FILMY I SERIALE

sobota, 23 listopada 2019

Wszystko, co jak dotychczas wiemy o The Mandalorian

Imperium upadło. W The Mandalorian, pierwszym aktorskim serialu ze świata Star Wars, który miał swoją premierę 12 listopada na platformie Disney+, śledzimy zmagania samotnego rewolwerowca żyjącego poza jurysdykcją Nowej Republiki. Z trailerów wiemy, że bohaterowie zamieszkują świat w mrocznym rozdziale historii galaktyki, gdzie wyrzutki społeczne ustanawiają własne reguły gry i przeżycia, unikając ingerencji w spory większych frakcji.
- Centralny rząd w galaktyce nie istnieje, więc świat rozpadł się na wzór starych filmów o samurajach i westernów, gdzie rewolwerowcy włóczą się, a zwykli ludzie walczą o swoje własne bezpieczeństwo. - opowiada jeden z twórców serialu, Jon Favreau. W chwili, kiedy wkraczamy w świat serialu, mamy do czynienia z niezbadaną erą. Oto wszystko, co jak dotychczas wiemy o serialu i o momencie w historii galaktyki, o której opowiada.

Historia
Akcja serialu rozgrywa się pięć lat po upadku Imperium, ale przed powstaniem Nowego Porządku, a The Mandalorian jest opowieścią o nowej erze Gwiezdnych wojen, która zostanie opowiedziana właśnie w serialu. Są miejsca gdzie rządzą jeszcze niedobitki Imperium, co widać choćby na przykładzie znajomych pancerzy szturmowców, jednak główna historia jest umiejscowiona daleko od miejsca, w którym zakończyła się dotychczasowa opowieść z konfliktem między Sojuszem Rebeliantów a Imperium Galaktycznym, którego jeden z ostatnich rozdziałów widzieliśmy w Powrocie Jedi. Co znamienne, szturmowcy wyglądają na znacznie bardziej sfatygowanych aniżeli ich bracia z wcześniej imperialnej ery - to znak trudnych czasów, które nastały.

Opowieść zaczyna się w odległych rejonach, gdzieś na galaktycznej granicy z dala od praw ustanawianych przez nowo powstałą Nową Republikę i skupia na rewolwerowcu noszącym niewątpliwie rozpoznawalną zbroję słynnych wojowników z Mandalory.

Postacie
Mandalorianin znajdujący się w samym sercu opowieści, w którego wciela się Pedro Pascal, pozostaje tajemniczy i nieodgadniony. Jego twarz zakrywa hełm z wizjerem w kształcie litery T, a ciało okrywa budząca grozę niezniszczalna zbroja z beskaru. Pascal zdradził, że jego postać jest wzorowana na Bezimiennym Clinta Eastwooda i na niej opierał budowanie charakteru swojego bohatera. Stanowi on fuzję westernowej zuchwałości i samurajskiego bushido, który razem tworzy strzelca mogącego postrzelić szturmowca w szyję nie obróciwszy głowy, czy nawet nie zaprzestając kroku. 

Cara Dune, którą portretuje Gina Carano, to weteranka Galaktycznej Wojny Domowej, która obecnie żyje na uboczu jako wyrzutek i ma problemy z reintegracją w społeczeństwie. Zobaczymy jak okazjonalna wojowniczka i była rebeliancka żołnierka przekształca się w najemnika polegającego wyłącznie na swoich umiejętnościach i doświadczeniu wyniesionym ze służby wojskowej, wykuwając dla siebie nowe życie oraz tożsamość.


Greef Karga, powołany do życia przez aktora Carla Weathersa, to głowa Gildii Łowców Nagród, którego drogi skrzyżowały się z tytułowym Mandalorianinem podczas wymiany wysokopłatnych zleceń.

Jest też kilka innych postaci, które w trailerze pojawiły się tylko na moment: Moff Gideon, którego zagrał Giancarlo Esposito; tajemniczy wysoko postawiony urzędnik, którego można było usłyszeć w złowieszczej narracji o niebezpieczeństwach profesji najemnika, którego zagrał Werner Herzog; oraz Fennec Shand, pozbawiona skrupułów i litości strzelec wyborowa, która w galaktyce dała się poznać jako zabójczyni do wynajęcia działając w wielu syndykatach zbrodni, w którą wcieliła się Ming-Na Wen.

Obcy i droidy
Spod zmarszczonych brwi spogląda Kuiil, Ugnaughta, któremu głos podłożył Nick Nolte. To farmer wilgoci szukający spokoju i ciszy daleko od życia niewolnika, którym prawdopodobnie kiedyś był. W chwili gdy go poznajemy kłusuje na blurrgu, ale nie należy osądzać go po jego wzroście.

Tymczasem, IG-11 to smukły android zabójca, któremu głos podłożył Taika Waititi. Został zaprogramowany by służyć Gildii Łowców Nagród, jako dobrze płatny najemnik, który kodeksu łowców nagród będzie przestrzegał co do litery.

W zwiastunach i innych udostępnionych materiałach, publikowanych przed premierą serialu zaplanowaną na 12 listopada, Favreau obiecał, że zamierza przedstawić całkowicie nowe rasy i gatunki, jak również zaznaczył, że pojawią się także te dobrze znane - kilka zadziornych Trandoshan, Kowakaniańska małpojaszczurka, uciekający w panice Quarren, purpurowoskórzy Twi'lek oraz grupa wędrujących Klatooiniańskich jeźdźców. Wspomnieć też należy o fakcie, że pojawi się także cała kolekcja łupów zamrożonych w karbonicie i gotowych do dostarczenia.

Pojazdy
Każdy dobry łowca nagród potrzebuje niezawodnego i wygodnego środka transportu. Takim z całą pewnością jest Razor's Crest (dosłownie Ostrze Brzytwy), zaufany statek Mandalorianina z najlepszymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi, zaprawiony w bojach, który swoje lata (i przebyte parseki) ma już zdecydowanie za sobą, ale wciąż sprawuje się znakomicie. 

Inne przekwalifikowane i zmodernizowane jednostki, które zobaczymy w serialu, to statki obejmujące specyficzne odmiany myśliwce TIE  z nowymi typami podwozia oraz akcesoriami zależnymi od typu, zrekonstruowaną jednostkę kroczącą AT-ST wykonaną z resztek i pozostałości imperialnej myśli technicznej, które zostały zebrane przez zbieraczy złomu, poskładane i pomalowane świeżymi barwami wojennymi. 

Kulisy
Favreau napisał scenariusz i wyprodukował serial, ściśle współpracując z Davem Filonim, któremu powierzył reżyserię pierwszego odcinka, pełniącego także rolę producenta wykonawczego obok Kathleen Kennedy i Colina Wilsona oraz współpracował z gwiazdorską obsadą reżyserską kolejnych odcinków serii, pośród których znaleźli się Deborah Chow, Rick Famuyiwa, Bryce Dallas Howard i Taika Waititi. Karen Gilchrist została współproducentką wykonawczą, a uznany kompozytor filmowy Ludwig Gӧransson napisał partyturę ścieżki dźwiękowej. 

Zwiastuny


Źródło: starwars.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!