Adaptacje prequeli zawierały wiele intrygujących odstępstw od filmów, takich jak Anakin Skywalker ratujący Jeźdźca Pustyni i wiele, wiele innych.
W poprzedniej odsłonie, eksplorowaliśmy różne wersje adaptacji i pozycji, które rozszerzały oryginalną trylogię w czasie, kiedy było niewiele możliwości na przeżycie ponownie tej samej historii, poza domowymi seansami. W czasach prequeli, ponowne obejrzenie tamtych filmów nigdy nie było łatwiejsze. Czy to jednak oznacza, że adaptacje stały się czymś zbędnym? Czy w ogóle jest jakiś powód żeby je nadal czytać? Wygląda na to, że powodów, by przyjrzeć się stronom tych adaptacji, jest jednak całkiem sporo! Ostrzegamy jednak przed potencjalnymi spoilerami! Nie zabraknie też autorskiego dopisku bonusowego!
Okładki różnych adaptacji Mrocznego Widma |
Mroczne Widmo
powieść – Terry Brooks
Podczas gdy jest to naprawdę dobra nowelizacja pokrywająca wszystko to, co znalazło się w filmie, zawiera też kilka małych zmian, takich jak Jedi uwalniających królową. Najlepszą jej częścią jest jednakże, to co można znaleźć w dwóch pierwszych rozdziałach oraz rozdziale szóstym, w których można przeczytać o wyścigu podrace'rów, w którym Anakin przegrywa w starciu z oszukującym Sebulbą. Rozdział szósty z kolei pokazuje nam Anakina, który przy pomocy C-3PO, handluje z Jawami na prośbę Watto. C-3PO, jak się interesująco okazuje dostał numer trzy, bo był trzecim członkiem jego rodziny. Kiedy zmierzają już do domu napotykają na swojej drodze Jeźdźca Pustyni, który został uwięziony pod głazami i ze złamaną nogą. Anakin, który nie miał jeszcze wyrobionej opinii o Tuskenach i jedynie słyszał o nich przerażające opowieści, postanawia mu pomóc usuwając kamienie i nakładając szynę na jego kończynę. Następnie ostrzega go przed niebezpieczeństwami jakie czyhają na niego nocą na Tatooine, zanim pozostali Jeźdźcy przyjdą, by go zabrać ze sobą. Biorąc pod uwagę rzeź Tuskenów w Ataku Klonów, doskonale to pokazuje jak bardzo Anakin upadł i jak bardzo ta nowelizacja rozwija postacie.
Wybrane kadry z różnych adaptacji komiksowych Mrocznego Widma |
Adaptacje komiksowe
Adaptacja komiksowa śledzi wydarzenia filmowe całkiem dokładnie, choć i tu są pewne odstępstwa i różnice, szczególnie zważywszy na długość sceny wyścigu podrace'rów umieszczonej na bardzo ograniczonej ilości stron. Wyścig zawiera kilka momentów z filmu, ale w większości przedstawiony jest kompletnie inaczej. Na przykład, Ben Quadinaros ściga się w ścigaczu Bolesa Roora zamiast w swojej unikalnej, czterosilnikowej maszynie. A skoro mowa o Bolesie Roorze, podczas gdy w ogóle nie widzimy go w filmie, w komiksie widzimy go doskonale kiedy uczestnicy wyścigu są przedstawiani przez Fodesinbeedów. Fodesinbeedowie z kolei, wyglądają nieco starzej, co ILM zapewne zmieniło w bardzo późnym momencie produkcji i najwyraźniej było już za późno, by zmienić to w adaptacji komiksowej.
Star Wars Część I: Mroczne Widmo komiksy z serii Adventures
Wydany mniej więcej w tym samym czasie, co adaptacja komiksowa, zawierał pięć zeszytów opowiadających nowe historie dziejące się w czasie trwania wydarzeń znanych z filmu z perspektywy Obi-Wana, Królowej Amidali, Anakina i Qui-Gona. Specjalny numer Wizarda również zawierał krótkie historyjki zawierających przygody wszystkich najważniejszych bohaterów. Najbardziej interesującą historyjką z tego numeru jest ta, która kontynuuje wydarzenia z usuniętej sceny w której Anakin pobił się z Greedo.
