FILMY I SERIALE

czwartek, 28 lutego 2019

Star Wars Komiks (1/2019): Darth Vader: Walka do końca już w sprzedaży

Wbrew pierwotnym zapowiedzią nowy numer albumu Star Wars Komiks nie ukazał się 5 lutego, lecz właśnie dzisiaj, 28 lutego 2019 nakładem wydawnictwa Egmont ukazał się pierwszy w 2019 roku numer albumu komiksowego Star Wars Komiks. W numerze 1/2019 znajdziemy historię z cyklu Darth Vader pod tytułem Walka do końca, która oryginalnie w wydaniu zbiorczym ukazała się w kwietniu 2018 roku nakładem wydawnictwa Marvel pod oryginalnym tytułem Legacy's End. Autorem historii jest Charles Soule, zaś rysunki wykonali Giuseppe Camuncoli. Poniżej tradycyjnie możecie zobaczyć okładkę, opis i szczegóły wydania. Od tomu 1/2019 pismo przechodzi pewną zmianę, o której więcej możecie przeczytać tutaj>>. Z tą zmiana wiąże się prawdopodobnie wycofanie nakładu SWK z kiosków.
Tytuł: Star Wars Komiks (1/2019): Darth Vader: Walka do końca
Opis:
Dwumiesięcznik dla miłośników komiksu i fanów Star Wars. Co dwa miesiące gruby magazyn z najnowszymi komiksami Star Wars, wydawanymi od 2015 roku przez wydawnictwo Marvel Comics. W każdym numerze prezentowane są zamknięte opowieści komiksowe. W pierwszym numerze w 2019 roku znajdą się dwie historie z cyklu Darth Vader – Mroczny Lord Sithów, rozgrywającego się wkrótce po przejściu Anakina Skywalkera na ciemną stronę Mocy. 
W pierwszej z nich Jocasta Nu, bibliotekarka z Archiwów Jedi, usiłuje ocalić dziedzictwo zakonu jasnej strony po wielkiej czystce, a Vader wraz z inkwizytorem muszą jej w tym przeszkodzić. W drugiej ktoś śmie wyznaczyć nagrodę za głowę Vadera...
Autor: Charles Soule
Ilustracje: Giuseppe Camuncoli
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Liczba stron: 132
Oprawa: miękka
Wymiary: 170x260 mm
Cena: 19,99 PLN
Data premiery: 28 lutego 2019

Zamierzacie zakupić ten numer albumu Star Wars Komiks? Kolejny numer albumu ukaże się 26 kwietnia. W środku znajdziemy trzy historie, m. in. drugi story arc serii Doktor Aphra: Gigantyczny zysk! Jego zapowiedź możecie przeczytać tutaj>>.

Recenzja: Star Wars Adventures #18

Osiemnasty zeszyt serii Adventures to standardowo dwie historie, z czego jedna jest naprawdę istotna, bo opowiada o tym, jak to Han stracił Sokoła... No ale po kolei. 
Na dzień dobry dostajemy historię z udziałem Padmé i Jar Jara wybitnie stylizowaną na przygodę o Indianie Jonesie (zresztą nawet tytuł jest oczywistym nawiązaniem do pierwszego filmu z tym bohaterem). Jar Jar musi znaleźć pewien artefakt dla Bossa Nassa i bierze do pomocy Padmé, która "wisi Gunganom przysługę". Dalej mamy standardowe dla serii przygodowej wędrówki po kanionach, dolinach, omijanie pułapek itd. Dostajemy nawet lekką parodię sceny z Indianą Jonesem i wielkim kamieniem, przy czym kamienia tutaj nie uświadczymy. Tak czy siak, historia jest nawet zabawna, głównie przez komentarze Jar Jara. Może to być i zaleta jak i wada, zależy czy ktoś lubi tego bohatera...
Star Wars Adventures (2017): Chapter 18 - Page 4
Druga historia to ciąg dalszy projektu Flight of the Falcon, tym razem opowiadający o tym, jak to Han stracił Sokoła Millennium na rzecz pewnego złodziejaszka. Po pierwsze, aż się zdziwiłem, że takie wydarzenie nie pojawiło się u Marvela. Po drugie, dostajemy całkiem znośną historię... gdyby nie parę błędów zarówno logicznych, jak i tych z gatunku "story group zaspało". Han zostawia Sokoła pod opiekę nieznanego mu osobnika (pal licho, że Maz go poleciła), a ten mu go po prostu kradnie i wykorzystuje sławę statku dla własnych korzyści. No litości, Han za nic nie popełniłby takiego błędu. Dalej jest gorzej: z poprzedniego zeszytu pamiętamy, że Bazine miała spotkać się z Ducainem (tymże złodziejaszkiem) na Jakku, tymczasem spotyka go na planecie, które Jakku na pewno nie jest. To jeszcze da się przeboleć. Przeboleć jednak nie da się jednak dwóch innych rzeczy. Ducain wspomina, że był na Vardos, planecie znanej z Battlefronta 2. Ci co grali wiedzą, co się tam stało, a w komiksie wcale tego nie widać. No i ostatnia rzecz: komiks nie jest spójny z książką Lando's Luck. Tam Bazine dowiaduje się o tym, że Sokół Millennium jest na Batuu od bliżej nie sprecyzowanego informatora (raczej płci męskiej), w komiksie sama Lady Proxima ją o tym informuje. Nie wiem, kto odpowiadał za koordynację projektu, ale powinien dostać po łapach...
Star Wars Adventures (2017): Chapter 18 - Page 17

Kreska w obu historiach nie wykracza poza standardy serii. Padmé wygląda całkiem nieźle, Jar Jar zaś... no, to Jar Jar. Co można o nim napisać. Druga historia jest bardziej kolorowa, a postacie nie odbiegają od normy. Przynajmniej tutaj jest jakaś konsekwencja. 

Historia z Padmé i Jar Jarem - fajna, ale na raz. Historia o kradzieży Sokoła byłaby znacznie lepsza, gdyby nie babole związane z brakiem spójności. 

Ogólna ocena: 6/10
Fabuła: 6/10
Rysunki: 8/10
Postacie: 7/10

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars Adventures #18
Autor: Delilah Dawson, Michael Moreci
Rysunki: Derek Charm, Arianna Florean
Wydawnictwo: IDW Publishing
Data premiery: 20 lutego 2019
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka
Cena: 3,99$

środa, 27 lutego 2019

Star Wars: Czego boi się Darth Vader? już w sprzedaży

Dzisiaj nakładem wydawnictwa Egmont ukazała się kolejna publikacja dla dzieci, czyli czytanka Czego boi się Darth Vader? autorstwa Adama Reksa, która ukazała się w ramach nowej serii ACH! Seria. Ilustracje także wykonał Adam Rex. Oryginalnie publikacja ukazała się 3 lipca 2018 roku nakładem wydawnictwa Disney Lucasfilm-Press. Tłumaczenie na język polski wykonała niezawodna Anna Hikiert-Bereza. Treść publikacji jest niekanoniczna! Poniżej tradycyjnie możecie zobaczyć okładkę, przeczytać opis i zapoznać się ze szczegółami wydania.
Tytuł: Star Wars: Czego boi się Darth Vader? (ACH! Seria)
Opis:
Czy jest coś, cokolwiek, czego boi się Lord Vader? Poszukajmy. Nadeszła północ. Księżyc jest w pełni. Las okrywa mrok. Ale Darth Vader się nie boi. Nie boi się potworów ani czarownic, ani duchów, dlaczego więc miałby się bać ciemności? Przecież nic nie może przerazić Dartha Vadera. Ale czy na pewno?  

