5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Mon Mothmie

Poznaj więcej wiadomości o jednym z największych wrogów Imperium!

Mon Mothma po raz pierwszy pojawiła się we wszechświecie Gwiezdnych Wojen w filmie Powrót Jedi. Pojawiła się na krótko, zanim rebelianci rozpoczęli bitwę o Endor. Nie wiedzieliśmy zbyt wiele o niej, poza tym, że nosiła szaty, wzorowane na rzymskim stylu, posiadała aurę spokoju i miała kontakt z Bothanami. Ci, którzy byli zgromadzeni w sali odpraw, słuchali jej z uwagą, co wskazuje na jej wysokie stanowisko.

Od 1983 roku spędziliśmy więcej czasu z była senator. Mon Mothma pojawiła się w dwóch serialach: Gwiezdne Wojny: Wojny klonów i Star Wars: Rebelianci, w wielu książkach i komiksach, a ostatnio w filmie Łotr 1. Gwiezdne Wojny - historie. Dowiedzieliśmy się więcej o jej przeszłości, a także o jej życiu i roli w erze poza Powrotem Jedi. Oto pięć faktów o Mon Mothmie, o których nie możesz nie wiedzieć!

1. Jej polityczne pochodzenie.
Łotr 1. Przewodnik ilustrowany ujawnił, że Mon Mothma była jednym z najmłodszych senatorów w historii, którzy przystąpili do Senatu Galaktycznego. Mon pochodzi z rodziny o silnych więziach i tradycjach politycznych. Jej mama była gubernatorem swojego ojczystego świata - Chandrila, podczas gdy jej ojciec był generalnym arbitrem  (org. arbiter-general) w Republice Galaktycznej. Mon Mothma miała oczy szeroko otwarte na działa Palpatine'a podczas wojen klonów wraz z Bailem Organą i Padmé Amidalą. Tę trójkę możesz często spotkać w serialu Gwiezdne Wojny: Wojny klonów.

2. Podjęła stanowisko.
Podobnie jak inni członkowie, kiedyś Galaktycznego, a teraz Imperialnego Senatu, Mon Mothma obawiała się Imperatora Palpatine'a i jego działań, które nie były najlepszym interesem wszystkich. Przedstawicielka Chandrili próbowała wypracować odpowiednie działania polityczne, aby powstrzymać Palpatine'a od gromadzenia wojska i zniszczenia galaktyki, ale zdała sobie sprawę, że nic nie wskóra. Otwarcie przemówiła przeciwko Imperatorowi, nazywając go "kłamliwym katem". Przemówienie Mon Mothmy pojawiło się w odcinku Secret Cargo serialu Star Wars: Rebelianci.

Za to przemówienie została oskarżona o zdradę Imperium, a Palpatine umieścił ją na szczycie listy najbardziej poszukiwanych przez Imperium.

3. Pomogła utworzyć Sojusz Rebeliantów.
W ostatnich latach dowiedzieliśmy się, że Mon Mothma była jednym z twórców Sojuszu Rebeliantów wraz z Bailem Organą. Widzimy początkowe dni powstawania Sojuszu w serialu Star Wars: Rebelianci, gdzie Mon Mothma zebrała różna komórki rebeliantów nad Dantooine, a film Łotr 1. Gwiezdne Wojny - historie pokazuje, jak daleko zaszli w ciągu dwóch lat. Mon zaryzykowała wszystko, aby dostosować się do grupy i dążyła do zjednoczenia wysiłków rebeliantów. W czasach filmu Łotr 1 pełniła funkcję przywódczyni Sojuszu (org. Chief of State), szefa Cywilnego Rządu Sojuszu (org. head of the Alliance Civil Government) oraz dowódcy Sił Sojuszu (org. Commander-in-Chief of the Alliance Forces).

4. Ciężar przywództwa.
Po zwycięstwie Sojuszu Rebeliantów w bitwie o Endor, Mothma rozpoczęła tworzenie Nowej Republiki. Trwało to miesiącami, ale połączyła struktury i przywróciła Senat Galaktyczny na Chandrilę. Mon Mothma została wybrana na pierwszego kanclerza. Ze względu na zamieszanie w tym czasie, tytuł przyniósł Mon takie same uprawnienia, jakie Senat przyznał kanclerzowi Palpatine wiele lat temu. Mon  Mothma nie była fanem tych uprawnień i postrzegała je jako zagrożenie dla demokracji.

5. Przyjaciele i sojusznicy.
Jedną z najbliższych przyjaciółek Mon w latach galaktycznej wojny domowej, powstań, sukcesów i porażek była Leia Organa. Pracowali razem jako politycy i wspierali się nawzajem jako powiernicy. Nawet wtedy, kiedy nie zgadzały się w Senacie, potrafiły wypracować odpowiednie kompromisy pozostając na dobrej drodze. Kiedy światło dzienne ujrzała prawdziwa tożsamość biologicznego ojca Lei w książce Star Wars: Więzy krwi (polska premiera: 19 lipca 2017) Mothma wspierała Leię w trudnych chwilach.


Czy masz ulubiony moment Mon Mothmy w uniwersum Star Wars? Podziel się nim w komentarzach poniżej!

Tekst: starwars.com/Amy Ratcliffe
Tłumaczenie: Świat Star Wars

Chcesz być na bieżąco? Polub Świat Star Wars na Facebooku!
LINK: ŚWIAT STAR WARS

1 komentarz:

  1. Bardzo dobre napisany artykuł! Czekam na więcej!

    OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger