Recenzja - "Star Wars Komiks (1/2016): Księżniczka Leia / Rozbite Imperium (1/2)"

Na pierwszy w 2016 roku numer Star Wars Komiks składają się dwie serie komiksowe. Pierwsza to pięciozeszytowa historia pt: "Księżniczka Leia" autorstwa Marka Waida oraz pierwsza część komiksu "Rozbite Imperium"autorstwa Grega Rucki. Pierwszy komiks jest bezpośrednią kontynuację przygód Leii po "Nowej nadzieji" zaś drugi komiks rozpoczyna się pod koniec "Powrotu Jedi".


Księżniczka Leia:
Fabuła pięciozeszytowej serii rozpoczyna się ostatnimi scenami "Nowej nadzieji". Księżniczka Leia musi odnaleźć ostatnich mieszkańców planety Alderaan, którzy uniknęli zagłady. W trop za nią wyrusza Imperium, które chce pojmać księżniczkę za wszelką cenę...

W historii Leia odwiedza kolejne planety wpadając w coraz większe kłopoty. Księżniczka poszukując ostatnich żyjących mieszkańców planety Alderaan dowiaduje się od nich, że jej nie znoszą i nie chcą jej pomocy! Fabuła pełna jest niespodziewanych zdrad czy zwrotów akcji. W filmach brakowało mi ukazania, że zniszczenie Alderaanu wpłynęło na psychikę Leii, w komiksie scenarzysta ukazał to w świetny sposób. I chwała mu za to!

Leia, podobnie jak w filmach jest ukazana jako zadziorna i uparta w dążeniu do celu. Księżniczce towarzyszy Evann. Obie panie na początku historii nie przepadały za sobą, jednak w miarę rozwoju akcji wrogość przeradza się w prawdziwą przyjaźń.


I na tym plusy się kończą. O ile fabuła komiksu była dobra to rysunki są... tragiczne (przynajmniej dla mnie). Luke, Han, Chewbacka, na pierwszych kadrach, wcale nie są podobne do postaci znanych z filmów! Księżniczka Leia to też zupełnie inna bajka, zaś na nie których kadrach Evann ma identyczną twarz co Leia! Swoja drogą to Evann nosi tą samą kurtkę co Skywalker... Kadry Terry'ego Dodsona są bardzo ubogie w szczegóły. Kolory są bardzo stonowane, nie kłują w oczy.

Rozbite Imperium:
Podobnie jak "Księżniczka Leia", "Rozbite Imperium" zaczyna się w trakcie zakończenia "Powrotu Jedi". Opowiada o oczyszczaniu Endoru z resztek imperialnych żołnierzy, w czym bierze udział mama Poe'a Damerona z "Przebudzenia Mocy". Sam komiks należy do programu wydawniczego "W oczekiwaniu na Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy".


W komiksie pojawiają się dwie istotne postacie, są to: Shara Bey i Kes Dameron, żołnierze Rebelii a za chwilę rodzice Poe Damerona. Shara Bey to najlepsza pilotka w całej galaktyce, zakochana w Kesie, w którym bardzo rzadko się widuje. Zaś Kes to utalentowany żołnierz, który wykonuje misje naziemne.

W przeciwieństwie do "Księżniczki Leii" rysunki "Rozbitego.." stoją na bardzo wysokim poziomie. Kadry są bardzo bogate w szczegóły. Każdy kadr jest przyjemny dla oka, barwy nie kłują w oczy.


Podsumowanie:
Pierwszy, w 2016 roku, numer Star Wars Komiks ratuje świetna historia pt: "Rozbite Imperium", która jest o niebo lepsza od słabej, pod względem rysunków, "Księżniczki Leii", zaś Leię ratuje tylko ciekawa fabuła oraz duża ilość intryg. Na pewno warto zakupić ten numer i szczerze to polecam!

Księżniczka Leia:
Ogólna ocena: 4/10
Fabuła: 6/10
Rysunki: 2/10
Rozbite Imperium:
Ogólna ocena: 9/10
Fabuła: 8/10
Rysunki: 9/10

Szczegóły:
Tytuł: Księżniczka Leia / Rozbite Imperium (1/2)
Autor: Mark Waid (Księżniczka Leia), Greg Rucka (Rozbite Imperium)
Rysunki: Terry Dodson (Księżniczka Leia), Marco Checchetto, Emilio Laiso, Angel Unzueta (Rozbite Imperium)
Tłumaczenie: Zbigniew Grzędowicz (Księżniczka Leia), Jacek Drewnowski (Rozbite Imperium)
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 148
Oprawa: miękka
Cena: 19,99 PLN

2 komentarze:

 1. Komiks "Księżniczka Leia" za bardzo mnie nie porwał, ale "Rozbite Imperium" i znakomity "Darth Vader" to już inna kwestia. Świetne rysunki, dobra fabuła. Nic tylko czytać. Jedne z lepszych komiksów, które Marvel teraz wydaje! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Księżniczka.." jest oceniana jako słaba głównie ze względu na rysunki, które są kiepskie.. Całkowicie się z tobą zgadzam odnośnie "Vadera" i "Rozbitego.." :)

   Niech Moc będzie z Tobą!

   Usuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger