FILMY I SERIALE

środa, 14 września 2022

Star Wars. Kolekcja Komiksów Marvela, tom 29: Zemsta droida - recenzja

Komiks In den weiten der Galaxis to kolejny, 29. tom Kolekcji Komiksów Star Wars Marvela. Oprócz opowiadań zawartych w pięciu amerykańskich wydaniach Star Wars #33-37, opublikowany jest także Annual #3. Ten tom zawiera ostatnią historię napisaną przez Jasona Aarona.
Opis dostarczony przez wydawnictwo:
Han i Chewie wracają do pracy jako przemytnicy. Gdy Sojusz szuka nowej bezpiecznej przystani, Han pokazuje Lei kryjówkę, o której mówi, o której tylko on wie, ale tam czeka już kilku zabójców, którzy chcą go wykończyć...

W roku 1 ABY Luke i Leia utkwili na nienazwanej planecie, spędzając tam dość nudny czas dla czytelnika. Łowienie ryb, spotkanie obcych i atak Imperium podsumowują całą fabułę w kilku słowach. Tylko rozmowa między nimi o przeszłości Lei wzbudziła moje zainteresowanie.

Następna historia kręci się wokół Lando Calrissiana i łowczyni nagród Sany Starros, która jest już nam znana z różnych poprzednich części. Starros zaskoczyła mnie sprzedając blastery różnym organizacjom i ludziom i wszystko toczy się przeciwko sobie. Nawet jeśli historia jest nieistotna, przekonała mnie z powodu wielu małych i miłych niespodzianek.

Han Solo i Chewbacca także mają swoją historię. Mają przemycić Hutta Grakkusa. Hanowi oferuje się, by pozwolił Huttowi uciec za dużo pieniędzy, jednak on odmawia. W skrócie: nieciekawe, nudne, zbędne. Historia, którą szybko zapomnisz i nie tracisz zbyt wiele, jeśli jej nie przeczytasz.

I nawet z opowiadaniem o R2-D2 i C-3PO nie poprawia się. Oboje znajdują się na gwiezdnym niszczycielu i mogą uciec. C-3PO wchodzi do kokpitu X-winga, podczas gdy R2 nim steruje. Ostatecznie są ścigani przez Vadera i uratowani przez Luke'a Skywalkera. Na końcu zadałem sobie pytanie: Co to było? Tylko ponowne spotkanie z imperialnym droidem bezpieczeństwa i przypomnienie sobie K-2SO z Łotra 1 sprawiło mi trochę przyjemności.

W Imperialnej dumie spotykamy się ponownie z Task Force 99 lub z przetłumaczonym na język polski. Byłem zdumiony, gdy zobaczyłem, że Palpatine nie zna wojska. Imperialna jednostka elitarna i Imperator nie rozpoznaje jej przywódcy? Myślę, że to mało prawdopodobne.

Oddział szturmowców otrzymuje rozkaz wyeliminowania rebelianckiej placówki na Horox III. Planeta pochodzi z komiksu Cytadela grozy, więc mamy ją jeszcze w pamięci. W końcu placówka zostaje zniszczona, a historia się kończy.

Oprócz tego, że możemy dowiedzieć się więcej o Kreelu, przywódcy oddziału SCAR, ta historia jest bardziej pod nagłówkiem Miło się ją czyta, ale w jakiś sposób jest zbędna.

Piasek daje i zabiera jest kolejnym bardzo krótkim wpisem Z pamiętników Bena Kenobiego, który opowiada o przygodach pewnego Tuskena na Tatooine. Niestety, to kolejna w tym zeszycie historia z cyklu: nic nie stracisz, jeśli jej nie przeczytasz.

Przejdźmy teraz do ostatniej historii zawartej w tomie, czyli Star Wars Annual #3, który w naszym języku został nazwany Odcięci. Po tym, jak pierwszy Annual bardzo przypadł mi do gustu, drugi był wyjątkowo słaby, byłem ciekawy, jak wypadnie trzecia część.

Księżniczka Leia i Han Solo znajdują się na lodowej planecie Odona, szukając nowej bazy dla rebeliantów. Zostają zaatakowani przez Nikto Fraxa, droida i kosmitę Selta, którego rasa jest do tej pory nieznana. Frax został zrzucony do morza przez Hana podczas imperialnego ataku. Reszta jest opowiedziana szybko: Han i Leia są atakowani i wygrywają, gotowe!

Tak, ta historia jest tak zbędna jak maszyna do kostek lodu na Biegunie Północnym. To prawie cud, że autorowi udało się wypełnić 30 stron akcją.

Rysunki Michaela Walsha są tak złe, że nie można ich tak naprawdę ocenić. Żadnych szczegółów, ludzie w rzeczywistości nie są rozpoznawalni, a kolory są tak źle dobrane, że można by pomyśleć, że siedmiolatek dostał w swoje ręce pojemnik z tuszem...

Oprócz komiksów Piasek daje i zabiera i Star Wars Annual #3, historie zilustrował Salvador Larroca. I po raz kolejny upewnia mnie, że jest on dobrym artystą, ale nie przy twarzach, który są zbyt realistyczne. To problem, który towarzyszy już rysunkom komiksów Star Wars od jakiegoś dłuższego czasu. Coś z pozytywów? Wiele zdjęć przypomina obraz. Szczegóły, kolory i prezentacja są po prostu dobre.

Materiał dodatkowy składa się z rozdziału Historia i galerii okładek, która zawiera tylko cztery amerykańskie okładki głównego wątku. Marco Ricompensa po raz kolejny dostarcza w swoim rozdziale jedynie obszernego streszczenia.

Ocena: 7/10
Fabuła: 6/10
Rysunki: 7/10
Jakość wydania: 10/10

Dziękuję wydawnictwu Panini Verlags GmbH za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.
Ich danke Panini Verlags GmbH für die freundliche Bereitstellung des Rezensionsexemplars.

Uwaga! Kolekcja ukazuje się jedynie w Niemczech! W Polsce recenzowany komiks ukazał się w ramach Star Wars Komiks 6/2018: Zemsta droida.

W kolejnym tomie znalazła się historia Star Wars: Doktor Aphra: Gigantyczny zysk.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Kolekcja Komiksów Marvela, tom 29: Zemsta droida
Tytuł niemiecki: Star Wars. Die Marvel Comics-Kollektion, Band 29: In den weiten der Galaxis
Tytuł oryginalny: Star Wars, vol. 6: Out Among Stars
Autor: Jason Aaron
Rysunki: Michael Walsh, Salvador Larocca
Tłumaczenie: Justin Aardvark, Michael Nagula
Wydawnictwo: Panini Verlags GmbH
Data premiery: 7 czerwca 2022
Liczba stron: 144
Oprawa: twarda
Cena: 15,99

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!