FILMY I SERIALE

piątek, 25 kwietnia 2025

📚 Star Wars: Kurs na Rebelię | recenzja powieści autorstwa Beth Revis

Star Wars: Kurs na Rebelię autorstwa Beth Revis to jedna ze starszych pozycji w uniwersum Gwiezdnych wojen, która dopiero ukazała się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Olesiejuk 23 kwietnia. Książka ta stanowi obowiązkową lekturę dla fanów filmu Łotr 1 i serialu Andor, ponieważ skupia się na młodości jednej z głównych postaci filmu – Jyn Erso. Revis zabiera czytelnika w podróż pełną emocji, politycznych intryg i pierwszych kroków Jyn na ścieżce, która zaprowadzi ją prosto w szeregi Rebelii. Jak wypada ta historia na tle innych powieści z uniwersum? Czy udało się uchwycić ducha młodej bohaterki? Czas to sprawdzić.
Poniższy opis pochodzi od wydawnictwa Olesiejuk:
Powieść z listy bestsellerów „New York Timesa”, która ukazuje burzliwą i pełną rozczarowań młodość jednej z najważniejszych bohaterek w świecie Gwiezdnych Wojen.

Kiedy Jyn Erso ma osiem lat, ginie jej matka. Traci również ojca, zabranego przez Imperium. Mała Jyn nie zostaje jednak sama. Saw Gerrera, człowiek gotów uczynić wszystko w walce z tyranią, opiekuje się nią jak własną córką i daje dziewczynce nie tylko dom, ale także zapewnia umiejętności, których będzie potrzebować, by stawić czoła Imperium.

Jyn oddaje się sprawie – i wykazuje się wielką lojalnością wobec opiekuna. Walka u boku Sawa, wśród jego partyzantów, wiąże się jednak z wieloma niebezpieczeństwami. Dziewczyna zada sobie także pytanie, do czego potrafi się posunąć dla swojego opiekuna. Kiedy spotyka ją niewyobrażalna zdrada, która niszczy jej świat, Jyn musi samodzielnie stanąć na nogi i zastanowić się, w co naprawdę wierzy… i komu naprawdę może zaufać.
Na początku: oprócz filmu Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje, spin-off Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie jest obecnie jednym z moich ulubionych filmów z uniwersum. Ale film zawdzięcza sobie ten status nie za przedstawienie postaci, ale za świetne sceny akcji i przepiękne lokacje.


Fabuła książki obejmuje okres od momentu odnalezienia 8-letniej Jyn na Lah’mu przez Saw Gerrerę, które zostało ukazane w prologu Łotra 1, aż do odbicia 21-letniej Jyn z imperialnego więzienia na Wobani i przesłuchaniu w rebelianckiej bazie na Yavinie 4. Powieść ma zatem za zadanie wyjaśnić, w jaki sposób z córki Galena Erso narodziła się wojowniczka rebeliantów.

A moim zdaniem Beth Revis radzi sobie z tym bardzo dobrze. Książkę można podzielić na dwie części: pierwsza opowiada o tym, jak Jyn jest wychowywana i trenowana przez Saw Gerrerę, a kończy się rozdzieleniem tych dwóch; w końcu, w Łotrze 1, dowiadujemy się, że Jyn i Saw od lat nie mieli kontaktu. To i pochodzenie obrażeń Sawa, jakie znamy z filmu, znajdujemy tutaj.

W drugiej połowie książki dużo więcej miejsca poświęca się emocjonalnemu rozwojowi postaci Jyn. To zdecydowanie było tym, na czym skupiła się autorka w drugiej części i w moich oczach, to także ta część książki, która spowodowała, że powieść bardzo mi się podobała. W Łotrze 1 Jyn niechętnie popiera Rebelię, dopóki na końcu nie zostanie bohaterką Sojuszu Rebeliantów, dzięki kradzieży planów Gwiazdy Śmierci. I właśnie tę okoliczność wykorzystuje autorka do wyjaśnienia w swojej książce zmiany wewnątrz postaci, co nie jest możliwe w filmie.

Autorka nie posuwa się do tego, aby zakończyć fabułę swojej książki w momencie, w którym K-2S0 i rebelianccy żołnierze atakują transport więźniów na Wobani i uwalniają Jyn, ale kontynuuje fabułę aż do momentu, w którym Jyn stoi przed Mon Mothmą w centrum dowodzenia rebeliantów na Yavinie 4. Na początku pomyślałem sobie jeszcze: „Dobrze, dlaczego Revis to zrobiła?”, Ale z perspektywy czasu jest to absolutnie logiczne, Beth Revis miała okazję w pełni się rozwinąć i doprowadzić do końca napięcie emocjonalne w Jyn zbudowane na ponad 300 stronach wcześniej. I muszę powiedzieć, że zadziałało to idealnie. Przy kolejnych seansach Łotra 1 można spojrzeć na Jyn Erso z zupełnie innej perspektywy.

Szczególnie podobała mi się interpretacja galaktycznego konfliktu między Imperium a rebeliantami i zmieniona perspektywa wszystkich konfliktów między obiema stronami. Zostało to już osiągnięte przez Claudię Gray w Utraconych gwiazdach i Christie Golden w powieści Battlefront II: Oddział Inferno, która zawiera między innymi zniszczenie Gwiazdy Śmierci nad Yavinem 4 przez Luke'a Skywalkera z perspektywy Imperium. Ale Beth Revis pokazuje jeszcze inną perspektywę, mianowicie tych, którzy nie są kompletnie zaangażowani w konflikt galaktyczny.

Zgodnie z tradycją w nowym kanonie Gwiezdnych wojen, dzięki Lucasfilm Story GroupRebel Rising jest ściśle powiązana z innymi dziełami kanonu. Przede wszystkim oczywiście z Łotrem 1. Gwiezdnymi wojnami - historiami i serialem animowanym Wojny klonów. Ale także postać Staven z tej książki, która wspominana jest w powieści Battlefront II: Oddział Inferno Christie Golden.

Podobało mi się również podejście polegające na nadaniu głębi jednemu światu, w którym uwydatnia się jego flora i fauna. Tak więc na planecie Skuhl, gdzie Jyn przebywa przez jakiś czas w drugiej połowie powieści, spotykamy podobnego do myszy Bulbasa, żyjącego w symbiozie z pewnym gatunkiem roślin.

Książka Kurs na Rebelię pióra Beth Revis, naprawdę mi się podobała. Jak sugeruje oryginalny tytuł, Rebel Rising, powieść skupia się całkowicie na emocjonalnym rozwoju postaci, więc sekwencje akcji są raczej rzadkością, a wewnętrzne monologi normą. Powieść dostarcza również nowych informacji i, podobnie jak Katalizator, jest kolejnym wprowadzeniem do Łotra 1

Dziękuję wydawnictwu Olesiejuk za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Szczegóły wydania:
Tytuł: Star Wars: Kurs na Rebelię
Tytuł oryginalny: Star Wars: Rebel Rising
Autor: Beth Revis
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
Wydawnictwo: Olesiejuk
Data premiery: 23 kwietnia 2025
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 44,99 PLN

poniedziałek, 21 kwietnia 2025

💬 Hello there! 20 kultowych cytatów z „Zemsty Sithów” z okazji 20-lecia filmu!

Świętuj 20. rocznicę premiery filmu Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithów z kolekcją dwudziestu niezapomnianych i często cytowanych kwestii z tego kultowego filmu.
Czy jakikolwiek film z uniwersum Star Wars ma więcej tak znanych cytatów niż Zemsta Sithów? Ten epizod pełen jest największych momentów galaktyki i spektakularnych scen akcji – nic dziwnego, że znajdziemy tu również jedne z najbardziej rozpoznawalnych kwestii w całej sadze. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś naśladować Obi-Wana Kenobiego, rzucając Hello there, albo pytałeś kogoś, czy słyszał tragedię Dartha Plagueisa Mądrego – to znaczy, że część tych cytatów jest już stałym elementem Twojego słownika.

Zanurzmy się zatem w 20 niezapomnianych cytatów, by uczcić 20 lat od premiery Zemsty Sithów!
1. No to zaczynamy zabawę. – Anakin Skywalker
Od kosmicznej bitwy nad Coruscant po ekscytujące wydarzenia na scenie Star Wars Celebration LIVE! – ten cytat doskonale oddaje ducha nadchodzącej przygody. To także moment, który ukazuje pewność siebie Anakina i jego przemianę od początku wojen klonów.

2. Lordowie Sithów to nasza specjalność. – Obi-Wan Kenobi
Czyżby, Obi-Wanie? Bo zdaje się, że nie wiesz, z kim właśnie rozmawiasz! Chociaż, trzeba przyznać, że Obi-Wan i Anakin mają już doświadczenie w starciach z hrabią Dooku.
3. Czekałem na to długo. – Hrabia Dooku
Uśmiech Dooku mówi wszystko, gdy widzi, jak Obi-Wan i Anakin jednocześnie zapalają miecze świetlne. My też nie mogliśmy się doczekać tego pojedynku.

4. Zrób to. – Kanclerz Palpatine
W tej krótkiej komendzie przez maskę uprzejmego kanclerza przebija się mroczny Darth Sidious. Palpatine to mistrz perswazji – aż chce się dokończyć zadanie, które odkładaliśmy od tygodni.
5. Wasze miecze świetlne będą cennym dodatkiem do mojej kolekcji. – Generał Grievous
Grievous od razu stał się jedną z ikon złoczyńców Star Wars. Jego kolekcja mieczy świetlnych to legenda – i wciąż zastanawiamy się, do kogo należą wszystkie te egzemplarze.

6. Kolejne szczęśliwe lądowanie. – Obi-Wan Kenobi
Mistrz Zen wśród Jedi – nawet kiedy ich statek rozlatuje się w powietrzu, Obi-Wan nie traci zimnej krwi. I jeszcze ten zawadiacki uśmiech, gdy poprawia włosy!
7. Jesteś mi coś winien, i nie za ratowanie skóry po raz dziesiąty.
Dziewiąty. Ta przygoda na Cato Neimoidii się nie liczy. – Anakin i Obi-Wan
Krótki dialog, a tyle historii! Na szczęście późniejsze produkcje, jak Wojny klonów czy książka Star Wars: Bracia, rozwijają te wątki.

8. Szkol się w sztuce odpuszczania tego, czego boisz się utracić. – Yoda
Yoda ostrzega Anakina przed pułapką przywiązania. Niestety, jak się okazuje – to ostrzeżenie jest prorocze.
9. Jesteś członkiem Rady, ale nie przyznajemy ci tytułu Mistrza. – Mace Windu
Palpatine dokładnie wie, co robi, kiedy proponuje Anakina jako swojego reprezentanta. To początek jego planu rozbijania lojalności młodego Jedi wobec Zakonu.

10. Zastanawiałeś się kiedyś, czy przypadkiem nie jesteśmy po złej stronie? – Padmé Amidala
Padmé wyczuwa zmieniający się klimat w Republice. Jako jedna z nielicznych dostrzega rosnącą władzę Palpatine’a i jej skutki.
11. Czy słyszałeś kiedyś tragedię Dartha Plagueisa Mądrego? – Kanclerz Palpatine
To nie jest opowieść, którą Jedi by ci opowiedzieli…

12. Ciemna strona Mocy to ścieżka do wielu zdolności, które niektórzy uważają za nienaturalne. – Palpatine
Palpatine po mistrzowsku manipuluje lękami Anakina, sugerując, że tylko ciemna strona może ocalić Padmé.
13. Hello there. (Witajcie.)
General Kenobi! Odważny jesteś. – Obi-Wan i Grievous
Kiedy Obi-Wan przejmuje kontrolę nad sytuacją – wchodzi z urokiem i pewnością siebie. Ten dialog to klasyka.

14. Takie niecywilizowane. – Obi-Wan Kenobi
Po dramatycznej walce z Grievousem Obi-Wan kończy pojedynek jego własnym blasterem – i natychmiast go komentuje z typową dla siebie klasą.
15. To ja jestem Senatem! – Kanclerz Palpatine
Palpatine wreszcie odsłania swoją prawdziwą twarz. Jest gotowy – i ma wszystko pod kontrolą.

16. Czas już nadszedł. Wykonać Rozkaz 66. – Darth Sidious
Jeden komunikat – i galaktyka już nigdy nie będzie taka sama. Rozpoczyna się czystka Jedi.
17. I tak właśnie umiera wolność. Wśród burzy oklasków… – Padmé Amidala
Najbardziej przejmująca linia dialogowa w filmie. Padmé komentuje koniec Republiki.

18. To koniec, Anakinie. Mam lepszą pozycję. – Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan próbuje jeszcze przemówić do rozsądku Anakina… ale jego duma nie pozwala mu się wycofać. Obi-Wan miał rację – miał przewagę.
19. Nienawidzę cię!
Byłeś moim bratem, Anakinie. Kochałem cię. – Darth Vader i Obi-Wan Kenobi
Złamane serce Obi-Wana i całkowite upadek Anakina. Emocje sięgają zenitu.

20. Gdzie jest Padmé? Czy jest bezpieczna? Czy wszystko z nią w porządku? – Darth Vader
Nawet jako Vader, Anakin myśli o Padmé. Gdy Palpatine kłamie, że ją zabił – resztki Anakina giną. Pozostaje tylko Vader.

Wyróżnienie honorowe:
Nieeeeeeeee! – Darth Vader

Jakie cytaty są Waszymi ulubionymi? Dajcie znać w komentarzach. 👇🏼👇🏼

Obejrzyj Gwiezdne wojny: Zemsta Sithów na Disney+ oraz w Multikinie, Cinema City oraz Heliosie od 21 do 27 kwietnia 2025 roku! Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>. Udanego seansu! ❤️

niedziela, 20 kwietnia 2025

📚 Star Wars: Wielka Republika: Kataklizm | recenzja powieści autorstwa Lydii Kang

Uniwersum Gwiezdnych wojen nieustannie się rozwija, a era Wielkiej Republiki dostarcza nam nowych, ekscytujących historii, wypełniających luki w galaktycznej chronologii. Powieść Star Wars. Wielka Republika: Kataklizm autorstwa Lydii Kang to długo wyczekiwana kontynuacja wydarzeń z Konwergencji, w której napięcia między planetami Eiram i E’ronoh sięgnęły zenitu. Książka, w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, skupia się nie tylko na walce Jedi z Ścieżką Otwartej Dłoni, ale także na skomplikowanych relacjach międzyludzkich i filozoficznych aspektach konfliktu.

Czy Kataklizm spełnia oczekiwania czytelników? Czy Lydia Kang udźwignęła ciężar tego ważnego etapu w cyklu? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Opis dostarczony przez wydawnictwo:
PO EKSCYTUJĄCYCH WYDARZENIACH PRZEDSTAWIONYCH W POWIEŚCI WIELKA REPUBLIKA. KONWERGENCJA JEDI MOBILIZUJĄ SIŁY, ABY ZMIERZYĆ SIĘ ZE ŚCIEŻKĄ OTWARTEJ DŁONI I ZAKOŃCZYĆ WIECZNĄ WOJNĘ – RAZ NA ZAWSZE.

Po pięciu latach konfliktu planety Eiram i E’ronoh wreszcie mają szansę na zawarcie prawdziwego pokoju. Kiedy jednak rozchodzi się wieść o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się podczas podpisywania traktatu na Jedzie, przemoc na oblężonych światach wybucha na nowo. Współpracując z Jedi, dziedzice królewskich rodów obu planet – Phan-tu Zenn i Xiri A’lbaran – odkrywają dowody na to, że rozłam został zaaranżowany przez siły zewnętrzne, a wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, iż stoi za nim tajemnicza Ścieżka Otwartej Dłoni, którą Jedi podejrzewają również o doprowadzenie do klęski na Jedzie.

Kiedy liczy się każda chwila, a odpowiedzi wciąż brak, Jedi muszą pomóc w stłumieniu rozgorzałych na nowo zamieszek na Eiramie i E’ronoh oraz zinfiltrować szeregi Ścieżki. Do tej misji zostaje także oddelegowana Gella Nattai, która zwraca się do jedynej osoby, zdolnej w jej mniemaniu rozwikłać tę zagadkę… ale i jednocześnie ostatniej, jakiej chciałaby zaufać: Axela Greylarka. Syn pani kanclerz, osadzony w więzieniu za swoje przestępstwa, zawsze starał się uwolnić od ciężaru rodowego nazwiska. Czy pojedna się z Jedi i pomoże jej w dążeniu do sprawiedliwości i pokoju, czy też skuszą go obietnice prawdziwej wolności, którymi mami go Ścieżka?

Gdy wszystkie tropy prowadzą na Dalnę, Gella i jej sojusznicy przygotowują się do walki z wrogiem niepodobnym do żadnego, z jakim kiedykolwiek przyszło im się zmierzyć. Aby przetrwać, będą musieli zaufać Mocy – i sobie nawzajem.
Fabuła – gdy pokój staje się iluzją
Akcja powieści rozpoczyna się niedługo po dramatycznych wydarzeniach z Bitwy o Jedhę, która zamiast przynieść stabilizację, wywołała jeszcze większy chaos. Wydawać by się mogło, że po pięciu latach wojny Eiram i E’ronoh w końcu odnalazły drogę do pokoju. Jednak rzeczywistość okazuje się brutalna – napięcia ponownie eskalują, a za narastającą przemocą stoi Ścieżka Otwartej Dłoni, tajemnicza organizacja, której ideologia i metody działania stanowią ogromne zagrożenie dla stabilności galaktyki.

Główne wątki fabularne koncentrują się na próbach Jedi, by powstrzymać dalszy rozlew krwi. Gella Nattai, młoda i zdeterminowana Jedi, zostaje wysłana z misją rozpracowania struktur Ścieżki i odkrycia prawdy o jej przywódczyni. Do pomocy zmuszona jest przyjąć Axela Greylarka, syna kanclerz, który stał się symbolem upadku i zdrady. Jego skomplikowana osobowość i wątpliwa lojalność stanowią jeden z najciekawszych aspektów książki.

Tymczasem coraz więcej tropów prowadzi bohaterów na Dalnę – planetę, na której niegdyś kwitło wpływy Ścieżki. Jedi, po raz kolejny, muszą zmierzyć się z przeciwnikiem, którego metody działania są niekonwencjonalne i trudne do przewidzenia. Lydia Kang doskonale oddaje rosnące napięcie i poczucie nieuchronnej katastrofy, co sprawia, że fabuła wciąga od pierwszych stron.


Bohaterowie – między odkupieniem a zwątpieniem
Jednym z największych atutów Kataklizmu jest rozwój postaci. Autorka skupiła się nie tylko na pogłębianiu ich charakterów, ale także na ukazaniu ich wewnętrznych konfliktów i motywacji.

Gella Nattai – młoda Jedi, której poczucie obowiązku i sprawiedliwości zostaje wystawione na próbę. Jej relacja z Axelem Greylarkiem jest pełna napięcia, nieufności i skrywanych emocji. To ona staje się swoistym głosem rozsądku, ale jednocześnie sama zmaga się z wieloma wątpliwościami.

Axel Greylark – postać niezwykle złożona i intrygująca. To właśnie jego historia budzi największe emocje. Skazany za swoje czyny, próbuje odnaleźć własne miejsce w galaktyce. Jego relacja z matką, kanclerz Orleną Greylark, dodaje dodatkowego dramatyzmu. Czy Axel znajdzie drogę do odkupienia, czy ponownie ulegnie wpływom mrocznych sił?

Phan-tu Zenn i Xiri A’lbaran – młodzi władcy Eiramu i E’ronohu, którzy mimo politycznej odpowiedzialności nadal są tylko ludźmi, targanymi wątpliwościami i emocjami. Ich miłość zostaje wystawiona na próbę, a jednocześnie muszą stawić czoła niebezpieczeństwu.

Creighton Sun – doświadczony Jedi, który staje się mentorem dla młodszych pokoleń. Jego decyzje mają ogromny wpływ na przebieg wydarzeń, a jego rola w książce jest kluczowa.

Lydia Kang świetnie balansuje między akcją a introspekcją bohaterów, dzięki czemu nie są oni jedynie pionkami w wielkiej galaktycznej grze, ale pełnokrwistymi postaciami z własnymi lękami, marzeniami i motywacjami.

Styl i tempo narracji
Lydia Kang zadebiutowała w uniwersum Gwiezdnych wojen, ale jej styl narracji idealnie wpasowuje się w klimat epickiej sagi. Powieść jest dynamiczna, pełna zwrotów akcji i intensywnych emocji. Opisy bitew są niezwykle szczegółowe, ale nie przytłaczają nadmiarem detali, a momenty refleksji pozwalają czytelnikowi lepiej zrozumieć bohaterów.

Autorka świetnie oddaje zarówno rozmach galaktycznego konfliktu, jak i bardziej intymne aspekty historii. Nie boi się poruszać trudnych tematów, takich jak dążenie do władzy, zdrada, poświęcenie czy cena pokoju. Dzięki temu Kataklizm nie jest jedynie książką o walce między Jedi a ich przeciwnikami, ale również głęboką analizą konsekwencji podejmowanych decyzji.

Tematyka – więcej niż tylko walka z ciemnością
Książka porusza wiele istotnych kwestii, które wykraczają poza klasyczne motywy Gwiezdnych wojen:
Cena pokoju – czy można naprawdę zakończyć wojnę, jeśli konflikt tkwi głęboko w mentalności ludzi?
Przeznaczenie a wolna wola – czy Axel Greylark jest skazany na porażkę, czy może zmienić swoje przeznaczenie?
Rola Jedi w galaktyce – czy Zakon Jedi nadal pełni funkcję strażników pokoju, czy stał się narzędziem politycznym?
To wszystko sprawia, że Kataklizm to coś więcej niż typowa powieść akcji – to historia z przesłaniem, która zmusza do refleksji.

Podsumowanie – czy warto sięgnąć po Kataklizm?
Star Wars. Wielka Republika: Kataklizm to bez wątpienia jedna z najlepszych powieści ery Wielkiej Republiki. Lydia Kang udowodniła, że doskonale rozumie świat Gwiezdnych wojen, dostarczając nam zarówno emocjonującej akcji, jak i głębokiej analizy bohaterów.

Jeśli jesteś fanem Wielkiej Republiki, to Kataklizm jest lekturą obowiązkową. To książka, która nie tylko zamyka pewne wątki, ale również otwiera nowe drzwi dla przyszłych opowieści. Galaktyka wciąż skrywa wiele tajemnic – pytanie brzmi: co czeka ją dalej? 🚀✨

Dziękuję wydawnictwu Olesiejuk za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Szczegóły wydania:
Tytuł: Star Wars: Wielka Republika: Kataklizm
Tytuł oryginalny: Star Wars: The High Republic: Cataclysm
Autor: Lydia Kang
Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza
Wydawnictwo: Olesiejuk
Data premiery: 28 sierpnia 2024
Liczba stron: 496
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 49,99 PLN

sobota, 19 kwietnia 2025

📚 Star Wars: Wielka Republika: Oko ciemności | zapowiedź nowej książki

Wielki powrót do mrocznego serca galaktyki – 
Star Wars. Wielka Republika: Oko ciemności już 28 maja!

Nowy rozdział sagi Wielkiej Republiki nadchodzi! Już 28 maja 2025 roku nakładem wydawnictwa Olesiejuk ukaże się długo wyczekiwana powieść Star Wars. Wielka Republika: Oko ciemności autorstwa George’a Manna. To pełna napięcia i dramatyzmu opowieść rozgrywająca się rok po wydarzeniach z Gasnącej Gwiazdy, gdy galaktyka pogrążona w chaosie staje się polem bezlitosnej walki o przetrwanie, wolność i przyszłość Zakonu Jedi.

Marchion Ro i jego armia Nihilów odgrodzili Zewnętrzne Rubieże nieprzeniknioną barierą zwaną Murem Burzy. Wewnątrz niej uwięzieni są Jedi – w tym Avar Kriss – którzy desperacko próbują ochronić bezbronnych przed przemocą i terrorem. Tymczasem Elzar Mann, Bell Zettifar i inni, wspólnie z siłami Republiki, poszukują sposobu na przełamanie izolacji… nie zdając sobie sprawy, że po drugiej stronie czeka coś znacznie bardziej przerażającego niż Nihilowieistoty wysysające Moc z samych Jedi.

To opowieść o granicach nadziei, odwadze i cieniu, który zdaje się pochłaniać całą galaktykę.
Tytuł: Star Wars. Wielka Republika: Oko ciemności
Opis:
ROK PO TRAGICZNYCH WYDARZENIACH Z GASNĄCEJ GWIAZDY JEDI WALCZĄ O UWOLNIENIE GALAKTYKI SPOD JARZMA NIHILÓW. 
W galaktyce nastąpił rozłam. Po zadaniu Republice druzgocącego ciosu, jakim było zniszczenie Latarni Gwiezdny Blask, Nihilowie otoczyli część Zewnętrznych Rubieży niemożliwą do sforsowania barierą, zwaną Murem Burzy. Ustanowili teren, na którym rządzi niepodzielnie Marchion Ro, podczas gdy jego zwolennicy sieją spustoszenie i chaos, wypełniając skrzętnie bezlitosne rozkazy swego przywódcy. Uwięzieni za liniami wroga Jedi, w tym Avar Kriss, muszą zmobilizować siły, aby pomóc światom plądrowanym przez Nihilów, starając się jednocześnie wyprzedzić o krok zarówno ich samych, jak i służące im okrutne stworzenia. 

Poza tak zwaną Strefą Okluzji Nihilów Elzar Mann, Bell Zettifar i inni Jedi pracują w pocie czoła wraz z siłami Republiki, aby dotrzeć do planet, które zostały odcięte od reszty galaktyki. Ale każda próba przełamania Muru Burzy kończy się niepowodzeniem – bariera blokuje również łączność. Liczne porażki i straty dają się boleśnie we znaki zarówno Elzarowi, jak i Bellowi, desperacko poszukującym rozwiązania tego impasu. 

Ale nawet jeśli Republice i Jedi uda się przedrzeć przez Mur Burzy, czeka ich konfrontacja z czymś znacznie gorszym: bezimiennymi, istotami, które żywią się Mocą, dosłownie wysysając ją z Jedi. Jakie inne brutalne sztuczki ma jeszcze w zanadrzu Marchion Ro? W miarę jak desperacja Jedi i Republiki rośnie, płomyczek nadziei na ponowne zjednoczenie galaktyki stopniowo gaśnie – być może bezpowrotnie…

Zamów książkę Wielka Republika: Oko ciemności w przedsprzedaży już teraz>>
Autor: George Mann
Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza
Liczba stron: 464
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wymiary: 135x205 mm
Cena: 49,99 PLN
Data premiery: 28 maja 2025

🔔 Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, aby wzbogacić swoją kolekcję Star Wars i poznać nowe rozdziały tej uwielbianej sagi.

Zamierzacie zakupić tę książkę?

Obserwujcie nasz profil, aby być na bieżąco z aktualnościami i kolejnymi zapowiedziami! 💬🔗

May the Force be with you! 🌌✨

Powtórka Andora: Małe akty Rebelii | analiza czwartego arcu

W oczekiwaniu na premierę drugiego sezonu Andora na Disney+ 23 kwietnia 2025 roku, ponownie obejrzyj pierwsze 12 odcinków i przeczytaj naszą analizę ulubionych momentów, postaci i motywów we wszystkich czterech story arcach.
Jest więcej niż jeden sposób, by być rebeliantem.
Choć Andor opowiada historię Cassiana Andora i tego, jak stał się osobą, którą poznaliśmy w Łotrze 1: Gwiezdne wojny – historie, jego rebeliancka geneza nie jest jedyną przedstawioną w tym fascynującym serialu. Niezapomniana ucieczka z Narkiny 5, małe akty buntu Maarvy Andor, Brassa, a nawet skromnych rybaków – wszystkie te historie są równie istotne w kształtowaniu Cassiana w bohatera Rebelii, którym ostatecznie się staje.

W Daughter of Ferrix i Rix Road, finałowych odcinkach przełomowego pierwszego sezonu Andora, reżyserowanych przez Benjamina Carona i napisanych przez Tony’ego Gilroya, śledzimy Cassiana po jego ucieczce z Narkiny 5, gdy wraca na rodzinną Ferrix. W miarę jak sezon zamyka ten rozdział jego życia, widzimy mieszkańców Ferrix powstających do walki – udowadniając, że jeśli ludzie staną po właściwej stronie, nawet w najmniejszych gestach, te chwile mają znaczenie i mogą odbić się echem w całej galaktyce.
Pewien punkt widzenia
Na początku Daughter of Ferrix Cassian Andor i Ruescott Melshi trzymają się skalnej ściany zakrwawionymi dłońmi, gdy nad nimi patroluje imperialny statek. Szybko rozumiemy, że Imperium zostało zaalarmowane o ucieczce z więzienia Narkina 5. Cassian i Melshi są zbiegami – ale uciekają razem, co jest zapowiedzią zaufania, jakim darzą się w Łotrze 1. Włączenie Melshiego do tej historii to świetny zabieg – nie tylko jako nawiązanie do filmu, ale także jako wskazówka, że ich wspólna historia jest długa i pełna trudnych momentów, które dopiero odkrywamy.

Scena przenosi się na Ferrix. Rzadko mamy okazję zobaczyć świat z perspektywy droida w Gwiezdnych wojnach, a spojrzenie oczami B2EMO okazuje się zaskakująco poruszające. Drży w oszołomieniu, gdy delikatne głosy wokół niego omawiają jego największy koszmar – śmierć Maarvy Andor. Jego niepokój narasta, grożąc wybuchem paniki, gdy w końcu Brasso uspokaja go swoją obecnością.
Brasso doskonale rozumie, co sprawia, że Bee funkcjonuje (dosłownie i w przenośni), więc daje mu nowe zadanie – co jest przejawem troski, jaką okazuje temu droidowi. Droidy w Gwiezdnych wojnach są bardziej ludzkie niż mechaniczne, a B2EMO wyraża zaskakująco wiele emocji, z którymi łatwo się utożsamić. To scena, która sprawia, że masz ochotę przytulić droida – i to uczucie tylko się wzmacnia przy każdym kolejnym seansie.
„Zniszczcie Imperium!”
Śmierć Maarvy uruchamia nieuniknioną konfrontację. Luthen Rael i jego rebelianci, Biuro Bezpieczeństwa Imperialnego oraz nieustępliwy Syril Karn – wszyscy mają Cassiana Andora na celowniku i teraz wiedzą, dokąd zmierza: do domu na Ferrix.

Tymczasem Cassian i Melshi stają przed największą niespodzianką sezonu – Dewim i Freedim Pamularami. Muszą jak najszybciej opuścić planetę i próbują uciec na statek braci. Ale ci dwaj rybacy nie dają się oszukać. Zamiast jednak wydać zbiegów Imperium za nagrodę, Dewi i Freedi buntują się na swój sposób – podwożą Cassiana i Melshiego na Niamos. „Dziś Imperium nie zabije tych uciekinierów” – oznajmia radośnie Dewi.
Tyle problemów
Mon w końcu wyjawia, jak bardzo jest zagrożona. Jej finanse, które finansowały operacje Luthena, są bliskie wykrycia przez Imperium. W rozmowie z Vel widzimy ją w najbardziej bezbronnej wersji, jaką dotąd pokazano. Genevieve O’Reilly błyszczy w tej scenie – Mon Mothma w końcu ma przestrzeń, by wyrazić swoje obawy.
Luthen opuszcza kolejne napięte spotkanie z Sawem Gerrerą i wpada wprost na imperialny okręt klasy Cantwell. (Jeśli oglądałeś już ten odcinek, pewnie się uśmiechasz, bo wiesz, co zaraz nastąpi.) Potężny imperialny krążownik aktywuje promień ściągający, ale Luthen jest niewzruszony. W jednej z najbardziej widowiskowych scen serialu jego statek uwalnia się, a następnie niszczy TIE Fightery wiązkami cząsteczkowymi, zanim skoczy w nadprzestrzeń. Czysta magia.
Koniec drogi
Rix Road, finałowy odcinek sezonu, ma już wszystkie pionki na planszy. Cassian, który dowiedział się o śmierci Maarvy od Xanwana, zmierza na Ferrix. To samo robią Syril Karn, Dedra Meero i Luthen Rael. Xanwan informuje Brassa o Cassianie, ale jego słowa docierają także do imperialnego informatora Nurchiego. Wszystko zmierza ku wybuchowej konfrontacji.

Tymczasem Mon Mothma znajduje tymczasowe rozwiązania dla swoich problemów finansowych – ale oba są bolesne. Wiedząc, że ich kierowca to prawdopodobnie szpieg Imperium, Mon fałszywie oskarża Perrina o hazard, by ukryć brakujące środki. Mimo że ich aranżowane małżeństwo wydaje się pozbawione miłości, w jej oczach widać żal, gdy jej plan się powodzi.
Kamień i niebo
Pogrzeb Maarvy Andor to jedna z najbardziej ikonicznych scen w historii Gwiezdnych wojen. Maarva wygłasza swoją mowę pośmiertną za pomocą hologramu, jasno deklarując chęć walki. Jej słowa – o historii, wspólnocie i życiu na Ferrix – inspirują tłum do buntu przeciwko okupującym ich siłom Imperium, kończąc przemówienie okrzykiem: „Walczcie z Imperium!”

Z rykiem Brasso uderza szturmowców cegłą wykonaną z prochów Maarvy. Cassian i Bix Caleen, choć poza tłumem, także słyszą jej ostatnie słowa.
Cassian, Brasso i Bix rozdzielają się – Cassian postanawia w pełni oddać się Rebelii. Jego przyjaciele odlatują imperialnym statkiem w niepewną przyszłość.

Gdzie ponownie spotkają się Cassian, Brasso i Bix? Jakie akty buntu – małe i wielkie – podejmą przeciwko Imperium? Dowiemy się w drugim sezonie Andora, który powraca 23 kwietnia.

piątek, 18 kwietnia 2025

Powtórka Andora: Jedna droga | analiza trzeciego arcu

W oczekiwaniu na premierę drugiego sezonu Andora na Disney+, która odbędzie się już 23 kwietnia 2025 roku, obejrzyj ponownie pierwsze 12 odcinków i przeczytaj naszą analizę ulubionych momentów, postaci i motywów we wszystkich czterech wątkach fabularnych.
Początek trzeciego wątku fabularnego
Na początku trzeciego wątku fabularnego Andora większość głównych bohaterów zbliża się do niebezpiecznych punktów zwrotnych. Imperium rozpoczyna surowe represje wobec obywateli galaktyki, karząc nawet za najmniejsze przewinienia. Imperialne Biuro Bezpieczeństwa (IBB) jest zdeterminowane, aby wytropić rebeliantów odpowiedzialnych za napad na Aldhani. W odcinkach Narkina 5, Nobody's Listening! i One Way Out, reżyserowanych przez Toby’ego Haynesa, kluczową rolę odgrywa scenografia oraz scenariusz autorstwa Beau Willimona i Tony’ego Gilroya. Widzimy, jak wielu bohaterów zostaje dosłownie lub metaforycznie uwięzionych przez Imperium.
Narkina 5 – więzienie, z którego nie ma wyjścia
Cassian Andor, wciąż ukrywający się pod pseudonimem Keef Girgo, zostaje przewieziony do imperialnego więzienia Narkina 5. Już podczas transportu więźniowie muszą zdjąć buty – to pierwsza oznaka tego, jak bardzo będą kontrolowani. Więzienie to labirynt białych korytarzy, prycz i sal produkcyjnych, gdzie osadzeni muszą pracować w grupach, montując części dla Imperium. Porządek utrzymywany jest dzięki elektryzowanym podłogom, które rażą prądem każdego, kto złamie zasady lub pracuje zbyt wolno.

Cassian szybko przyzwyczaja się do życia w zamknięciu, ale nie przestaje szukać okazji do ucieczki. Ostatecznie odkrywa przerażającą prawdę – Imperium kłamie i nie zamierza nikogo wypuszczać. Przemiana Kino Loya, początkowo lojalnego nadzorcy bloku więziennego, w kluczową postać buntu, ukazuje desperację, jaką brutalność Imperium wywołuje w ludziach, którzy w końcu nie mają już nic do stracenia.
Imperium i jego mechanizmy władzy
Podobnie jak więźniowie na Narkinie 5, oficer IBB Dedra Meero oraz senator Mon Mothma spędzają większość czasu w sterylnych białych pomieszczeniach – jednak ich ścieżki są zupełnie różne.

Dedra Meero dostrzega w serii kradzieży imperialnej technologii wzorzec, sugerujący, że rebelianci działają w sposób zorganizowany. Na spotkaniu IBB przedstawia swoje spostrzeżenia pułkownikowi Wulffowi Yularenowi, który zaczyna traktować jej podejrzenia poważnie. Widząc szansę na awans, Meero obsesyjnie koncentruje się na schwytaniu Cassiana Andora i tajemniczego „Axis” z Ferrix.
Mon Mothma jest wstrząśnięta skutkami ataku na Aldhani. Jej problemy z ukrytym finansowaniem Rebelii rosną, a coraz dokładniejsze kontrole finansowe zmuszają ją do podejmowania coraz trudniejszych decyzji. Jej luksusowy apartament na Coruscant staje się złotą klatką – na pozór jest senatorką, ale jej działania są śmiertelnie niebezpieczne, ponieważ wielu jej politycznych „przyjaciół” chętnie wydałoby ją Imperium, aby zyskać łaski Palpatine’a.
Nieoczekiwane powiązania
Ta część Andora wprowadza kluczowe postacie w nowe, nieoczekiwane relacje.

Dedra Meero i Syril Karn Meero, mimo swoich ambitnych metod, nie jest tak obsesyjna jak Syril Karn, który obwinia Cassiana o własny upadek i desperacko próbuje wkupić się w łaski IBB. Jego szara, monotonna praca na Coruscant staje się dla niego więzieniem, z którego widzi jedyne wyjście – obsesję na punkcie Andora i Meero.
Vel Sartha i Mon MothmaVel okazuje się być bogatą kuzynką Mothmy, a sama senator nakłania ją do wykorzystania swego przywileju do ukrywania prawdziwych działań rebelianckich. Obie kobiety martwią się również o córkę Mothmy, Leidę, która zaczyna interesować się starożytnymi tradycjami Chandrilli, co może mieć poważne konsekwencje dla przyszłości rodziny.

„Stworzyłem w sobie przestrzeń bez słońca”
Sieć szpiegowska Luthena Raela rozszerza się, gdy okazuje się, że Lonni Jung – oficer IBB, który regularnie pojawiał się u boku Meero – od lat działa jako podwójny agent dla Rebelii. Przerażony, próbuje się wycofać, aby chronić swoją nową rodzinę. W odpowiedzi Rael wygłasza jedno z najmocniejszych przemówień w historii Gwiezdnych wojen, w którym wyjawia, że poświęcił wszystko dla sprawy, świadomie używając tych samych metod, co Imperium, ponieważ wierzy, że tylko w ten sposób może doprowadzić do jego upadku.
Widzowie muszą sami zdecydować, czy wybory Luthena – jak poświęcenie rebelianckiego oddziału Anto Kreegyra – czy decyzje Mon Mothmy, takie jak współpraca z podejrzanym bankierem Davo Sculdunem w zamian za możliwe zaaranżowanie małżeństwa jej córki, są uzasadnione w imię większego dobra.

„Ten budynek należy do nas” – ucieczka z Narkiny 5
Ostatecznie nadzieja powraca, gdy więźniowie wspólnie zdobywają kontrolę nad więzieniem i ruszają do ucieczki. Po przejęciu imperialnej centrali Kino Loy zachęca wszystkich do skorzystania z jedynej okazji na wolność – choć sam nie jest pewien, czy ją przetrwa.
Imperium traktowało więźniów jak bezimiennych robotników, ale ci nigdy nie stracili swojej godności. Pomagają sobie nawzajem, otwierając kolejne cele i wspinając się na wolność, zamiast zostawiać innych na pastwę losu.
Nie wiadomo, ilu więźniom udało się uciec, ale widzowie śledzą Cassiana i Melshiego, którzy unikają patroli Imperium i znajdują schronienie u obcych, mających dość imperialnych rządów. Choć przyszłość Cassiana wciąż jest niepewna, fani Łotra 1 wiedzą, że on i Melshi spotkają się ponownie.

Walka z Imperium często wydaje się niemożliwa do wygrania, ale historia po raz kolejny pokazuje, że to działania kilku odważnych jednostek doprowadzą do jego upadku.

Co dalej?
Śledź naszą Powtórkę Andora i wracaj, by przeanalizować kolejne wątki fabularne pierwszego sezonu, aż do premiery drugiego sezonu 23 kwietnia 2025.

Poprzednie odsłony serii Powtórka Andora:

środa, 16 kwietnia 2025

Powtórka Andora: Narodziny rebelianta | analiza drugiego arcu

W oczekiwaniu na premierę drugiego sezonu Andora na Disney+, która będzie miała miejsce już 23 kwietnia, ponownie obejrzyj Diego Lunę jako Cassiana w odcinkach Aldhani, The Axe Forgets, The Eye i Announcement.
Podobnie jak w przypadku wielu bohaterów Gwiezdnych wojen – w tym Luke’a Skywalkera – na Cassiana Andora (Diego Luna) spadają wydarzenia, które całkowicie zmieniają jego życie. Zmuszony do ucieczki z Ferrix z Luthenem Raelem (Stellan Skarsgård), Cassian dołącza do rebelianckiego skoku, który jest już na etapie końcowych przygotowań. Od tego momentu jego świat gwałtownie się poszerza, a nadchodzące próby ukształtują jego decyzje dotyczące dalszego życia.
Tony Gilroy zauważył kiedyś, że serial mógłby nosić tytuł Wichry wojny, gdyby nie był już zajęty. Historia opowiedziana w drugim wątku fabularnym pierwszego sezonu – w odcinkach AldhaniThe Axe Forgets i The Eye (reż. Susannah White, scen. Dan Gilroy) oraz Announcement (reż. Benjamin Caron, scen. Stephen Schiff) – przeradza się w prawdziwy huragan wojny.
Przekroczenie progu
Po latach rosnącej dominacji i represji Imperium, z pozoru prosty skok na odległym, okupowanym świecie wywołuje gwałtowną reakcję – zarówno ze strony władzy, jak i przeciwników Imperium. Dedra Meero (Denise Gough) z Biura Bezpieczeństwa Imperium słusznie zauważa, że śmiała operacja na Aldhani była swego rodzaju ogłoszeniem. Rebelianci się organizują, a pełnoskalowa wojna wydaje się nieunikniona.

Podczas gdy ta historia rozszerza naszą perspektywę na galaktyczny konflikt, podróż Cassiana nabiera wyrazistości. Bohater, którego poznaliśmy w Łotrze 1, zawsze pozostawał enigmatyczną postacią w uniwersum Gwiezdnych wojen. Jak Han Solo, Boba Fett czy Qui-Gon Jinn, Cassian balansuje między różnymi motywacjami. Już w Łotrze 1 poznajemy go jako oddanego sprawie bojownika, który jednocześnie nie zawaha się zabić sojusznika, by uniknąć pojmania. W pierwszych odcinkach Andora widzimy go wciąż rozdartego między przeszłością, rodziną i domem a pragnieniem ucieczki w szeroki świat i nienawiścią do Imperium.

Przekrój rebelianckiego ducha
Aldhani, malownicza planeta filmowana w szkockich Highlands, od dekady pozostaje pod okupacją Imperium. Jej rdzenni mieszkańcy, Dhani, żyją w harmonii z naturą, lecz nie mają środków, by aktywnie sprzeciwić się technologicznej sile Imperium. Mała grupa rebeliantów, do której dołącza Cassian, maskuje się jako pasterze Dhani.
Zespół, prowadzony przez Vel Sarthę (Faye Marsay), planuje zuchwały skok na imperialny garnizon, aby ukraść dziesiątki milionów kredytów. To klasyczny napad rodem z westernu, doskonale wpisujący się w estetykę Gwiezdnych wojen. W skład grupy wchodzą: były szturmowiec Taramyn Barcona (Gershwyn Eustache Jr.), oddana sprawie Cinta Kaz (Varada Sethu), młody bojownik o wolność Karis Nemik (Alex Lawther) oraz cyniczny Arvel Skeen (Ebon Moss-Bachrach). Wspiera ich podwójny agent – porucznik Gorn (Sule Rimi), imperialny oficer, który znienawidził własną frakcję.

Cassian dołącza do grupy jako najemnik, wcześniej uzgadniając zapłatę z Luthenem. Początkowo tylko Vel zna tę informację, ale gdy prawda wychodzi na jaw, reszta zespołu zaczyna mu nie ufać. Mimo że pozostali członkowie także kierują się różnymi pobudkami – od osobistej zemsty po idealistyczne marzenia o wolności – każdy z nich jest zaangażowany w sprawę.
Każdy ma swoją własną rebelię – mówi Vel do Cassiana. Ale gdzie w tym wszystkim znajduje się on sam? To pytanie przewija się przez cały pierwszy sezon. Wiem, przeciwko czemu walczę – mówi Cassian w rozmowie z grupą. Cała reszta musi poczekać.

Jego wybór pseudonimu również zdradza jedną z głębszych motywacji. Rebelianci znają go jako „Clema” – imię, które przejął po swoim przybranym ojcu. Dopiero po udanym skoku, gdy Cassian wraca na Ferrix, widzimy retrospekcję, w której jako dziecko był świadkiem egzekucji Clema przez żołnierzy Imperium.
Zwrot do wewnątrz i na zewnątrz
Sukces skoku pokazuje, że Cassian jest urodzonym operatorem. Działa szybko, bez wahania, radzi sobie ze strachem. W przeciwieństwie do Vel, która na początku operacji wydaje się spięta, on pozostaje zimnokrwisty. Jego burzliwa przeszłość przygotowała go na to, by stać się skutecznym, a czasem bezwzględnym agentem rebelii.

Jednak cena, jaką płaci za sukces, jest ogromna. Udany napad inspiruje innych rebeliantów, ale wywołuje też brutalne represje ze strony Imperium. To moment, w którym Cassian zaczyna rozumieć, że rewolucja oznacza ofiary.
Po skoku Cassian wraca na Ferrix, by zabrać swoją przybraną matkę, Maarvę (Fiona Shaw), w bezpieczne miejsce. Ku jego zaskoczeniu, Maarva odmawia – inspiruje ją to, co wydarzyło się na Aldhani, i chce pozostać, by walczyć z okupacją. Cassian, pozbawiony kierunku, niepewny swoich następnych kroków, wyjeżdża do odległego kurortu, próbując uciec od wojny. Ale Imperium nie daje mu spokoju – zostaje przypadkowo aresztowany i skazany na sześć lat więzienia za „wałęsanie się”.
Cassian przekroczył już swój próg. Teraz, jak w klasycznym micie, musi zejść do „brzucha wieloryba” – stawić czoła swoim największym wewnętrznym konfliktom i, jeśli dopisze mu szczęście, odrodzić się jako nowy człowiek.

Co dalej?
Śledź naszą Powtórkę Andora i wracaj, by przeanalizować kolejne wątki fabularne pierwszego sezonu, aż do premiery drugiego sezonu 23 kwietnia 2025.

Poprzednie odsłony serii Powtórka Andora: