Star Wars: Kurs na Rebelię autorstwa Beth Revis to jedna ze starszych pozycji w uniwersum Gwiezdnych wojen, która dopiero ukazała się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Olesiejuk 23 kwietnia. Książka ta stanowi obowiązkową lekturę dla fanów filmu Łotr 1 i serialu Andor, ponieważ skupia się na młodości jednej z głównych postaci filmu – Jyn Erso. Revis zabiera czytelnika w podróż pełną emocji, politycznych intryg i pierwszych kroków Jyn na ścieżce, która zaprowadzi ją prosto w szeregi Rebelii. Jak wypada ta historia na tle innych powieści z uniwersum? Czy udało się uchwycić ducha młodej bohaterki? Czas to sprawdzić.
Poniższy opis pochodzi od wydawnictwa Olesiejuk:
Powieść z listy bestsellerów „New York Timesa”, która ukazuje burzliwą i pełną rozczarowań młodość jednej z najważniejszych bohaterek w świecie Gwiezdnych Wojen.Kiedy Jyn Erso ma osiem lat, ginie jej matka. Traci również ojca, zabranego przez Imperium. Mała Jyn nie zostaje jednak sama. Saw Gerrera, człowiek gotów uczynić wszystko w walce z tyranią, opiekuje się nią jak własną córką i daje dziewczynce nie tylko dom, ale także zapewnia umiejętności, których będzie potrzebować, by stawić czoła Imperium.Jyn oddaje się sprawie – i wykazuje się wielką lojalnością wobec opiekuna. Walka u boku Sawa, wśród jego partyzantów, wiąże się jednak z wieloma niebezpieczeństwami. Dziewczyna zada sobie także pytanie, do czego potrafi się posunąć dla swojego opiekuna. Kiedy spotyka ją niewyobrażalna zdrada, która niszczy jej świat, Jyn musi samodzielnie stanąć na nogi i zastanowić się, w co naprawdę wierzy… i komu naprawdę może zaufać.
Na początku: oprócz filmu Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje, spin-off Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie jest obecnie jednym z moich ulubionych filmów z uniwersum. Ale film zawdzięcza sobie ten status nie za przedstawienie postaci, ale za świetne sceny akcji i przepiękne lokacje.
Fabuła książki obejmuje okres od momentu odnalezienia 8-letniej Jyn na Lah’mu przez Saw Gerrerę, które zostało ukazane w prologu Łotra 1, aż do odbicia 21-letniej Jyn z imperialnego więzienia na Wobani i przesłuchaniu w rebelianckiej bazie na Yavinie 4. Powieść ma zatem za zadanie wyjaśnić, w jaki sposób z córki Galena Erso narodziła się wojowniczka rebeliantów.
A moim zdaniem Beth Revis radzi sobie z tym bardzo dobrze. Książkę można podzielić na dwie części: pierwsza opowiada o tym, jak Jyn jest wychowywana i trenowana przez Saw Gerrerę, a kończy się rozdzieleniem tych dwóch; w końcu, w Łotrze 1, dowiadujemy się, że Jyn i Saw od lat nie mieli kontaktu. To i pochodzenie obrażeń Sawa, jakie znamy z filmu, znajdujemy tutaj.
W drugiej połowie książki dużo więcej miejsca poświęca się emocjonalnemu rozwojowi postaci Jyn. To zdecydowanie było tym, na czym skupiła się autorka w drugiej części i w moich oczach, to także ta część książki, która spowodowała, że powieść bardzo mi się podobała. W Łotrze 1 Jyn niechętnie popiera Rebelię, dopóki na końcu nie zostanie bohaterką Sojuszu Rebeliantów, dzięki kradzieży planów Gwiazdy Śmierci. I właśnie tę okoliczność wykorzystuje autorka do wyjaśnienia w swojej książce zmiany wewnątrz postaci, co nie jest możliwe w filmie.
Autorka nie posuwa się do tego, aby zakończyć fabułę swojej książki w momencie, w którym K-2S0 i rebelianccy żołnierze atakują transport więźniów na Wobani i uwalniają Jyn, ale kontynuuje fabułę aż do momentu, w którym Jyn stoi przed Mon Mothmą w centrum dowodzenia rebeliantów na Yavinie 4. Na początku pomyślałem sobie jeszcze: „Dobrze, dlaczego Revis to zrobiła?”, Ale z perspektywy czasu jest to absolutnie logiczne, Beth Revis miała okazję w pełni się rozwinąć i doprowadzić do końca napięcie emocjonalne w Jyn zbudowane na ponad 300 stronach wcześniej. I muszę powiedzieć, że zadziałało to idealnie. Przy kolejnych seansach Łotra 1 można spojrzeć na Jyn Erso z zupełnie innej perspektywy.
Szczególnie podobała mi się interpretacja galaktycznego konfliktu między Imperium a rebeliantami i zmieniona perspektywa wszystkich konfliktów między obiema stronami. Zostało to już osiągnięte przez Claudię Gray w Utraconych gwiazdach i Christie Golden w powieści Battlefront II: Oddział Inferno, która zawiera między innymi zniszczenie Gwiazdy Śmierci nad Yavinem 4 przez Luke'a Skywalkera z perspektywy Imperium. Ale Beth Revis pokazuje jeszcze inną perspektywę, mianowicie tych, którzy nie są kompletnie zaangażowani w konflikt galaktyczny.
Zgodnie z tradycją w nowym kanonie Gwiezdnych wojen, dzięki Lucasfilm Story Group, Rebel Rising jest ściśle powiązana z innymi dziełami kanonu. Przede wszystkim oczywiście z Łotrem 1. Gwiezdnymi wojnami - historiami i serialem animowanym Wojny klonów. Ale także postać Staven z tej książki, która wspominana jest w powieści Battlefront II: Oddział Inferno Christie Golden.
Podobało mi się również podejście polegające na nadaniu głębi jednemu światu, w którym uwydatnia się jego flora i fauna. Tak więc na planecie Skuhl, gdzie Jyn przebywa przez jakiś czas w drugiej połowie powieści, spotykamy podobnego do myszy Bulbasa, żyjącego w symbiozie z pewnym gatunkiem roślin.
Książka Kurs na Rebelię pióra Beth Revis, naprawdę mi się podobała. Jak sugeruje oryginalny tytuł, Rebel Rising, powieść skupia się całkowicie na emocjonalnym rozwoju postaci, więc sekwencje akcji są raczej rzadkością, a wewnętrzne monologi normą. Powieść dostarcza również nowych informacji i, podobnie jak Katalizator, jest kolejnym wprowadzeniem do Łotra 1.
Dziękuję wydawnictwu Olesiejuk za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.
Szczegóły wydania:
Tytuł: Star Wars: Kurs na Rebelię
Tytuł oryginalny: Star Wars: Rebel Rising
Autor: Beth Revis
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
Wydawnictwo: Olesiejuk
Data premiery: 23 kwietnia 2025
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 44,99 PLN