardziej wymagających fanów może okazać się rozczarowaniem.

Ogólna ocena: 7/10
Fabuła: 8/10
Opisy: 6/10
Dialogi: 6/10

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars: Przebudzenie Mocy
Autor: Michael Kogge
Tłumaczenie: Błażej Niedziński
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 192
Oprawa: miękka
Format (mm): 19x211x145
Cena: 29,99 PLN
Indeks: 18999297

Gdzie kupić?
TUTAJ>>> MOŻNA PORÓWNAĆ CENY I WYBRAĆ NAJTAŃSZĄ OPCJĘ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger