Wiele do nauczenia masz jeszcze: 7 rzeczy, których możesz nie widzieć o Geonosjanach!

"Wiele do nauczenia masz jeszcze" to seria artykułów, które publikowane są na oficjalnej stronie www.starwars.com. Od dzisiaj na blogu będą się pojawiać, przetłumaczone na język polski, artykuły znane z tej serii! Proszę o wyrozumiałość, ponieważ tłumaczenie jest amatorskie. Mam nadzieję, że seria przyjmie się i będzie dla Was miłą lekturą.

7 RZECZY, KTÓRYCH MOŻESZ NIE 

WIEDZIEĆ O GEONOSJANACH!


Otrzymasz kurs o insektoidalnych projektantach Gwiazdy Śmierci!

"Wiele do nauczenia masz jeszcze" to seria artykułów z ciekawostkami i zabawnymi faktami, zarówno in-universe, jak i zza kulis, o obcych Galaktyki Star Wars. Niezależnie od tego, czy nigdy nie postawiłeś stopy w kantynie albo nie jesteś Mistrzem Jedi, znajdziesz tutaj to, co musisz wiedzieć!

Przerażający, skrzydlaci obcy, zwani Geonosjanami, mogą wydawać się, że są pokornymi robakami. Tak naprawdę odegrali ważną rolę w historii Galaktyki, od upadku Separatystów, aż do powstania Imperium. Myślisz, że wiesz o nich więcej niż przeciętny fan Star Wars? Przeczytaj i przekonaj się sam!
1. Nie mogą dokończyć Gwiazdy Śmierci
W filmie Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie, kiedy dyrektor Orson Krennic awansuje Galena Erso za jego pomoc przy budowie Gwiazdy Śmierci, nie ma żadnej wzmianki o rasie Geonosjan. Jednakże, jeśli czytałeś Katalizator Jamesa Luceno, byłeś świadkiem dodatkowych szczegółów na temat budowy tej broni. Wydaje się, że latający obcy byli odpowiedzialni za projektowanie Gwiazdy Śmierci, jednak nie mieli pojęcia jak ją uruchomić. Z powodu ich niekompetencji, Krennic wezwał Galena Erso, aby dowiedzieć się ostatniej rzeczy - jak uzyskać wystarczającą moc dla broni o tej wielkości. Erso dołączył do inicjatywy z jego ogromną wiedzą na temat kryształów Kyber, reszta jest już historią. Może wszystko potoczyłoby się inaczej, gdyby Geonosjanie umieli uruchomić tę stację bojową...

2. Byli inspirowani insektami
Spójrz na ciało Geonosjan. Nie jest tajemnicą, że były one inspirowane przede wszystkim owadami - a dokładniej termitami. Podczas gdy wymyślano koncept arty skrzydlatych wojowników, George Lucas był także wojownikiem. Jego dom został opanowany przez termity. Jednak on nie tracił czasu, zbierając niektóre okazy, żeby pokazać swoją koncepcję artystom. Strzeliste wieże, który widzimy rozsiane w krajobrazie Geonosiss to ukłon w stronę kopców termitów z Afryki. Plany w tle były wykonane przez połączenie fotografii z American Southwest, matowych obrazów i miniaturowych modeli. Według Douga Chianga, George Lucas początkowo chciał, żeby ten gatunek był jak kameleony - mieli zmieniać kolorowy w zależności od ich otoczenia. Ten pomysł został jednak porzucony. Ale kolor Geonosjan ostatecznie odpowiada kolorowi ich ojczystej planety.
Ciekawostka #1: Projekt głów Geonosjan tak naprawdę pochodzi z niewykorzystanej oryginalnej koncepcji głów dla Neimoidian, zanim mieli być odtwarzani przez aktorów z maskami.

3. Nie cenią sobie życia.
Arena Geonosjan, gdzie sprowadzono Obi-Wana, Anakina i Padme ma długą historię rozlewu krwi. Znana jako Arena Petranaki została zbudowana przez odcięcie górnej części wzgórza i wydrążenie jego wnętrza. Arena to nie tylko miejsce dla więźniów, ale również miejsce walki między Geonosjanami z różnych kast. Walki były sposobem dla obywateli, aby udowodnić, że zostały dopasowane do odpowiedniej kasty, a to z kolei daje mieszkańcom krwawy spektakl dla zajęcia ich czasu. Geonosjanie nie przywiązują uwagi do życia. To stało się problemem podczas budowy Gwiazdy Śmierci. Wiele robaków atakowało się nawzajem, o to kto ma wykonać jakie prace. Dyrektor Krennic musiał interweniować u arcyksięcia Poggle'a Mniejszego. Jednak jego to nie obchodziło. Geonosjanin będzie Geonosjaninem...

4. ... z wyjątkiem Klik-Klaka!
W odcinku Ghost of Geonosis z serialu Star Wars: Rebelianci wreszcie mieliśmy okazję ujrzeć postać Saw Gerrery po okresie Wojen klonów, ale co ważniejsze, spotkaliśmy Klik-Klaka! Klik-Klak jest płochliwym Geonosjaninem, który stara się chronić jajo królowej przed zniszczeniem przez gwałtownego Gerrę. Choć może się wydawać, że Geonosjanie są obojętni na cierpienie ich gatunku to serial pokazał trochę współczucia. Postać Klik-Klaka została stworzona, aby pokazać, że istnieje sympatyczny Geonosjanin! Zespół produkcyjny wzorował się na filmie Dystrykt 9. Zarówno w filmie, jak i odcinku serialu, widzimy, że przerażająca i nieprzyjemna istota, może być zaskakująco słodka ze względu na okoliczności.

5. Cieszą się z dobrego żarcia.
Dzień na Arenie Petranaki to nie wszystko! Geonosjanin musi też jeść! Podczas oglądania można zjeść delikatnie grillowanego archa. Arch to larwa żyjąca na planecie i chociaż nie ma żadnego kanonicznego dowodu na ich istnienie, są one zdecydowanie najpopularniejszym posiłkiem Geonosjan podczas święta Meckgin (dzień z okazji rocznicy oddania planety do użytku przemysłowego). Zapach grillowanej larwy czyni arenę nieznośną, nawet dla Orsona Krennica, który wziął udział w święcie Meckgin podczas pracy z Pogglem Mniejszym nad projektem Gwiazdy Śmierci. Planujesz wyjazd na zakurzoną, czerwoną planetę ale nie chcesz jeść larwy? Zapraszam do schrupania jadalnego grzyba rosnącego w głębokich podziemnych jaskiniach. UWAGA! Po spożyciu mogą (lub nie) wywołać efekt euforii. Baw się dobrze!

Ciekawostka #2: Pikadorzy ujeżdżają czworonożne gady, zwane orray, które są znane z mordowania nieposłusznych kibiców z areny

6. Ich dźwięk faktycznie pochodzi z natury.
Interesujący dialog kliknięć i stuków, które uczyniły Geonosjan drażniącymi lub fascynującymi, w zależności od tego kogo zapytasz, pochodzą od zwierząt. Język znany jako "geonosjańaska inteligencja zbiorowa" (org. "geonosian hive-mind") pochodzi od dwóch dźwięków nagranych przez Mathhewa Wooda pod kierunkiem Bena Burtta, podczas pobytu w Australii i filmowania prequeli. Pierwszy w Melbourne, grupa pingwinów w rezerwacie nagrywano podczas godów. Później Wood skierował się do Cairns, gdzie grupa nietoperzy owocowych walczyła o banana. Burtt połączył oba te dźwięki i miksował je uzyskując efekt, którym potem posługiwali się insekty. Orson Krennic jest prawdopodobnie jednym z niewielu ludzi, którzy mogą rozumieć i mówić w ich języku, choć nie tak dobrze jak Poggle Mniejszy.


7. Mają system kastowy
Wszyscy Geonosjanie są bardzo podobni ale na pewno nie są równi. Ich społeczeństwo jest podzielone na różne kasty, zaczynając od góry z Królową, która jest odpowiedzialna za składanie jaj w całym ulu. Pod królową są liderzy publiczni (Poggle Mniejszy), którzy są odpowiedzialni za zamówienia od koronny. Najniższa kasta składa się z robotnic i żołnierzy trutni, którzy są hodowani do jednorazowego użytku. Są odpowiedzialni za budowę Gwiazdy Śmierci, pracują w fabryce droidów albo toczą wojny. Przepisy bezpieczeństwa w fabryce są bardzo luźne, co dowodzi, że życie niższej kasty nie jest ważne dla górnych kast. Jeśli chcesz zmienić swój status w społeczeństwie możesz chwycić za bron i walczyć na arenie, żeby udowodnić swoją wartość.

Ciekawostka #3: Geonosjanie są znani z ksenofobii i nie odnoszą się dobrze do osób, które naruszyły ich terytorium. Posiadają oni zbyt wiele tajemnic, które mogłyby być odkryte i wykorzystane przeciwko nim.

To duża dawka Geonosijskich faktów! Jestem pewien, że możecie wymyślić jeszcze więcej! Dajcie znać w komentarzach poniżej o czym zapomniałem.


Źródła:
- "Katalizator. Wprowadzenie do filmu Łotr 1" - James Luceno (Del Rey, 2016, Uroboros, 2017)
- "Inside the Worlds of Star Wars: Attack of the Clones" - Simon Beecroft, Hans Jenssen, Richard Chasemore (Dorling Kindersley, 2003)
- "Atak klonów. Album" - Mark Cotta Vaz (Del Rey, 2002, Amber, 2002)
- "Star Wars: Attack of the Clones The Illustrated Companion" - Marcus Hearn (Ebury Press, 2002)
- "Star Wars: Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć" - Adam Bray, Cole Horton, Michael Kogge, Kerrie Dougherty (DK, 2015, Egmont, 2015)

Żródło: starwars.com
Autor: Dana Jennings
Tłumaczenie: Świat Star WarsPolub stronę na Facebooku!
LINK: ŚWIAT STAR WARS

2 komentarze:

 1. Bardzo chętnie przeczytam więcej postów z tej serii. Uwielbiam takie ciekawostki i naprawdę dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, co mnie bardzo cieszy, bo trudno znaleźć jakieś nieoklepane nowinki. Jakoś nie wgłębiałam się wcześniej w temat Geonosjan więc dziękuję za ten post. :)

  NMBZT!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że podobne posty będą się pojawiać raz-dwa w miesiącu, także zapraszam :)

   NMBZT!

   Usuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger