Recenzja - "Star Wars. Przygody Luke'a Skywalkera, rycerza Jedi" - Tony Diterlizzi

"Star Wars: Przygody Luke'a Skywalkera, rycerza Jedi" autorstwa Tony'ego Diterlizziego to opowieść o młodym chłopcu z farmy wilgoci na Tatooine, który staje się rycerzem Jedi. Publikacja zawiera też mnóstwo prac koncepcyjnych znanego i lubianego (nie tylko przez fanów uniwersum Star Wars) – Ralpha McQuarriego. Mimo iż książeczka jest skierowana do młodszego czytelnika, starszy fan też znajdzie tutaj wiele, głównie za sprawą pięknych grafik, które wzbogacają czytaną historię.
W przedmowie autor książki, wspomniał, że podczas pisania "Przygód Luke'a Skywalkera" posługiwał się różnymi wersjami scenariuszy starej trylogii przez co widać kilka różnic między filmami a opowieścią Diterlizziego, przykładowo: w książce Wampa nie wlecze Luke'a do jaskini zaś wszystko odbywa się w miejscu ataku, Han Solo nie zostaje zamrożony w karbonicie a Jabba nie ginie uduszony z rąk księżniczki Leii tylko podczas wybuchu barki. Jednak młodzi lub mniej wnikliwi czytelnicy nie zwrócą na to uwagi.


W książeczce jest mnóstwo pięknych prac koncepcyjnych autorstwa Ralpha McQuarriego, który to nadał Gwiezdnym wojnom niepowtarzalny charakter. W środku znajdziemy prace zarówno te mniej znane jak i te które większość z nas zobaczy po raz pierwszy. Przeglądając prace możemy dostrzec ile zmieniło się podczas produkcji filmów – od grafiki aż do końcowego efektu, który widzimy podczas seansu filmu.

Pewną wadą wobec grafik z książeczki są czasami przycięte lub zbyt małe prace.

Podsumowanie:
Bardzo podobały mi się prace Ralpha McQuarriego, który na zawsze wpisały się do kart historii. Spodobają się one wszystkim, którzy sięgną po "Przygody Luke'a Skywalkera, rycerza Jedi". Uważam, że warto mieć tą pozycję w swojej kolekcji a potem przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Brawa dla Egmontu za bardzo ładne wydanie i świetne tłumaczenie.

Ogólna ocena: 8/10
Opisy: 7/10
Jakość grafik: 7/10
Jakość wydania: 8/10

Szczegóły:
Tytuł: Star Wars: Przygody Luke'a Skywalkera, rycerza Jedi
Autor: Tony Diterlizzi
Rysunki: Ralph McQuarrie
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 64
Oprawa: twarda
Wymiary (mm): 304x228
Cena: 34,99 PLN

Gdzie kupić:


3 komentarze:

 1. Co z tego, że dla młodszych. Prawdziwy fan nawet ten starszy nie pogardzi. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. chwila, skoro nie zgadza się do końca nawet z oryginalną trylogią to co ta pozycja robi w kanonie!?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor w przedmowie napisał, że posługiwał się różnymi wersjami scenariuszy.
   A czemu to jest w kanonie mimo nieścisłości to nie wiem.

   Usuń

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpisu!

Niech Moc będzie z Tobą!

Copyright © 2016 Świat Star Wars , Blogger