FILMY I SERIALE

niedziela, 27 marca 2022

Star Wars. The Clone Wars: The Official Collector’s Edition - recenzja magazynu

Pod koniec października 2021 roku wydawnictwo Panini opublikowało niemieckojęzyczne tłumaczenie magazynu The Clone Wars: The Official Collector's Edition, który został napisany przez Landry'ego Quinna Walkera i W. Rathbone'a. Jest jednak jedna istotna różnica: wersja niemiecka jest o prawie 44 strony krótsza niż oryginalna, co wynika ze zmian formatowania, ale przede wszystkim z brakujących i skróconych wywiadów zawartych w oryginale. W naszej recenzji dowiecie się, dlaczego to była zła decyzja i dlaczego możesz nie kupować tego magazynu.
Opis dostarczony przez wydawnictwo:
Ten magazyn oferuje kompleksowe spojrzenie na wszystko, co ma do zaoferowania serial Gwiezdne wojny: Wojny klonów: streszczenie każdego odcinka ze wszystkich siedmiu sezonów chwalonego przez krytyków serialu, wprowadzenie głównych bohaterów, grafiki koncepcyjne, kulisy, wywiady z twórcy serii i nie tylko.

Co jest zawarte w magazynie?
Jak sugeruje tytuł, większość numeru poświęcona jest odcinkom i ich krótkiemu opisowi. Te krótkie opisy charakteryzują się przede wszystkim tym, że są naprawdę bardzo krótkie i znacznie lepiej sprawdzają się w publikacjach takich jak przewodnik po odcinkach z 2013 roku. Tutaj story-arci odcinków są podsumowane w jednej sekcji, co nieuchronnie pozwala zaoszczędzić na szczegółach, a odcinki nie są wymienione chronologicznie, ale według emisji. Chronologiczny przegląd odcinków można znaleźć jedynie na końcu broszury, w formie tabelki. Moim zdaniem chronologiczne powtórzenie serii w odniesieniu do odpowiednich odcinków byłoby bardziej efektywne niż kolejne postrzępione, samodzielne podsumowanie poszczególnych odcinków i story-arców.
Na początku magazynu znajdujemy również przegląd najważniejszych postaci, a obok nich małe boxy przedstawiające angielskich aktorów głosowych. W zasadzie nie jest to zaskakujące tłumaczenie, ale złapałem się na tym, że chciałem dowiedzieć się więcej o niemieckich aktorach głosowych. Jeśli ktoś teraz twierdzi, że to za bardzo zmienia oryginał, mogę tylko wskazać, że zmniejszenie magazynu o 44 strony również nie stanowiło problemu.

Dlatego sekcja zakulisowa brzmi o wiele bardziej ekscytująco, ale jest to właściwie prawie żenujące, a także w pewien sposób ujawnia brak koncepcji tego magazynu. Po krótkiej rozmowie z Georgem Lucasem i historii o tym, jak zwerbowano Filoniego (którą już znamy z Disney Gallery), następuje wywiad z Filonim na temat sezonu... piątego. Ten przeskok sprawił, że siedziałem przed magazynem trochę zagubiony. Podczas czytania wywiadu z Georgem Lucasem nadal nie byłem pewien, czy ten wywiad został już skądś przedrukowany, to jestem bardzo pewien co do wywiadu z Filonim, ponieważ on również opowiada tak, jakby sezonów 6 i 7 jeszcze nie było, dlatego wydaje mi się, że wywiad ten już raz był opublikowany gdzieś indziej.
Następnie dwóch reżyserów z innych odcinków opowiada o swojej pracy, którzy zostali sprowadzeni przez George'a, ponieważ chciał, aby mieszanka reżyserów nadała serialowi większą różnorodność. Po tym kończy się sekcja o kulisach i tak naprawdę nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Oczywiście nie mogę ocenić, czy nieskrócone wywiady z oryginału miałyby większą wartość dodaną, ale myślę, że szkoda je skracać.

Niemieckie wydanie:
W porównaniu z angielską edycją w sekcji „Za kulisami” brakuje niektórych wywiadów lub istniejące wywiady zostały mocno skrócone. Ponadto ilustracje, które zostały wydrukowane na całej stronie w oryginale w języku angielskim, zostały albo zmniejszone w wersji niemieckiej, albo całkowicie usunięte z tomu. Tak więc wydanie niemieckie ma prawie 100 stron, a angielskie aż 144.
Brak pomysłu w najczystszej postaci:
Co więc pozostało z przewodnikowi po przebojowym serialu? Streszczenia odcinków nie oferują żadnej wartości dodanej i zostały już w większości (lepiej) zaimplementowane w innych przewodnikach towarzyszących serialowi. Wgląd w odcinki też nie jest przekonujący, ponieważ pola z ciekawostkami na marginesach zawierają ciekawostki tylko w kilku przypadkach (np. wyjaśniono kiedyś, że Twi'lekowie mają lekku i są zniewoleni przez Separatystów na Ryloth, co w rzeczywistości jest w opisie odcinka i nie ma to nic wspólnego z tym, czy mają lekku, czy nie). W dziale „Za kulisami” można słusznie zadać sobie pytanie, czy nie należało wybierać nowych wywiadów lub przynajmniej bardziej odpowiednich starych, aby choć trochę nadać całości ciekawego charakteru. Ostatecznie objętość również została skrócona i zawiera jeszcze mniej wywiadów. Niestety, ten mylący tom towarzyszący trafił na moją półkę i prawdopodobnie rzadko ujrzy światło dzienne. Z tego powodu byłbym znacznie bardziej zadowolony z ponownego wydania przewodnika po odcinkach Star Wars: Wojny klonów, który zostałby rozszerzony o sezony 6 i 7.

Ocena: 4/10
Informacje: 2/10
Ilustracje: 5/10
Jakość wydania: 5/10

Dziękuję wydawnictwu Panini Verlags GmbH za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.
Ich danke Panini Verlags GmbH für die freundliche Bereitstellung des Rezensionsexemplars.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Wojny klonów. Oficjalny przewodnik po przebojowym serialu
Tytuł niemiecki: Star Wars. The Clone Wars: Der offizielle Begleitband zur Erfolgsserie
Tytuł oryginalny: Star Wars. The Clone Wars: The Official Collector’s Edition
Autor: Landry Quinn Walker, W. Rathbone
Tłumaczenie: Alysha Burton
Wydawnictwo: Panini Verlags GmbH
Data premiery: 26 października 2021
Liczba stron: 100
Oprawa: miękka
Cena: 12,99 €

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!