Recenzja - Star Wars™: Poe Dameron: Schwarze Staffel

Film Przebudzenie Mocy niewątpliwie okazał się wielkim sukcesem pod względem przychodów finansowych. Jednym z bohaterów wspomnianego filmu jest pilot Ruchu Oporu, Poe Dameron, któremu wydawnictwo Marvel postanowiło stworzyć własną regularną serię komiksową nazwaną po prostu Poe Dameron. Za scenariusz odpowiedzialny jest Charles Soule, zaś przy rysunkach pracował Phil Noto. Są to pierwsze historie komiksowe w Nowym Kanonie opowiadające o postaciach z VII epizodu Star Wars™.
Fabuła komiksu Schwarze Staffel (Eskadra Czarnych) umiejscowiona jest na krótko przed Przebudzeniem Mocy i opowiada o przygodach Damerona, który na zlecenie Lei Organy próbuje odszukać Lor San Tekkę, jej dawnego sprzymierzeńca. Równocześnie z Eskadrą Czarnych na poszukiwanie Tekki wyrusza Najwyższy Porządek, na czele z Agentem Terexem, który za wszelką cenę chce pozbyć się Poe'go oraz jako pierwszy dotrzeć do Lor San Tekki...

Komiks jest podzielony na dwie części, Black Squadron oraz Lockdown. Pierwsza historia w dużym stopniu skupia się na zaprezentowaniu nam Eskadry Czarnych. Poznajemy ich członków, chociaż fani, którzy są na bieżąco z komiksami i książkami, z pewnością kojarzą L'ulo z komiksu Rozbite Imperium i Snapa/Teminna Wexleya z Końca i początku. Oprócz tych postaci na kartach komiksu przewija się wiele innych, znanych z Przebudzenia Mocy, bohaterów, z droidem BB-8 na czele. Osobiście uważam, że pomysł ukazania nam poszukiwania Tekki przez Damerona jest bardzo dobry, jednak element, który Charles Soule umieścił w pierwszej historii jest.. dziwny. Chodzi o Zbawiciela, na którego oczekują mieszkańcy pewnej planety pokrytej jaskiniami. Ta postać zupełnie nie pasuje do uniwersum Star Wars i w mojej opinii, jej pojawienie się zepsuło trochę ten komiks. Na szczęście oprócz tego niewypału dostajemy znakomitą bitwę nad powierzchnią planety między myśliwcami Eskadry Czarnych a siłami Najwyższego Porządku.

W zamknięciu (Lockdown) to bezpośrednia kontynuacja pierwszego komiksu. Zostajemy wrzuceni w wir akcji w więzieniu na Megalox, zarządzanym przez Naczelnik Lutę. Okazuje się, ze więzienie prowadzone przez nią to całkiem niezły biznes, zaś sam pomysł na wykonanie tego więzienia jest jeszcze lepszy! Wychodzi na jaw, że w szeregach Eskadry jest szpieg, który donosi Agentowi Terexowi o poczynaniach Eskadry. Na bardzo wysokim poziomie stają tutaj dialogi i interakcje między bohaterami zamkniętymi w więzieniu. Ciekawie prezentuje się również intryga zaplanowana przez Hutta Grakkusa, zamkniętego w więzieniu.

Poe Dameron jest tym samym pilotem Ruchu Oporu, którego znamy z filmu. Nadal jest najlepszym pilotem Ruchu Oporu, nadal dopisuje mu humor i rzuca zabawnymi tekstami na prawo i lewo. Na tle wszystkich postaci w szczególności wyróżnia się Agent Terex. Były żołnierz Imperium, a obecnie agent Najwyższego Porządku, który... sprzeciwia się Kapitan Phasmie! Jego statek to Cierń (Die Carrion Spike), zastanawia mnie czy przedtem jego właścicielem był Tarkin czy to inny Cierń. To chyba jedyna z postaci (filmowych i komiksowych), która godnie reprezentuje Najwyższy Porządek.
Rysunki Phila Noto są bardzo dobre, charakterystyczne. Z łatwością rozpoznamy filmowe postacie. Jednak czasami mam wrażenie, że Noto nie wie co namalować w tle, gdzie szczególnie przy dużych kadrach nie ujrzymy zbyt wielu detali w tle, taki mały minus rysunków.

Niemieckie wydanie vs polskie wydanie:
Muszę pochwalić wydawnictwo Panini Verlags GmbH za bardzo dobrą jakość papieru, na której został wydrukowany komiks. Niemieckie wydanie jest dwa razy grubsze niż polskie! To pokazuje gdzie przywiązują większą wagę do jakości wydruku.
Podsumowując, pierwsza historia o pilocie Ruchu Oporu jest bardzo dobra i ciekawa pod względem zawartości, obie historie są wciągające i interesujące. Okładka z pewnością przyciąga wzrok potencjalnego czytelnika i zachęca do zakupu. Polecam!

Ogólna ocena: 9/10
Fabuła: 8/10
Rysunki: 8/10
Jakość wydania: 10+/10

Dziękuję wydawnictwu Panini Verlags GmbH za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Ich danke Panini Verlags GmbH für die Bereitstellung des Rezensionsexemplares!

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars™: Poe Dameron: Schwarze Staffel (Eskadra Czarnych)
Scenariusz: Charles Soule
Rysunki: Phil Noto
Tłumaczenie: Gero Lutz
Wydawnictwo: Panini Verlags GmbH
Liczba stron: 144
Oprawa: miękka, usztywniona
Cena: 14,99 €/66,70 PLN

Gdzie kupić:

Chcesz być na bieżąco? Polub Świat Star Wars na Facebooku!
LINK: ŚWIAT STAR WARS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger