FILMY I SERIALE

poniedziałek, 11 maja 2020

Uczeń i Mistrz: Ahsoka Tano i Tera Sinube w Wojnach klonów

Gdy podróż Ahsoki Tano w Wojnach klonów dobiegła do końca, my cofniemy się wstecz, by spojrzeć na jedną z jej początkowych przygód. 
Gwiezdne wojny łączą się w narracje w wielu filmach, serialach i innych mediach. Niektóre z najlepszych opowieści Gwiezdnych wojen są samodzielne, co pozwala nam łączyć się z postaciami i sytuacjami bez konieczności towarzyszących im odcinków lub filmów. Odcinek Zaginiony miecz świetlny z drugiego sezonu Wojen klonów jest właśnie takim punktem kulminacyjnym i doskonałym przykładem tych jednoaktowych dramatów, eksplorujących archetypowe relacje między uczniem, Ahsoką Tano i nauczycielem, Terem Sinube.
Chociaż Ahsoka Tano często nie zgadza się ze swoim mistrzem, łatwo przysposobiła sobie wiele nawyków od Anakina Skywalkera. Takie upór się może być zaletą w bitwie, ale młoda padawanka musi uczyć się na poważnych błędach, które nieuchronnie popełni. Cyklicznie zdarza się, że Ahsoka mdleje w podobny sposób jak jej mistrz. Anakin wielokrotnie gubi też miecz świetlny w Ataku klonów bez względu na ciągłe przypominanie przez Obi-Wana Kenobiego, że: Ta broń to twoje życie.

Zdrowym lekarstwem na tę słabość jest często inna perspektywa nowego towarzysza. Ma ona postać Tery Sinube, starszego Jedi, który pełni rolę mentora Ahsoki w tej przygodzie. Cierpliwy, uważny i dowcipnie ekscentryczny cosianin, ma subtelne podejście podobne do mistrza Jedi Yody i Qui-Gon Jinna. Na pierwszy rzut oka skromne doświadczenie Sinube przypominające nieco spojrzenie Sherlocka Holmesa przydaje się Ahsoce w przestępczym świecie, która niechętnie pozwala, by staruszek jej towarzyszył.
Podziemny świat Coruscant jest progiem ku większej podróży Ahsoki i miejscem, do którego powróciła w ostatnim sezonie serialu. Podczas wcześniejszej wyprawy, gdy Ahsoka jest już doświadczona na polu bitwy, odkrywa, że zbuntowane podgrupy stolicy nie dają się łatwo rozróżnić jako przyjaciele i wrogowie. Dla niej to nowy mitologiczny "ciemny las".

Przejmującym akcentem w podziemnym świecie jest obecność chorób i ubóstwa, co jest bardzo prawdopodobną konsekwencją problemów gospodarczych Republiki, które teraz zaostrzyły się w wyniku wojny. Ahsoka walczy z widokiem pozornego cierpienia, co oznacza komplikację dla świata biegnącego równolegle do jej własnego wyostrzania się postrzegania.
Zachęcenie Sinuby by „uspokoiła umysł” jest podobne do rady Qui-Gon Jinn w Mrocznym widmie  i wyraźnie kontrastuje z zachłannością Ahsoki. Starszy Jedi nieustannie przypomina jej, aby zwolniła i powstrzymała swój zapał. - Wartość powolnego poruszania się - mówi - polega na tym, że zawsze można wyraźnie dostrzec drogę do przodu.

Wkrótce jednak tempo przyspiesza. Terreliański Skoczek Jango znany jako Cassie Cryar zapewnia ekscytujący pościg po mieście Coruscant. Nawet po desperackiej pogoni Ahsoki, dyskretne umieszczenie przez Sinube urządzenia śledzącego pozwala im dogonić złoczyńców w zajezdni kolejowej.
W kulminacyjnym momencie Ahsoka udowadnia swoją bezinteresowność, ofiarowując się zamiast zakładników Cryar. Kiedy Skoczek Jango odmawia, Ahsoka waha się, ale wkrótce zdaje sobie sprawę, że mistrz Sinube jest nadal jeden krok do przodu. Przybywa, by odsłonić unikalny miecz świetlny ukryty w chodzącej lasce, a złodziej zostaje aresztowany. Po odzyskaniu broni padawanka może zastanowić się nad tym, co Sinube nazywa „lekcją cierpliwości”.

Miecz świetlny reprezentuje jedynie ciężar wiedzy i siły. Mądrość zapewnia równowagę. - Ta broń to twoje życie -  mówi Ahsoka grupie młodych w zakończeniu odcinka. - To także twoja odpowiedzialność. Nie spuszczaj z niej oczu. - dodaje.

Ta krótka przygoda określa Ahsokę Tano jako coraz bardziej niezależną postać, wyróżniającą się własnym myśleniem i działaniami. Z czasem ten rozwój osobisty komplikuje jej relacje z mistrzem, ale umożliwia jej potwierdzenie własnej tożsamości.
Pożegnalna mądrość Tery Sinube brzmi Przekaż to, czego się nauczyłaś - to rozwiązanie, które pasuje do całej sagi Gwiezdnych wojen (nawiązując do słynnego dialogu mistrza Yody z Powrót Jedi). Przeżyliśmy za  mało przygód z mistrzami Jedi. Ich rzadkość zwiększa ich wartość tylko wtedy, gdy mamy okazję towarzyszyć im jako publiczność.

Źródło: StarWars.com

1 komentarz:

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!