Manga – Kia Asamiya
Podczas gdy adaptacja komiksowa manga nie pokazuje niczego nowego z filmu, ta adaptacja zyskała z wydaniem bezpośrednio po tym, gdy film pojawił się już w kinach. W tym przypadku, wraz z większą ilością stron, udało się sprawić, że adaptacja manga jest bardziej kompletna i bliższa filmowi, aniżeli amerykańska adaptacja komiksowa.
Film również adaptowały i rozszerzały:
- Podracing Tales - internetowa seria komiksów skupiająca się na podracer'ach znanych z filmu
- Mighty Chronicles - historia obrazkowa
- powieść dla najmłodszych czytelników napisana przez Patricię C. Wrede
- Episode I Journals - powieści młodzieżowe przedstawiające wydarzenia z filmu z perspektywy Dartha Maula, Anakina i Królowej Amidali
Okładki różnych adaptacji Ataku Klonów |
Atak Klonów
powieść – R. A. Salvatore
Podczas gdy koneksje rodzinne zawsze były ważną częścią sagi jako całości, w prequelach bardzo poszerzono nam spojrzenie na to, skąd wzięli się Luke i Leia. Ta nowelizacja pokazuje wiele z tych rodzinnych koneksji. Najczęstszym przykładem powinno być spotkanie z rodziną Naberrie, które znalazło się również w usuniętych scenach filmu. Sfilmowana (ale wciąż nie zrealizowana) rozmowa między ojcem Padme Ruwee a Anakinem w ogrodzie również została w niej uwzględniona. Tymczasem, Jango Fett dzieli trochę więcej czasu z Bobą. Uwzględniono także rodzinę Larsów i szczegółowo opisano porwanie Shmi oraz klęskę próby odbicia jej przez Cliegga, co przyczyniło się do utraty jego nóg.
Wybrane kadry z różnych adaptacji komiksowych Ataku Klonów |
Adaptacje komiksowe
Z aż czterema stronami więcej na numer w przeciwieństwie do poprzednika, komiksowa adaptacja części drugiej jest bardziej dokładna i bardziej kompletna, aczkolwiek można zauważyć, że w trzech pierwszych pudełkach na pierwszym panelu brakuje tekstu. Wiele usuniętych scen również znalazło się w tym komiksie, włączając w to scenę, w której widzimy droidy analityczne Świątyni Jedi. Najbardziej oczywistymi uzupełnianiami są brakujące sceny z rodziną Padme. Innym ciekawym rozwiązaniem jest ucięcie fragmentu, w którym Anakin nie jest świadkiem przemiany Zam Wessel. Kiedy więc robi to chwilę wcześniej (podczas spotkania z Jango), dialog Anakina "on jest nią" w Outlander staje się nieco dziwny. W komiksie pojawia się Aayla Secura, którą widać w filmie, a jej mistrz Quinlan Vos, który z kolei był smaczkiem w filmie (co nie ma miejsca w adaptacji) jest nawet widziany podczas walki w czwartym zeszycie adaptacji.
Most Precious Weapon & Machines of War
W tych dwóch (z czterech) specjalnych komiksach wydanych przez Hasbro/Toys "R" Us dostaliśmy kila dodatkowych scen, które mają miejsce w czasie trwania filmu. Most Precious Weapon pokazuje Hrabiego Dooku przypominającego sobie swoją przeszłość z Yodą chwilę po tym, jak uciekł po pojedynku. Machines of War z kolei rozszerzają Bitwę o Geonosis sceną która ma miejsce chwilę po tym jak Yoda ratuje Jedi na geonosjańskiej arenie.
Film również adaptowała obrazkowa książka Mighty Chronicles oraz powieść dla najmłodszych autorstwa Patrici C. Wrede.
Okładki różnych adaptacji Zemsty Sithów |
Zemsta Sithów
powieść – Matthew Stover
W nowelizacji, która zmienia całkiem sporo elementów z filmu, usunięcie całej sekwencji na Kashyyyk jest najbardziej oczywistą i zauważalną. Inna duża zmiana dotyczy emocji Anakina, gdy zabija liderów Sepratystów. Kiedy w filmie widać, że płącze, w książce zabija ich z nieukrywaną radością i rzuca wesołymi dialogami. Bardzo miłym dodatkiem jest pojawienie się Needy, znanego z Imperium Kontratakuje, w małym cameo podczas Bitwy o Coruscant. Próba aresztowania Palpatine'a przez Mace'a Windu i Jedi, również została poszerzona, o dodatkową scenę, w której okazuje się, że zajście zostało nagrane, a następnie puszczone w Senacie, jako dowód, że bezlitośni Jedi działali przeciwko niemu. Pojawiają się też wszystkie usunięte sceny z Bailem, Mothmą i mówiące o początkach Rebelii.
Adaptacja dla najmłodszych czytelników – Patricia C. Wrede
Podczas gdy Zemsta Sithów była pierwszym filmem z Gwiezdnych Wojen w historii kinematografii, który otrzymał kategorię wiekową PG-13 z powodu mrocznego tonu i swojej brutalności (Anakin płonący żywcem), musiało to być bardzo trudne do przedstawienia w powieści dla najmłodszego czytelnika. Wrede, co całkiem zrozumiałe nie umieściła w książce Rozkazu 66, ale zamiast tego Palpatine czuje w Mocy śmierć Jedi w całej galaktyce. Innym odstępstwem w powieści jest także wcześniejszy fragment opisujący pojedynek Mace'a Windu z Palpatinem. Zamiast tego, rozpoczyna się w momencie, gdy w gabinecie kanclerza pojawia się Anakin. Coś jednak musiało też być dodane do nowelizacji dla najmłodszego czytelnika i było to wyjaśnienie jak Palpatine został rozbrojony przez Yodę przez nagłą zmianę w ich pojedynku na miecze świetlne poprzez użycie Mocy.
Wybrane kadry z komiksowych adaptacji Zemsty Sithów |
Adaptacje komiksowe
Podczas gdy wróciła rolka, reszta adaptacji jest co najmniej dziwna: cięcia, dodatki i zmiany (Luke nie rodzi się jako pierwszy). Pośród wielu rzeczy usuniętych znalazły się sceny w windzie, heroizmy Artoo na pokładzie Invisible Hand oraz kilka śmierci związanych z Rozkazem 66. Cała bitwa na Kashyyyk został ograniczona do... jednego panelu, ale za to mamy możliwość zobaczenia Luminary Unduli i Quinlana Vosa jak stają się ofiarami Rozkazu 66, co nigdy nie zostało pokazane w filmie. Widzimy też dziwną dyskusję o Darthcie Plagueisie w korytarzu opery pośród tłumu innych ludzi i istot. Jednakże, komiks ma także inne bardzo interesujące momenty, jak rozmowa Yody z Qui-Gon Jinnem [o której w filmie Yoda jedynie wspomina Obi-Wanowi, nie wymieniając jednak imienia jego zmarłego Mistrza - przyp. red. ŚSW].
Reversal of Fortune
Znajdujący się obecnie w Legendach specjalny internetowy komiks, który był publikowany na Hyperspace zawierał przygody Stass Allie, Barris Offe i Aayli Secury podczas ostatnich dni Republiki z licznymi cameo liderów Seperatystów i planet widzianych w filmie.
Rozkaz 66
Podczas gdy Zemsta Sithów jest filmem, który ma najmniejszą ilość adaptacji wydanych w tym samym czasie, w którym pojawił się film, wszystkie dzielą jeden punkt styczny: Rozkaz 66. Warto odnotować tutaj wizerunki postaci znanych z filmów podczas wydarzeń związanych z Rozkazem 66 włączając w to komiksy Republic (śmierć Luminary Unduli, Stass Allie i Ploo Koona, podczas gdy Quinlan Vosowi udało się uciec), komiksy Dark Times (ucieczka K'Kruhka) i miniserię Czystka (śmierć Jocasty Nu).
Bonus:
Trylogia prequeli, podobnie jak oryginalna trylogia ma też książki uzupełniające wydarzenia znane z filmów, które opowiadają o tym, co działo się chwilę przed,w trakcie lub chwilę po tym, co widzieliśmy w poszczególnych częściach rozrzucone pomiędzy dwoma kanonami.
Z książek obecnie znajdujących się w Legendach należy wymienić i warto przeczytać, co następuje:
Różne warianty okładek książek z Legend poszerzających Mroczne Widmo |
1. Mroczne Widmo
- Maska kłamstw autorstwa Jamesa Luceno stanowiąca prequel i wprowadzenie do wydarzeń przedstawionych w części pierwszej i opowiadający o szczycie na Eriadu oraz początkach konfliktu.
- Darth Maul: Łowca z mroku autorstwa Michaela Reavesa, również rozgrywająca się chwilę przed Mrocznym Widmem i rozszerzająca spojrzenie na Dartha Maula, który poszukuje osoby posiadającej informacje o planowanej blokadzie Naboo przez Federację Handlową i usiłującym zrobić wszystko, by nie dostały się one w niepowołane ręce.
- Planeta życia autorstwa Grega Beara, która dziej się już po wydarzeniach przedstawionych w Mrocznym Widmie i opisuje wyprawę Obi-Wana Kenobiego wraz z młodym Anakinem Skywalkerem na żywą planetę Zonama Sekot. W książce pojawia się młodsza wersja Tarkina, a także stanowi ona swoiste wprowadzenie do cyklu Nowa Era Jedi.
- Poza galaktykę autorstwa Timothy'ego Zahna stanowiąca nie tylko prequel do oryginalnej trylogii Thrawna, pokazującym nam przeszłość późniejszego Wielkiego Admirała Thrawna (różniącą się od tej przedstawianej w kanonicznej trylogii Zahna - Ascendancy), ale także wprowadzającą Mistrza Jorusa C'Baotha i pokazujący kolejną misję Obi-Wana Kenobiego z młodym Anakinem.
- Darth Plagueis autorstwa Jamesa Luceno rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat powieść rozszerzająca nie tylko perspektywę na część pierwszą, ale także na dwa kolejne części trylogii prequeli. Ponieważ opowieść traktuje głównie o Plageuisie, czyli Mistrzu Palpatine'a (aka Sidiousa) należy ją traktować jako prequel do całej trylogii. Śledzimy w niej historię Plageuisa, szkolenie pobierane u Dartha Tenebrousa, lata odnalezienia Sheeva i szkolenia przyszłego Imperatora, a następnie krótkie spojrzenie na Sidiousa szkolącego Maula.
- Maul: Lockdown autorstwa Joe'go Schreibera stanowiąca zarówno prequel do Mrocznego Widma, jak i sequel do Dartha Plageuisa. Poznajemy w niej więcej szczegółów szkolenia Maula przez Sidiousa oraz śledzimy jego śledztwo w ramach pierwszej poważnej misji zleconej przez swojego Mistrza. Jest to także jedna z ostatnich książek wydanych na chwilę przed kasacją Rozszerzonego Wrzechświata przez Disneya i jedna z kilku, która nigdy nie ukazała się w polskim tłumaczeniu. [nasza recenzja tutaj]
Okładki powieści z Legend rozszerzających Atak Klonów |
2. Atak Klonów
- Nadchodząca burza autorstwa Alana Deana Fostera stanowiąca prequel i wprowadzenie do wydarzeń przedstawionych w części drugiej, a konkretniej rzucającą światło na wspomnianą na początku filmu misję na Ansion, w której wzięli udział Obi-Wan Kenobi wraz z Anakinem Skywalkerem oraz Luminarą Unduli i Barris Offee.
- Warto zaznajomić się także z powieściami, które pokrywają się z przebiegiem Wojen Klonów. W ramach Legend wydano ich piętnaście. Były to kolejno: Wojny Klonów autorstwa Karen Miller, Dzika Przestrzeń autorstwa Karen Miller i Żadnych jeńców autorstwa Karen Traviss, dylogia Gambit: Misja na Lanteeb oraz Oblężenie autorstwa Karen Miller; kwadrologia Komandosi Republiki (stanowiąca także część projektu multimedialnego związanego z grą komputerową pod tym samym tytułem): Bezpośredni kontakt, Potrójne zero, Prawdziwe barwy, Rozkaz 66 oraz osobna dziejąca się już po wydarzeniach z trzeciego epizodu powieść Komandosi Imperium: Legion 501 - wszystkie autorstwa Karen Traviss; powieści Punkt przełomu autorstwa Matthew Stovera (15 czerwca 2021 roku ukazała się za granicą nowa edycja w ramach serii The Essential Legends Collection), Legacy of the Jedi autorstwa Jude Watson (nie wydana w Polsce), Spisek na Cestusie autorstwa Stevena Barnesa (oryginalne wydanie zawiera także e-book The Hive, rozszerzający historię przedstawioną w powieści), dylogia Medstar: Chirurdzy polowi i Uzdrowicielka Jedi autorstwa Michaela Reavesa i Steve'a Perry'ego, Próba Jedi autorstwa Davida Shermana i Dana Cragga oraz Yoda: Mroczne spotkanie autorstwa Seana Stewarta
Okładki książek z Legend rozszerzających Zemstę Sithów |
3. Zemsta Sithów
- Bezpośrednim prequelem wprowadzającym do trzeciej części jest powieść Labirynt zła autorstwa Jamesa Luceno w której ważą się losy dalszego przebiegu Wojen Klonów. Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywlaker są o krok od odkrycia kim jest tajemniczy lord Sithów Darth Sidious, ale ich śledztwo zostaje przerwane przez porwanie Kanclerza Palpatine'a przez Generała Grievousa, lidera Seperatystów, co z kolei doprowadzi ich do kulminacyjnego punktu wojny nad Coruscant, gdzie rozpoczyna się decydująca bitwa.
- Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera autorstwa Jamesa Luceno będąca bezpośrednim sequelem dla trzeciej części, rozszerzająca i dopełniająca wątki z Zemsty Sithów oraz przedstawiająca początki Dartha Vadera w służbie Imperatorowi Palpatine'a i Imperium.
- Warto również zainteresować się powieścią Gwiazda Śmierci autorstwa Michalea Reavesa i Steve'a Perry'ego opowiadającej o tym, jak budowano stację bojową Imperium, a także jak wyglądały chwile przed jej zniszczeniem podczas bitwy o Yavin 4.
- W następstwie wydarzeń trzeciego epizodu Kenobi udaje się na wyganie na Tatooine. Co robił w tym czasie? O tym można się dowiedzieć z książki Kenobi Johna Jacksona Millera.
Osobną kwestią są powieści wchodzące w skład nowego kanonu pośród których wymienić należy:
Okładki kanonicznych - nie wydanych w Polsce - książek rozszerzających Mroczne Widmo |
1. Mroczne Widmo
- Słuchowisko Dooku: Jedi Lost Cavana Scotta, które również zostało wydane w formie książkowej stanowi uzupełnienie historii powstania Federacji Handlowej i początku konfliktu, ale także stanowiąca pogłębione i rozłożone w czasie spojrzenie na dwie pojawiające się w filmach (w drugiej i trzeciej części) i serialu animowanym (Wojny Klonów) postaciach: Hrabiego Dooku oraz Asajj Ventress. Skrypt, ani słuchowisko nie zostały jak dotychczas wydane w Polsce. Dodatkowym aspektem są tutaj odniesienia do Wielkiej Republiki.
- Powieść Master and Apprentice Claudii Gray będąca bezpośrednim prequelem do wydarzeń przedstawionych w Mrocznym Widmie i będącą czymś podobnym do Maski kłamstw z Legend. W powieści Obi-Wan Kenobi i Qui-Gon Jinn prowadzą śledztwo na dworze królewskim Pijal i konfrontują się z przerażającymi wizjami Raela Averossa, byłego ucznia Hrabiego Dooku. Co ciekawe, pod tym samym tytułem Claudia Gray ukryła także opowiadanie, które można znaleźć w zbiorze opowiadań wydanym na 40 lecie Nowej Nadziei Star Wars From a Certain Point of View, który nie wiąże się z trylogią prequeli, a z czwartym epizodem, mimo, że występuje w nim Qui-Gon Jinn. Powieść i zbiór nie zostały jak dotychczas wydane w Polsce.
- Młodzieżowa powieść Queens Peril autorstwa A. K. Johnston stanowiąca bezpośredni prequel do Mrocznego Widma i będąca uzupełnieniem historii Padmé w chwili wstąpienia na tron Naboo jako królowa Amidala, aż do chwili rozpoczęcia blokady planety przez Federację Handlową. Powieść nie została jak dotychczas wydana w Polsce.
Okładki (także w różnych wariantach) kanonicznych książęk rozszerzających Atak Klonów (Queen's Shadow nie ukazał się jak dotychczas w Polsce). |
2. Atak Klonów
- Mroczny Uczeń autorstwa Christie Golden to powieść niezwiązana bezpośrednio z częścią drugą, a bardziej z wydarzeniami mającymi miejsce w trakcie i po skończeniu Wojen Klonów. Powstała na bazie scenariusza nieukończonych odcinków animowanego serialu traktuje, uzupełnia i kończy historię Asajj Ventress oraz Quinlana Vossa.
- Queens Shadow autorstwa A.K. Johnston to zadziwiający przypadek powieści będącej zarówno prequelem (do Ataku Klonów), midquelem (rozgrywającym się pomiędzy wydarzeniami znanymi z Mrocznego Widma i Ataku Klonów), sidequelem (rozgrywającym się w tym samym czasie co Atak Klonów) i bezpośrednim sequelem (obejmującym częściowo wydarzenia po Ataku Klonów). W powieści śledzimy dalsze losy Padmé, która zrezygnowawszy z roli królowej Amidali próbuje odnaleźć się w nowej roli senator, a także uczestniczy w tworzeniu tego, co w przyszłości stanie się Rebelią. Powieść jak dotychczas nie została wydana w Polsce.
3. Zemsta Sithów
- Bezpośrednim - w pewnym sensie - sequelem, a być może także i sidequlem dla trzeciej części jest... prequel do prequela czyli powieść Katalizator Jamesa Luceno, która jest wprowadzeniem do Łotra 1, pierwszego kanonicznego kinowego spin-offa, który można traktować zarówno jak sequel do trzeciej części sagi, jak midquel z racji, że dzieje się pomiędzy trzecim i czwartym epizodem, jak i prequel do czwartego epizodu, czyli Nowej Nadziei. Traktujący o budowie Gwiazdy Śmierci, przyjaźni i konflikcie między Galenem Erso a Dyrektorem Krennickiem, a także początkach buntu przeciwko Imperium.
- Powieść Lordowie Sithów Paula S. Kempa jest pierwszą kanoniczną książką, która de facto opowiada o rozwoju Dartha Vadera, a także jego relacji z Darthem Sidiousem aka Imperatorem Palpatine podczas wspólnej misji na planecie Ryloth, która nie do końca przebiega tak, jak obaj Lordowie Sithów sobie to z początku wyobrażali.
- Powieść Tarkin Jamesa Luceno to nie tylko biograficzne spojrzenie na słynnego imperialnego Gubernatora, ale także w pewnym sensie wprowadzenie do Nowej Nadziei. Książka, co ciekawe, jest czymś w rodzaju kanonicznego Dartha Plagueisa, ale nie traktującej o Mistrzu Sidiousa, a o Tarkinie właśnie. Luceno, który napisał wspomnianą i również znajdującą się w Legendach Maskę kłamstw, sprytnie zainkorporował w niej tropy do obu niekanonicznych powieści swojego autorstwa - szczyt na Eriadu oraz odniesienia do relacji Palpatine'a ze swoim były Mistrzem - jak również mrugnął do również już niekanoniznej powieści Darth Maul: Łowca z mroku.
- Skoro mowa o początkach Rebelii i kształtowaniu się buntu przeciwko Imperium to warto także sięgnąć po powieść Nowy Świt Johna Jacksona Millera, która rozgrywa się bezpośrednio po trzecim epizodzie i jest prequelem do serialu animowanego Rebelianci.
- O początkach Rebelii traktue także powieść młodizeżowa Claudii Gray Leia: Princess of Alderaan, opowiadająca o młodej Lei, stawiającej swoje pierwsze kroki w dyplomacji. Powieść ta, nie została jak dotychczas wydana w Polsce.
- Początki Rebelii, ale także z mocno wyrzmiewająe pokłosie wydarzeń z trzeciej części i Rozkazu 66 to także powieść Ashoka A.K. Johnston, która nakreśla nie tylko rozwój buntu przeciwko Imperium, ale także przedstawia byłą Jedi w roli Fulcruma i bezpośrednio wiąże się z serialem animowanym Rebelianci.
- Kanonicznym odpowiednikiem Gwiazdy Śmierci zaś jest powieść młodzieżowa Utracone Gwiazdy Claudii Gray, która jest nie tylko pierwszym w kanonie romansem, ale również zostaje rozpięta na przestrzeni kilkunastu lat stanowiąc pomost między trzecim, a czwartym epizodem, a nawet dopowiadając wydarzenia po wydarzeniach znanych z epizodu szóstego.
- Nadchodząca młodzieżowa książka, której premiera za granicą jest przewidziana na 2 listopada 2021 roku, zatytułowana Queen's Hope będzie trzecią częścią trylogii poświęconej postaci Padmé, której autorką ponownie została A.K Johnston skupi się na dalszych losach senator i jej dwórek w chwili jak można sądzić z opisu powieści końca Wojen Klonów oraz postępującego upadku Anakina Skywalkera na Ciemną Stronę Mocy, a także śmierci Padmé. Nie jest jeszcze znana premiera (i czy w ogóle ukaże się) w Polsce.