FILMY I SERIALE

środa, 20 marca 2019

Recenzja: Star Wars: Kolekcja 3 przewodników filmowych - Pablo Hidalgo

Ostatniego dnia października 2018 roku wydawnictwo Egmont wydało w naszym kraju kolejny, po Kolekcji 3 powieści, pakiet książkowy. Tym razem jednak zawartością pudełka nie są powieści młodzieżowe, a uwielbiane przez zdecydowaną większość fanów przewodniki związane z trzema pierwszymi filmami Star Wars po przejęciu marki od George’a Lucasa. Na Kolekcję 3 przewodników filmowych składają się: Przebudzenie Mocy: Słownik ilustrowany, Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie: Przewodnik ilustrowany oraz Ostatni Jedi: Przewodnik ilustrowany.

Star Wars. Przebudzenie Mocy: Słownik ilustrowany:

Po raz pierwszy Słownik ilustrowany związany z Epizodem VII sagi ukazał się 20 stycznia 2016 roku, czyli aż miesiąc po premierze kinowej tego obrazu. Autorem tekstu jest znany wszystkim fanom Pablo Hidalgo, zaś na język polski książkę przetłumaczyli Anna Hikiert-Bereza i Błażej Niedziński.
Opis:
Cały świat filmu Star Wars: Przebudzenie Mocy ze wspaniałymi obrazami, ekscytującymi szczegółami i zaskakującymi ciekawostkami. Książka zawiera wszystkie informacje o nowych postaciach, droidach, pojazdach i statkach kosmicznych. Tekst, którego autorem jest ekspert z uniwersum Gwiezdnych wojen Pablo Hidalgo wyjaśnia ekscytujące szczegóły dotyczące broni, kostiumów i wyposażenia. Ze zdjęciami trzech rekwizytów wykonanych wyłącznie dla tej książki przez Johna Goodsona, budowniczego modelów z Industrial Light & Magic!

Oryginalnie Słownik ukazał się nakładem wydawnictwa Dorling Kindersley, które kontynuuje serię The Visual Dictionary, w ramach której pojawiły się książki związane z Epizodem I: Mrocznym widmem, Epizodem II: Atakiem klonów, Epizodem III: Zemstą Sithów i całą klasyczną trylogią. Nawiasem mówiąc wszystkie z nich zostały zebrane w Star Wars: The Complete Visual Dictionary w 2006 roku, potem w 2012 roku książka ukazała się ponownie na rynku, tym razem z nową okładką. A całkiem niedawno, bo we wrześniu 2018 roku ukazało się kolejne wydanie, tym razem jako New Edition. Oprócz zawartości Słowników z Epizodów I – VI w środku znajdują się także Słowniki z Przebudzenia Mocy i Ostatniego Jedi oraz materiały ze słowników z filmów Łotr 1 i Han Solo>>. Wkrótce na naszej stronie ukaże się recenzja nowej edycji.
Słownik ilustrowany z Przebudzenia Mocy jest idealnym uzupełnieniem filmu. Jest pełen wiedzy i dodatkowych informacji. Odpowiada na wiele pytań bez żadnych ważnych informacji na temat fabuły. Od pierwszej do ostatniej strony znajdziemy tutaj niezliczone ilustracje urządzeń, broni, pojazdów, postaci, droidów, a także ich nazwy i opisy.

Po wprowadzeniu znajdziemy dwie strony z mapą galaktyki, krótki zarys planet Hosnian Prime, Jakku, Takodany i D’Qar, a także kilka słów o Nowej Republice, Najwyższym Porządku i Ruchu Oporu. I są to jedyne strony, którym mam coś do zarzucenia. Moim zdaniem mapa galaktyki byłaby nieco bardziej szczegółowa, gdyby pokazywała wszystkie planety znane z filmów. Niestety brakuje ważnych planet takich jak Alderaan i Mustafar.

Właśnie ze względu na efekt Wow jaki wywołała u mnie podczas czytania ta książka przyznaję jej ocenę 9/10, jeden punkt odejmuję za wspomniany brak ważnych planet na mapie. Przede wszystkim, podobnie jak w poprzednich Słownikach ilustrowanych jest wypełniona mnóstwami szczegółów i detali z filmu, których prawdopodobnie mogliśmy nie zauważyć podczas pierwszych i kolejnych seansów Przebudzenia Mocy. Zdecydowanie polecam wszystkim fanom.

Ogólna ocena: 9/10
Informacje: 9/10
Grafiki: 10/10
Jakość wydania: 9/10


Star Wars. Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie: Przewodnik ilustrowany:

Kolejny przewodnik związany z filmem zadebiutował w naszym kraju znacznie szybciej niż ten z Przebudzenia Mocy, fani nie musieli czekać ponad miesiąc na Przewodnik ilustrowany z pierwszego spin-offa serii, czyli Łotr 1, a zaledwie kilka dni. Przewodnik ilustrowany ukazał się w Polsce 21 grudnia 2016 roku, podczas gdy oryginalne wydanie ukazało się 16 grudnia nakładem Dorling Kindersley. Autorem publikacji jest Pablo Hidalgo, zaś tłumaczenie na język polski wykonali Anna Hikiert-Bereza, Błażej Niedziński i Ada Zabrzewska.
Opis:
Odważne siły rebeliantów starają się wykraść plany Gwiazdy Śmierci, stacji bojowej o sile rażenia zdolnej zniszczyć całą planetę – czy to się uda? Ten przewodnik filmowy przedstawia oryginalne zdjęcia, które pokazują nowe postacie i spektakularne lokacje z filmu Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie!

Czy wiesz, że Jyn Erso przed działalnością jako rebeliantka została skazana za kilka zbrodni? Czy to odważni rebelianci, czy źli przedstawiciele Imperium – w szczegółowych bazach danych dowiesz się wszystkiego o swoich ulubionych postaciach, ich osobistej historii, ubraniu i wyposażeniu. Poznaj fascynujący świat Gwiezdnych wojen z oryginalnymi zdjęciami z filmu i wielkoformatowymi zdjęciami scen i odkryj mnóstwo nowych szczegółów!

Jednak tym razem DK i Pablo Hidalgo nie napisali klasycznego Słownika ilustrowanego, lecz dla Łotra 1 stworzyli całkiem nowy pod względem layoutu i liczby stron Przewodnik ilustrowany. A dodatkowo po raz pierwszy tytułowy przewodnik łączy Słownik ilustrowany i Niesamowite przekroje, które nie będą dostępne na rynku jako oddzielne tytuły. Dlatego w języku angielskim książka nosi tytuł Ultimate Visual Guide, a nie Visual Dictionary.
Teksty w Star Wars. Łotr 1. Przewodnik ilustrowany zostały stworzone przez Pabla Hidalgo, członka Lucasfilm Story Group. Dołączone przekroje pojazdów i statków kosmicznych zostały namalowane przez Kempa Remillarda, który był już odpowiedzialny za nowe grafiki w publikacji Star Wars: Lokacje>> oraz StarWars. Przebudzenie Mocy: Niesamowite przekroje>>.

Na początku wydania tradycyjnie znajduje się przedmowa napisana przez producenta, pomysłodawcę i członka nadzorującego z ramienia ILM Łotra 1, Johna Knolla. Potem następuje krótkie wprowadzenie, a następnie możemy zapoznać się z mapą galaktyki Gwiezdnych wojen. Mapa jest bardzo szczegółowa i pokazuje nie tylko położenie planet, które są istotne dla fabuły Łotra 1, ale globów z innych filmów i seriali. Myślę, że dokładność i szczegółowość mapy jest super, ponieważ dokładnie to skrytykowałem przy mapie galaktyki w Słowniku ilustrowanym z Przebudzenia Mocy.

Oprócz mapy i małego przeglądu czterech głównych najważniejszych miejsc z filmu, znajdziemy tam także oś czasu, która pokazuje wydarzenia z uniwersum Gwiezdnych wojen aż do filmu Łotr 1. Nie ujrzymy tam jednak wcześniej popularnych formatów datowania BBY i ABY, ale PŁ1 (przed Łotrem 1, a dokładniej w polskim tłumaczeniu lata przed misją Łotra 1), i tak Mroczne widmo zaczyna się w roku 32 PŁ1. Szkoda, że wprowadzono nowe datowanie, które ujrzymy tylko w tej książce (podobnie jest w przypadku Przewodnika z Hana Solo>>, tam mamy lata przed lotem na Kessel), według mnie autorzy powinni korzystać z ogólnie przyjętych nazw, ponieważ nie jest to przewodnik in-universe.

Treść książki została podzielona na sześć rozdziałów:
Rozdział 1: Kruchy pokój
Rozdział 2: Sojusz Rebeliantów
Rozdział 3: Okupowane terytorium
Rozdział 4: Imperium
Rozdział 5: Łotr 1
Rozdział 6: Gwiezdne wojny - historie

