Recenzja - "Star Wars. Rebelianci: Ilustrowany przewodnik" - Adam Bray

"Star Wars. Rebelianci: Ilustrowany przewodnik" został wydany w 2014 roku i wspierał promocję pierwszego sezonu serialu "Star Wars: Rebelianci", emitowanego na kanale Disney XD. W środku możemy przeczytać przedmowę Dave'a Filoniego. Przewodnik przybliży nam postacie, bronie, pojazdy oraz miejsca z klipów promocyjnych i pierwszych odcinków pierwszego sezonu.

Zacznę od rozwinięcia ostatniego zdania pierwszego akapitu. Przewodnik traci wiele z powodu ograniczania się tylko i wyłącznie do klipów i pierwszej połowy sezonu. Według mnie słownik przedstawiałby o wiele większą wartość merytoryczną, gdyby jego premiera odbyła się trochę później zawierała informację ze wszystkich odcinków 1. sezonu. W środku nie znajdziemy bardzo spoiler-owych informacji (np. nie ma informacji o Jedi z więzienia na Stygeon).

Największą bazą danych w książce są informacje techniczne, których wszędzie jest pełno. Autor przywrócił do Nowego Kanonu wiele firm z Legend, co wielu fanów zapewne ucieszy. Dostajemy również potwierdzenie informacji ze Starego Kanonu, że Imperium nadal jest niechętne wobec obcych ras. Na stronach mamy mało informacji o bohaterach. Zostaje dużo wolnego miejsca, które można wykorzystać na podanie czytelnikowi przeróżnych ciekawostek.

Mimo, że publikacja liczy sobie 130 stron, to jest niestety sztucznie wydłużona. Co kilka stron dostajemy dwie strony grafik z wizerunkiem danego bohatera i jego cytatem. Rzecz zbędna według mnie. Zmarnowane miejsce można by wykorzystać na poszerzenie ostatniego rozdziału, który ukazuje kulisty powstawania serialu. Dział liczy sobie tylko 8 stron, a spokojnie mogło to być 20. Dzięki "Kulisom powstawania serialu" poznajemy proces produkcji, powstawanie konceptów czy ostatecznych ujęć.

A jak przewodnik prezentuje się od strony technicznej? Strona graficzna przewodnika jest bardzo dobra. Zdjęcia są bardzo dobre i wyraźne. Tłumaczenie Anny Hikiert również stoi na wysokim poziomie. Nie znalazłem żadnych błędów. Ciekawe jest, że tłumaczenie cytatów i nazw z serialu, nie idzie w parze z polskim dubbingiem.

Podsumowanie:
"Ilustrowany przewodnik" po serialu jest raczej bonusem dla osób, które lubią "Gwiezdne wojny" i chcą się dowiedzieć więcej o serialu animowanym. Dla fanów "Rebeliantów" będzie już pozycją znacznie ciekawszą, która poszerzy ich wiedzę dotyczącą serialu. Fani mogą być rozczarowani, że przewodnik nie jest poświęcony całemu sezonowi.

Ogólna ocena: 7/10
Zawartość: 6/10
Opisy: 6/10
Jakość wydania: 9/10

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars. Rebelianci: Ilustrowany przewodnik
Autor: Adam Bray
Tłumaczenie: Anna Hikiert
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 130
Oprawa: twarda
Cena: 39,99 PLN

Gdzie kupić:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger