FILMY I SERIALE

sobota, 7 listopada 2020

Recenzja: Star Wars. Darth Vader Anthologie

Publikacja Star Wars: Darth Vader Anthologie została opublikowana przez wydawnictwo Panini 21 stycznia 2020 roku i zawiera w sumie jedenaście komiksowych przygód Mrocznego Lorda Sithów. Jako ekstra mamy ekskluzywną historię Age of Rebellion: Darth Vader, która tutaj została opublikowana po raz pierwszy w niemieckim tłumaczeniu, by parę miesięcy później pojawić się w regularnej sprzedaży.
Opis dostarczony przez wydawnictwo:
NIE PYSZNIJ SIĘ ZBYTNIO SWOIM TERROREM TECHNOLOGICZNYM. ZDOLNOŚĆ ZNISZCZENIA CAŁEJ PLANETY JEST NICZYM WOBEC POTĘGI, KTÓRĄ DAJE MOC.”
- DARTH VADER, NOWA NADZIEJA.
Darth Vader jest jednym z najpopularniejszych złoczyńców w historii kina - i to od momentu, gdy po raz pierwszy złowieszczo maszerował po dużym ekranie. Jego maska jest ikoną popkultury rozpoznawalną na całym świecie, a jego tragiczna historia życia jednoczy fanów różnych pokoleń. Ten tom zawiera wybór najlepszych historii z komiksów Lorda Sithów. 11 historii, które z różnych perspektyw rzucają światło na legendę jednej z najbardziej fascynujących postaci wszechczasów.
Tom zawiera: Darth Vader (2015) #1, 13, 24, 25 i Annual #1, Darth Vader (2017) #1, 11, 12, 18 i Annual #2, a także Vader Down #1 i Age of Rebellion: Darth Vader #1.
Darth Vader (2017) #1:
Ale zacznijmy tak jak antologia: chronologicznie od początku! W The Chosen One #1 Charlesa Soule'a towarzyszymy Vaderowi w pierwszych krokach w jego nowym życiu. Jako wprowadzenie do antologii bardzo mi się spodobał wybór, ponieważ nie tylko ustalono główny temat, który rozciąga się na pierwszą część antologii. Vader jest także świadkiem, jak ostatnie pozostałości Jedi - symbolizowane przez ich miecze świetlne - są wymazywane. Główny temat obejmuje poszukiwanie odpowiedniego miecza świetlnego, po czym Palpatine wystawia Vadera na próbę w celu znalezienia Jedi i zepsucia jego kryształu kyber. Gdy tylko Vader rozpocznie poszukiwania, zawarta część tej historii kończy się…

Darth Vader (2017) #11-12:
W Zasadzie Pięciu widzimy Vadera padającego ofiarą zamachu, który najwyraźniej został zaprojektowany przez najwyższe władze z Coruscant. Robiąc to, nie tylko traci swój poprzedni miecz świetlny (który najwyraźniej otrzymał poza napisanymi historiami), ale następnie wykuwa swój dobrze znany czarny miecz świetlny. To, co szczególnie podobało mi się w tym komiksie, to to, że możemy przynajmniej krótko przyjrzeć się przedstawicielowi inkwizytorów, organizacji, która jest raczej niezbyt dobrze reprezentowana w antologii. Moim zdaniem jest to z jednej strony pozytywne, ponieważ nie przeżywamy długiej serii polowań Vadera na ocalałego Jedi, z drugiej strony przeważnie doświadczamy Vadera jedynie jako niewolnika swojego mistrza, co wybija się z tej antologii jako drugi motyw przewodni. Dopiero pod koniec tej całkowicie zamkniętej fabuły doświadczamy potężnego Vadera, który bezceremonialnie ustanawia karę dziesiątkowania, przypominającą Rzymianów, jako nową, tytułową zasadę pięciu. Ta aluzja staje się szczególnie wyraźna, gdy weźmie się pod uwagę, że dokładnie 50 oficerów stoi przed Vaderem i Palpatine'em.

Darth Vader (2017) #18:
Zły teren zawiera kolejną kompletną fabułę. Teraz, gdy Vader pokonał już wielu Jedi i w pełni okiełznał swoją moc, instruuje Tarkina, aby ścigał go aż zabije Vadera i ostatecznie przeżywa tylko, ponieważ Tarkin nie w pełni wykonuje jego rozkazy. Można się zastanawiać, czy ta historia powinna być częścią tej antologii, zwłaszcza że doświadczamy świata myśli Tarkina, a nie Vadera. Mimo to ta historia ma kilka miłych odniesień do powieści Tarkin (James Luceno) i nieco rozszerza relacje między dwoma postaciami. Wysiłek Vadera, aby ponownie „poczuć” siebie, ponosząc porażkę, jest zrozumiałą motywacją.

Darth Vader (2017) Annual #2:
W przypadku Technologicznego terroru, gdy Vader zaczyna zdobywać informacje o głównym projekcie Imperium jest trochę inaczej. Jako wielki fan Łotra 1 i związanej z nim historii, czekałem na ten rozdział, zwłaszcza, że znów historia jest w całości zawarta! Vader nie tylko postrzega swoją pozycję jako egzekutora Imperatora jako zagrożoną, ale przypomina mu się również, że podlega gubernatorowi Tarkinowi. Fakt, że Vader jest wciągnięty w spory między Tarkinem i Krennicem, a także prowadzi badania z Galenem Erso (w tym komiksem, którego akcja toczy się równolegle do Katalizatora), wywołało miłe wspomnienia z ery Łotra 1. Koniec komiksu daje Lyrze Erso ważny wgląd w to, że praca jej męża służy wyłącznie złu!

Darth Vader (2015) #1:
Jak wiadomo, ta świadomość żony Galena Erso prowadzi do tego, że ich córka może ukraść plany Gwiazdy Śmierci, a tym samym ostateczna broń Imperium zostaje zniszczona przez Luke'a Skywalkera. Kolejna historia, zatytułowana po prostu Vader, część 1, rozgrywa się zaraz po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci i po pierwszej połowie Skywalker atakuje! Jak dobrze wiadomo, ta historia była częścią antologii Luke'a Skywalkera i została ponownie podjęta przez Vadera w jego raporcie dla Palpatine'a. Imperator obwinia swojego ucznia za nieszczęście i ponownie doświadczamy, jak Vader jest przedstawiany jako niewolnik swojego mistrza. W konsekwencji Vader ukrywa konfrontację ze swoim byłym mistrzem i oznaki, że infiltrator fabryki broni może być kimś więcej niż zwykłym rebeliantem. Następnie prowadzi własne poszukiwania i zatrudnia łowców nagród, aby znaleźć Luke'a.

Darth Vader (2015) #25 – Koda:
W międzyczasie mamy dziesięciostronicowy komiks Koda, w którym Vader staje się nowym, ostatecznym złem dla Ludzi Pustyni na Tatooine. Ten bonusowy komiks ładnie pasuje do poprzedniej historii, ponieważ mamy nawiązanie do Tatooine pod koniec komiksu.

Vader Down #1 oraz Darth Vader (2015) #13:
Chronologicznie poprawnie następna jest historia Vader Down #1-2. Niestety muszę powiedzieć, że ta wycieczka była tą, która najbardziej mnie nudziła. Chodzi o częściowe przedstawienie, a to oznacza, że cała historia urywa się w próżni. Vader ściga Skywalkera, o którym teraz wie, że jest zarówno jego synem, jak i niszczycielem Gwiazdy Śmierci. Potem obaj znajdują się na tej samej planecie, Luke wygląda na nieco zaniepokojonego w oddali, a rebelianci giną jeden po drugim w walce z Vaderem. Ostatecznie nie dowiemy się, czy Vader był w stanie ponownie opuścić planetę, ani czy Luke znalazł ruiny, których szukał. To kolejna historia, która kończy się w środku. Nie pomaga fakt, że uwzględniono dwie części Vader Down.

Darth Vader (2015) Annual #1:
Potem Vader trafia do zbuntowanego świata kopalń. W Wojna na Shu-Torun (prolog) z Darth Vader (2015) Annual #1, Vader ponownie staje w obliczu próby zamachu na króla planety pod presją jego ludu. Chce poświęcić swoją córkę, na co Vader nie chce pozwolić. Bardzo podobał mi się cały prolog historii, który kończy się definitywnie, bez konieczności wchodzenia w zbyt wiele szczegółów. W końcu Vader nazywa Trios królowa i wręcza jej kawałek Alderaanu, co jest dla mnie doskonałą ilustracją potęgi Imperium.

Darth Vader (2015) #24:
W ostatniej historii, wpisującej się bezpośrednio w chronologię, Vader wygrywa z Cylo-V, ale to ostatecznie staje się wątkiem pobocznym. Ponieważ w Końcu gier #5, nacisk kładzie się bardziej na wizje, jakie Vader ma na temat swojej przeszłości i tego, jak ją pokonuje. Z jednej strony okazuje się, że nadal ma wątpliwości, ale w obecnej sytuacji udaje mu się je przezwyciężyć i przejść na ciemną stronę. Ponieważ piąta część arcu Koniec gier składa się prawie wyłącznie z tych wizji i znasz wszystkie postacie i wątpliwości, które się w niej pojawiają, nie odnosisz aż tak dużego wrażenia, że czegoś tutaj brakuje.

Age of Rebellion: Darth Vader #1:
W przedostatniej opowieści zagłębimy się w Lekcję Dartha Vadera! Ten komiks jest wspomnianą już częścią cyklu Age of Rebellion. Ogólnie bardzo podobała mi się ta krótka historia, nawet jeśli naprawdę muszę skrytykować fakt, że na koniec została oklaskiwana i nie została włączona do dotychczas doskonałej chronologii. Zasadniczo Vader otrzymuje kolejną już lekcję od swojego mistrza, która obraca się wokół posłuszeństwa, ale ma sztuczkę polegającą na tym, że nie robi tego na ślepo. W sumie spójna, krótka historia!

Darth Vader (2017) #1 – Nie warto się starać:
Wreszcie, wraz z Nie warto się starać, dostajemy krótką humorystyczną historię do świata wokół Dartha Vadera, która obraca się całkowicie wokół niego i jego droida-myszy, który wykonuje świetną robotę, dopóki nie odważy się z tego cieszyć. Na zakończenie jest to absolutnie doskonałe i moim zdaniem nie trzeba tu brać pod uwagę chronologii!

Dodatki:
Podobnie jak w przypadku podobnej antologii Luke'a Skywalkera, tutaj także otrzymujemy kilka artykułów, tym razem oczywiście o Lordzie Vaderze, które zostały wydrukowane między kolejnymi przygodami komiksowymi. W Legendzie terroru Marco Ricompensa, w skrócie, rzucamy okiem na pierwsze występy tej kultowej postaci w filmach i komiksach. W Człowieku za maską Tricia Barr przygląda się bliżej życiu Dartha Vadera znanego jako Anakin Skywalker, w tym prequelom i Wojnom klonów. Następnie Michael Kogge spogląda wstecz na komiksowe historie o Vaderze od 2015 roku w Sith-Gwieździe. W Samotności Sitha Kogge opowiada o rozmowie z Kieronem Gillenem i wyzwaniach związanych z rysowaniem komiksów Vadera. Bardzo podobały mi się wszystkie cztery artykuły w tej antologii są one częściowo obszerniejsze niż w Luke Skywalker Anthologie. Tekst Tricii Barr obejmuje trzy strony, a zatem jest tej samej długości, co wszystkie trzy artykuły na temat Luke'a Skywalkera.

Więc co myślę o antologii? Jak zwykle, niektóre komiksy i historie przemawiają do czytelnika bardziej niż inne, i tak było z wyborem przedstawionym w antologii. Chociaż historie takie jak prolog do Shu-Torun zaskoczyły mnie, ekscytująco brzmiące historie, takie jak Vader Down, pozostawiły mnie raczej z niedosytem. Mimo to muszę powiedzieć, że antologia Star Wars z Darthem Vaderem przedstawia znacznie bardziej spójny obraz niż antologia o Luke'u Skywalkerze. Chronologia jest utrzymywana na ośmiu historiach i prawie wszystkie przygody dobrze pasują (w zakresie możliwości skróconego przedstawienia) do ogólnego obrazu, który przedstawia Vadera jako nieudanego bohatera i niewolnika ciemnej strony. Dlatego mogę polecić tę antologię tym, którzy są mniej lub bardziej zaznajomieni ze wszystkimi zawartymi w niej komiksami i którzy chcieliby rzucić okiem na przygody Dartha Vadera w ciągu ostatnich czterech lat.

Ogólna ocena: 9/10
Fabuła: 8/10
Rysunki: 9/10
Jakość wydania: 10/10

Dziękuję wydawnictwu Panini Verlags GmbH za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.
Ich danke Panini Verlags GmbH für die freundliche Bereitstellung des Rezensionsexemplars.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Darth Vader Antologia
Tytuł niemiecki: Star Wars. Darth Vader Anthologie
Autor: Charles Soule, Chris Eliopoulos, Chuck Wendig, Greg Pak, Jason Aaron, Kieron Gillen,
Rysunki: Daniele Orlandini, Giuseppe Camuncoli, Leinil Francis Yu, Max Fiumara, Mike Deodato, Ramon F. Bachs, Salvador Larocca
Tłumaczenie: Michael Nagula, Jürgen Zahn
Wydawnictwo: Panini Verlags GmbH
Data premiery: 21 stycznia 2020
Liczba stron: 320
Oprawa: twarda
Cena: 29 / 134,90 PLN (wersja niemiecka)

Gdzie kupić:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!