Przy podziale książki zastosowano chronologiczną kolejność. Zaczynamy na Lah’mu i poznajemy głównych bohaterów Rogue One, a następnie przechodzimy przez Yavin 4, Jedhę, docieramy na Eadu i wreszcie na Scarif. Na 200 stronach każdej postaci, miejscu czy pojazdowi zostały poświęcone dwie strony, które zapewniają czytelnikom mnóstwo informacji. I to jest po prostu niesamowite, w jaki sposób wszystkie informacje są tutaj przedstawiane. Dużą ilość wiadomości sugeruje już sama objętość przewodnika, która tym razem jest 2,5 razy większa niż Słownika ilustrowanego do Przebudzenia Mocy i Ostatniego Jedi, które maja po 80 stron. Każda postać ma pokrótce przedstawioną historię życia, nawet jeśli widzieliśmy ich na ekranie tylko przez ułamek sekundy: mieszkańcy Jedhy, członkowie grupy Sawa Gerrery, poszczególni piloci Sojuszu Rebeliantów i wielu innych.
Jednak w niektórych miejscach widać wyraźnie, że przewodnik został napisany, gdy film miał jeszcze nieco inną wersję. Są więc przedstawiane i opisywane sceny, które nigdy nie znalazły się w ostatecznej wersji filmu Łotr 1. Ponadto niektóre szczegóły już przewidywały wydarzenia z odcinków serialu Star Wars: Rebelianci, które wtedy nie zostały jeszcze wyemitowane.

Wydanie zawiera również następujące przekroje pięciu pojazdów: prom typu Delta T-3C, myśliwiec U-wing UT-60D, czołg szturmowy TX-225, frachtowiec SW-0608 i myśliwiec TIE/sk. Rodzi się pytanie, czy jest ich „tylko” pięć, ponieważ od początku planowano scalić Niesamowite przekroje i Słownik ilustrowany, czy też umieścić oba w jednym tomie, ponieważ pojedyncza książka z przekrojami byłaby stosunkowo niewielka objętościowo. Ten ostatni powód niekoniecznie jest dobry, w końcu można by uzupełnić stworzone przekroje o zaktualizowane/nowe grafiki do X-winga, Y-winga, myśliwca TIE, gwiezdnego niszczyciela, korwety Tantive IV, Gwiazdy Śmierci (!) i wielu innych.

Nawiasem mówiąc, w rozdziale 4: Imperium używa się grafiki z nieco starszej publikacji, gdy zapoznajemy się ze szturmowcami. Jest to grafika do wnętrza hełmu żołnierzy Imperium z publikacji Star Wars: The Viusal Dictionary z 1998 roku, ale ulepszona o nowoczesne efekty.

Oprócz tego, skrytykowałbym również fakt, że treść. Z jednej strony autor podaje informacje o postaci, którą naprawdę pojawiła się na ekranie przez parę sekund, z drugiej strony, w niektórych miejscach nie jest podane zbyt wiele szczegółów.
Od pierwszej do ostatniej strony, ten ilustrowany przewodnik jest pełen dodatkowych informacji, które pochłaniasz jak gąbka. Jest źródłem informacji dla każdego, kto nie widzi tego, co jest wyświetlane na ekranie, lub tego kto chce wiedzieć coś więcej. Ale nawet dla weterana Gwiezdnych wojen, który już kilkakrotnie widział film Rogue One i myśli, że zna go na wylot, ta książka ma wiele nowych niespodzianek. W bezpośrednim porównaniu Przewodnik ilustrowany był dla mnie przyjemniejszy niż ten z Przebudzenia Mocy. Fakt, że umieszczono tutaj przekroje, ma zdecydowanie sens, szkoda tylko, że tak mało. Tak więc jest naprawdę bardzo dobra książka towarzysząca premierze filmu!

Ogólna ocena: 9/10
Informacje: 9/10
Grafiki: 10/10
Jakość wydania: 9/10


Ostatni Jedi: Słownik ilustrowany:

Przy okazji premiery filmu Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi wydano mnóstwo książek i przewodników nawiązujących do filmu, ale nie w naszym kraju. W Polsce pojawiły się zaledwie trzy z nich: Niesamowite przekroje>>, Książka z modelem TIE Silencera>> oraz recenzowany Słownik ilustrowany. Autorem przewodnika jest niezastąpiony Pablo Hidalgo, a tłumaczeniem zajął się Jacek Drewnowski.
Opis:
Niech Moc będzie z Wami - ten ilustrowany słownik zabierze Was w ekscytujący świat długo oczekiwanej kontynuacji filmu Star Wars: Przebudzenie Mocy. Dołącz do jasnej strony Mocy i zdobądź jedyną ilustrowaną książkę o Gwiezdnych wojnach: Ostatnim Jedi!
Wreszcie epicka saga trwa dalej – zapierające dech w piersiach oryginalne obrazy z filmu i ekscytujące informacje na temat nowego filmu z Gwiezdnych wojen sprawiają, że postacie, sceny i kluczowe sceny ożywają. Obszerne portrety dokładnie przyglądają się wszystkim głównym i pobocznym postaciom, dzięki czemu fani zyskują szczegółowy wgląd w ich kariery, ubrania i wyposażenie. Zanurz się w fascynujące uniwersum Star Wars!

Słowniki ilustrowane (lub Przewodniki w przypadku filmów z cyklu A Star Wars Story), to nie odłączony element każdego filmu. Po kilku seansach zawsze zagłębiam się w lekturę słownika, licząc na to, że odpowie on na wiele pytań, na które nie odpowiedział film. Czy ten słownik odpowiedział na nie i rozwinął film? Jeśli miałbym odpowiedzieć jednym słowem, to odpowiedziałbym, że... tak! Pablo Hidalgo po raz kolejny stanął na wysokości zadania i wycisnął z filmu wszystko co się da, a nawet jeszcze więcej! Przewodnik koncentruje się przede wszystkim na postaciach, to one są najważniejsze w filmie. Nie zabrakło również miejsca na ukazanie wyspy Luke'a, czy myśliwców Ruchu Oporu, floty Najwyższego Porządku i sił lądowych Ruchu.
Dużym minusem filmu jest brak obcych ras, jedyne miejsce, gdzie je spotykamy to planeta Canto Bight, czasami jakiś obcy przemknął w tle na statkach Ruchu Oporu. Podobnie jak w przypadku Przebudzenia Mocy, nie mamy tutaj ras, które znaliśmy ze wcześniejszych filmów. Możemy więc odnieść wrażenie, że większość ras obcych wyginęła wraz z końcem Imperium. Słownik wyjaśnia kwestię małej liczby obcych w Ostatnim Jedi. Niestety, większość scen z nimi została wycięta. To samo jest z wioską Opiekunek z Ahch-To. Dzięki słownikowi możemy poznać kilka ciekawostek na temat scen wyciętych oraz ras, które się w nich pojawiły.

Ogromnym plusem każdego Słownika ilustrowanego jest to, że uzupełnia on naszą wiedzę względem postaci z filmu, które na ekranie pojawiły się na chwilę i nie wiemy o niej zbyt wiele. Album nie dość, że przekazuje mnóstwo informacji w jak najmniej spoilerowy sposób, to są to wiadomości bardzo ciekawe i interesujące. Przykład? W filmie nie pada imię hakera-włamywacza. Dzięki książce dowiadujemy się, że jego pseudonim to DJ, a nawet, że ten skrót pochodzi od angielskiego "don't join", czyli "nie dołączaj" (Finn i Rose tego nie wiedzieli, dołączyli i skończyło się, jak wszyscy wiemy - źle..). Ale takich smaczków w albumie jest znacznie więcej, bardzo mi się to podoba i sprawia, że Słownik ilustrowany jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto obejrzał film.
Grafiki w wydaniu, jak i polska wersja stoją na najwyższym poziomie. Jeśli chodzi o tłumaczenie to jest ono poprawne. Znalazło się kilka literówek w imionach postaci (Lanx Paze figuruje w Słowniku jako Lank Paze), Najwyższy Porządek raz nazywany jest Nowym Porządkiem, a w jednym z tłumaczeń całkowicie pominięto informację o SCAR Squadron, czego dowód znajdziecie poniżej.

Gdzie jest SCAR Squadron?!?
Podsumowując, czy warto zakupić Słownik ilustrowany? Oczywiście, że tak! Album jest świetnie wydany, a jego lektura znacznie poszerzy naszą wiedzę o filmie: postaciach, miejscach czy lokacjach, o których nie dowiedzieliśmy się zbyt wiele z filmu. Gorąco polecam!

Ogólna ocena: 9/10
Informacje: 10/10
Grafiki: 10/10
Jakość wydania: 8/10

Jeśli miałbym dopowiedzieć jeszcze parę słów o Kolekcji 3 przewodników jako całości, to opiszę ją dwoma zdaniami. To idealny pomysł na prezent dla każdego fana Star Wars. Wspaniałe jest take pudełko, w które przewodniki zostały zapakowane.

Dziękuję wydawnictwu Egmont Polska za przekazania egzemplarza recenzenckiego.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Kolekcja 3 przewodników filmowych
Autor: Pablo Hidalgo
Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza, Błażej Niedziński, Ada Zabrzewska, Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 31 października 2018
Liczba stron: 360
Oprawa: kartonowe pudełko, twarda
Cena: 69,99 PLN

Gdzie kupić:

Pojedyncze książki:
Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Przebudzenie Mocy: Słownik ilustrowany
Autor: Pablo Hidalgo
Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza, Błażej Niedziński
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 20 stycznia 2016
Liczba stron: 80
Oprawa: twarda
Cena: 39,99 PLN

Gdzie kupić:

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie. Przewodnik ilustrowany
Autor: Pablo Hidalgo
Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza, Błażej Niedziński, Ada Zabrzewska
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 21 grudnia 2016
Liczba stron: 200
Oprawa: twarda
Cena: 69,99 PLN

Gdzie kupić:

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Ostatni Jedi: Słownik ilustrowany
Autor: Pablo Hidalgo
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 19 grudnia 2017
Liczba stron: 80
Oprawa: twarda
Cena: 39,99 PLN

Gdzie kupić:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!