Recenzja książki "Star Wars. Lordowie Sithów" Paula Kempa

Star Wars. Lordowie Sithów to powieść z Nowego Kanonu autorstwa Paula Kempa. W Polsce została wydana nakładem wydawnictwa Uroboros. Tłumaczem został Janusz Maćczak. Książka liczy sobie 400 stron i kosztuje 34,99 PLN.


Akcja powieści dzieje się około 8 lat po zakończeniu wojen klonów i powstania Imperium. Na jednej z planet podporządkowanych Imperium rodzi się ruch oporu, który nosi nazwę ''Wolny Ryloth" i dowodzi nim Cham Syndulla. Buntownicy starają się wyprzeć imperialne wojska z ich planety np. porywając transporty z bronią. Gdy pewnego dnia rebelianci dowiadują się, że na ich planetę ma przybyć Imperator we własnej osobie wraz z Darthem Vaderem rozpoczynają przygotowania mające na celu zabicie obu Sithów...

Po początkowo kilku nudnych rozdziałach i mozolnie rozwijającej się akcji czytelnik dostaje bardzo dobrze napisaną przygodówkę! Wydarzenia, które rozgrywają się na planecie Ryloth oraz w jej przestrzeni kosmicznej są podzielone na 3 główne wątki: działania członków Ruchu Wolnego Ryloth, historia pułkownika Belkora Draya, który chce zostać moffem, zaś trzeci wątek opowiada o Imperatorze i Vaderze. Ten ostatni zostaje poddany testowi zaufania.

Buntownikami dowodzi znany nam z serialu "Wojny klonów" Cham Syndulla, który jest również ojcem znanej z serialu "Rebelianci" Hery Syndulii. Twi'lek jest jedną z najważniejszych osób tworzących tę opowieść. Cham jest urodzonym planistą – bardzo szybko potrafi ułożyć plan działania dla grupy rebeliantów. Jest inteligentny, chce jak najbardziej dokopać Imperium i wyrządzić jak największe szkody dla nich (jego mottem jest stwierdzenie:"Nie jestem terrorysta tylko wojownikiem o wolność.") Jego partnerką jest była niewolnica Isval, która nie może sobie poradzić z traumą z przeszłości. Rebelianci mają w szeregach Imperium swojego pomocnika – pułkownika Belkora Dray'a, który jest prawą ręką pierwszej w uniwersum Star Wars lesbijki – moff Delian Mors. Kobieta kiedyś straciła swoją żonę i teraz swoje smutki topi w alkoholu. Dzięki temu Belkor widzi swoją szansę awansu na jej stanowisko.

                                           
                                   "Poznaj ciemną stronę mocy!"


Imperator i Lord Vader, jedna z mocniejszych stron książki. Uczeń Imperatora zostaje poddawany ciągłym testom ze strony swojego mistrza. Doprowadza go do pewności, że złość, nienawiść i potęga pomogą mu osiągnąć spokój i równowagę. Ostatecznie obaj zostają rzuceni w wir walki. Czytelnik dostaje zatem bardzo dobry pokaz potęgi Ciemnej Strony Mocy.

Podsumowanie:
Książka to bardzo dobra przygodówka, którą bardzo dobrze się czyta. Mimo kilku pierwszych nudnych rozdziałów, przez które można bardzo łatwo przebrnąć powieść czyta się doskonale. Zdecydowanie polecam tą pozycję fanom Ciemnej Strony Mocy, Vadera, Imperatora oraz tym, którzy chcą poznać ich potęgę.

Ogólna ocena: 8,5/10
Dialogi: 7,5/10
Fabuła: 8/10
Opis świata: 9/10
Opis walk: 9/10

Szczegóły:
Tytuł oryginalny: Star Wars. Lords of the Sith
Autor: Paul S. Kemp
Wydawca: Uroboros
Kategoria: Fantasy/Fantastyka
Liczba stron: 400
Cena okładkowa: 34,99 PLN
Typ okładki: miękka ze skrzydełkami
Wymiary: 135mm x 202mm
ISBN: 978-83-280-2698-8
Gdzie kupić: 

6 komentarzy:

 1. Nigdy jeszcze nie czytałam żadnej starwarsowej książki, chociaż "Tarkin" czeka na półce. W planach mam przeczytanie wszystkich pozycji z nowego kanonu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesli jeszcze nie czytałaś, żadnej książki z uniwersum to gorąco polecam ci właśnie "Tarkina", "Lordowie Sithów" oraz "Battlefront: Kompania Zmierzch" i "Nowy świt". Tych dwóch ostatnich pozycji jeszcze nie czytałem, ale z tego co widziałem na różnych forach to zbierają pozytywne opinie :)

   Mam nadzieję, że zostaniesz u mnie na dłużej. :)
   Niech Moc będzie z Tobą!

   Usuń
 2. Nigdy nie mogłam się przekonać do Star Wars. Jednak recenzja jest ciekawa, może kiedyś się przełamię i przeczytam. Widać, że znasz się na rzeczy. Trzymaj tak dalej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam! I dziękuję bardzo :)
   Niech Moc będzie z Tobą!

   Usuń
 3. czy w książce zawarte jest opowiadanie "Orientation" tego samego autora?

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger