FILMY I SERIALE

wtorek, 31 marca 2020

Star Wars: Bounty Hunters #2: Boba Fett wytycza szlak

Bossk in Bounty Hunters issue #2.
Beilert Valance i Bossk polują w kolejnym wydaniu komiksu Marvela!

Nigdy nie wchodź między łowcę nagród, a ich ofiarę.

W ekskluzywnej zapowiedzi StarWars.com komiksu Star Wars: Bounty Hunters #2 spotykamy Beilerta Valance'a w drodze do najdalszego końca galaktyki: planety-cmentarza, zwanej Galmerah. Ale bynajmniej nie jest tam sam. 

Recenzję zeszytu numer jeden znajdziecie tutaj>>, zaś zeszytu numer dwa tutaj>>.

Star Wars: Bounty Hunters #2 autorstwa scenarzysty Ethana Sacksa i rysownika Paolo Villanellego, będzie dostępny w sprzedaży od środy, 25 marca 2020. Koniecznie sprawdź poniżej kilka stron z nadchodzącego numeru komiksu: 

Źródło: StarWars.com
Tłumaczenie: Lupus

poniedziałek, 30 marca 2020

Recenzja: Star Wars #4

Ciąg dalszy przygód wesołej kompanii na Bespinie, które to całkiem szybko się kończą. Niestety, twórcy wybitnie chcieli rozpocząć coś nowego i ucięli wątki.
Pamiętacie Leię zamrożoną w karbonicie na końcu poprzedniego zeszytu? To zapomnijcie, bo zostaje uwolniona pod koniec obecnego. A szkoda, bo potencjał na swego rodzaju wyścig z czasem był spory (chociaż patrząc na to, że pilnujący ją szturmowcy nie mają zielonego pojęcia, kogo pilnują, miałbym wątpliwości). Ale na całe szczęście to jedyny mankament zeszytu. Lando robi swoje i jest po prostu sobą. Koniec końców udowadnia, że jest rebeliantem i można mu ufać. Z kolei Luke uzmysławia sobie, że Jedi nie jest Jedi z powodu miecza, tylko z powodu przekonań i nauki Mocy. Tak więc wątek poszukiwań miecza Anakina idzie do kosza (za to miecz najprawdopodobniej zaczyna swoją podróż do zamku Maz Kanaty). Tak więc przynajmniej dla Luke'a zaczyna się nowy rozdział, a dla Lei i Lando? Nie wiadomo, bo nie uraczono nas żadną wzmianką.
Obawiam się, że po raz kolejny twórcy idą w tracing postaci, bo w paru miejscach Luke wygląda dosyć nienaturalnie na tle czegokolwiek. A poza tym, przyjemne widoki i sceny. Chociaż pod koniec widać oszczędność wszystkiego.

Akcja na Bespinie była przyjemna, chociaż spodziewałem się, że Rebelia dłużej tam zagości. A tak dostajemy Luke'a wyruszającego na poszukiwanie przeznaczenia. Zawsze coś.

Ogólna ocena: 6/10
Fabuła: 7/10
Rysunki: 6/10
Postacie: 6/10

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars #4
Autor: Charles Soule
Rysunki: Jesús Saiz
Wydawnictwo: Marvel Comics
Data premiery: 18 marca 2020
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka
Cena: 3,99$ / 15,99 PLN

Gdzie kupić:
ATOM Comics

niedziela, 29 marca 2020

10 najważniejszych odcinków Star Wars: Resistance

Animowany serial wypełniony wieloma zaskoczeniami w swoich obu sezonach jest teraz dostępny w całości na Disney+.
Jeśli przespałeś najnowszy serial animowany osadzony w świecie Gwiezdnych wojen, zatytułowany Ruch Oporu to nadszedł czas, aby usiąść i nadrobić, oglądając serial w całości. Wypełniony kolorowymi wyścigami, ciekawymi historiami, szpiegami Ruchu Oporu i sympatykami Najwyższego Porządku - cały drugi sezon jest już dostępny na Disney +, dzięki czemu możesz teraz nadrobić (lub obejrzeć ponownie całą serię w serwisie streamingowym). Świętując ten fakt, StarWars.com ujawnia swoją listę 10 najważniejszych odcinków z obu sezonów!

1. Dzieci z Tehar (sezon 1, odcinek 6)
Przybycie Kel i Eili rzuca światło na to, jak Najwyższy Porządek wpływa na zwykłych obywateli, stawiając Kazudę Xiono na skrzyżowaniu. Podobnie jak Han Solo przed nim, początkowo Kaz postrzega dzieci jako swój dzień wypłaty, z nagrodą w wysokości 20 000 kredytów za głowę i bardzo potrzebną transakcję, aby zapłacić za rzadki kompensator, który złamał w Fireball. Zamiast tego Kaz pomaga dzieciom, a ich oczami widzimy następstwa zniszczeń dokonanych przez Kylo Rena.

2. Sekrety i hologramy (sezon 1, odcinek 10)
Torra i Kaz ostatecznie tworzą silną więź ze sobą, ale na początku szpieg Ruchu Oporu wciąż ukrywa wiele tajemnic przed przyjaznym wyścigowcem z Collosusa. Historia, która się tutaj rozwija, pokazuje pierwsze zalążki ich kwitnącej przyjaźni, gdy relaksują się w symulatorze lotów w kwaterach Torry, a ona pomaga Kazowi uciec przez Wieżę Doza. Co jeszcze? Nie możemy zapomnieć o ucieczce przez spalarnię śmieci, aby uniknąć wykrycia.

3. Stacja Theta Black (sezon 1, odcinek 11)
Zawsze jest dobry czas, gdy Poe Dameron i Kaz łączą siły! Na misji zbadania placówki Najwyższego Porządku duet dokonuje niepokojącego odkrycia: ich wrogowie wydobywają asteroidy i zbierają dedlanit, który jest wykorzystywany do ich broni. Zwiastun przyszłych rzeczy, które mają dopiero nadejść...

4. Bez możliwości ucieczki - część 1 i 2 (sezon 1, odcinki 21/22) 
Wielkie odkrycie, którego nie ujawnimy, jest epicką niespodzianką na zakończenie pierwszego sezonu. By nie zdradzić zbyt wiele, powiemy tylko, że w tym odcinku jest na pewno dużo emocji, gdy Kaz obserwuje, jak jego cały świat zostaje unicestwiony przez Bazę Starkiller, a Tam podejmuje druzgoczącą decyzję, aby zostawić przyjaciół, bo ma nadzieję na lepsze życie.

5. Żywy ogień (sezon 2, odcinek 3)
Tam może wierzyć, że Najwyższy Porządek czyni galaktykę bezpieczniejszym miejscem, ale jest odporna na przestrzeganie surowych rozkazów, które nie zawsze pasują do jej własnego kompasu moralnego. W tym przypadku jej odwaga nie może być objęta rygorystycznymi zasadami ubioru, które wymagają od niej posiadania kasku i odpowiadania na numer zamiast na imię, które posiada. Kiedy widzi Rucklina w tarapatach, nie może też po prostu stać i patrzeć, jak ten się rozbija; czuje się zmuszona uratować jego skórę, co sprawia, że ląduje na dywaniku u porucznika Galka.

6. Inżynier (sezon 2, odcinek 5)
Neeku jest taki niewinny. Wraz z pojawieniem się Neny w drugim odcinku sezonu dowiadujemy się więcej o skromnym wychowaniu Neeku i pasterzach banthów, którzy poparli jego marzenia w zostaniu inżynierem. Historia pokazuje również, jak czasami można wykorzystać zbyt ufnych ludzi i i jest przestrogą dla bardzo dosłownego Neeku, który chce widzieć tylko to wszystko, co najlepsze w każdym kogo spotka na swojej ścieżce.


7. Poszukiwacz zabytków (sezon 2, odcinek 7)
Ruch Oporu od samego początku wyróżniał się spośród innych opowieści ze świata Gwiezdnych Wojen, koncentrując się na zwykłych mieszkańcach galaktyki zamiast na walce dobra i zła, Jasnej  i Ciemnej strony Mocy pośród użytkowników Mocy. Ale Moc zawsze odgrywa w nim pewną rolę, a w tym odcinku Kaz wędruje do świątyni Sithów, gdzie spotyka potężnego poszukiwacza skarbów Mikę Graya. Podobnie jak Maz Kanata, Mika nie jest użytkownikiem Mocy w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale wydaje się, że ma głęboką wiedzę i szacunek dla energii wiążącej całą galaktykę.


8. Punkt zbiorczy (sezon 2, odcinek 8)
Venisa Doza to prawdziwie potężna istota! Matka Torry Dozy, która wcześniej przekonała męża do opuszczenia Imperium, sama jest niesamowitym pilotem i prawdziwym żołnierzem Ruchu Oporu. Ale jest coś w jej osobowości, co również przenika do wnętrza Tam, nawet inspirując pilota Najwyższego Porządku, by pomóc Venisie w ucieczce z więzienia.


9. Nowy świat (sezon 2, odcinek 15)
Dziwni nowi kosmici, odnaleziona rodzina i wiele skoków po planetach w poszukiwaniu przygód tworzą bijące serce Gwiezdnych wojen, a ten odcinek ma to wszystko, co tak kochamy w odległej galaktyce.


10. Ucieczka - część 1 i 2 (sezon 2, odcinki 18/19)
Emocjonalne ponowne spotkanie i zacięta finałowa bitwa składają się na zakończenie tej serii i nie moglibyśmy być bardziej zadowoleni z tego, gdzie kończy się ta historia. Nie będziemy niczego zdradzać, poza faktem, że Najwyższy Przywódca Kylo Ren w animacji jest równie groźny, jak w filmach.
 Źródło: StarWars.com
Tłumaczenie: Lupus

sobota, 28 marca 2020

Recenzja: Kolekcja Komiksy Star Wars: Wojny klonów 7: Zemsta Sithów

W serii Kolekcja Komiksy Star Wars wydawnictwo De Agostini wydało kolejną adaptację filmu Star Wars. Tym razem jest to komiks na podstawie filmu Star Wars: Epizod IIIZemsta Sithów. Komiks został opublikowany po raz pierwszy wiosną 2005 roku przez Dark Horse. Autorem komiksu jest Christopher Cerasi, zaś rysunki w adaptacji wykonał Doug Wheatley. Dodatkowo w tomie znajdują się dwie historie, których akcja toczy się już po Rozkazie 66: W nieznane oraz Czystka. Autorem pierwszego komiksu jest Welles Hartley, a drugiego John Ostrander. Rysunki w obu komiksach także wykonał Doug Wheatley.
Opis:
Ten tom zaczyna się od komiksowej adaptacji epizodu III „Zemsta Sithów”, a potem opowiada o konsekwencjach poczynań Anakina. Triumf Palpatine’a i odrodzenie 6 jako Dartha Vadera przypieczętowały los rycerzy Jedi. Rozkaz 66 zaklasyfikował ich jako wrogów Imperium. Jedi byli ścigani i eksterminowani, lecz kilkorgu, m.in. mistrzowi Dassowi Jannirowi, udało się uciec i ukryć. Teraz z cienia kierują garstką rebeliantów gotowych zrobić wszystko, żeby odbudować Republikę.

Zacznijmy od adaptacji, która jest kanoniczna tylko w tych scenach, które są zgodne z filmem, podczas gdy dodatkowe sceny są traktowane jako Legendy. Nie będę zagłębiać się w treść tego komiksu, ponieważ zakładam, że każdy fan Star Wars fabułę Epizodu III zna na wylot.

Komiks, podobnie jak film, zaczyna się od bitwy o Coruscant. Rycerze Jedi Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker są w drodze na okręt flagowy generała Grievousa, aby uratować kanclerza Palpatine'a. Tutaj mamy zaprezentowaną skróconą wersję tej misji. W tym celu w komiksie znajduje się usunięta scena ze zbiornikiem paliwa na Invisible Hand. Późniejsza scena w windzie została także pominięta. Tak więc, te sceny, które zostały dodane dodatkowo, dodane zostały kosztem tych z filmów.

Różne sceny są również pokazywane inaczej niż w filmie, np. że Palpatine i Anakin rozmawiają o Darthcie Plagueisie podczas trwania opery. W filmie wciąż siedzą w loży w operze, natomiast w komiksie wyszli na korytarz. Teksty również różnią się od czasu do czasu. Niemniej najważniejsze elementy z filmu są opowiadane w komiksie.

Rysunki Douglasa Wheatleya są bardzo atrakcyjne i, podobnie jak kolory, bardzo naturalne. Postacie można łatwo rozpoznać, a „wygląd i styl” jest jak w filmie. Komiks jest również bardzo odpowiedni dla dzieci, ponieważ chwile z końca walki na Mustafar i operacja Anakina na Coruscant są tylko krótko pokazane. W zbliżeniu nie widać zniekształconego ciała Anakina. Brutalne sceny z filmu zostały umiejętnie zmiękczone, dzięki czemu komiks jest odpowiedni dla młodszej publiczności. Ten komiks może być również trzymany w ręce dziecka w wieku 8 lat i starszego, aby mógł on doświadczyć Zemsty Sithów w pełni.

Ponieważ widziałem ten film kilkadziesiąt razy, oczywiście zauważyłem wiele rozbieżności z nim, ale dobry projekt i dodatkowe sceny częściowo zaradziły temu brakowi, dlatego komiksowi przyznaję ocenę 7 na 10.

Jak powiedziałem, w tomie Wojny klonów 7 są dwa dodatkowe komiksy chronologicznie na końcu osi czasu Wojen Klonów. Pierwsza historia Dark Times, W Nieznane, rozgrywa się podczas Rozkazu 66 i już wykorzystuje obrazy, które pojawiają się również w Zemście Sithów. Między innymi śmierci mistrzów Plo Koona i Stass Allie. Ta pierwsza historia opowiada podroż trzech różnych Jedi po wykonaniu Rozkazu 66. Dwóch mistrzów i padawan. Podczas gdy jeden mistrz decyduje się ukryć, drugi wybiera opór. Po drodze spotykają się na Coruscant przed świątynią Jedi i dyskutują, podczas gdy inny Jedi, najwyraźniej rycerz, otwarcie staje przeciw klonom. Historie te stanowią podstawę serii Dark Times, której główni bohaterowie są tutaj prezentowani.

Następnie mamy komiks Czystka. Historia zimnokrwistych polowań na Jedi jest opowiadana z perspektywy Jedi Tsui Choi. Podczas ucieczki od żołnierzy-klonów spotyka Bultara Swana. Ta mówi mu o zebraniu ocalałych Jedi, podczas którego omawiany będzie dalszy sposób działania Jedi. Ale Darth Vader dowiedział się także o przetrwaniu tych Jedi z tego spotkania. I nie przegapi takiej okazji, zwłaszcza jeśli plotka głosi, że Obi-Wan Kenobi również weźmie udział w spotkaniu ocalałych Jedi. Autor ukazał Mrocznego Lorda jako bezwzględną maszynkę do zabijania, jednak nie nieśmiertelną. Komiks ma bardzo mroczny charakter, co widać już od pierwszych stron, gdy Vader przesłuchuje zmasakrowanego Jedi. Rysunki autorstwa Douglasa Wheatley'a są bardzo klimatyczne i charakterystyczne i na pewno spodobają się czytelnikowi.  

Ogólna ocena: 7/10
Fabuła: 7/10
Rysunki: 8/10
Jakość wydania: 9/10

Recenzje innych tomów cyklu:

Szczegóły:
Tytuł: Kolekcja Komiksy Star Wars (tom 26): Wojny klonów 7
Autorzy: Christopher Cerasi, Welles Hartley, John Ostrander
Rysunki: Doug Wheatley
Tłumaczenie: Monika Mazur
Konsultacja merytoryczna: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: De Agostini Polska
Data premiery: 19 grudnia 2018
Liczba stron: 168
Oprawa: twarda
Cena: 39,99 PLN

piątek, 27 marca 2020

5 najlepszych momentów z The Clone Wars: Gone withe a Trace

Zaczyna się nowy etap w życiu Ahsoki, zaraz po tym jak odeszła z Zakonu Jedi...
Ostatnim razem, gdy widzieliśmy Ahsokę Tano w Wojnach klonów, odchodziła z Zakonu Jedi. To był decydujący moment dla całej serii - ale co się z nią działo po tym, jak już odeszła? W odcinku Gone with a Trace opowiadającym o Ahsoce, spotykamy ją gdy samotnie przemierza Coruscant na rozklekotanym ścigaczu. Los poprowadzi byłą padawankę na Trace i Rafy, dwie siostry próbujące za wszelką cenę przetrwać w trudnym i upadłym, niższym poziomie Coruscant. Gone with a Trace okazuje się odcinkiem, w którym Ahsoka dowiaduje się wiele o realiach, które targają obecnie galaktyką - ale także o sobie samej. Oto pięć najważniejszych elementów tego odcinka:
1. To lądowanie!
Wspaniale jest znów zobaczyć Ahsokę, szybującą nad miastem Coruscant - ale nie mamy czasu na sentymenty, ponieważ jej ścigacz szybko zaczyna zawodzić. Ahsoka musi więc „upaść ze stylem” (w oryg. "fall with style" - przyp. red.) parafrazując tytuł pewnej serii filmowej (nie jesteśmy pewni o jaką serię chodzi autorom artykułu na oficjalnej, ale sam tytuł odcinka jest parafrazą książki i filmu pod tym samym tytułem "Gone with the wind", czyli "Przeminęło z wiatrem", co z kolei prowadzi do potencjalnego tłumaczenia tegoż jako "Odeszła bez śladu" - przyp. red.) i jest to fantastyczne. Wykorzystuje swój trening Jedi - zwisając z kierownicy, wykonując swoim ścigaczem obroty w powietrzu, a nawet spadając w dół między ścianami - doprowadzając w rezultacie swój ścigacz do awaryjnego lądowania na poziomie 1313 (tym samym, które miało stanowić oś fabuły skasowanej gry o Bobie Fett - przyp. red). Zdecydowanie nie jest to najlepszy sposób na rozpoczęciu następnego rozdziału w jej życiu, ale jakże ekscytujący to początek dla nas... 