Adam Rex to wybitny amerykański autor i ilustrator, głownie dziecięcej i młodzieżowej literatury fantastycznej. Wydał m. in. powieść dla młodzieży „Prawdziwe znaczenie Smekodnia”. Zilustrował wiele książek dla dzieci autorstwa czołowych pisarzy, takich jak Neil Gaiman. W „Czego boi się Darth Vader” szuka iskierki człowieczeństwa (czyli strachu) w tym, który przeszedł na ciemną stronę mocy. Czy ją znajdzie?
Autor: Adam Rex
Ilustracje: Adam Rex
Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza
Liczba stron: 48
Oprawa: twarda
Wymiary: 245x275 mm
Cena: 24,99 PLN
Data premiery: 27 lutego 2019

Zamierzacie zakupić tę publikację?

Póki co jest to ostatnia z zapowiedzianych publikacji książkowych Egmontu.

Recenzja: Marvel. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć

Wraz z dzisiejszą recenzją przewodnika Marvel. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć rozpoczynamy nasz mały romans z uniwersum Marvela. Wspomniana publikacja ukazała się na polskim rynku 15 lutego 2018 roku dzięki wydawnictwu Egmont i przekładowi Oskara Rogowskiego, jednak oryginalne wydanie ukazało się niemal dwa lata wcześniej, bo 2 sierpnia 2016 roku. Autorami tej książki są Adam Bray, Lorraine Cink, John Sazaklis oraz Sven Wilson.
Źródło grafiki: Konglomerat Podcastowy
Opis:
Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć o uniwersum Marvela - w jednej książce! Zebrani są tutaj wszyscy bohaterowie i złoczyńcy. Obok Avengers, czyli słynnego zespołu superbohaterów z takimi gwiazdami na czele jak Iron Man, Thor i kapitan Ameryka czy X-Men, znajdziecie tutaj także mniej znanych bohaterów i Wasze ulubione postaci. Rozdział pierwszy poświęcony jest komiksowym postaciom z podziałem na bohaterów, złoczyńców, a następnie ukazane są najbardziej znane pojedynki. W rozdziale drugim poznajemy wszystkie zespoły bohaterów i złoczyńców Marvela. Rozdział trzeci przedstawia ważne lokacje w galaktyce Marvela, a rozdział czwarty wyjaśnia naukowe i magiczne artefakty. Wreszcie piąty rozdział przedstawia ważne i kluczowe wydarzenia. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć ujawnia zaskakujące fakty, rysuje niesamowite porównania i zachwyca zabawnymi i oryginalnymi cytatami. Dzięki ciekawym listom najlepszych top, interesującym informacjom i zabawnym pytaniom i odpowiedziom, przewodnik ma wszystko, co musisz wiedzieć. Na przykład fani dowiedzą się, dlaczego Hulk istnieje w trzech wariantach. Niezbędna książka dla wszystkich miłośników komiksów!

Obecnie wiele osób narzeka, że chcąc „wejść” w jakieś komiksowe uniwersum (typu Marvel Comics lub DC Comics) nie wiedzą od czego zacząć lub przytłacza ich nadmiar materiału do przeczytania. Wiele historii jest tylko częściowo zrozumiała dla początkujących czytelników, ponieważ historie często trwają od wielu lat i opierają się na wydarzeniach, które winny być przeczytane jakieś 10 lat temu, żeby zrozumieć ten komiks.
Jednym z rozwiązań tego problemu może być literatura uzupełniająca lub dodatkowa, czyli przewodniki, encyklopedie, kompendia. Jednym z przykładów tej literatury uzupełniającej lub dodatkowej jest właśnie książka Marvel. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć. Patrząc, a dokładniej dotykając okładki nasze zainteresowanie zostaje pobudzone, a początkujący czytelnik zaczyna interesować się zawartością przewodnika, ponieważ okładka jest po prostu świetna! Pokazuje ona wściekłego Hulka. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie pewne elementy dodatkowe na okładce. Cała głowa Hulka jest chropowata (kto wie, czy właśnie taka jest prawdziwa skóra zielonego Avengera?) i matowa (prócz oczu), zaś złote oko Hulka, logo Marvela i tło oraz tytuł książki są gładkie i błyszczące. Wspaniała rzecz. Książka składa się z pięciu rozdziałów. W ramach tego Marvel stara się objąć jak najwięcej informacji. Oczywiste jest, że twórcy tego zespołu postawili sobie za cel informowanie czytelnika tak dobrze, jak tylko mogą.

I jakie fakty możemy uzyskać z tej książki są naprawdę niezwykłe. Dowiadujemy się na przykład o wysokości Kapitana Ameryki lub o tym, jak wiele może unieść. Albo jakie magiczne przedmioty istnieją we wszechświecie Marvela. Lub jakie inne realia istnieją obok uniwersum Marvela.
Można zostać dosłownie przytłoczonym wszystkimi informacjami z tego przewodnika. Ilość wiadomości na każdej stronie jest dosłownie ogromna. A jednak teksty są tak dobrze dopasowane do konkretnego miejsca na stronie, że nie zasłania żadnych rysunków z komiksów.

Jednak może się łatwo zdarzyć, że nowicjuszowi (jak mnie) trudno jest poradzić sobie z ogromną ilością informacji zawartą w Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć. Możesz szybko czuć się przytłoczony, gdy otwierasz nową stronę, widzisz różne ilustracje, a także próbujesz odczytać i zrozumieć pola informacyjne, których jest mnóstwo. Jest to jednak spowodowane charakterem przedstawionej w tej książce sprawy. Zapoznanie się z ponad 50-letnią historią komiksów Marvela, i to tak że dowiadujemy się tylko podstawowych rzeczy, nie jest prostym zadaniem. Jednak większość twórców tego przewodnika potrafi przekazać tę wiedzę w sposób ciekawy i interesujący. Czytelnik musi się po prostu zaangażować.
Jeśli jesteś fanem komiksów Marvela od kilku lat, to książka ta nie jest pozycją must-have w twojej kolekcji, ponieważ szybko napotkasz znaczące luki tam, gdzie przewodnik nie zagłębia się wystarczająco w niektóre elementy. Marvel. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć z pewnością jest przeznaczony dla nowych fanów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z komiksowym i/lub filmowym uniwersum. Jednak mimo wszystko poleciłbym ten przewodnik tym osobą, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o Marvel Universe.

Ogólna ocena: 9/10
Informacje: 7/10
Grafika: 9/10
Jakość wydania: 10/10

Dziękuję wydawnictwu Egmont Polska za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że uniwersum Star Wars także doczekało się własnego przewodnika Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć. Ukazały się nawet dwa wydania. Pierwsze, w ramach W oczekiwaniu na Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, pojawiło się w Polsce 16 listopada 2015 roku (oryginalne wydanie: 3 września 2015) także nakładem wydawnictwa Egmont
Star Wars: Absolutely Everything You Need to Know – Updated and Expanded
Wydanie zaktualizowane i poszerzone ukazało się dwa lata później, 3 października, w ramach Journey to Star Wars: The Last Jedi. Niestety do tej pory nie doczekaliśmy się polskiego wydania i prawdopodobnie nigdy nie doczekamy.
Szczegóły:
Tytuł: Marvel. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć
Tytuł oryginalny: Marvel. Absolutely Everything You Need To Know
Autor: Adam Bray, Lorraine Cink, John Sazaklis, Sven Wilson
Tłumaczenie: Oskar Rogowski
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 15 lutego 2018
Liczba stron: 240
Oprawa: twarda
Cena: 99,99 PLN

Gdzie kupić:
EGMONT
GANDALF

niedziela, 24 lutego 2019

Przewodnik: Kolekcja Star Wars Komiksy – De Agostini (2/2)

Aktualizacja 1:
Znamy już zawartość tomu 39 oraz według strony De Agostini nastąpiło przesunięcie w wydawaniu tomów o tydzień (tom 36 ukaże się już 30 kwietnia 2019 roku).  

Po części pierwszej>>, w której przedstawiłem dotychczas wydane tomy, przychodzi pora na opisanie prawdopodobnej przyszłości kolekcji Star Wars Komiksy od wydawnictwa De Agostini. Jako źródła informacji będę korzystał z wydania hiszpańskiego tejże kolekcji, którą jak do tej pory wydawnictwo wydaje w Polsce bez zmian. Chociaż jako fan chciałbym, aby De Agostini wprowadziło modyfikacje w kolejnych tomach, prawdopodobnie tak się nie stanie. Obecne stanowisko firmy wskazuje, że zmiana zajdzie jedynie w jednym tomie... i będzie to kolejny dubel z serią od Egmontu. Zapraszam do zapoznania się z pełną listą i pamiętajcie proszę, że Impossible to see, the future is.
Moc wyzwolona (tom 31)
Wydawnictwo potwierdziło już, że w tym tomie otrzymamy dwie części adaptacji komiksowej The Force Unleashed. Pierwotnie zostały one wydane przez Dark Horse Comics w latach 2007 oraz 2010.
Publikacja: 27.02.2019
Inne polskie wydania: brak

Imperium (tomy 32-36)
Kolejne 5 tomów zostanie poświęcone głównie serii Empire wydawanej przez Dark Horse Comics w latach 2002-2006. Seria oryginalnie liczy 40 zeszytów (#1-40). Wydawnictwo De Agostini nie zdecydowało się jednak na wydanie wszystkich zeszytów w ramach tych tomów (pojawią się one później), znajdziemy jednak tam kilka innych opowieści.
Tom 1 (13.03.2019): Empire #1-4, #8-10, #12, #15
Tom 2 (27.03.2019): Empire #5-6, #11, #13, A New Hope Special Edition #1-4
Tom 3 (10.04.2019): Empire #14, #16-22, A Valentine Story
Tom 4 (24.04.2019): Empire #23-27, #29-31
Tom 5 (30.04.2019): Empire #32-40
Inne polskie wydania: Podobnie jak z Wojnami klonów wiele zeszytów Empire ukazało się na łamach magazynu Star Wars Komiks od wydawnictwa Egmont.
  • Empire #1-4: Star Wars Komiks - wydanie specjalne 3/2011
  • Empire #5-6: Star Wars Komiks 6/2011
  • Empire #8-9, #12, #15: Star Wars Komiks - wydanie specjalne 2/2009
  • Empire #10-11: Star Wars Komiks 11/2011
  • Empire #13: Star Wars Komiks 6/2009
  • Empire #14: Star Wars Komiks 4/2010
  • Empire #16-18: brak
  • Empire #19: Star Wars Komiks 4/2009
  • Empire #20-21: Star Wars Komiks 2/2012
  • Empire #22: Star Wars Komiks 5/2013
  • Empire #23: Star Wars Komiks 2/2014
  • Empire #24-25: Star Wars Komiks 1/2013
  • Empire #26-27: "Generał" Skywalker, cz.1 i 2 (Mandragora, zebrane później w wydanie kolekcjonerskie)
  • Empire #29-30, #32-34: Star Wars Komiks Extra 1/2012
  • Empire #31: Star Wars Komiks 8/2011
  • Empire #35: Star Wars Komiks 2/2010
  • Empire #36-40: brak
  • A New Hope Special Edition #1-4: brak
  • A Valentine Story: Star Wars Komiks 1/2014
Rebelia (tomy 37-38)
Rebelia to seria komiksowa od wydawnictwa Dark Horse Comics wydawana w latach 2006-2008. Licząc 16 zeszytów jest kontynuacją wydawanej wcześniej serii Empire. W ramach kolekcji od De Agostini ujrzymy wszystkie albumy wraz ze wstępniakiem.
Tom 1 (08.05.2019): Rebellion #0-8
Tom 2 (15.05.2019): Rebellion #9-16
Inne polskie wydania: Opowieść Small Victories (zeszyty #11-14) zostały wydane w Star Wars Komiks - wydanie specjalne 4/2010 (Egmont), zaś zeszyty #15-16 w ramach crossovera Wektor: Tom 2 (Egmont). Pozostałe zeszyty nigdy nie zostały wydane w Polsce.

Cienie Imperium (tom 39)
Tom 39 zostanie poświęcony opowieści Shadows of the Empire wydanej oryginalnie przez Dark Horse Comics w roku 1996. Dodatkowo tom zostanie uzupełniony o adaptację epizodu VI Powrót Jedi wydany przez Marvela w 1983 roku. Opowieść ta jest uzupełnieniem Klasycznych opowieści z pierwszych 12 tomów.
Publikacja: 22.05.2019
Inne polskie wydania:  
  • Shadows of the Empire #1-6: Star Wars Legendy: Cienie Imperium (Egmont
  • Return of the Jedi #1-4: brak

Dziedzic Imperium (tomy 40-41)
Kolejne dwa tomy zostały poświęcone komiksowej adaptacji trylogii Thrawna stworzonej przez Timothiego Zahna. Łącznie 18 zeszytów wydanych przez Dark Horse Comics wydawane było od 1995 do 1998 roku.
Tom 1 (29.05.2019): Heir to the Empire #1-6 Dark Force Rising #1-3
Tom 2 (05.06.2019): Dark Force Rising #4-6 The Last Command #1-6
Inne polskie wydania: Każda z serii ukazała się w Polsce w 3-tomowych wydaniach od wydawnictwa Amber: Dziedzic Imperium, Ciemna Strona Mocy oraz Ostatni rozkaz.

Mroczne Imperium (tomy 42-43)
Mroczne Imperium to pierwszy komiks gwiezdnowojenny, jaki ukazał się w Polsce za sprawą legendarnego wydawnictwa TM-Semic. Także wydawnictwo De Agostini  zdecydowało się na wydrukowanie tej serii oraz jej kontynuacji w ramach dwóch tomów kolekcji. Oryginalnie trylogia Mroczne Imperium ukazywała się w latach 1991-1995 dzięki wydawnictwu Dark Horse Comics i łącznie liczy 14 zeszytów.  
Tom 1 (12.06.2019): Dark Empire #1-6
Tom 2 (19.06.2019): Dark Empire II #1-6, Empire's End #1-2
Inne polskie wydania:
  • Dark Empire #1-6: Star Wars 1,2,3/1997 (TM-Semic), Star Wars Legendy: Mroczne Imperium (Egmont)
  • Dark Empire II #1-6: Star Wars 4,5,6/1997 (TM-Semic), Star Wars Legendy: Mroczne Imperium II: Kres Imperium (Egmont)
  • Empire's End #1-2: Star Wars Komiks 2/2013 (Egmont), Star Wars Legendy: Mroczne Imperium II: Kres Imperium (Egmont)

Karmazynowe Imperium (tomy 44-45)
Trylogia Karmazynowe Imperium ukazywała się dzięki wydawnictwu Dark Horse Comics w latach 1997-2012. Jak to możliwe, że w ciągu 15 lat ukazało się tylko 18 zeszytów? Crimson Empire III pierwotnie miało się ukazać w latach 2001-2002, niestety zostało anulowane. Dopiero po latach wydawnictwo postanowiło dokończyć projekt. Od De Agostini otrzymamy w dwóch tomach pełną historię.
Tom 1 (26.06.2019): Crimson Empire #1-6, Crimson Empire II #1-3
Tom 2 (03.07.2019): Crimson Empire II #4-6, Crimson Empire III: Empire's Lost #1-6
Inne polskie wydania: To prawdopodobnie najczęściej rozpoczynana seria w Polsce, choć 3 część ukazała się tylko raz. Do tej pory ukazały się następujące wydania:
  • Crimson Empire #1-6: Gwiezdne wojny Komiks 1-6/2000 (Egmont), Karmazynowe Imperium (Egmont, 2000), Star Wars Legendy: Karmazynowe Imperium (Egmont)
  • Crimson Empire II #1-6: Karmazynowe Imperium II: Rada we krwi (Egmont, 2002), Star Wars Legendy: Karmazynowe Imperium II: Rada we krwi (Egmont)
  • Crimson Empire III: Empire's Lost #1-6: Star Wars Legendy: Karmazynowe Imperium III: Imperium utracone (Egmont)

Akademia Jedi (tom 46)
W 46 tomie kolekcji otrzymamy 3 historie dziejące się po wydarzeniach z starej trylogii: Jedi Academy: Leviathan, Union oraz Chewbacca. Wszystko wydane jak (prawie zawsze) przez wydawnictwo Dark Horse Comics w latach 1998-2000.
Publikacja: 10.07.2019
Inne polskie wydania:
  • Jedi Academy: Leviathan #1-4: brak
  • Union #1-4: Związek, tom 1 i 2 (Amber)
  • Chewbacca #1-4: Star Wars Komiks 6/2010, 3/2011, 10/2011, 12/2011 (Egmont)

Inwazja (tomy 47-48)
Kolejne dwa tomy zostaną poświęcone serii Invasion składającej się z 17 zeszytów - wszystko wydane przez Dark Horse Comics w latach 2009-2011.
Tom 1 (17.07.2019): Invasion #0-5, Invasion Rescues #1-3
Tom 2 (24.07.2019): Invasion Rescues #4-6, Invasion Revelations #1-5
Inne polskie wydania: Invasion #0-5 ukazało się w ramach serii Star Wars Legendy od wydawnictwa Egmont: Inwazja: Uchodźcy. Pozostałe zeszyty nigdy nie otrzymały polskiego wydania.

Dziedzictwo (tomy 49-54)
Seria Legacy to jedna z najbardziej wysuniętych historii w komiksowym uniwersum Star Wars. Przedstawione wydarzenia mają miejsce ponad 100 lat od wydarzeń z Nowej nadziei. Zeszyty ukazywały się w latach 2006-2010 dzięki wydawnictwu Dark Horse Comics. Wydanie De Agostini opublikuje wszystkie zeszyty serii, nie wiadomo jednak, czy zostanie dołączony przewodnik (Legacy 0½).
Tom 1 (31.07.2019): Legacy #1-10
Tom 2 (07.08.2019): Legacy #11-19
Tom 3 (14.08.2019): Legacy #20-27
Tom 4 (21.08.2019): Legacy #28-36
Tom 5 (28.08.2019): Legacy #37-46
Tom 6 (04.09.2019): Legacy #47-50, Legacy: War #1-6
Inne polskie wydania: Seria ukazała się w ramach 11 tomowego wydania od wydawnictwa Egmont (10 tomów serii Dziedzictwo oraz Wektor: Tom 2). Dodatkowo zeszyt #4 oraz wybrane strony z przewodnika po serii ukazały się w Star Wars Komiks 2/2008.

X-Wingi: Eskadra Łotrów (tomy 55-59)
X-Wing: Rogue Leader oraz X-Wing: Rogue Squadron to serie dziejące się fabularnie jedna po drugiej. Niemniej pierwsza z nich została wydana w roku 2005, zaś druga ukazywała się w latach 1995-1998 dzięki Dark Horse Comics. Wydawnictwo De Agostini stanie na wysokości zadania i wyda wszystkie zeszyty obu serii wraz z przewodnikiem. 
Tom 1 (11.09.2019): X-Wing: Rogue Leader #1-3, X-Wing: Rogue Squadron #1-4, Handbook 1: X-Wing: Rogue Squadron
Tom 2 (18.09.2019): X-Wing: Rogue Squadron #5-12, Apple Jacks Special Bonus Story
Tom 3 (25.09.2019): X-Wing: Rogue Squadron #13-20
Tom 4 (02.10.2019): X-Wing: Rogue Squadron #21-27
Tom 5 (09.10.2019): X-Wing: Rogue Squadron #28-35
Inne wydania polskie:
  • X-Wing: Rogue Leader #1-3: brak
  • X-Wing: Rogue Squadron #1-4, #9-16, #28-35: brak
  • X-Wing: Rogue Squadron #5-8: Gwiezdne wojny Komiks 5/1999, 1,2,3/2000 (Egmont)
  • X-Wing: Rogue Squadron #17-20: Star Wars Komiks - wydanie specjalne 2/2013 (Egmont)
  • X-Wing: Rogue Squadron #21-24: Star Wars Komiks - wydanie specjalne 3/2012 (Egmont)
  • X-Wing: Rogue Squadron #25: Star Wars Komiks 3/2013 (Egmont)
  • X-Wing: Rogue Squadron #26-27: Star Wars Komiks 3/2014 (Egmont)
  • Handbook 1: X-Wing Rogue Squadron: brak
  • Apple Jacks Special Bonus Story: Star Wars Komiks 8/2012 (Egmont)

Boba Fett (tomy 60-62)
Kolejne 3 tomy to zbieranina komiksów z najsławniejszym łowcą nagród - Boba Fettem. Wydawnictwo De Agostini prawdopodobnie w celu wyboru historii wykorzystało wydany przez Dark Horse Comic Star Wars Omnibus: Boba Fett. Nie są to oczywiście wszystkie komiksy z tym bohaterem, niemniej dla fanów to nie lada gratka. 
Tom 1 (16.10.2019): Boba Fett: Enemy of the Empire #1-4, Underworld: The Yavin Vassilika #1-4
Tom 2 (23.10.2019): Underworld: The Yavin Vassilika #5, Empire #7, #28, Boba Fett: Overkill, Boba Fett: Salvage, Boba Fett: Twin Engines of Destruction
Tom 3 (30.10.2019): Boba Fett: Bounty on Bar-Kooda, Boba Fett: When the Fat Lady Swings, Boba Fett: Murder Most Foul, Boba Fett: Agent of Doom
Inne polskie wydania:
  • Boba Fett: Enemy of the Empire #1-4: Star Wars Komiks - wydanie specjalne 3/2010 (Egmont)
  • Underworld: The Yavin Vassilika #1-5: Star Wars Legendy: Yaviński artefakt (Egmont)
  • Empire #7: Star Wars Komiks 2/2009 (Egmont)
  • Empire #28: Star Wars Komiks 6/2012 (Egmont)
  • Boba Fett: Overkill: Star Wars Komiks 7/2009 (Egmont)
  • Boba Fett: Salvage: Star Wars Komiks 12/2010 (Egmont)
  • Boba Fett: Twin Engines of Destruction: Gwiezdne wojny Komiks 1/1999 (Egmont)
  • Boba Fett: Bounty on Bar-Kooda: Gwiezdne wojny Komiks 4,5/1999 + 1/2000 (Egmont), Star Wars Legendy: Boba Fett: Śmierć, kłamstwa i zdrada (Egmont), Boba Fett: Polowanie na Bar-Koodę (Amber)
  • Boba Fett: When the Fat Lady Swings: Star Wars Legendy: Boba Fett: Śmierć, kłamstwa i zdrada (Egmont)
  • Boba Fett: Murder Most Foul: Star Wars Legendy: Boba Fett: Śmierć, kłamstwa i zdrada (Egmont)
  • Boba Fett: Agent of Doom: Star Wars Komiks 3/2008 (Egmont)

Darth Maul (tomy 63-64)
Dlaczego te dwa tomy otrzymały tytuł Darth Maul nie mam pojęcia. Tak na prawdę w tych tomach kolekcji otrzymujemy zbieraninę komiksów dziejących się przed Mrocznym Widmem, które pozwalają na trochę dłużej pokazać się takim postaciom jak Qui-Gon Jinn, Aurra Sing, Ki-Adi-Mundi, czy Darth Maul (w końcu i on musiał się pojawić). Wszystkie komiksy oczywiście od Dark Horse Comics w latach 1998-2002. 
Tom 1 (06.11.2019): Qui-Gon and Obi-Wan: The Aurorient Express, Qui-Gon and Obi-Wan: Last Stand on Ord Mantell, Dark Horse Presents Annual 2000: Girls Rule!, Jedi Council: Acts of War #1-4
Tom 2 (13.11.2019): Star Wars #1-6, Darth Maul #1-4
Inne polskie wydania:
  • Qui-Gon and Obi-Wan: The Aurorient Express: brak
  • Qui-Gon and Obi-Wan: Last Stand on Ord Mantell: brak
  • Dark Horse Presents Annual 2000: Girls Rule!: Star Wars Komiks 3/2011 (Egmont, opowieść Pieśń Aurry)
  • Jedi Council: Acts of War #1-4: Star Wars Komiks - wydanie specjalne 2/2011 (Egmont)
  • Star Wars #1-6 (Dark Horse): Star Wars Komiks Extra 2/2012 (Egmont)
  • Darth Maul #1-4: Darth Maul, tom 1 i 2 (Amber)

Droidy (tomy 65-66)
Seria Droids publikowana była w latach 1994 - 1997 przez Dark Horse Comics i opowiada przygody filmowej dwójki droidów: R2-D2 oraz C-3PO. Nie należy tej serii mylić z serią wydawaną lata wcześniej przez Marvela. Co do samej zawartości to mam nadzieję, że to tylko przeoczenie na liście zeszytów i znajdzie się w tych tomach także opowieść Droids: Artoo's Day Out wzorem omnibusa wydanego w USA.
Tom 1 (20.11.2019): Droids Special, Droids #1-6, Droids V2 #1
Tom 2 (27.11.2019): Droids V2 #2-8, Droids: The Protocol Offensive
Inne polskie wydania: brak

Opowieści Jedi (tomy 67-70)
Cała seria Tales of the Jedi wydawana była przez niezastąpione Dark Horse Comics w latach 1993-1998. Łącznie wydano 8 historii w 35 zeszytach, a wszystkie z nich znajdą się w 4 tomach kolekcji.
Tom 1 (04.12.2019): Tales of the Jedi: The Golden Age of the Sith #0-5, Tales of the Jedi: The Fall of the Sith Empire #1-2
Tom 2 (11.12.2019):  Tales of the Jedi: The Fall of the Sith Empire #3-5, Tales of the Jedi #1-5
Tom 3 (18.12.2019): Tales of the Jedi: The Freedon Nadd Uprising #1-2, Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith #1-6
Tom 4 (25.12.2019): Tales of the Jedi: The Sith War #1-6, Tales of the Jedi: Redemption #1-5
Inne polskie wydania:
  • Tales of the Jedi: The Golden Age of the Sith #0 - brak
  • Tales of the Jedi: The Golden Age of the Sith #1-5: Opowieści Jedi: Złoty wiek Sith - część I i II (Egmont)
  • Tales of the Jedi: The Fall of the Sith Empire #1-5: Opowieści Jedi: Upadek Imperium Sith (Egmont)
  • Tales of the Jedi #1-5: Star Wars Legendy: Opowieści Jedi: Dawni rycerze (Egmont)
  • Tales of the Jedi: The Freedon Nadd Uprising #1-2: brak
  • Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith #1-6: brak
  • Tales of the Jedi: The Sith War #1-6: brak
  • Tales of the Jedi: Redemption #1-5: brak

Podsumowanie
Jeżeli udało Wam się tutaj dotrzeć to musicie być fanami komiksów gwiezdowojennych. Jak widzicie kolekcja De Agostini jest świetną okazją do uzupełnienia braków w kolekcji, a także zapoznania się ze sporą liczbą nowych zeszytów. Jeżeli fanami jesteście od lat i kupowaliście wszystko na bieżąco to prawdopodobnie rozsądniejszą decyzją będzie zakup poszczególnych numerów zamiast prenumeraty. Niestety wiele osób donosi, że coraz trudniej zdobyć kolejne numery w księgarniach, a sytuacja może się pogorszyć, gdy wydawnictwo zwiększy liczbę tomów w miesiącu do 4. 

I na koniec małe pytanie. Czy chcielibyście 1-2 artykuły z listą komiksów wydanych w Polsce uzupełniających kolekcję Star Wars Komiksy? Prawdopodobnie w podobnej formie do tego artykułu, chyba że ktoś zaproponuje inną formę. Dajcie znać w komentarzach tutaj lub na profilu na Facebooku!

Wywiad z Komisarzem Sevem

You Tube to obecnie bardzo rozbudowana, powszechna oraz rozpoznawalna niemal na każdym zakątku świata platforma internetowa, gdzie wszyscy ludzie (oraz koty ;) ) mogą bez ograniczeń dzielić się swoją twórczością oraz pasją. Nic więc też dziwnego, że właśnie tam swoje miejsce znaleźli także fani naszej ukochanej gwiezdnowojennej sagi, tworząc rozmaite kanały, na których kręcą np. fanfilmy, grają w gry z świata Star Wars, bądź ich twórczość obraca się wokół modelu commentery. I właśnie z youtuberem, którego znacie pod pseudonimem Komisarz Sev z Ziemniaczanego Pola Komisarza Seva>>, prowadzącym właśnie taki model kanału jakiś czas temu przeprowadziłem wywiad, w którym dowiecie się jak wyglądały jego początki jako fana, twórcy, jaki ma stosunek do fandomu oraz wydawnictw książkowych. Więc nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić was do, miejmy nadzieję, przyjemnej lektury.
1) Jak zaczęła się twoja przygoda z Gwiezdnymi wojnami?
W 1997 roku, kiedy wielka powódź przechodziła przez Wrocław, wraz z rodzicami byłem u dalszej rodziny w górskim schronisku na Hali Krupowej. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłem fragment Nowej Nadziei. Oczywiście jako 5 letni dzieciak nie miałem pojęcia co oglądam, lecz jedna rzecz wbiła mi się na zawsze w pamięć: myśliwce TIE Figther ścigającego X-wingi nad powierzchnią Gwiazdy Śmierci. Obraz ten był ze mną cały czas do mniej więcej 6 klasy podstawówki, kiedy to w trakcie wakacji kolega pożyczył mi książkową wersję Powrotu Jedi. Zainteresowany lekturą, postanowiłem poszukać kolejnych książek z tego uniwersum, przez co natrafiłem w lokalnej bibliotece na pierwszy tom serii X-wing. No i wpadłem. Kolejne książki, komiksy oraz rozpoczęcie przygody z grą Star Wars Miniatures: to wszystko spowodowało, że dowiedziałem się o istnieniu Wrocławskiego Fanklubu Gwiezdnych Wojen, którego członkiem jestem do dnia dzisiejszego i w ten sposób poznałem polski fandom Star Wars. No i tak człowiek siedzi w tym już od kilkudziesięciu lat 😊

2) Co skłoniło cię do założenia kanału na You Tube, a co za tym idzie tworzenia filmów?
Pierwsza myśl pojawiła się w po Pyrkonie 2016, kiedy to po wygłoszeniu swoich prelekcji stwierdziłem „kurde, mało mi”. Brakowało mi możliwości częstszego „wygadywania się” ze swoich przemyśleń, opinii i komentarzy na temat świata Star Wars. Po prawie roku przygotowań i drżącym sercem od niepewności i obaw, ruszyłem ze swoim kanałem. I z każdym kolejnym film uświadamiałem sobie dwie rzeczy: podoba mi się to i nawet ktoś to ogląda. I cały czas, mniej lub bardziej, chce mi się stać za sterem tego okrętu płynącego przez ten burzliwy ocean świata Star Wars.
3) Jak długo trwa "produkcja" takiego filmiku?
Wszystko zależy od tematu. Najbardziej są wymagające materiały omawiające filmy po premierze czy komentujące zagadnienia finansowe lub sytuację w fandomie Star Wars. Przykładem tutaj może być omówienie The Last Jedi, wynik finansowy Solo czy komentarz do sprawy Star Wars Theory. Tego rodzaju materiały wymagają kilku godzin analizowania wszelkiego rodzaju źródeł, porównywania danych lub po prostu przemyślenia dokładnego filmu lub materiału źródłowego. Do tego nagrywanie może zająć do 2 godzin, podobnie montaż. Z drugiej strony unboxingy gry Star Wars Legion to do 30-40 minut roboty całościowo. Jednak najważniejszym czynnikiem jest „czucie” materiału. Czasami wystarczy że siądę przed kamerą i 30 minut materiału samo wypływa z moich usta, a czasami nagranie 10 minutowej recenzji animacji lub komiksu zajmuje kilka godzin. Wena i poczucie tematu jest najważniejsze w całym tym procesie.

4) Co najbardziej podoba Ci się w byciu Youtuberem?
Po pierwsze: możliwość ciągłej nauki. Przy dużej części filmów odzywają się fani, którzy wiedzą więcej na dany temat lub znają inne źródła wiedzy o Star Wars. W ten sposób mogę poznać kolejny aspekt danego zagadnienia czy też sposób zdobywania wiedzy o Star Wars. Taka symbioza twórca-widz, w której obie strony zyskują. Po drugie: satysfakcja. Co jakiś czas dostaję komentarze lub maile, w których widzowie dzielą się swoimi opiniami i zazwyczaj są to komentarze bardzo pozytywne. I cóż, to po prostu cieszy, kiedy Twoja praca jest doceniania i ludziom się podoba :)
5) Jakie masz plany na najbliższy czas?
Wyspać się, to jest cel główny :P A poważnie mówiąc to od dłuższego czasu chodzi mi już po głowie cykl dla początkujących, czyli jak zacząć przygodę ze Star Wars i poszczególnymi jego elementami, przegląd The Clone Wars przed premierą następnego sezonu, więcej recenzji książek z Legend oraz komentarzy wszelkiej maści do całej marki oraz oczywiście Droga do Epizodu IX, czyli seria filmów przygotowująca do premiery finalnej części najnowszej trylogii Star Wars. To na tą chwilę, a co jeszcze się urodzi w mojej głowie, to nawet ja sam do końca nie wiem :)
  
6) Co sądzisz o podziale fandomu na fanów Legend i obecnego Kanonu? I czy może popierasz którąś stronę?
Nie ma nic złego w tym, że niektórzy preferują jeden z dwóch "okresów" w historii marki Star Wars. Wiadomo, każdy ma inne preferencje i gust, więc każdemu co innego może się podobać, jak i również inne doświadczenia z danymi pozycjami. Jednak jakiekolwiek konflikty na linii Legendy - Kanon są dla mnie śmieszne i godne pożałowania. Jedną z najlepszych rzeczy w tym uniwersum jest swoboda, z jaką można zapoznawać się z tym, co każdemu z nas się podoba. Niech więc każdy to robi i nie czuje się z tego powodu potępiany czy wyśmiewany przez innych. Ja sam wychodzę natomiast z założenia, że zarówno Legendy jak i Kanon mają pozycje słabe, średnie i rewelacyjne, tak więc nie będę się ograniczał tylko do jednej grupy. Jak dla mnie to wszystko to są Gwiezdne wojny i to wszystko chce poznać. 
7) Jak myślisz: czy fandom może się jeszcze zjednoczyć?
Istne pytanie rzeka :) Można tutaj dywagować, co rozumiemy przez fandom, czy rzeczywiście jest rozbity w jakiś sposób i co do tego doprowadziło, całymi godzinami, a i tak pewnie ciężko będzie dojść do jednoznacznych wniosków. Wydaje mi się jednak, że głównym problemem wszelkich konfliktów wśród fanów Star Wars nie są decyzje wydawnicze właścicieli marki czy rozwiązania fabularne. Problemem jest element ludzi, a mianowicie poddawanie się głupocie, emocjom i wszelkim ułomnością ludzkiej natury. Nie ma nic złego w tym, że fani mają różne opinie, przekonania i oczekiwania względem Gwiezdnych wojen. Jednak należy je przedstawiać w cywilizowany, kulturalny i poparty logiką sposób. Wiem, że brzmi to jak niemożliwa utopia, ale może kiedyś jednak uda nam się ogarnąć na tyle, aby choć trochę zbliżyć się do tego celu :)

8 )  A więc dobrze, przejdźmy teraz do tematu bardziej technicznego, a dokładniej według ciebie lepszym wydawcą starwarsowych książek było wydawnictwo Amber czy Uroboros?
Szczerze mówiąc nie mam pojęcia. W czasach kiedy jeszcze za wydawanie książek Star Wars był odpowiedzialny Amber, mój uczniowski i studencki portfel nie pozwalał mi za bardzo na regularne kupowanie najnowszych pozycji. Dodatkowo, bardziej interesowały mnie komiksy jakie otrzymywaliśmy od wydawnictwa Egmont. Dlatego więc nie mam możliwości porównać Amber z Uroboros i mogę jedynie opierać się na opinia bardziej doświadczonych fanów.
9) Czy ewentualnie widzisz jakieś wydawnictwo, które mogło by zastąpić Uroboros?
Moja znajomość polskiego rynku wydawniczego jest tak znikoma, że nie mam żadnego prawa sugerować nawet kogoś innego. Tak więc w tej kwestii wolę milczeć niż palnąć jakieś głupstwo :)

10) I to już ostatnie pytanie, czy w swojej kolekcji masz jakąś pozycję szczególnie dla ciebie ważną?
Jako że jestem przysłowiowym chomikiem jeżeli chodzi o Star Wars, niemal każda rzecz jest mi szczególnie bliska. Ale jeśli miałbym wybrać jedną, to była by to kolekcja plakatów ze szkicami koncepcyjnymi Ralpha McQuarriego do Imperium kontratakuje. Ponad 20 plakatów, które otrzymałem od swojego wujka, któremu udało się zdobyć to cacko w Niemczech i które czekają na większe mieszkanie, aby je wszystkie powiesić na ścianach. :) 

Dziękujemy za miłą rozmowę!

Jeśli wam mało i chcielibyście się dowiedzieć więcej o twórczości Komisarza oraz zobaczyć jego materiały filmowe, to zapraszamy na jego kanał>>.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi recenzjami, newsami oraz recenzjami. 

sobota, 23 lutego 2019

Recenzja: Star Wars. Han Solo - Imperial Cadet #4

Przedostatni zeszyt miniserii opowiadającej o perypetiach Hana w akademii imperialnej przynosi nam zmianę klimatu. Dotychczas mieliśmy bowiem ukazanych Hana i jego kumpli wpadających w różne tarapaty. Tym razem dostajemy chrzest bojowy i zawiązanie akcji na ostatni zeszyt.
Han i jego ekipa bierze udział w bitwie. Podczas starcia wielu pilotów rozbija swoje maszyny, a wśród nich jest akademicki prymus. Ma on jednak tyle szczęścia, że przeżywa starcie, ale Imperium już go spisało na straty. Han postanawia jednak nie zostawić kompana w potrzebie. Połowa zeszytu to rzeczowa bitwa, będąca chrztem bojowym Hana. Mamy do tego pięknie ukazaną filozofię Imperium, które jest w stanie poświęcać każdego, niezależnie od tego, jak bardzo wartościowy by był. Oczywistym jest, że Han na to nie może przystać i dzięki temu mamy materiał na fabułę ostatniego zeszytu. Poza tym, dostajemy wspominkę o Qi'rze oraz szczęśliwych kostkach Hana, tym razem w formie malunku na myśliwcu.
Star Wars: Han Solo - Imperial Cadet (2018-): Chapter 4 - Page 10
Tradycyjnie, twarze są dziwne. O wiele lepiej prezentuje się bitwa, która została zaprezentowana w sposób dziwnie mi przypominający serię Adventures, ale nie ma co tu narzekać. Eksplozje i myśliwce bardzo ładnie się prezentują.

Pozostał tylko jeden zeszyt, który skupi się na ratowaniu prymusa. O dziwo, po kiepskich początkach seria znacząco się polepszyła, więc z niecierpliwością czekam na zakończenie.

Ogólna ocena: 8/10
Fabuła: 8/10
Rysunki: 7/10
Postacie: 8/10

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Han Solo - Imperial Cadet #4
Autor: Robbie Thompson
Rysunki: Leonard Kirk
Wydawnictwo: Marvel Comics
Data premiery: 13 lutego 2019
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka
Cena: 3,99$ / 15,99 PLN

Gdzie kupić:
ATOM Comics

piątek, 22 lutego 2019

Recenzja: Star Wars: From A Certain Point of View

Z okazji 40-lecia Nowej nadziei mogliśmy zobaczyć całkiem ciekawy pomysł na książkę: Star Wars: From A Certain Point of View to zbiór 40 opowiadań, które pokazują stary i dobrze znany film „z pewnego punktu widzenia”, a mianowicie widok postaci pobocznych, które często pojawiły się w filmie tylko na kilka sekund, a czasem nawet wcale nie ujrzeliśmy ich w Nowej nadziei. Do pracy nad tym zbiorem opowiadań zaproszonych zostało 43 autorów, którzy zrezygnowali ze swojej gaży, które zostały przekazane na fundację First Book. Wśród autorów jest kilka dobrze znanych nam nazwisk, m.in. Gary Whitta (Łotr 1), Pablo Hidalgo (Lucasfilm Story Group), Christie Golden (Oddział Inferno>>), John Jackson Miller (Kenobi), Kieron Gillen (Darth Vader), Claudia Gray (Więzy krwi>>) czy Ashley Eckstein (głos Ahsoki w Wojnach klonów i Rebeliantach).
Opis:
40 lat. 40 historii.Na cześć 40-lecia Gwiezdnych wojen: Nowej nadziei, ta kolekcja zawiera opowiadania ze świata Gwiezdnych wojen od autorów bestsellerów i cenionych głosów w literackiej historii Gwiezdnych wojen. Ponad 40 autorów zaprezentowało swój punkt widzenia w 40 "scenach", z których każda opowiada inną chwilę niż oryginalny film Star Wars, ale z niespodzianką: każda scena jest opowiadana z perspektywy rzekomego charakteru. Czy to pilot X-winga, który pomógł Luke'owi zniszczyć Gwiazdę Śmierci, czy też szturmowiec, który nigdy nie znalazł droidów, których szukał. Star Wars: Z pewnego punktu widzenia stawia klasyczny film w zupełnie nowej perspektywie!

Dzięki księgarni Gandalf>> byłem w stanie przeczytać tę książkę, a teraz mam przed sobą wyzwanie: zrecenzować dla Was ten zbiór historii. Ale jak dokładnie można zrecenzować czterdzieści zupełnie rożnych opowiadań w prawie 500-stronicowym tomie? Dlatego postaram się dać Wam przegląd tego, co FACPOV (będzie to skrót From A Certain Point of View) oferuje i przedstawię Wam kilka, według mnie, najlepszych historii.

Jedną z mocnych stron książki jest zdecydowanie różnorodność autorów, którzy pracowali nad nią. Stylistycznie nigdy nie jest nudnie - Claudia Gray opowiada w teraźniejszości oczami ducha Mocy Qui-Gona, czy Chuck Wendig, który niedawno odkrył dla siebie przeszłe czasy, opowiada o pourazowym Wuherze czy Glen Weldon, który w komputerowym języku opisuje romans dwóch imperialnych żołnierzy z punktu widzenia droida myszy - wszystkie style artystyczne mają swoich przedstawicieli! Czas teraźniejszy, czas przeszły, trzecia osoba, narrator pierwszoosobowy - Elizabeth Wein zapewnia nawet rzadko spotykanego narratora drugoosobowego, o którym powiem później. Ponadto między kolejnymi dziełami prozy, w niektórych miejscach pojawiają się ciekawe przerywniki. Oprócz raportu droida myszy istnieją np. wiersz Iana Doeschera, który jest monologiem Palpatine’a, w którym zastanawia się nad Gwiazdą Śmierci i śmiercią Obi-Wana, albo nawet jednostronicowy komiks autorstwa Jeffreya Browna, który jak w komiksach z gazet, żartuje z bazy rebeliantów na Dantooine. Historia Jeffreya Browna jest więc również jedyną, która nie jest zawarta w audiobooku, ponieważ komiksowe panele ciężko jest ukazać w formie słuchanej…)
Znalezione obrazy dla zapytania Star Wars From a Certain Point of View
W tej publikacji jest z pewnością kilka słabych stron. Ponieważ opisanie niektórych bohaterów obejmują te same sceny, pojawiają się powtórzenia opisów lub widzisz to samo główne wydarzenie filmowe w tle kilku opowiadań. Po nie mniej niż sześciu przedstawieniach sceny w kantynie, miałem tego dość, nawet jeśli jest to w dobrej tradycji Tales from the Mos Eisley Cantina. Podobnie jest z bitwą o Yavin, którą możemy śledzić z perspektywy różnych pilotów X-wingów (takich jak Biggs i Col Takbright) i ekipy naziemnej.

