FILMY I SERIALE

wtorek, 25 grudnia 2018

Recenzja: Star Wars. Ostatni Jedi: Słownik ilustrowany - Pablo Hidalgo


Dzisiaj zrecenzuję dla Was niemiecką wersję Słownika ilustrowanego z filmu Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi od wydawnictwa Dorling Kindersley, który w Niemczech, podobnie jak w Polsce, ukazał się 19 grudnia 2017 roku, więc zaledwie kilka dni po wejściu filmu do kin. Oryginalne wydanie The Last Jedi: The Visual Dictionary zostało opublikowane 15 grudnia 2017 roku. Autorem przewodnika jest ceniony przez wszystkich fanów Pablo Hidalgo. Słownik ukazał się ponownie w Polsce wraz z końcem października 2018 roku w ramach Kolekcji trzech przewodników filmowych.
Opis dostarczony przez wydawcę:
Niech Moc będzie z Wami - ten ilustrowany słownik zabierze Was w ekscytujący świat długo oczekiwanej kontynuacji filmu Star Wars: Przebudzenie Mocy. Dołącz do jasnej strony Mocy i zdobądź jedyną ilustrowaną książkę o Gwiezdnych wojnach: Ostatnim Jedi!
Wreszcie epicka saga trwa dalej – zapierające dech w piersiach oryginalne obrazy z filmu i ekscytujące informacje na temat nowego filmu z Gwiezdnych wojen sprawiają, że postacie, sceny i kluczowe sceny ożywają. Obszerne portrety dokładnie przyglądają się wszystkim głównym i pobocznym postaciom, dzięki czemu fani zyskują szczegółowy wgląd w ich kariery, ubrania i wyposażenie. Zanurz się w fascynujące uniwersum Star Wars!

W odróżnieniu od filmu Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie, który do kina trafił rok przed premierą epizodu VIII, w którym Przewodnik ilustrowany zawierał również sekcję Niesamowitych przekrojów, to, podobnie jak w Przebudzenie Mocy: Słownik ilustrowany teraz ponownie mamy osobno wydany Słownik ilustrowany>>> i Niesamowite przekroje>>>. W rzeczywistości schemat jest taki, że w przypadku głównych epizodów z sagi Skywalkerów DK wydaje Słownik ilustrowany i Niesamowite przekroje, podczas gdy w przypadku spin-offów obie są połączone w jedną książkę, czyli Przewodnik ilustrowany.
Nawet z tą ilustrowaną encyklopedią DK nie odstaje od udanego wzorca znanego z poprzednich encyklopedii i dostarcza informacji do wszystkiego, co można zobaczyć w filmie Ostatni Jedi. Każda podwójna strona poświęcona jest innemu tematowi, na przykład Luke’owi Skywalkerowi, Rey lub Canto Bight, i zawiera odpowiednie dane w postaci pól informacyjnych. Obok nich jest mnóstwo kadrów, obrazów z samego filmu, dzięki czemu informacje mogą być szybko przypisane do niektórych scen w filmie.

Przewodnik jest ponownie skierowany do wszystkich fanów i widzów Gwiezdnych wojen: Ostatniego Jedi, który nie jest usatysfakcjonowany informacjami dostarczonymi przez sam film i którzy pragną więcej. Na znanym, wysokim poziomie, który wydawnictwo DK zawsze zawierało w swoich Słownikach ilustrowanych, można znaleźć nieskończone informacje, a nawet rzeczy, które nie zostały zauważone na ekranie lub nawet nie zostały pokazane. Tak więc, w ostatecznej wersji filmu jako mieszkańców wyspy Ahch-To możemy zobaczyć tylko porgi i Opiekunki. Jednak nazwy obu gatunków można znaleźć tylko tutaj, w tej książce, a także to, że Opiekunki mają również swoje męskie odpowiedniki. To pokazuje, że przewodnik dostarcza więcej informacji na temat ich kultury oraz samego filmu.
To, co mnie zainteresowało, gdy tylko pierwszy raz przejrzałem książkę, to postacie w szatach z błyszczącymi oczami na stronach związanych z Naczelnym Wodzem. Przy pierwszych trzech seansach ani razu nie dostrzegłem tych postaci, ponieważ wciąż byłem zachwycony główną historią. Ale po tym, jak dowiedziałem się o ich istnieniu, to przy czwartym razie w kinie mogłem zwrócić uwagę na sceny z Supremacy i zauważyć tych bohaterów!

Inne rzeczy, które książka pokazuje i wyjaśnia, to oznaczenia na bombach z bombowców Ruchu Oporu. Zauważyłem więc typową "bombę z twarzą" po raz pierwszy w kinie, ale także wiadomości dla Snoke’a itp. To zabawna anegdota.
Ale w książce są też informacje, które mniej mi się podobały - ale to nie ma nic wspólnego z oceną samego przewodnika. Pierwszą rzeczą, która mnie zaniepokoiła, był wybór lokalizacji planety Cantonica z miastem Canto Bight. Tak więc umiejscowiona jest ona po przeciwnej stronie galaktyki, daleko od D’Qar i Crait. Po zakończeniu tej podróży w filmie w ciągu pół dnia tam i z powrotem, wliczając w to uwięzienie i ucieczkę, miałem nadzieję, że Cantonica, D’Qar i Crait, podobnie jak Geonosis, Tatooine i Naboo w epizodzie II: Atak klonów, będzie praktycznie obok siebie. Ale tak nie jest i niestety jest to oficjalne.
Polskie vs niemieckie wydanie:
Dzięki uprzejmości niemieckiego oddziału Dorling Kindersley mogę Wam przedstawić różnice między polskim, a niemieckim wydaniem. Polskie 80 stron jest cieńsze niż 80 stron niemieckie. Jakość papieru w niemieckim wydaniu jest znacznie lepsza niż w polskim – papier jest grubszy i nie ma brzydkiego zapachu. W niemieckim wydaniu czarne tło na okładce jest matowe, a elementy graficzne takie jak Rey, kompas Luke’a, porg, X-wing czy gwardzista Snoke’a błyszczą się, podobnie jak czerwony napis Star Wars. Po otwarciu książki można zobaczyć zdjęcia Rey na Ahch-To (początek) oraz gwardzistów Snoke’a (koniec). W polskim wydaniu tego brakuj, są tylko białe kartki.
Nie mogę przyznać książce Ostatni Jedi: Słownik ilustrowany od wydawnictwa Dorling Kindersley oceny innej niż maksymalna 10. Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o najnowszym epizodzie sagi Gwiezdne wojny, zawartość informacji jest bardzo duża. Bo kto wiedział, że Opiekunki też mają mężczyzn i, jeśli przychodzą na brzeg raz w miesiącu, lubią świętować?

Ogólna ocena: 10/10
Informacje: 10/10
Grafiki: 10/10
Jakość wydania: 10/10

Dziękuję wydawnictwom Dorling Kindersley Verlag GmbH i Egmont za dostarczenie egzemplarzy recenzenckich.
Ein herzliches Dankeschön an Dorling Kindersley Verlag GmbH,
die ein Rezensionsexemplare zur Verfügung gestellt haben.

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Die letzten Jedi: Die illustrierte Enzyklopädie
Tytuł polski: Star Wars: Ostatni Jedi: Słownik ilustrowany
Tytuł oryginalny: Star Wars. The Last Jedi: The Visual Dictionary
Autor: Pablo Hidalgo
Tłumaczenie: Marc Winter, Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Dorling Kindersley Verlag, Egmont Polska
Data premiery: 19 grudnia 2017
Liczba stron: 80
Oprawa: twarda
Cena: 16,95€ / 73,70 PLN (wersja niemiecka) / 84,80 PLN (wersja angielska) / 39,99 PLN (wersja polska)

Gdzie kupić:
BOOKCITY (wersja niemiecka)
BOOKCITY (wersja angielska)
EGMONT (wersja polska)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!