2. Chwila w samotności.
Po katastrofie Ahsoka spotyka mechanika Trace, która stara się przetrwać u boku swojej starszej siostry, Rafy. Chociaż Trace jest gotowa pomóc Ahsoce (oczywiście za pewną cenę) była Padawanka wciąż wyraźnie zmaga się z ostatnimi wydarzeniami w swoim życiu. Ahsoka poświęca więc chwilę na platformie hangaru, by spojrzeć w górę, z twarzą pełną emocji. Mówi nam to wszystko, co musimy wiedzieć o wadze jej decyzji opuszczenia Jedi i jej niepewności co do tego, dokąd zmierza.

3. „Zapomnieli o nas wszystkich”.
Jak wkrótce się dowiemy, Trace i Rafa dorastali na Coruscant, ale pochodzą z zupełnie innego świata niż Ahsoka. Dowiemy się też jak trudne jest życie na niższych poziomach planety-miasta. Dla Trace, Jedi nie są bohaterami - nie udało im się według niej sprostać legendzie, która ich poprzedza i nie mają większego wpływu na życie mniej szczęśliwych. To otwiera oczy Ahsoki, która musi nauczyć się akceptować ten punkt widzenia.

4. Powrót do akcji.
Rafa, bardziej uliczniczka i bardziej zakorzeniona w podziemnym świecie niż Trace, jest z kolei winna pieniądze gangsterowi o imieniu Pintu. Kiedy ten pojawia się w sklepie sióstr (a w tym momencie nigdzie nie ma Rafy), Trace próbuje odstraszyć zbirów. Szybko jednak czuje się przytłoczona i wreszcie prosi swoją nową przyjaciółkę (o której  nie wie, że była szkolona na Jedi) o pomoc. Chociaż Ahsoka nie przywołuje Mocy, jej umiejętności bojowe wciąż inspirują, gdy zatrzymuje ciosy swoją ręką, wiruje i z łatwością wykonuje kolejne kopnięcia.  Gdzie nauczyła się tak walczyć? - „Mój starszy brat mnie nauczył” - odpowiada. Z całą pewnością byłby dumny.

5. Pościg za podnośnikiem.
Kiedy ciężki, podnośnik podejrzanego klienta ucieka ze sklepu Rafy i sieje spustoszenie na ulicach, Trace i Ahsoka muszą go za wszelką cenę powstrzymać. Nie jest to łatwe zadanie. Kiedy zlokalizują droida, ściągnie ich ścigacz w górę ściany, zanim Trace w końcu uda się mu wspiąć na plecy i uderzyć w wyłącznik. Potem jednak wszystko się pogarsza, bo droid upada, a Trace wciąż znajduje się na nim. Ahsoka walczy z czasem, by ich złapać, ostatecznie odciągając droida i jej nową przyjaciółkę w bezpieczne miejsce za pomocą linki holowniczej ich ścigacza… i małej pomocy Mocy. Ograniczniki ruchu istnieją przecież nie bez powodu!


Jeszcze więcej na temat The Clone Wars:


Źródło: StarWars.com
Tłumaczenie: Lupus

czwartek, 26 marca 2020

Dziennik budowy R2-D2 #1: Zeszyty 1-2 | Star Wars: Zbuduj swojego R2-D2

W naszym Dzienniku budowy R2-D2 będziemy razem z Wami budować naszego droida R2-D2. W pierwszym wydaniu zajmiemy się budową elementów z zeszytów numer 1 i 2.
R2-D2 lub Artoo-Detoo (w skrócie R2) to fikcyjna postać we wszechświecie Gwiezdnych wojen stworzona przez George'a Lucasa. R2-D2, droid astromechaniczny, jest główną postacią we wszystkich filmach Gwiezdnych wojen, a także jedną z pierwszych postaci, która pojawiła się w pierwszym filmie sagi, Nowej nadziei. Wraz z towarzyszącym mu droidem protokolarnym C-3PO, towarzyszy lub wspiera Anakina Skywalkera, Luke'a Skywalkera, Księżniczkę Leię, Padmé Amidalę, Rey, Hana Solo, Chewbaccę i Obi-Wana Kenobiego i wiele innych postaci w różnych punktach sagi Star Wars.

Nazwa pochodzi od tego, gdy Lucas kręcił jeden ze swoich wcześniejszych filmów, Amerykańskie graffiti. Edytor dźwięku Walter Murch podobno jest odpowiedzialny za wypowiedź, która została później nazwą droida. Murch poprosił o Reel 2, Dialog Track 2, w skrócie R-2-D-2. Lucas, który był w pokoju i zdrzemnął się, pracując nad scenariuszem do Gwiezdnych wojen, natychmiast obudził się, gdy usłyszał tę prośbę, a po zapytaniu o wyjaśnienie stwierdził, że to wspaniałe imię, po czym natychmiast wrócił do spania.

Oprócz filmów sagi Gwiezdne wojny R2-D2 zalicza wiele cameo w kilku innych filmach, takich jak Star Trek i Star Trek into Darkness, Bliskie spotkania trzeciego stopnia na spodzie statku kosmicznego, w Poszukiwaczach Zaginionej Arki, widziany jest na ścianie pokoju zawierającego Arkę oraz w Transformers: Zemsta Upadłych. R2 miał zostać głównym bohaterem pierwszego filmu The Lego Movie, ale Disney nabył prawa do Gwiezdnych wojen w 2012 roku i nie pozwolił, by studio go wykorzystało, jego rola została wycięta z filmu.

Niestety Kenny Baker, który wystąpił jako R2-D2 w sześciu filmach cyklu Gwiezdne wojny, zmarł w 2016 roku w wieku 81 lat po długiej chorobie.

Zeszyt 1: Głowa i prawa noga R2-D2

Części z tym zeszytem: podstawowa płyta czołowa fotoreceptora, górna zewnętrzna płyta prawej nogi, czarne śruby (3 szt), srebrne śruby (6 szt). Śrubokręt, płyta czołowa wskaźnika stanu procesora, moduł LED wskaźnika stanu procesora fotoreceptora, mocowanie modułu LED, przewód zasilający do modułu LED.
Zamontuj zestaw diod LED w mocowaniu, aby trójstykowe gniazdo pasowało do prostokątnego otworu w mocowaniu, a trzy otwory w module zrównają się z pasującymi otworami na śruby w mocowaniu, jak pokazano w kroku 1 w zeszycie.

Trzymając zespół razem, wkręć jedną z mniejszych czarnych śrub do każdego z trzech otworów na tyle, aby utrzymać moduł na miejscu. Nie dokręcaj śrub zbyt mocno, bo możesz popsuć mocowanie.

Odkręć skręt drutu utrzymującego razem przewód zasilający.
Połączenia LED - z tyłu zestawu wskaźników LED znajduje się trójstykowe gniazdo, które „wystaje” przez prostokątny otwór w uchwycie. To łączy moduł z wewnętrznym okablowaniem.

Porównaj wtyczki na każdym końcu przewodu. Mniejsza wtyczka (jak pokazano w kroku 4) pasuje do gniazda w zestawie wskaźników LED, a druga zostanie wykorzystana do podłączenia zestawu do obwodu sterowania.

Wciśnij mniejszą wtyczkę na końcu przewodu zasilającego do gniazdka, upewniając się, że wtyczka została podłączona we właściwy sposób, tak aby zatrzasnęła się na swoim miejscu, jak pokazano na wstawionym zdjęciu w kroku 5.
Krok 6 pokazuje, jak powinien wyglądać finalny efekt naszej pracy.

Ten zeszyt został już zakończony, pamiętajcie, że części, których nie użyliście przy tworzeniu należy przechowywać do dalszego użytku!

Zeszyt 2: Prawa noga R2-D2

Części z zeszytem: stabilizator, smarowniczki (2 szt), łącznik ramienia hydraulicznego, zaślepka metalowa, tłok ramienia hydraulicznego, siłownik ramienia hydraulicznego, środkowa płyta prawej nogi.
Zbierz części z tego wydania wraz z prawą górną płytką i srebrnymi śrubami z wydania 1, jak pokazano w kroku 1.

Weź stabilizator i wyrównaj go ze szczeliną po prawej stronie płytki, upewniając się, że jest on prawidłowy, jak pokazano w kroku 2. Wciśnij dwa małe występy z tyłu stabilizatora do pasujących otworów w płytce barkowej.

Odwróć zespół i włóż dwie srebrne śruby przez otwory z tyłu płyty barkowej do występów stabilizatora. Dokręć je na tyle, aby mocno przytrzymywały stabilizator.

Weź jeden ze stabilizatorów i dopasuj go do górnego wgłębienia w płycie górnej, upewniając się, że bolce z tyłu pasują do kształtu szczeliny na dziurkę. Wcisnąć stabilizator na miejsce.
Odwróć część i użyj srebrnej śrubki, aby zamontować część na swoim miejscu. W otworze po przeciwnej stronie stabilizatora umieść jeden z dwóch smarowniczek. Następnie powtórz krok 4 i 5 z drugą ze smarowniczek.


Płyta naramienna powinna teraz wyglądać tak, jak pokazano na drugim zdjęciu w kroku 5.
Tłok ramienia hydraulicznego ma otwór w kształcie litery „D”, pasujący do końca siłownika ramienia hydraulicznego. Umieść w otworze niewielką ilość kleju cyjano-akrylowego (np. klej Kropelka), a następnie wciśnij tłok ramienia do końca siłownika ramienia, jak pokazano na drugim zdjęciu w kroku 6.

Dopasuj dwa bolce siłownika ramienia hydraulicznego do pasujących otworów w środku zewnętrznej płytki prawej nogi, upewniając się, że część została prawidłowo obrócona, jak pokazano w kroku 7.
Odwróć część i użyj dwóch srebrnych śrubek, aby przymocować połączony siłownik ramienia hydraulicznego do zewnętrznej płytki prawej nogi.

Mała nasadka ma kołek, który pasuje do otworu w łączniku ramienia hydraulicznego. Nałóż niewielką ilość kleju na bolec gumowej zaślepki, a następnie wciśnij zaślepkę do otworu łącznika ramienia, jak pokazano na drugim zdjęciu w kroku 9.
Dopasuj nacięcie z boku łącznika ramienia hydraulicznego do rowków na powierzchni na końcu tłoka ramienia hydraulicznego, jak pokazano na wstawce na zdjęciu w kroku 10. Umieść w tym miejscu odrobinę w szczelinie, wsuń na niego łącznik ramienia hydraulicznego, następnie mocno dociśnij lub unieruchom części, aż klej wyschnie.

Aby zobaczyć, jak noga R2-D2 będzie pasować do siebie, możesz wziąć zespół płyty naramiennej z kroku 5 i przetestować wpasowanie bolców z tyłu w pasujące otwory w zewnętrznej płycie prawej nogi.
Ten zeszyt został zakończony. Płyta naramienna nie została zamontowana na stałe, więc uważaj, aby nie wypadła przypadkowo.

Ostrożnie przechowuj pozostałe części do użytku przy montażu kolejnych części.

W kolejnych częściach zajmiemy się budową głównego fotoreceptora (zeszyt 3) oraz podłączeniem wskaźnika stanu procesora (zeszyt 4).

Wszystkie szczegóły na temat kolekcji znajdziecie w naszym specjalnym wpisie, który znajdziecie tutaj>>.

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie kolekcji lub budowy modelu R2-D2 to zapraszamy do kontaktu przez maila: swiatstarwars@onet.pl lub w wiadomości prywatnej na naszym Facebooku>>.

Zamów kolekcję na stronie De Agostini>>, wykorzystując nasz indywidualny kod: R2D2SWIAT i otrzymaj wyjątkowe prezenty tylko dla prenumeratorów!

Bardzo Was do tego zachęcam, ponieważ frajda przy budowie R2-D2 jest ogromna! :)

Zobacz inne odsłony Dziennika budowy R2-D2:

Dziękujemy DeAgostini za przekazanie egzemplarzy kolekcji do recenzji.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars: Zbuduj swojego R2-D2 #1-2
Tłumaczenie: Karolina Marcinkowska, Dorota Budkiewicz
Data premiery: 12 lutego 2020 (#1), 26 lutego 2020 (#2)
Wydawnictwo: DeAgostini Publishing
Liczba stron: 16
Oprawa: miękka
Cena: 2,99 PLN (#1), 19,99 PLN (#2)

środa, 25 marca 2020

Star Wars: Zbuduj swojego R2-D2 #4 już w sprzedaży

Od dzisiaj w sprzedaży dostępny jest najnowszy numer Kolekcji De Agostini Zbuduj swojego R2-D2. Do czwartego numeru zostały dołączone kolejne części do zbudowania naszego astromecha: metalowa osłona sworznia mocującego nogę, pojemnik na baterie, płytka prawej kostki. Poniżej znajdziecie okładkę oraz zdjęcie części dołączonych do numeru. Wszystkie szczegóły na temat kolekcji znajdziecie na naszej stronie>>. Na naszej stronie znajdziecie pierwszy Dziennik budowy R2-D2 z numerów #1-2>>.
Tytuł: Star Wars: Zbuduj swojego R2-D2 #4 (4/2020)
Opis:
Kolekcja dla miłośników kultowych Star Wars. Znajdziemy w niej kompendium wiedzy o robotach zamieszkujących galaktykę, odkryjemy kulisy ich budowy na potrzeby filmów, a także zapoznamy się z ABC robotyki: konstrukcją i zastosowaniem sensorów, napędu, aplikacji sterujących, wi-fi. Każde wydanie to też zestaw do budowy własnego modelu kultowego droida R2-D2 w skali 1:2.
Lista części: metalowa osłona sworznia mocującego nogę, pojemnik na baterie, płytka prawej kostki
Liczba stron: 16
Oprawa: miękka
Wymiary: 420x515 mm
Cena: 39,99 PLN (kioski), 29,99 PLN (prenumerata)
Data premiery: 25 marca 2020

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie kolekcji lub budowy modelu R2-D2 to zapraszamy do kontaktu przez maila: swiatstarwars@onet.pl lub w wiadomości prywatnej na naszym Facebooku>>.