To nie ujmuje wartości tych opowieści, ale radzę zwykłemu czytelnikowi, aby naprawdę poświęcił swój czas tej antologii, dużo czasu. Nie przejmuj się tym, że przeczytanie FACPOV zajmie ci dużo czasu czytaj tylko jedną lub dwie historie dziennie (w zależności od ich długości, która może być bardzo różna - od jednej do ponad 20 stron), chyba że jak Ja recenzujesz książkę dla jakiejś strony i musisz dotrzymać deadline’u daty publikacji. Nie spiesz się. Każda z historii ma coś do zaoferowania, a nawet autorzy tacy jak Chuck Wendig czy nawet duet Acker / Blacker, którym kiedyś gardziłem, zapewniają przyzwoitą pracę. Jedynie dwie ostatnie historie, Whatever Sun autorstwa E. K. Johnston & Ashley Eckstein i Whills Tom Anglebergera, raczej były mało ciekawe i nie zdobyły mojego zainteresowania. Liczcie także na mniejsze konflikty między poszczególnymi historiami, na przykład w przedstawieniu bitwy o Yavin, ale przy tym tytule tej książki oraz faktem, że niektóre historie są opowiedziane z perspektywy pojedynczych żołnierzy, którzy mają inne obawy w tej chwili, to te drobne sprzeczności można wybaczyć.
Teraz chciałbym przedstawić Wam sześć, według mnie, najlepszych opowiadań (kolejność bez znaczenia):
  • Master and Apprentice Claudii Gray zapewnia bardzo ekscytującą mitologię Mocy z perspektywy ducha Mocy Qui-Gona, która wyjaśnia, w jaki sposób duchy Mocy postrzegają świat, i w ten sposób wypełnia pewną lukę w Epizodzie IV. To samo dotyczy historii Time of Death Cavana Scotta i There Is Another Gary'ego D. Schmidta, które również poruszają tematykę Mocy i filozoficzną. Co ciekawe w kwietniu premierę będzie mieć powieść Claudii Gray pod tym samym tytułem… Master & Apprentice>>, która opowiadać będzie o Qui-Gonie i Obi-Wanie Kenobim.

  • We Don’t Serve Their Kind Here Chucka Wendiga - tak, jak się spodziewałem, zgodnie z Końcem i początkiem Wendig może napisać bardzo dobre opowiadanie, tak długo, jak pisze o wcześniej nieznanych lub mało znanych postaciach. Przedstawienie Wuhera jako emocjonalnie pokrytej bliznami, wrażliwej postaci wojen klonów jest odważne i udało się.

  • Rites Johna Jacksona Millera jest niemal kontynuacją jego legendarnej powieści Kenobiego, ponieważ ważna postać z książki powraca w tej opowieści o Tuskenach. Kciuk w górę za to!

  • Born in the Storm Daniela José Oldera to absolutny mus dla czytelników. Szturmowiec kończy służbę i wysyła raport do swoich przełożonych, w którym wylicza wszystko ze służby w armii imperialnej co go spotkało i drażniło. Słabe wyposażenie dla nieodpowiednich miejsc, idiotyczni towarzysze, dziwne komendy i sami przełożeni. Raczej nie jestem fanem bardzo humorystycznych publikacji w uniwersum Gwiezdnych wojen, ale tutaj śmiałem się serdecznie i dużo. I dziękuję za imię "archwizard woo-woo-in-chief" dla Dartha Vadera i wszystkie przekleństwa, panie Older!

  • Change of Heart Elizabeth Wein, w którym używa się narracji drugoosobowej, aby uczynić czytelnika bezradnym współsprawcą, kiedy Darth Vader torturuje księżniczkę Leię, a następnie doprowadza ją do Tarkina, żeby obejrzała jak Gwiazda Śmierci niszczy rodzinną planetę Lei, Alderaan. Była to bardzo opresyjna historia, która - jak wiele z tych historii - daje emocjonalnej głębię Nowej nadziei, której nigdy nie dostrzegłem w filmie. To samo dotyczy kolejnej historii na tej liście!

  • Historia Eclipse napisana przez Madeleine Roux jest chyba najsmutniejszym opowiadaniem w FACPOV, ponieważ Breha Organa opowiada, jak przeżyła wydarzenia Łotra 1 i Nowej nadziei, aż do momentu, w którym laser Gwiazdy Śmierci wystrzelił w kierunku Alderaana. W tej historii pojawia się też wiele nawiązań do powieści Claudii Gray: Leia: Princess of Alderaan>>.

Znalezione obrazy dla zapytania Star Wars From a Certain Point of View
Poza tym jest wiele dobrego, zwłaszcza, że wiele z tych krótkich opowiadań łączy się z Łotrem 1, Holiday Special (Ackmena powraca!), komiksami lub innymi publikacjami z uniwersum Gwiezdnych wojen. Nawet pojawiają się nawiązania do Ostatniego Jedi, ponieważ w opowiadaniu Zoraidy Córdovy pt: You Owe Me A Ride jest wspomniane Canto Bight. Raymus autorstwa Gary'ego Whitty wypełnia czas pomiędzy bitwą o Scarif, a przejęciem Tantive IV przez Vadera, Contingency Aleksandra Freeda mówi nam, co Mon Mothma robiła podczas bitwy o Yavin, Pablo Hidalgo i Beth Revis dostarczają w swoich opowiadaniach historie z Tarkinem i Tagge’em w rolach głównych, a tym samym więcej anegdot o Orsonie Krenniku, a tym samym jeszcze więcej połączeń z Łotrem 1.

A fani komiksów powinni być również zadowoleni, ponieważ Kieron Gillen umieścił w swoim opowiadaniu jego autorską postać, czyli doktor Chelli Lona Aphra, która wałęsa się w ruinach bazy rebeliantów na Dantooine. Ogólnie rzecz biorąc, wydarzenia filmowe są zwykle tylko tłem opowieści, które czasami wypełniają luki między poszczególnymi scenami, tak więc ten zbiór opowiadań jest czymś więcej niż tylko zwykłą adaptacją.

Podsumowując, Star Wars: From A Certain Point of View to różnorodna kolekcja zarówno pod względem stylistycznym, jak i treści. Dla każdego fana Gwiezdnych wojen powinno być coś ciekawego i interesującego w tej książce i mam szczerą nadzieję, że Del Rey zastosuje tę samą koncepcję do wszystkich innych filmów sagi Star Wars. Książce przyznaję maksymalną ocenę, są lepsze i słabsze historie, ale każda inna ocena nie byłaby odpowiednia dla tej publikacji.

Ogólna ocena: 10/10
Opowiadania: 10/10
Pomysł: 10/10
Jakość wydania: 9/10

Dziękuję księgarni Gandalf> za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars: Z pewnego punktu widzenia
Tytuł oryginalny: Star Wars: From A Certain Point of View
Autorzy: Ben Acker, Renée Ahdieh, Tom Angleberger, Ban Blacker, Jeffrey Brwon, Pierce Brown, Meg Cabot, Rae Carson, Adam Christopher, Zoraida Córdova, Delilah S. Dawson, Kelly Sue DeConnick, Paul Dini, Ian Doescher, Ashley Eckstein, Matt Fraction, Alexander Freed, Jason Fry, Kieron Gillen, Christie Golden, Claudia Gray, Pablo Hidalgo, E. K. Johnston, Paul S. Kemp, Mur Lafferty, Ken Liu, Griffin McElroy, John Jackson Miller, Nnedi Okorafor, Daniel José Older, Mallory Ortberg, Beth Revis, Madeleine Roux, Greg Rucka, Gary D. Schmidt, Cavan Scott, Charles Soule, Sabaa Tahir, Elizabeth Wein, Glen Weldon, Chuck Wendig, Wil Wheaton, Gary Whitta
Wydawnictwo: Arrow
Data premiery: 3 maja 2018
Liczba stron: 484
Oprawa: miękka
Cena: 8,99£ / 41,00 PLN

Gdzie kupić:
GANDALF (tutaj)