Zbieracie kolekcję Zbuduj swojego R2-D2?
Zamów kolekcję na stronie De Agostini>>, wykorzystując nasz indywidualny kod: R2D2SWIAT i otrzymaj wyjątkowe prezenty tylko dla prenumeratorów!

wtorek, 24 marca 2020

Magazyn Świat LEGO Star Wars 04/2020 już w kioskach

Od kilku dni w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce można zakupić najnowszy numer magazynu LEGO® Star Wars™ od wydawnictwa Blue Ocean Polska. Do kwietniowego numeru został dołączony mini zestaw LEGO, tym razem są to minifigurki R2-D2 oraz droida MSE-6. Zestaw składa się z 13 klocków LEGO. Bonusowo do wydania dołączona została limitowana karta z kolekcji LEGO® Star Wars TCC2 oraz dwustronny plakat. W środku znajdziemy komiks pt: Zwycięzca wyścigu oraz krótszy powiązany z dołączonym mini zestawem klocków. Za magazyn zapłacimy 12,99 PLN przy 36 stronach objętości. Poniżej okładka, zdjęcie dołączonych klocków oraz zapowiedź następnego numeru.
Opis:
Czytelnicy znajdą w nim ekscytujące komiksy, przydatne fakty i podstawowe informacje o świecie Gwiezdnych Wojen, niespotykane plakaty, ciekawe łamigłówki oraz wyjątkowe konkursy z nagrodami w postaci zestawów LEGO® Star Wars™. W tytule także dodatki: minifigurki i zabawki LEGO® Star Wars™ oraz karty do kolekcjonowania.
Zestaw LEGO:
Znalezione obrazy dla zapytania: LEGO Star Wars Magazin R2-D2
Limitowana karta:
Następny numer:
W numerze, który ukaże się  14 kwietnia 2020 roku znajdziemy mini zestaw Infiltrator Dartha Maula (34 elementy), który widzieliśmy w Mrocznym widmie.
Roczną prenumeratę tego tytułu możecie zamówić tutaj>>. Kolejne numery dostaniecie prosto do domu, więc nie musicie chodzić do kiosku czy salonu z prasą. :)

Recenzja: Star Wars: The Rise of Kylo Ren #4

No i się stało. Mamy Kylo Rena. Oficjalnie i ostatecznie. Chociaż sposób, w jaki młody Solo się stał Kylo może być kontrowersyjny.
Przede wszystkim, komiks dosyć chamsko i dobitnie pokazuje, że za całą intrygą stał Imperator zawieszony na dźwigu na Exegolu. Jeśli ktoś do tej pory miał wątpliwości, to teraz powinien się ich wyzbyć. Cały komiks z kolei to "odcięcie się od przeszłości" w wykonaniu Solo, czyli zabiciu Jedi, którzy po niego przyszli i łudzili się, że jeszcze coś z chłopaka będzie. Ale Solo miał już dość bycia w jego mniemaniu tylko spuścizną i chciał podążać własną ścieżką, a ścieżką tą była ciemna strona Mocy. Cały szkopuł polega na tym, że całe to postępowanie w wykonaniu Bena jest totalnie niezdecydowane. On do końca się waha, co jest poniekąd zgodne z tym, co zaprezentowano w filmach, tylko że gdyby nie podpuszczanie go przez Snoke'a/Sidiousa i przywódcy rycerzy Ren, to nie byłoby Kylo. Ot, odnoszę wrażenie, że Ben został Kylo na złość wszystkim, a nie z własnych przekonań. Oczywiście Charles Soule nie byłby sobą, gdyby nie puścił oka do fanów i całą akcję umieścił na Mimban i pomiędzy wierszami wrzucił nawiązanie do pierwszej powieści EU.
Nie ma co się czepiać grafiki, bo nie różni się od tego, co już widzieliśmy. Nie poprawiono zbytnio wizerunku Bena, za to uraczono nas jego gołą klatą, więc tak jakby można to zaliczyć na plus mimo wszystko.

Jeden z istotniejszych komiksów się zakończył. I mimo, że można narzekać na parę elementów to jednak dla lore gwiezdnowojennego jest do obowiązkowa pozycja. Soule mimo wszystko wciąż nie zawodzi.

Ogólna ocena: 8/10
Fabuła: 8/10
Rysunki: 7/10
Postacie: 9/10

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars: The Rise of Kylo Ren #4
Autor: Charles Soule
Rysunki: Will Sliney
Wydawnictwo: Marvel Comics
Data premiery: 11 marca 2020
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka
Cena: 3,99$ / 15,99 PLN

Gdzie kupić:
ATOM Comics